Fiktivní zranění v Divoké Šárce

Fiktivní zranění v Divoké Šárce
SDÍLEJ:
Při záchranných akcí na horách je potřeba překvapivě více lan, horolezeckého materiálu, času a lidí, než by člověk očekával. Určitě tedy stojí za to zkusit záchrannou akci nanečisto aspoň jednou ročně. V Praze je k tomu vhodný třeba hřeben Brenta zakončený skalní věžkou nad koupalištěm v Divoké Šárce.
Jak na to

Metodika: Climb On a Sakal

Ke skále Brenta v Divoké Šárce lze pohodlně přijít zeshora i zespoda.

Podél pilíře vede pěší sestupová stezka.

Bez jištění dolezeme na věžku. Slaníme z několika vklíněnců, které na temeni umístíme do skály.

Simulace začíná. Voláme telefonem kamarádům, že ona má asi zlomenou ruku, on leží ve skálách pod ní a nereaguje.

Výhodou Brenty je její délka na tři lana. Zároveň je to lehký ukloněný lezecký terén, což ale činí záchranu paradoxně obtížnou. Nelze figuranty jen tak spustit vzduchem k úpatí skály.

Záchranáři dolézají k figurantům zespoda. Jeden balí materiál a další dvě dvojice se starají o sestup. Naštěstí oba zranění jsou schopni spolupracovat.

První dvojice v prudším terénu volí spouštění zachránce se zraněným. Jeden člen družstva je spouští ze štandu na další štand. Poté k nim slaní a sestup pokračuje dalším spouštěním.

Druhá dvojice se pohybuje v hodně položeném terénu, a proto si jeden záchranář bere zraněného na záda a sám s ním slaňuje. Není to bez komplikací. Zraněný co chvíli padá záchranářovi ze zad.

Druhý záchranář přicmrndává a pomáhá na štandech.

Jeden figurant na zemi dostává šok, proto je potřeba ho ošetřit a dostat ho do normálního stavu. Jinak ale odejde po svých.

Druhý figurant je na tom hůře. Záchranáři u něho mají podezření na zranění páteře.

Všichni záchranáři včetně těch, kteří zůstali jako záloha na úpatí skály, vyrábějí lanová nosítka vylepšená o lehátko z prázdných batohů.

Opatrně odnést osmdesátikilového chlapa není žádná legrace. Oněch sto metrů lesem z kopce si vyžádalo šest nosičů a jednoho navigátora.

Zraněný figurant je odnesen na silnici, kde fingovaná záchranka končí. Sem by se dostala sanitka. Zvládli byste to také tak? Zkuste to!

Přečtěte si komentář jednoho ze zachránců (černo-bílo-zelená přilba): Vzpomínka na záchranářský víkend.
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Problém
No to je sice pěkné, ale zlomeniny obratlů většinou moc nebolí a ani vážně nebrání v pohybu. Takže je možné zjistit, že to opravdu byla fraktuta obratle až pozdě.Ahoj Tomáš
  • Autor Trdlo
  • Datum a čas 23.5.2008 12:10
Reaguj
Re: Problém
Viz: "Naštěstí oba zranění jsou schopni spolupracovat."
Reaguj
Problém
Ahoj Lidi.Počin jistě záslužný, ale vidím několik problémů a to hlavně manipulace s někým u koho je možnost poranění páteře. Podle mého nehýbat a počkat na profíky. Teď jde jen o to kolik času na ně čekat.Ahoj Tomáš
  • Autor Trdlo
  • Datum a čas 21.5.2008 13:28
Reaguj
další
Dobrý pískařský trenažér je v klokočkách u Turnova takže nemusíš k pražským pepíkům když jsi ze severu
  • Autor Pišišvor
  • Datum a čas 19.5.2008 09:03
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Koutová cesta, absolutní klasika v Řeži

Koutová cesta, absolutní klasika v Řeži

CLIMBING GUIDE V prosincovém marastu jsme vychytali jeden nádherný slunečný den. Prahu opouštíme ještě za tmy v mokré mlze, ze které vypadává drobný déšť. Vracíme se už také za tmy v dešti. Mezi... celý článek

World Climbing nahrazuje IFSC

Dolomity a Julské Alpy 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2025

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2025

MLADÁ BOLESLAV Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku, Rakovnicku, v Českém krasu a dalších zajímavých místech středních Čech? Přečtěte si krátké zprávy.
Žaloba: horolezec nechal umřít přítelkyni na Grossglockneru

Žaloba: horolezec nechal umřít přítelkyni na Grossglockneru

Opustil přítelkyni na Grossglockneru a nechal ji zmrznout. Rakouské státní zastupitelství vzneslo salcburskému horolezci obvinění z usmrcení z nedbalosti.
Sasha DiGiulian Becomes First Woman to Free Climb Platinum - Longest Route on Yosemite’s El Capitan

Sasha DiGiulian Becomes First Woman to Free Climb Platinum - Longest Route on Yosemite’s El Capitan

Athlete Sasha DiGiulian (USA) has become the first woman to free climb the longest route on Yosemite’s El Capitan, completing the 40-pitch Platinum route after a 23-day ground-up push marked by
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

ROZTOKA Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
Kleiner Lafatscher (Riesen)Verschneidung: skutečná klasika v Karwendelu

Kleiner Lafatscher (Riesen)Verschneidung: skutečná klasika v Karwendelu

CLIMBING GUIDE Klasika 30. let je fotogenický spárokout na Kleiner Lafatscher s obtížností do 6. stupně UIAA a původním jištěním, včetně rezavých skob a dřevěných klínů. Někdy také nazývá Nordostverschneidung. Od prvovýstupu přibylo moderního

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zimní slunovrat Česko 21.12.
Svatý Jan - konec lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 31.12.
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 8.-11.1. 8.1.
Eisfestival - ledové lezení Rakousko, Matrei 10.-12.1. 10.1.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 11.-13.1. Horské technologie 11.1.
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 15.-18.1. 15.1.
Skialpuj Fest Pec pod Sněžkou 15.-18.1. 15.1.
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 16.-18.1. Cestovní ruch 16.1.
Steel Kladno, Polygon 16.-18.1. Průmyslové lezení 16.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 17.-25.1. 17.1.

Diskuse

FobertProft Dichaelrerce, 18.12.2025 1:58, 120 příspěvků
Hezká vzpomínka. Climber 2, 17.12.2025 9:07, 2 příspěvky
děláte to dobře Kouďalo, 16.12.2025 10:47, 2 příspěvky
Hmm turecké hospodářství Honza, 15.12.2025 14:16, 3 příspěvky
WC Novinář, 15.12.2025 9:46, 2 příspěvky
Inu Honza, 15.12.2025 8:41, 2 příspěvky
Karwendel Gut Pišišvor, 14.12.2025 22:03, 2 příspěvky
Kontakt na farmu Horydoly, 11.12.2025 0:06, 10 příspěvků
Kontakt na farmu Bára Zemanová, 10.12.2025 22:12, 10 příspěvků
hrozný Paulse, 10.12.2025 14:37, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Má někdo zkušenos kiheto6821 kiheto6821, 17.12.2025 0:36
Re: Má někdo zkušenos BAZAKS mitiy82567, 17.12.2025 0:36
Má někdo zkušenos kawiye2339 kawiye2339, 17.12.2025 0:35
Re: Má někdo zkušenost kawiye2339 kawiye2339, 17.12.2025 0:35
Re: Má někdo zkušenost BAZAKS mitiy82567, 17.12.2025 0:34
Má někdo zkušenost kiheto6821 kiheto6821, 17.12.2025 0:32
S.Pellegrino oznamuje dlo... Horydoly , 15.12.2025 20:21
Jižní Čechy nabízí origin... Horydoly , 15.12.2025 12:49