Časopis Adventure s otazníky

Časopis Adventure s otazníky
Práce, škola, cestování v jedné tašce a na jednom tabletu.
Autor snímku Deuter
SDÍLEJ:

V létě se objevil dlouho ohlašovaný časopis Adventure zaměřený na hory. Vydává ho Altituda a je k dostání především na předplatné. Jeho cena je 79 korun a má vycházet osmkrát ročně. Na místě je ovšem značná dávka skepse, protože stejný vydavatel a stejné vedení časopisu se v roce 1999 o něco podobného pokoušelo pod názvem Horská revue a po prvním čísle muselo zavřít krám.

Jak na to

Adventure stojí v Česku 79 Kč a na Slovensku 89 SK.

Časopis má vycházet osmkrát ročně. Třem číslům bude vévodit jedno hlavní téma, dvě budou mapovat vybrané horolozecké oblasti a další tři se zaměří na atraktivní horské oblasti a sportování v nich.

Ukázkové číslo si můžete zdarma objednat na adrese redakce Altituda.

OMLUVA

V prvním vydání tohoto článku na začátku července jsme mylně popsali několik faktů. Uvádíme je tedy na pravou míru: 1) V minulosti nevyšla dvě čísla Horské revue, ale jen jedno. 2) Czech Press Group není nadnárodní koncern, ale české vydavatelství několika časopisů jako je Koktejl, Everest a Oceán. Vydávání Everestu nepřevzalo rovnou po původním vydavateli Horské revue, ale od společnosti Czech Everest Press. 3) Upřesňujeme, že Martin Krejsa nikdy nebyl stálým redaktorem Horské revue, Everestu ani Adventure, ale blízkým externím spolupracovníkem.

Redakce Horydoly.cz a autor článku Kuba Turek se za tyto chyby omlouvají. Zároveň věří, že smysl původního článku nezměnily.

Během přípravy nové verze článku o Adventure vypluly na povrch skutečnosti, které dokreslují pozadí v projektech, kde figuruje vsetínský Daniel Winkler. Provozoval na živnostenský list a posléze na společnost s ručením omezeným nakladatelství Trango (v konkurzu), vydával časopis Horská revue (neexistuje) a provozoval cestovní služby ve firmě European Travel Corporation (v likvidaci). Kromě toho drží podíly ve spřízněné obchodní firmě Winkler a synové, vydavatelství Czech Everest Press a reklamních agenturách Cestovatel a Teton.

Dnes jeho společnost s ručeným omezeným Altituda na nejnižší možný vklad sto tisíc korun vydává knihy a časopis Adventure se zaměřením na hory a horolezectví. Jde o stejný obor jako u zkrachovalých firem.

Odchod z Everestu

Časopis Horská revue se po krachu přejmenoval na Everest, začala ho vydávat firma Czech Everest Press a ta ho posléze předala vydavatelskému domu Czech Press Group. Z něho před rokem odešel po zásadních neshodách šéfredaktor Daniel Winkler (ex-Horská revue), externí redaktor Martin Krejsa a grafička Eva Macháčková a založili třetí projekt nazvaný Adventure.

"Měli jsme jiný názor na způsob financování časopisu, šéfredaktor nevyřešil závazky vůči předplatitelům z dob Horské revue a navíc jsme se nechtěli orientovat jenom na Himaláje," říká k odchodu týmu Daniela Winklera z Everestu technický ředitel Czech Press Group Rostislav Pech. Diplomaticky tím popisuje, že vydavatelství házelo peníze do redakce jako černé díry a nevědělo, na co byly použity. "Skutečně nešlo o žádný dobrovolný odchod," komentuje Daniel Winkler.

Horská revue zůstala dlužná

Nelze proto příliš věřit ani současné reklamní kampani Adventure, která nabízí za předplatné soutěž o horské kolo. Po Horské revue totiž zbyly dluhy čtenářům, kterým redakce slibovala za objednávku předplatného spací pytle, batohy a knihy a nikdy je nedoručila.

"Poté co jsme viděli, že sami tento projekt neustojíme, hledali jsme partnera. Zájem projevil Josef Formánek, tehdejší majoritní podílník firmy vydávájící časopis Koktejl," dnes vysvětluje Daniel Winkler. "Formánek se kromě jiného zavázal plně převzít závazky k předplatitelům, pokračovat v předplatném a vyřešit slíbené dárky." Technický ředitel současného vydavatele Everestu Rostislav Pech vidí věc jinak: "Redakce nebyla schopná předchozímu vydavateli ani nám dodnes vykázat, co a komu dluží. Předplatné, o kterém jsme věděli, přešlo z Horské revue na Everest. O dlouhodobějších závazcích třeba na neslýchaných deset let, které jdou u jednotlivců zřejmě do tisíců korun, dosud nic přesného nevíme. To je záležitostí Daniela Winklera."

Vzniká Adventure

Dvě čísla Horské revue a později i Everest se specializovaly především na Himaláje. Rozhovory s výškovými horolezci a reportáže z nejvyšších hor planety popisovaly místa, kam se většina čtenářů nikdy nepodívá, a proto Everest přes svůj název míří pod novým šéfredaktorem Jakubem Štýbrem i do Alp a na nižší skály. O něco podobného se snaží také Adventure.

V prvním čísle Adventure najdete titulní reportáž o výstupu na osmitisícovou Annapurnu, přihlouplý komiks o lyžování, popis možností lezení, skialpinismu a vysokohorské turistiky v okolí jedné z největších horských chat Rudolfshütte, trochu naivně napsané vyznání matky – skalní lezkyně, outdoorové fotografie Thomase Ulricha, excelentní rozhovor s Radanem Kuchařem a dramatické líčení průzkumu jeskyně na Krétě.

Nejzajímavější v celém čísle je obsáhlý materiál o ferrátách. Kromě jednoduchých průvodců po šesti rakouských nej… v něm najdete 73 tipů na atraktivní ferraty po celých Alpách od Slovinska přes Itálii, Francii až do Rakouska a Německa. Nechybí ani škála obtížnosti zajištěných cest a doporučené vybavení na výstupy. Pěkné je i líčení pocitů lezce na ferratě od Petra Pravdy. Pozornější čtenáři si ovšem vzpomenou, že originál už četli v deníku MF DNES, jehož je autor redaktorem, nebo si ho najdou v jeho elektronickém archivu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Trocha oleje do ohně

Kde je "populárnímu" D.Winklerovi konec.......

 • Autor JN
 • Datum a čas 29.11.2015 23:06
Reaguj
Re: Re: Trocha oleje do ohně
Cus Orle,Ono to neni tak jednoduchy s tema clankama v jinych casopisech.
 • Autor zofin
 • Datum a čas 14.9.2003 10:11
Reaguj
Lide bdete
Teda Vy si davate :)) Zkusim si to predplatit a pak Vam dam vedet jak jsem dopadl...Za tu srandu to stoji.
 • Autor Jen
 • Datum a čas 11.9.2003 15:02
Reaguj
Re: Tak tak, navrch huj, uvnitř fuj!
Díky autorovi článku za upřesnění. Zdá se, že ze strany Altitudy se nějakých informací a faktů, které by obhájily jejich "pravdu" nedočkáme. Asi to skončilo hysterií E. Macháčkové a emocemi M. Krejsi. Škoda. Ale svým způsobem i to může být pro nezasvěceného informace...
 • Autor Orel
 • Datum a čas 31.8.2003 22:19
Reaguj
taky zkušenost s Winklerem
Kdysi jsem si předplatil Everest v jejich akci, která spočívala v tom, že za dobrou cenu (tuším 180,-) bylo nějakých 5 čísel. Zaplatil jsem a .... čekal. Čekal, vyšlo nové číslo, pak ještě jedno a já pořád nic nedostal. Volal jsem do redakce, telefon několik dní nikdo nezvedal. Psal jsem maily do redakce, nikdo neodpovídal. I napsal jsem tedy dost rozhořčený mail přímo majiteli Formánkovi a tam jsem konečně uspěl. Dostal jsem omluvu a od té doby mi Everest chodí v pořádku.
Reaguj
Proč nezveřejním dopis

Pár týdnů po zveřejnění první verze článku o časopise Adventure jsem dostal od Daniela Winklera e-mail, ve kterém chtěl opravy chyb. Zároveň mne žádal o nezveřejňování jeho dalšího obsahu (týkal se mé osoby, mé práce a jeho vztahů se současným vydavatelem Everestu).

Má odpověď zněla:

Zdravím!

Děkuji za detailný vysvětlení. Jestli dobře chápu, tak bych měl opravit tři chyby (a prosím o jejich odsouhlasení):

1) upřesnit, že Horskou revue nepřevzal rovnou Czech Press Group, ale mezi tím byl ještě Josef Formánek

2) doplnit, že redaktor Martin Krejsa byl vždycky externím spolupracovníkem

3) Horské revue vyšlo jen jedno číslo (za tuto chybu se osobně omlouvám, ale když jsem v archivu nenašel druhé číslo, byl jsem přesvědčený, že jsem hoztratil)

Zároveň nemohu respektovat Tvé přání ohledně přetřásání důvodů Vašeho odchodu z Everestu. Prosil bych tedy o Tvůj pohled na věc. Jaký důvod byl,že Czech Press Group se s Vaším teamem rozešel?

Počkáme na vyjádření Czech Press Group a opravy spolu s článkem o pozadí změny vedení v Everestu uveřejníme co nejdříve.

Jakub Turek

Reaguj
Trochu zbytečně rozvětvená diskuse. V článku padlo dost zásadní zpochybnění serioznosti vydavatele časáku, což se zákonitě dotýká důvěryhodnosti i časáku jako takového. Dva lidi se emotivně brání, že je vše se zlým úmyslem zkresleno. PROČ tedy, jak někdo navrhuje, sem (nebo pokud nemají důvěru, tak na svůj vlastní web) nedají vševysvětlující dopis, kterým se tu ohánějí. Suchá fakta by byla nejlepší odpovědí narozdíl od a histerických reakcí. Takže Evo a Martasi, sem s tím dopisem!
 • Autor panda
 • Datum a čas 29.8.2003 10:18
Reaguj
Řazení diskuzních příspěvků
Ode dneška jsou příspěvky v diskuzích řazeny podle data a času napsání. První nahoře, poslední dole. Je to tak přehlednější, ne? ;o)
 • Autor OT
 • Datum a čas 29.8.2003 10:04
Reaguj
Re: To papagaj, Eva Macháčková ad. ...
Nové příspěvky se přidávají na konec fóra. Reakce na příspěvky se přidávají za příspěvek, na nějž jsou reakcí a jsou označeny odsazením nadpisu, což není příliš výrazné...
 • Autor jh
 • Datum a čas 28.8.2003 15:00
Reaguj
Re: To Eva Macháčková
Pridavam se k Papousovi, kdyz se jednalo o srdceryvny a vsevysvetlujici dopis, jaky je problem dat ho cely tady do komentaru, pripadne na web Altituda/Adventure/Snow?
 • Autor Ten kdo o tom neco vi...
 • Datum a čas 28.8.2003 12:53
Reaguj
Celkem 38 příspěvků v diskuzi


Na Lhotce v Praze se utopil starší muž

Na Lhotce v Praze se utopil starší muž

ČERNÁ VDOVA Postarší muž se utopil na koupališti Lhotka v Praze. Dnes odpoledne před čtvrtou hodinou odpoledne vstoupil do vody a zmizel z dohledu. Po čtvrt hodině se po něm sháněli. Bohužel byl... celý článek

Zúčastněte se novinářské soutěže Czech Travel Press

Bezpečně na kole: bikujeme hravě a zdravě

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vodňanská Blanice

Vodňanská Blanice

RIVER GUIDE Blanice proudící ze Šumavy do jižních Čech je řeka mnoha tváří. Nejpopulárnější je úsek divoké vody mezi Husincem a Strunkovicemi, kde se pořádají vodácké závody a veřejná splutí.
Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

TOUR GUIDE 350 km dlouhá Salcburská salašnická stezka vám ukáže více než sto venkovských horských chat v rakouském zemi SalzburgerLand. Turistická trasa je rozdělená na 31 denní etap, které lze projít najednou,
Steyr, když je vody akorát

Steyr, když je vody akorát

AKTUALIZACE Alpské řeky nejsou líné, poskakují, dovádějí a při tom mají pořádný tah. Kromě toho jsou řádně studené. Nejbližší Steyr stéká z úbočí Mrtvých hor (Totes Gebirge) pod lyžařským střediskem Hinterstoder. Na
Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

SKI GUIDE Předkládám šest nejvýznamnějších lyžařských a snowboardových túr v jižní části masivu Grossglockneru. Všechny začínají na chatě Stüdlhütte (2802 m), u které je po celou zimu otevřený komfortní zimní domeček (Winterraum). Není
Slunovrat otevře léto - slaví ho křesťané i pohané

Slunovrat otevře léto - slaví ho křesťané i pohané

V pátek 21. června v 17:55 hodin letos nastane letní slunovrat. Po svítání přijde nejdelší den a po západu slunce nejkratší noc.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Buskers fest - pouliční umění České Budějovice 17.-21.6. 17.6.
Olympijský běh České Budějovice, Hanace Přednášejí manželé Motaní 19.6.
Olympijský běh Most, Autodrom 19.6.
Beskidy Trophy Polsko, Istebna 20.-23.6. Etapový cyklomaraton 20.6.
Den žiraf Jihlava, ZOO 21.-22.6. 21.6.
Cyklovíkend Suchdol nad Lužnicí 21.-23.6. 21.6.
Stupavský cyklomaraton Stupava 21.-23.6. Horská kola 21.6.
Jihlavské havíření Jihlava 21.-23.6. 21.6.
Vrabinec, povolené lezení
  Zákaz lezení 20.4.-20.6. 21.6.
Svatojánský večer Rožnov, skanzen 21.6. 21:00

Diskuse

Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08