Free solo - nová lezecká stěna v Praze

Free solo - nová lezecká stěna v Praze
SDÍLEJ:
Stará teplárna na Chodově se změnila na oázu pro horolezce žíznící po tréningu. Dlouholeté budování umělé lezecké stěny Free solo přineslo zajímavou stavbu, která je hezká zvenku i zevnitř. Zda se mezi lezci chytne a získá stálou sportovní klientelu, to se ještě uvidí, ale už teď ji můžete vyzkoušet.

Lezecká stěna Free solo v Praze na Chodově v Donovalské 38 je novoučká. Čistá jako novorozeně a panenská jako prvnička.

Doporučujeme proto co nejrychlejší návštěvu. Šlapat na neolezené struktury a věšet se na čisté chyty je zážitek pro každého milovníka překližky.

Provozovatel umělé lezecké stěny Free solo a její stavitel Radek Brajer řečený Raďous má velké zkušenosti v oboru. Kromě toho, že je sám sportovním lezcem, provozoval legendární stěnu na Brumlovce. Se slzou v oku na ni vzpomíná každý pražský lezec mezi třiceti a čtyřiceti roky. Byla nejlepší a nejoblíbenější. Bohužel podlehla tlaku developerů a chamtivosti politiků za ODS v Praze 4.

Proč stavba tak dlouho trvala?

Poté, co skončila Brumlovka, jsem se poohlížel po jiném prostoru. Našel jsem ho tady v Donovalské ulici ve staré kotelně. Měl jsem příslib penez na stavbu, ale bohužel se ukázalo, že to byl planý slib. Na tom se stavba zastavila.

Budova patří městské části Praha 11. Takže byl problém s úředníky?

To ani ne. Šlo o to, jak sehnat peníze. Barák byl původně vysoký šest a půl metru a když jsme uzavřeli střechu v osmnácti metrech, došly nám peníze a slíbené nepřišly.

Když se vám podařilo stěnu dokončit, neobáváte se, že můžete o provoz přijít jako na Brumlovce? Jste přece také v pronájmu.

Nebojím se. Mají nás tady rádi a dávají nám najevo, že jsme tady potřební.

Už se vykrystalizovala nějaká skupina lezců, kteří budou ve Free solo lézt nejčastěji?

Přichystali jsme stěnu pro všechny. Sportovné lezci se vyblázní v převisech, ale jsou tu i lehčí cesty pro rekreační lezce. Už máme také nasmlouvané školy, které u nás budou mít hodiny tělocviku, a počítáme i s komerčními kurzy pro veřejnost.

Jak je to se vstupným?

Otevřeno máme každý den od osmi ráno do deseti hodin večer. Dospělé platí 110 korun, děti 30 korun a mládež 50 korun. Na bouldering bez lana zatím dáváme slevu. Jen co během pár dní doděláme boulderingovou věž na střeše, vstupné srovnáme, protože lezení bez lana bude mít stejné možnosti jako lano.

Slyšel jsme o plánech na venkovní komín.

Příští rok z něho chceme udělat velkou lezeckou věž pod širým nebem.

Něco podobného jako mají v Kladně?

To už je trochu zastaralý koncept. Vybudujeme lepší a zajímavější lezení.

Konkurence z velkých pražských stěn se trochu obává, aby jim Free solo nevzala platící klienty. Jak to vidíte vy?

V Praze je tolik lezců, že je tu místo pro mnoho stěn.

Prohlédněte fotogalerii Free solo Praha:

V současné době je v provozu hlavní stěna na lezení s lanem. Má tvar vysoké čtyřboké jeskyně, která se ve stropě zužuje do střešního okna. Leze se po stěnových strukturách i chytech od několika různých výrobců.

V cestách jsou standardně nacvakané expresky. Lano mohou mít lezci vlastní nebo půjčené. V každém případě musí měřit aspoň čtyřicet metrů, protože stěna je vysoká osmnáct metrů. To z ní činí nejvyšší umělou lezeckou stěnu v Česku.

Ze vzdáleného kouta vede vstup do nízké boulderovací jeskyně, jejíž podlaha je pokrytá tlustými žíněnkami. Boulderisté se tak navzájem nepletou s lezci navázanými na lanech.

Během pár dní bude zpřístupněna boulderingová lezecká věž s mohutnými převisy na střeše budovy. Poleze se tedy venku v zajímavé atmosféře a s pěkným výhledem.

Objekt staré teplárny obsahuje kromě lezecké stěny také restauraci s barem, klub s čajivnou a cvičební sály.

Při stěně funguje malý obchůdek se základními lezeckými potřebami a půjčovna lezeckého vybavení. Komerční kurzy lezení pro dospělé a lezecký kroužek pro děti vede Katka Chudobová, která sem přešla ze známé stěny v Ruzyni.


Zobrazit místo Umělé lezecké stěny na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Konečně
Máme za rohem, moc se těšíme, až vyzkoušíme. Přecijen s parkováním to bude asi jednodušší, než u konkurenčních Holešovic :)
  • Autor Lu
  • Datum a čas 29.11.2011 13:32
Reaguj
Konečně něco co by mohlo být rovnatelné se smícháčem už s nemůžu dočkat až ji v neděli prubnu.
  • Autor Šimon
  • Datum a čas 22.10.2011 12:56
Reaguj
Brumlovka
Nechci rýpat, ale chtělo by si to ověřit informace ohledně provozovatele bývalé stěny na Brumlovce, Raďous to jisto jistě nebyl. A když má velké zkušenosti v oboru, tak by mě zajímalo, v jakém. Ve stěvbě stěn? A kolik jich postavil?
  • Autor rýpal
  • Datum a čas 4.10.2011 12:38
Reaguj
Re: cvičební sály
Dopooručujeme se s tímto dotazem obrátit přímo na provozovatele stěny Free Solo (viz odkazy u článku).
Reaguj
cvičební sály
Zdravím, už se chystáme stěnu vyzkoušet :). Uvádíte kromě lezecké stěny, baru a čajovny také cvičební sály..plánujete v nich další aktivity? Díky
  • Autor Lenny
  • Datum a čas 1.10.2011 12:39
Reaguj
výborně Chodov!
Z Hostivaře to mám kousek na kole - určitě zajdu. A to tam nechodí lidi?
  • Autor Linduška
  • Datum a čas 28.9.2011 18:46
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy... celý článek

Polabí AKTUÁLNĚ 2025

Pražský bouldering: Schalck zvítězil, Ondra se rozloučil

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Via Renata na Wetzsteinkogel. Tělo tuž, vápno buš

Via Renata na Wetzsteinkogel. Tělo tuž, vápno buš

CLIMBING GUIDE Jestli je nějaký důvod trénovat na těžší cesty, jedním z nich může být tento: na alpském vápenci začínají pěkné cesty často pětkou nebo šestkou.
Adam Ondra závodí naposledy v boulderingu na Letné

Adam Ondra závodí naposledy v boulderingu na Letné

Poslední světový pohár v boulderingu absolvuje Adam Ondra. Lezecká superstar, který byl v této disciplině mistrem světa i vítězem celého seriálu Světového poháru, je už prostě starý.
Středomoří AKTUÁLNĚ 2025

Středomoří AKTUÁLNĚ 2025

KALYMNOS Zprávy od modrého moře, bílých pláží a žhavého slunce. Z Chorvatska, Řecka, Itálie a Francie. Z Egypta, Turecka a Izraele.
Himálaje AKTUÁLNĚ 2025

Himálaje AKTUÁLNĚ 2025

MOUNT EVEREST Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují: Legendy velehor

Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují: Legendy velehor

Tyrkysová bohyně v Himálajích, panenská Muču Kiš v Pákistánu, ztracené Krkonoše. Alpské vícedélky, výjimečné výstupy, ale i lezení v uprchlických táborech. Všude tam, a ještě dál vezme své návštěvníky 42. ročník Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 18.-20.6. Železnice 18.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 18.-20.6. 18.6.
Handicamp Rabštejn 20.-22.6. Lezení handicapovaných 20.6.
Peakfest Jizerka 20.-22.6. 20.6.
Wallz - streetart Plzeň, Depo2015 21.-27.6. 21.6.
Vrabinec, povolené lezení
  Zákaz lezení 20.4.-20.6. 21.6.
Letní slunovrat Česko 21.6.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 25.-29.6. Cyklistika 25.6.
Wellnesstourism - veletrh Japonsko, Tokio 25.-27.6. 25.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 27.-29.6. 27.6.

Diskuse

V nejhorsím na odreniny Bretislav Polák, 16.6.2025 10:44, 14 příspěvků
Paráda Šlojíř, 15.6.2025 9:59, 1 příspěvek
Bitcoinová kauza??? Kuba Turek, 15.6.2025 1:34, 15 příspěvků
Bitcoinová kauza??? Honza, 14.6.2025 9:14, 15 příspěvků
Mládí je fuč Krušnohor také, 12.6.2025 10:37, 3 příspěvky
Lyzaky zimni, letni vylet... Antonin, 12.6.2025 9:51, 3 příspěvky
Bitcoinová kauza??? Kuba Turek, 11.6.2025 22:12, 15 příspěvků
Bitcoinová kauza??? Honza, 11.6.2025 20:44, 15 příspěvků
Bitcoinová kauza??? Kuba Turek, 11.6.2025 13:11, 15 příspěvků
Bitcoinová kauza??? Honza, 11.6.2025 12:04, 15 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Sportovní prádlo Horydoly , 13.6.2025 16:44
Přípravy vrcholí Horydoly , 13.6.2025 14:01
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly Open, 12.6.2025 10:54
Re: Střední Čechy turisti... Horydoly Open, 12.6.2025 10:51
Fitness Horydoly Open, 12.6.2025 10:49
Jižní Čechy lákají na TOP... Horydoly Open, 12.6.2025 10:43
VERTICAL PRO Horydoly , 8.6.2025 22:05
Planetárium Praha znovu o... Horydoly , 6.6.2025 18:33