Zlatý řez je základ

Zlatý řez je základ
SDÍLEJ:
Pravidla jsou od toho, aby se porušovala. Při fotografování tato klasická věta tak docela neplatí. I když je současnost o dost volnější než minulost a kompozice snímků jsou mnohdy velmi neobvyklé, všichni fotografové uznávají základní zásady.
Jak na to Dráty v těle

Základní pravidla kompozice lze je samozřejmě různě ohýbat, obcházet, ale nikdy bychom je neměli hrubě porušovat. Popišme si proto ještě pár nejobvyklejších chyb, které mohou kompozici narušit.

Všimněte si na PRVNÍ FOTOGRAFII ještěra dvou kořenů (nebo drátů či bůh ví čeho). Vidíte, jak ruší celkový obraz? A co ten list nad hlavou onoho plaza. Podívejme se na to, jak by to vypadalo bez nich na DRUHÉ FOTOGRAFII. Obrázek je mnohem čitelnější, je lépe vidět, o co na něm jde.

Na druhou stranu je nutné říci, že byla provedena hrubá retuš klonovacím razítkem a takto rozměrné zásahy nejsou vhodné. Není špatné zaretušovat třeba elektrické dráty, ale čím větší objekt, tím budou stopy znatelnější. Spíše se snažte už při snímání zajistit, aby se v záběru nic rušivého nenacházelo.

SERIÁL Digitální fotografie

I. Svět v paměťové kartě

II. Není foťák jako foťák

Nejzávažnější a nejčastější chyby dnešních digitálních fotografí najdeme v kompozici snímků. Nemám na mysli začátečnické omyly v podobě useknutých nohou, komínů vyrůstajících z hlavy, nebo nechtěných grimas, ale bezdůvodné porušování kompozičních pravidel.

Tato pravidla pro kompozici neříkají nic o obsahu fotografie, ale jsou tu od toho, aby se na obrázek dobře dívalo. Jsou ověřená tisíci let práce výtvarných umělců v jiných oborech, sto lety fotografování na film a neztrácejí nic ze své platnosti ani v digitální sféře.

Kompozice na střed

Velmi závažná chyba, která je bohužel k vidění tak často, že se o ní musím zmínit hned na začátku. Jsou sice výjimky, kdy je kompozice do středu použitelná, ale ty jsou skutečně velmi málo četné.

Pokud fotíte výrazný objekt, nebo má záběr tak zvané těžište, pak jej NIKDY neumísťujte do středu fotografie. Vůbec to není hezké a navíc tím dáváte velmi hlasitě najevo, že o focení nevíte vůbec nic. Fotka působí amatérským dojmem, a i když je na ní zajímavý okamžik nebo motiv, takovouto kompozicí ji naprosto shodíte. Ale kam tedy pomyslné těžiště umístit? V zásadě se používají tři hlavní pravidla: zlatý řez, diagonála a třetiny.

Zlatý řez

Nejzákladnější pravidlo. V digitální sféře je trošku kontroverzní, protože zde došlo ke změně formátu (z 2:3 na 4:3) a proto se, alespoň v matematickém slova smyslu, nejedná o pravý zlatý řez. Cože to tu plácám o matematice? Ono totiž umění souvisí s počítáním.

Už hvězdář a matematik Johannes Kepler řekl: "Geometrie má dva poklady: Pythagorovu větu a zlatý řez. První má cenu zlata, druhý připomíná spíše drahocenný kámen."

Zatímco Pythagorova věta je všeobecně známá a seznamují se s ní žáci již na základní škole, pojem zlatého řezu ustoupil poněkud do pozadí a vymizel z našich učebních osnov. V době minulé však sehrál významnou úlohu, daleko přesahující rámec matematiky. Kolem zlatého řezu vznikla celá návodná literatura, jak s jeho pomocí sestrojit nejkrásnější trojúhelník, nejkrásnější půdorys budovy, tělo o nejkrásnějších proporcích v celku i v detailech. Není prý dobrého obrazu bez vědomého či podvědomého užití zlatého řezu v jeho rozvržení a kompozici. Obrazy a sochy starých mistrů lze pomocí zlatého řezu rozebrat do nejmenších plošek. A ještě daleko víc: bez důsledného použití zlatého řezu nevzniknou prý dobré housle ani dobré drama. Ba ani to nestačí, zlatý řez je kosmickým zákonem, projevujícím se i v přírodě například v anatomii rostlin, v chemii v krystalických strukturách a složení sloučenin, v astronomii, v polohách hvězd a planet. (Více najdete v rubrice Doporučené odkazy.)

Už je to jasnější? Tedy dále: Udělejte pokus nejdříve sami se sebou, a chcete-li, i s přáteli nebo příbuznými. Na OBRÁZKU je osm pravoúhelníků. Nepospíchejte, pozorně si je prohlédněte a pak vyberte ten, který se vám nejvíce líbíí. Rozhodli jste se pro pravoúhelník D? Zřejmě ano. Jestliže ne, pak při větším počtu lidí dospějete k závěru, že se pro pravoúhelník D rozhodlo přibližně 75% dotazovaných.

Proč se nám zdá pravoúhelník D líbí nejvíc? Protože poměr délky a výšky tohoto čtyřúhelníka odpovídá poměru zlatého řezu úsečky 1: 0,618 (neboli jednoduše 3:2). Vědecké výzkumy nasvědčují, že tato skutečnost souvisí s činností mozku.

Digitály obcházejí pravidla

Tady se dostáváme k tomu již zmíněnému problému digitální fotografie. Klasický formát 3:2 odpovídá obdélníku D, digiformát 4:3 je spíše C. Je tedy nutno tento nepoměr obejít.

Rozdělme si snímek na třetiny po délce i po výšce, tak, jak je to na tomto OBRÁZKU. V kroužcích jsou označena místa, kam je vhodné umístit těžiště snímku. Podle subjektivních pocitů bývá nejlepší kruh vpravo dole, ne vždy je ale použitelný. Je zároveň vhodné, aby osa pohledu fotografované osoby nebo předpokládaného pohybu předmětu směřovala dovnitř fotografie, případně na diváka a ne někam mimo.

Nyní se podívejte na nějaké profesionální fotografie, nebo na obrázky v nějakém fotografickém magazínu. Uvidíte zlatý řez všude, kam se podíváte.

Třetiny

Ne všechny scény použití zlatého řezu umožňují. Například věže, nebo sloupy jsou z tohoto pohledu velmi problematické. V takovém případě je vhodné pravidlo zlatého řezu omezit.

Z obrázku si odmyslete černé kruhy a zbyde obdélník rozdělený dvěma úsečkami vertikálně a dvěma horizontálně. Tedy šířka i výška je rozdělena na třetiny. A tyto úsečky tvoří osy fotografie.

Typické použití tohoto postupu je v KRAJINÁŘSKÉ fotografii. Komponuje se buď 2/3 krajiny a 1/3 oblohy nebo naopak. Rozhodně ne půl na půl, protože bychom se dostali k nechtěnému středu.

Diagonála

Umístění objektu na ÚHLOPŘÍČKU vnáší do obrazu zdání prostoru a dynamiky. Je vhodné, pokud nějaká linie, nebo vůbec celá osa fotografie tvoří úhlopříčku, nejlépe s nějakým výrazným objektem ve zlatém řezu. Třetí pravidlo tedy není popřením předchozích dvou, ale naopak. V kombinaci se zlatým středem dostáváme vůbec nejpůsobivější kombinaci.

Zaručený návod: dobře fotit

Ačkoliv digitální technika svádí k velkým úpravám snímků v počítači, základem je stejně jako v klasické fotogtrafii dobrý snímek. Čím méně práce je potřeba v počítači udělat, tím lépe. Neplatí to jen pro retušování, ale i pro úpravu barev, úrovní, formátu, kompozice. Zkrátka se snažte fotit co nejlépe hned od začátku. Následnými úpravami totiž téměř vždy o něco snížíte kvalitu snímku.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Velikonoční Mikulov přinese folklor a víno

Velikonoční Mikulov přinese folklor a víno

Tradiční oslava jara a zmrtvýchvstání Ježíše Krista v Mikulově je v plném proudu. Mikulovská pětidenní akce s jarmarkem, hudebními i divadelními vystoupeními a různými workshopy letos připadá na 18. až 22. dubna. ... celý článek

Horolezci Lama, Auer a Roskelley zemřeli pod lavinou

Velikonoce se slaví v Plzni

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Pallavicini patří do horolezecké maturity

Pallavicini patří do horolezecké maturity

CLIMBING GUIDE Hrabě Pallavicini byl frajer! V roce 1876 se třemi společníky vystoupal největší sněhovou roklí přímo na vrchol nejvyšší rakouské hory Velkého Zvoníka. Několik desítek let nebyl schopen výkon "nejsilnějšího
Hurá na písek!

Hurá na písek!

AKTUALIZACE Skalní města jsou plná postaviček stoupajících kolmými stěnami jako mouchy na vrcholy impozantních věží. Pískovec je ovšem velmi porézní a měkká hornina. Stačí krátká dešťová přeháňka a z pevné skály se
Z Pradědu na Červenohorské sedlo

Z Pradědu na Červenohorské sedlo

AKTUALIZACE V neděli v sedm hodin ráno vyrážíme autem z Hlučína směr Jeseníky. V původním plánu byla některá z beskydských hřebenovek, ale se sněhem je to tam na levačku. Praděd je v této situaci jistota. Po
Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Dendrologická zahrada v Praze - Průhonicích právě kvete do žluta, bíla a růžova. Návštěvníci obdivují desítky druhů narcisů, tulipánů a magnolií. Mezi nimi sem tam vykukuje modřenec, petrklíč, pomněnka či dymnivka. Pomalu začínají kvést

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce - výstava Mělník, Regionální muzeum 9.-28.4. 9.4.
Velikonoce v hornickém domku Příbram, Hornické muzeum 13.-14.4. a 18.-21.4. 13.4.
Velikonoce na statku Piletice, Šrámkův statek 18.-22.4. 18.4.
Velikonoce ve skanzenu Vysoký Chlumec, skanzen 18.-21.4. 18.4.
Světové setkání karavanistů Heřmanův Městec, Konopáč 18.-22.4. 18.4.
Velikonoce Veselý Kopec, skanzen 19.-22.4. 19.4.
Bitva u Liberce Liberec 19.-20.4. Rekonstrukce bitvy 19.4.
Velikonoce v ZOO Brno, ZOO 19.-22.4. 19.4.
Velikonoce na zámku LEmberk 19.-22.4. 19.4.
Zimní plavání Hodonín   20.4.

Diskuse

Sportovní výkonnost Vojtech, 19.4.2019 14:19, 2 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 19.4.2019 11:26, 5 příspěvků
Porod císařem Katka, 19.4.2019 11:09, 5 příspěvků
Pojmy a dojmy? Účetní, 19.4.2019 1:27, 18 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 18.4.2019 19:21, 2 příspěvky
mierne popletene Podrobnosti, 18.4.2019 14:45, 4 příspěvky
Chybi Alisy Bike Babi leto Horydoly , 16.4.2019 17:12, 15 příspěvků
Opalovaci krem Jana Bokšová, 16.4.2019 17:04, 3 příspěvky
Opalovaci krem Petr, 16.4.2019 14:18, 3 příspěvky
most inteligence a nekvalita Lukas B., 16.4.2019 14:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54