Blockweg na Drsnou věž

Blockweg na Drsnou věž
SDÍLEJ:
V pískovcovém Sasku se počet horolezeckých cest vyšplhal na číslo s pěti nulami. V srdci každého lezce zanechávají své stopy nejen nejtěžší a nejznámější výstupy, ale také něčím výjimečné cesty. Nám se do kůže vryla pětková Blockweg na Rauhe Zinne.
Jak na to

Rauhe Zinne - Blockweg

Cesta začíná v jeskyňovitém koutě západního úbočí Rauhe Zinne. Položenou spárou v jeho levé části (V, 15 m) do komína. Vodorovně vzpíráním na křižovatku komínů (III, 15 m). Štand za rohem.

Komínem doprava stále vodorovně k zaklíněnému balvanu (II, 10 m), na konec komína a vzhůru komínovou technikou (IV, 10 m). Štand na balkoně.

Stěnkou doleva na plošinu (III-IV, 5 m) a z ní doprava do lehkého komína a na vrchol (III, 15 m). Slaňovací kruh je vlevo od vrcholu.  

Doprava

Autem jedeme přes Děčín, Hřensko a Schmilku do Königstein. Auto odstavíme na placeném parkovišti v obci Pfaffendorf. Odtud jdeme po žluté značce ke skálám a po horolezecké stezce pod nimi odbočíme doprava.   

Vybíráme si věž Rauhe Zinne (Drsná věž) v oblasti Gebiet der Steine - stolová hora Pfaffenstein.

Ve skalách je plno

Chceme lézt šestkovou Jihozápadní hranu. Je plná. Jdeme tedy na trojkovou Západní cestu. Do ní při našem příchodu nalézá rodinné družstvo Sasíků. Takže další minela!

Bloumáme očima po stránkách průvodčíka, až nás zaujme Blockweg za pět. Začíná sokolíkem v tmavém vlhkém koutě. Kupodivu je skála suchá, čistá a drsná.

Rozšiřuje se do spáry na koleno. Zkouším odbočit doleva do spárokomína, který vypadá lezitelněji, ale tudy cesta nevede. Zakládám jakýs-takýs uzel a překračuji do položené spáry doprava.

Komíny do nitra masivu

Teď jsem teprve v místech, kde je lezení zajímavé. Traverzuji dlouhým komínem vodorovně dovnitř skály. Ocitám se na křižovatce s druhým komínem, koukám doleva do Západní cesty, zkouším dvě varianty cesty přímo vzhůru, ale nakonec usoudím, že musím uhnout doprava.

Stále ve stejné výšce traverzuji druhý komín, přelézám vklíněný kámen, okolo kterého motám dlouhou smyčku, a lezu na další komínovou křižovatku. Tady už jsem značně vysoko nad zemí. Skála v kominech je stále pevná.

Vychutnávací závěr

Cesta dál nevede, a proto musím nahoru. Komín se rozšiřuje, a proto roztahuji nohu a stoupám nad hloubku. Jen co se mi podaří založit velký uzel do spáry, uklidním se. Už je posekáno.

Na pohodlném balkoně štanduji. Tah lana je silný. Měl jsem to lézt na tři délky, místo na dvě. Ideální štand by byl už po třiceti metrech na první komínové křižovatce. Poté bych v klidu dobral spolulezce na druhém štandu.

Z balkonu následuje už jen lehká vychutnávací stěnka, plošina (smyčka o stromek) a lehoučký komín (hodinky).

Až slaní Sasíci, jedeme také

Nahoře si podáváme ruce, obdivujeme žluté kvetoucí řepková pole a mrzneme na větru. Navíc přichází déšť. Saské rodinné družstvo ze Západní cesty se rozrostlo o širší příbuzenstvo, a tak čekáme a drkotají nám zuby.

Sestup vede podél normální cesty. Dá se slanit na třikrát s padesátimetrovým lanem, nebo na dvakrát s dvojčaty.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Hornová: Do sportovního lezení se pouští čím dál víc lidí

Hornová: Do sportovního lezení se pouští čím dál víc lidí

ROZHOVOR Jana Janča Hornová byla nově zvolena do Výkonného výboru Českého horolezeckého svazu. Nová krev do nejužšího vedení sportovní organizace přichází z prostředí rekreačního horolezectví a velkých tradičních oddílů.... celý článek

Český ráj AKTUÁLNĚ 2025

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Kam nelézt 2025

Kam nelézt 2025

ČTYŘI PALICE Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.
Závratě na ferátě Revaclier nad Pomier

Závratě na ferátě Revaclier nad Pomier

AKTUALIZACE Jestli se ocitnete v Ženevě, nabízíme tip na ferátové strávení jednoho odpoledne. Přinášíme krátkou fotoreportáž ze zajištěné cesty Jacques Revaclier nad vesničkou Pomier.
TEST Boll Nomad 24+6

TEST Boll Nomad 24+6

BLUES NA CESTU POSLEDNÍ Toto tvrdí výrobce o batohu Boll Nomad: "Víceúčelový sportovní batoh s propracovaným designem, konstruovaný se zaměřením na cyklistiku a turistiku, kde je zapotřebí stabilita na zádech a vysoké odvětrání zad." Po
Čertova skalka u rozhledny Bára

Čertova skalka u rozhledny Bára

CLIMBING GUIDE Pět horolezeckých cest vede na Čertovu skalku poblíž rozhledny Bára nad Chrudimí. V levé části vedou borháky zajištěné cesty, které končí masivními slaňovacími řetězy. Pravá část je lámavá a neleze
Zprávy od horolezců 2025

Zprávy od horolezců 2025

PRACHOV Co důležitého se děje v Českém horolezeckém svazu a dalších horolezeckých spolcích?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Flora - veletrh Olomouc 24.-27.4. 24.4.
COTTM - veletrh Čína, Peking 24.-26.4. Cestovní ruch 24.4.
Trentino Film Festival Itálie, Trento 25.4.-4.5. Horské filmy 25.4.
Padání - bouldering Žihle 25.-27.4. 25.4.
Hory a mesto - festival Bratislava, Devín 25.4. 19:00
Zeltschau - výstava stanů Německo, Langenzersdorf, Seeschlacht 25.-27.4. 25.4.
Trofeo Mezzalama - skialp  Itálie, Gressoney   26.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   26.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 26.-27.4. Alternativní cyklistika 26.4.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 28.4.-1.5. 28.4.

Diskuse

z Brna do Budapešti Horydoly, 25.4.2025 10:35, 2 příspěvky
z Brna -do-Budapesti Bretislav Polák, 25.4.2025 10:26, 2 příspěvky
návrat ke kořenům doku.pes, 25.4.2025 9:50, 5 příspěvků
Tohle by mě zajímalo Janča, 24.4.2025 23:25, 5 příspěvků
Kežmarský Janča, 24.4.2025 23:19, 5 příspěvků
Tohle by mě zajímalo PK, 24.4.2025 22:48, 5 příspěvků
Kežmarský skutr, 24.4.2025 22:19, 5 příspěvků
šunt Horydoly, 24.4.2025 17:05, 2 příspěvky
šunt Kiki, 24.4.2025 16:57, 2 příspěvky
hrůza Horydoly, 24.4.2025 13:02, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Trhy na Mariánském náměst... Horydoly , 19.4.2025 2:52
Velikonoční speciály potě... Horydoly , 19.4.2025 2:49
Velikonoce v jižních Čechách Horydoly , 19.4.2025 2:44
Přihlaste se na Zažít měs... Horydoly , 17.4.2025 2:28
Shrnutí lyžařské sezony 2... Horydoly Open, 16.4.2025 18:28
Re: Pražský veletržní areál Horydoly , 10.4.2025 0:45
Jak Bosch eBike Systems s... Horydoly , 7.4.2025 11:00
Špindlerův Mlýn startuje ... Horydoly , 5.4.2025 0:33