Časopis Adventure s otazníky

Časopis Adventure s otazníky
Práce, škola, cestování v jedné tašce a na jednom tabletu.
Autor snímku Deuter
SDÍLEJ:

V létě se objevil dlouho ohlašovaný časopis Adventure zaměřený na hory. Vydává ho Altituda a je k dostání především na předplatné. Jeho cena je 79 korun a má vycházet osmkrát ročně. Na místě je ovšem značná dávka skepse, protože stejný vydavatel a stejné vedení časopisu se v roce 1999 o něco podobného pokoušelo pod názvem Horská revue a po prvním čísle muselo zavřít krám.

Jak na to

Adventure stojí v Česku 79 Kč a na Slovensku 89 SK.

Časopis má vycházet osmkrát ročně. Třem číslům bude vévodit jedno hlavní téma, dvě budou mapovat vybrané horolozecké oblasti a další tři se zaměří na atraktivní horské oblasti a sportování v nich.

Ukázkové číslo si můžete zdarma objednat na adrese redakce Altituda.

OMLUVA

V prvním vydání tohoto článku na začátku července jsme mylně popsali několik faktů. Uvádíme je tedy na pravou míru: 1) V minulosti nevyšla dvě čísla Horské revue, ale jen jedno. 2) Czech Press Group není nadnárodní koncern, ale české vydavatelství několika časopisů jako je Koktejl, Everest a Oceán. Vydávání Everestu nepřevzalo rovnou po původním vydavateli Horské revue, ale od společnosti Czech Everest Press. 3) Upřesňujeme, že Martin Krejsa nikdy nebyl stálým redaktorem Horské revue, Everestu ani Adventure, ale blízkým externím spolupracovníkem.

Redakce Horydoly.cz a autor článku Kuba Turek se za tyto chyby omlouvají. Zároveň věří, že smysl původního článku nezměnily.

Během přípravy nové verze článku o Adventure vypluly na povrch skutečnosti, které dokreslují pozadí v projektech, kde figuruje vsetínský Daniel Winkler. Provozoval na živnostenský list a posléze na společnost s ručením omezeným nakladatelství Trango (v konkurzu), vydával časopis Horská revue (neexistuje) a provozoval cestovní služby ve firmě European Travel Corporation (v likvidaci). Kromě toho drží podíly ve spřízněné obchodní firmě Winkler a synové, vydavatelství Czech Everest Press a reklamních agenturách Cestovatel a Teton.

Dnes jeho společnost s ručeným omezeným Altituda na nejnižší možný vklad sto tisíc korun vydává knihy a časopis Adventure se zaměřením na hory a horolezectví. Jde o stejný obor jako u zkrachovalých firem.

Odchod z Everestu

Časopis Horská revue se po krachu přejmenoval na Everest, začala ho vydávat firma Czech Everest Press a ta ho posléze předala vydavatelskému domu Czech Press Group. Z něho před rokem odešel po zásadních neshodách šéfredaktor Daniel Winkler (ex-Horská revue), externí redaktor Martin Krejsa a grafička Eva Macháčková a založili třetí projekt nazvaný Adventure.

"Měli jsme jiný názor na způsob financování časopisu, šéfredaktor nevyřešil závazky vůči předplatitelům z dob Horské revue a navíc jsme se nechtěli orientovat jenom na Himaláje," říká k odchodu týmu Daniela Winklera z Everestu technický ředitel Czech Press Group Rostislav Pech. Diplomaticky tím popisuje, že vydavatelství házelo peníze do redakce jako černé díry a nevědělo, na co byly použity. "Skutečně nešlo o žádný dobrovolný odchod," komentuje Daniel Winkler.

Horská revue zůstala dlužná

Nelze proto příliš věřit ani současné reklamní kampani Adventure, která nabízí za předplatné soutěž o horské kolo. Po Horské revue totiž zbyly dluhy čtenářům, kterým redakce slibovala za objednávku předplatného spací pytle, batohy a knihy a nikdy je nedoručila.

"Poté co jsme viděli, že sami tento projekt neustojíme, hledali jsme partnera. Zájem projevil Josef Formánek, tehdejší majoritní podílník firmy vydávájící časopis Koktejl," dnes vysvětluje Daniel Winkler. "Formánek se kromě jiného zavázal plně převzít závazky k předplatitelům, pokračovat v předplatném a vyřešit slíbené dárky." Technický ředitel současného vydavatele Everestu Rostislav Pech vidí věc jinak: "Redakce nebyla schopná předchozímu vydavateli ani nám dodnes vykázat, co a komu dluží. Předplatné, o kterém jsme věděli, přešlo z Horské revue na Everest. O dlouhodobějších závazcích třeba na neslýchaných deset let, které jdou u jednotlivců zřejmě do tisíců korun, dosud nic přesného nevíme. To je záležitostí Daniela Winklera."

Vzniká Adventure

Dvě čísla Horské revue a později i Everest se specializovaly především na Himaláje. Rozhovory s výškovými horolezci a reportáže z nejvyšších hor planety popisovaly místa, kam se většina čtenářů nikdy nepodívá, a proto Everest přes svůj název míří pod novým šéfredaktorem Jakubem Štýbrem i do Alp a na nižší skály. O něco podobného se snaží také Adventure.

V prvním čísle Adventure najdete titulní reportáž o výstupu na osmitisícovou Annapurnu, přihlouplý komiks o lyžování, popis možností lezení, skialpinismu a vysokohorské turistiky v okolí jedné z největších horských chat Rudolfshütte, trochu naivně napsané vyznání matky – skalní lezkyně, outdoorové fotografie Thomase Ulricha, excelentní rozhovor s Radanem Kuchařem a dramatické líčení průzkumu jeskyně na Krétě.

Nejzajímavější v celém čísle je obsáhlý materiál o ferrátách. Kromě jednoduchých průvodců po šesti rakouských nej… v něm najdete 73 tipů na atraktivní ferraty po celých Alpách od Slovinska přes Itálii, Francii až do Rakouska a Německa. Nechybí ani škála obtížnosti zajištěných cest a doporučené vybavení na výstupy. Pěkné je i líčení pocitů lezce na ferratě od Petra Pravdy. Pozornější čtenáři si ovšem vzpomenou, že originál už četli v deníku MF DNES, jehož je autor redaktorem, nebo si ho najdou v jeho elektronickém archivu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Trocha oleje do ohně

Kde je "populárnímu" D.Winklerovi konec.......

 • Autor JN
 • Datum a čas 29.11.2015 23:06
Reaguj
Re: Re: Trocha oleje do ohně
Cus Orle,Ono to neni tak jednoduchy s tema clankama v jinych casopisech.
 • Autor zofin
 • Datum a čas 14.9.2003 10:11
Reaguj
Lide bdete
Teda Vy si davate :)) Zkusim si to predplatit a pak Vam dam vedet jak jsem dopadl...Za tu srandu to stoji.
 • Autor Jen
 • Datum a čas 11.9.2003 15:02
Reaguj
Re: Tak tak, navrch huj, uvnitř fuj!
Díky autorovi článku za upřesnění. Zdá se, že ze strany Altitudy se nějakých informací a faktů, které by obhájily jejich "pravdu" nedočkáme. Asi to skončilo hysterií E. Macháčkové a emocemi M. Krejsi. Škoda. Ale svým způsobem i to může být pro nezasvěceného informace...
 • Autor Orel
 • Datum a čas 31.8.2003 22:19
Reaguj
taky zkušenost s Winklerem
Kdysi jsem si předplatil Everest v jejich akci, která spočívala v tom, že za dobrou cenu (tuším 180,-) bylo nějakých 5 čísel. Zaplatil jsem a .... čekal. Čekal, vyšlo nové číslo, pak ještě jedno a já pořád nic nedostal. Volal jsem do redakce, telefon několik dní nikdo nezvedal. Psal jsem maily do redakce, nikdo neodpovídal. I napsal jsem tedy dost rozhořčený mail přímo majiteli Formánkovi a tam jsem konečně uspěl. Dostal jsem omluvu a od té doby mi Everest chodí v pořádku.
Reaguj
Proč nezveřejním dopis

Pár týdnů po zveřejnění první verze článku o časopise Adventure jsem dostal od Daniela Winklera e-mail, ve kterém chtěl opravy chyb. Zároveň mne žádal o nezveřejňování jeho dalšího obsahu (týkal se mé osoby, mé práce a jeho vztahů se současným vydavatelem Everestu).

Má odpověď zněla:

Zdravím!

Děkuji za detailný vysvětlení. Jestli dobře chápu, tak bych měl opravit tři chyby (a prosím o jejich odsouhlasení):

1) upřesnit, že Horskou revue nepřevzal rovnou Czech Press Group, ale mezi tím byl ještě Josef Formánek

2) doplnit, že redaktor Martin Krejsa byl vždycky externím spolupracovníkem

3) Horské revue vyšlo jen jedno číslo (za tuto chybu se osobně omlouvám, ale když jsem v archivu nenašel druhé číslo, byl jsem přesvědčený, že jsem hoztratil)

Zároveň nemohu respektovat Tvé přání ohledně přetřásání důvodů Vašeho odchodu z Everestu. Prosil bych tedy o Tvůj pohled na věc. Jaký důvod byl,že Czech Press Group se s Vaším teamem rozešel?

Počkáme na vyjádření Czech Press Group a opravy spolu s článkem o pozadí změny vedení v Everestu uveřejníme co nejdříve.

Jakub Turek

Reaguj
Trochu zbytečně rozvětvená diskuse. V článku padlo dost zásadní zpochybnění serioznosti vydavatele časáku, což se zákonitě dotýká důvěryhodnosti i časáku jako takového. Dva lidi se emotivně brání, že je vše se zlým úmyslem zkresleno. PROČ tedy, jak někdo navrhuje, sem (nebo pokud nemají důvěru, tak na svůj vlastní web) nedají vševysvětlující dopis, kterým se tu ohánějí. Suchá fakta by byla nejlepší odpovědí narozdíl od a histerických reakcí. Takže Evo a Martasi, sem s tím dopisem!
 • Autor panda
 • Datum a čas 29.8.2003 10:18
Reaguj
Řazení diskuzních příspěvků
Ode dneška jsou příspěvky v diskuzích řazeny podle data a času napsání. První nahoře, poslední dole. Je to tak přehlednější, ne? ;o)
 • Autor OT
 • Datum a čas 29.8.2003 10:04
Reaguj
Re: To papagaj, Eva Macháčková ad. ...
Nové příspěvky se přidávají na konec fóra. Reakce na příspěvky se přidávají za příspěvek, na nějž jsou reakcí a jsou označeny odsazením nadpisu, což není příliš výrazné...
 • Autor jh
 • Datum a čas 28.8.2003 15:00
Reaguj
Re: To Eva Macháčková
Pridavam se k Papousovi, kdyz se jednalo o srdceryvny a vsevysvetlujici dopis, jaky je problem dat ho cely tady do komentaru, pripadne na web Altituda/Adventure/Snow?
 • Autor Ten kdo o tom neco vi...
 • Datum a čas 28.8.2003 12:53
Reaguj
Celkem 38 příspěvků v diskuzi


Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.... celý článek

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Vinicius je novou legendou Realu a vycházející světovou hvězdou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Etapák - koloběžky Javorník 16.-19.5. 16.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 17.-18.5. 17.5. 17:00
Den fascinace rostlinami Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.5.
Cidlina - splutí Žehuň 18.5.
Silesia - cyklomaraton Opava Horská kola 18.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   18.5.
Běhej lesy Brdy Skořice 18.5.
Závody ve šplhu Křivoklát 18.5.
Leontýn - den otevřených dveří Křivoklát, Leontýnský zámeček 18.5. 13:00

Diskuse

kwtznvxt price, 18.5.2024 11:22, 151 příspěvků
svqnwwnp pharmacy, 18.5.2024 10:31, 9 příspěvků
aufjjdtx price, 18.5.2024 10:29, 9 příspěvků
rzipsthp pills, 18.5.2024 10:13, 151 příspěvků
dhrktnis drug, 18.5.2024 10:12, 22 příspěvků
hdvdzvfi purchase, 18.5.2024 9:50, 12 příspěvků
xqyzyzcu online, 18.5.2024 9:39, 151 příspěvků
alpggxpn pharmacy, 18.5.2024 9:31, 22 příspěvků
qdrmhadg tablets, 18.5.2024 9:22, 151 příspěvků
ruxgchlq prescription, 18.5.2024 9:19, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20