Alpská katedrála Dom

Alpská katedrála Dom
Od morény ledovce vypadá Dom (4545 m) opravdu impozantně.
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Dominanta alpské horské skupiny Mischabelgruppe a zároveň nejvyšší vrchol Švýcarska je kopec, o nějž se helvetští sýraři nemusí dělit s italskými špagetáři. Leží totiž celý na jejich území. Dom (4545 m) najdete ve Walliských Alpách, mezi desítkami dalších čtyřtisícových štítů tohoto gigantického horského valu.

Alpská katedrála Dom
Dom (4545 m). Konečně na vrcholu!
Autor snímku René Kujan
Jak na to

Doporučené vybavení

Jednoduché lano 50 m, mačky, cepín, přilba, sedák, 3 šroubovací karabiny, 3 expresky, 5 smyček různých délek, případně 3 šrouby do ledu. Zbytek představuje běžná horolezecká výbava do vysokých zaledněných hor.

petzl-250x250.jpg

Dom je čtvrtým nejvyšším vrcholem Walliských Alp. Mezi Randu na západě a Saas-Fee na východě vrazily hory mohutný klín.

Obrovská hora

Skoro přesně v půli cesty postavily svůj kamenný chrám. Z východu i ze západu působí jako obrovská stěna.

Jak by také ne, když výškový rozdíl od Randy (1400 m) tvoří dobrých 3100 metrů na šest kilometrů horizontální vzdálenosti.

Z pohledu od Zermattu se vám bude jevit jako všemu vévodící firnový dóm. Není třeba dodávat, že z vrcholu jsou úžasné výhledy. Nejen na další alpské čtyřtisícovky, mezi kterými si oko alpinistovo přitáhne zejména na jihozápadě čnící zakřivený zub Matterhornu.

Normální je sever

Nejfrekventovanější výstupy na vrchol Domu vedou severní stěnou (normálka) a severozápadním hřebenem Festigrat.

Výstup normálkou vede po kompletně zaledněné severní straně. Jedná se o velmi dlouhou cestu, která však není spojena s většími technickými obtížemi. Ale právě vzhledem k délce a nadmořské výšce ji lze doporučit pouze zdatným a aklimatizovaným lezcům.

Normálka je oblíbena i u skialpinistů, kteří si mohou užít krásný sjezd prudkými svahy s převýšením 1500 metrů.

Co u skialpinistů naopak není až tak oblíbené, je tahat se nejprve s těžkým vybavením nahoru, takže jich ani ze hezkého počasí nepotkáte mnoho. 

Dom (4545 m), Wallis.

Oblíbený hřeben

Další alternativou výstupu na Dom je zmíněný Festigrat. Stupeň obtížnosti je pouhá dvojka dle UIAA, není radno jej však podceňovat.

Především v oblasti nástupu od sedla Festijoch se odehrálo mnoho ošklivých nehod. Dobře sedící mačky a cepín v ledových plotnách určitě využijete.

Po hřbetu stegosaura

Zvláště doporučeníhodný je výstup hřebenovkou a sestup normálkou. Horolezci si tak cestou vzhůru užijí vzdušných a bezedných výšin a s přibývajícím vyčerpáním využijí přeci jen vyšší míru bezpečí při sestupu normální cestou.

Z chaty Domhütte (2940 m), odkud většina vrcholuchtivých jedinců vychází krátce po třetí hodině ranní, se po překonání krátkého suťového hřbítku morény spustíme na ledovec Festigletscher, po jehož levé straně (z pohledu stoupajícího) se držíme až do příchodu pod sedlo Festijoch.

Cestou překonáváme množství trhlin, je proto dobré postupovat ve formaci lanového družstva.

Do sedla Festijoch nás přivede krátký skalní výstup, jehož začátek je snadno rozpoznatelný díky velkému oranžovému terči na skále. Výstup vede firnem, sutí a místy lámavou skálou s krátkým místem dvojkové obtížnosti. Nápomocno nám bude několikero fixních lan.

Ze sedla je již cesta orientačně velmi snadná. Nástup na hřeben probíhá obvykle mírně zleva. Samotný hřeben je velmi vzdušný, avšak nenáročný. Rozeklané ploché kameny trčící do všech stran připomínají hřbet stegosaura.

Skalní oblouk s námi nabírá výšku a po zhruba šesti hodinách se prokousáváme posledními firnovými metry k vrcholovému kříži.

Na vrcholku, jak už to tak bývá, panují prudké větrné poměry. Patrně se tu nezdržíte moc dlouho.

Dom (4545 m), Wallis.

Domů, do chaty!

Sestup normálkou je jednoduchý, nenáročný a zdlouhavý. Pár trhlin zpestří jinak monotónní sestup pod sedlo Festijoch – tentokráte ze severní strany. Prudký traverz vede přes okrajovou trhlinu na nám již známý skalní útvar.

Rozbředlý sníh poněkud znesnadňuje sestup, přesto lze dobrodiní chaty Domhütte dosáhnout po zhruba čtyřech hodinách.

Doprava

Praha-Plzeň-Mnichov-Bregenz-Chur-Visp-Sankt Niklaus-Randa. V Randě je u nádraží podzemní parkoviště (do 2,20 m výšky vozidla), popř. odstavné parkoviště nedaleko. Orientační cena 8 CHF za den stání.

Booking.com

Přístup

Z Randy sledujeme turistickou stezku značenou klasickou alpskou červenou barvou až na křížení se stezkou Europaweg. Odtud jdeme po modré na chatu Domhütte.

Samotný výstup k chatě obsahuje místy zajímavé skalní úseky, v těžších místech odjištěné ocelovými lany, borháky a kovovými žebříky.

Stan lze postavit na moréně nad chatou. Po asi 20 minutách chůze najdete množství bivaků vyskládaných z pěkných velkých placáků.

V blízkosti chaty je možnost nabrat vodu u venkovního kohoutku. Voda je alibisticky označená jako nepitná, terénní průzkum na vlastních zažívacích traktech ale potvrzuje, že tomu tak nutně nemusí být.

Prvovýstup

První na vrchol vystoupili 11. září 1858 J. L. Davies, Johann Zumtaugwald, Johann Krönig a Hieronymous Brantschen po severozápadním hřebeni Festigrat.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

 
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Dufourspitze versus Dom
Vrchol masivu Monte – Rosa, Dufourspitze 4\'634 m/m je skutečně nejvyšší bod Švýcarska. Masiv je ale hraniční horou – horou jejíž části jsou jak v Italii tak ve Švýcarsku. Vrchol je jenom 160 metrů vzdálen od hranice mezi Švýcarskem a Italií. Kdysi se tato hora nazývala Gornerhorn, v roce 1863 se jméno tohoto vrcholu změnilo na Dufourspitze podle švýcarského generála jménem Guillaume-Henri Dufour (1787–1875). Poprvé na Dufourspitze vystoupilo lanové družstvo Angličana Charlesa Hudsona – 1. srpna 1855. Ve skupině byl ještě John Birkbeck, Edward J.W. Stephenson a bratři Christopher a James Smyth. Toto anglické družstvo vedli dva švýcarští horští vůdcové - Matthäus Zumtaugwald z Zermattu und Ulrich Lauener z Lauterbrunnen. Dnes výstup normálkou na Dufourspitze začíná na chatě Monte-Rosa (2\'795 m/m.)„Konkurenční“ hora Dom, která patří ke skupině Mischabel (4345 m/m) leží celá na území Švýcarska. Poprvé vystoupil na tento vrchol 11. září 1858 Angličan J.Llewellyn Davies, vedl ho horský vůdce Johann Zumtaugwald, s ním Johann Kronig a Hieronymous Brantschen - na vrchol vystoupili severozápadním hřebenem. Normálka na Dom začíná dnes ve vesnici Randa (1407 m/m) a vede nejdříve k chatě Domhütte (2840 m/m). Odtud vede vlastní výstup přes Festigletscher k místu Festijoch. Zde začíná obtížnější hřeben Festigrat, který vede k vrcholu.První výstup s lyžemi na Dom uskutečnil Sir Arnold Lund s vůdcem Josephem Knubelem.
Reaguj
nejvyssi
Nekdo mi rikal, ze Svycari nejak nelibe nesou to, ze se o Dufourspitzi musi delit s Italy. Takze JEJICH nejvyssi hora je pry Dom. :))
  • Autor jxzero
  • Datum a čas 10.8.2010 15:42
Reaguj
Není náhodou nejvyšší horou Švýcarska Dufourspitze?
  • Autor Ivan
  • Datum a čas 10.8.2010 15:26
Reaguj
Re: datum
Před týdnem. Je to aktuální report. Právě doplňujeme další fotky.
Reaguj
datum
Hodilo by se napsat, kdy jste tam byli. My jsme si od sedla az na vrchol cestou Festigratem na skalu nesahli ani neslapli. O nejakem vzdusnem skalnatem hrbetu stegosaura vubec nemohla byt rec. Oranzovy terc dole pod sedlem jsme taky nevideli a do sedla to rozhodne nebylo suti ani lamavou skalou ale vicemene po firnu. My tam byli zacatkem cervence 2007.
  • Autor jx zero
  • Datum a čas 10.8.2010 13:23
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Útěk Rusů z lázeňských měst pokračuje

Útěk Rusů z lázeňských měst pokračuje

Zhruba před 8 až 11 lety se rusky mluvící investoři předháněli, aby nakoupili co nejvíce nemovitostí v centrech Karlových Varů a Mariánských Lázní. Vyhledávali byty v původní staré zástavbě i v novostavbách a neváhali připlatit statisíce... celý článek

Běhej s námi: lokální běžecký seriál na západním okraji Prahy

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský, a proto se i letos na devadesátikilometrové trati
Santa Caterina Valfurva: Strmé sjezdovky a slunečné svahy

Santa Caterina Valfurva: Strmé sjezdovky a slunečné svahy

AKTUALIZACE Zatímco Bormio ocení sportovní sjezdaři a nedaleké San Colombano je vhodné pro rekreační lyžaře, vedlejší Santa Caterina v údolí Valfurva poskytuje od každého něco. Po severních svazích padají strmé sjezdovky tvrdé
Jen tak se proběhnout

Jen tak se proběhnout

AKTUALIZACE Milovníci běhání mají v Praze celou řadu míst, kam si chodí udržovat fyzičku. Nabízíme několik tipů na místa, která mají polykači kilometrů nejvíce v oblibě. Zejména v parcích se budete muset obrnit
Lyžování ve Francii bez problémů

Lyžování ve Francii bez problémů

AKTUALIZACE Lyžování ve Francii je zážitek. Abyste si ho nezkazili zbytečnými problémy, připravíme vás na ně. Co se může stát a jak tomu předcházet, radí zkušení průvodci.
Dlouhá cesta na Zinalrothorn

Dlouhá cesta na Zinalrothorn

CLIMBING GUIDE 1991, Trift, Walliské Alpy. Sedím v potemělém podkrovním pokoji horské chaty a hlavou se mi honí zážitky uplynulého dne. Brzké vstávání, ranní chlad, výšlap na první alpský vrchol, výhledy na Matterhorn,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 18.-20.2. 18.2.
Kazachstán - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Karel Kovy Kovář a Hana Dvorská 20.2. 19:00
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Írán - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Vojtěch Lhotský 20.2. 18:30
Srí Lanka - diashow Ústí nad Labem, Hraničář Přednáší Martin Loew 20.2. 18:00
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Zahradní architektura v Holandsku - přednáška Praha, Botanická zahrada Přednáší Miroslav Malý 21.2. 17:30
Jakarta - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Zora Vašulínová 21.2. 18:30
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.
Bhútán a Nepál - diashow Brno, NetBox Přednáší David Hainall  21.2. 18:00

Diskuse

Imunita Lenka, 19.2.2019 13:24, 3 příspěvky
hrady a zámky Hankos, 18.2.2019 7:25, 1 příspěvek
To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků
Mittelaletschbiwak Michael Beranek, 16.2.2019 13:15, 1 příspěvek
Rychlé peníze za dům Lenka, 14.2.2019 19:39, 7 příspěvků
průvodce nutný Igor, 14.2.2019 14:42, 6 příspěvků
krumlov David, 14.2.2019 12:21, 1 příspěvek
Operace kloubu Michal, 14.2.2019 10:24, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Holiday World 2019 Horydoly , 19.2.2019 23:33
Travelfest 2019 Horydoly , 19.2.2019 0:16
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.2.2019 23:44
Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35