Horští vůdci uzavřeli kartel

Horští vůdci uzavřeli kartel
Horský vůdce a horolezecký instruktor Dušan Stuchlík.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Včera se představili novopečení čeští horští vůdci. Sedm mužů udělalo zkoušky před komisí Mezinárodní asociace horských vůdců a zároveň byla Česká asociace horských vůdců přijata do mezinárodní struktury. Pro zájemce o výstupy na hory to přináší větší jistotu, že se svěří do povolaných rukou.

Horští vůdci uzavřeli kartel
Jan Bednařík.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Čeští horští vůdci

(stav 31. ledna 2007)

Jan Janek Bednařík je horolezec a skialpinista. "Můj největší úspěch je, že jsem neměl těžké zranění a že jsem se vždycky ze svých expedic vrátil."

Karel Kříž je absolventem tělocviku na Západočeské univerzitě a tam ho také učí. Kromě toho je všestranným outdoorovým sportovcem, který vyzkoušel snad všechny disciplíny, které jsou v Česku dostupné. Spoluvlastní firmu Summit Drive.

Radek Zoban Lienerth vystudoval tělocvik na Masarykově univerzitě a zůstal ho tam učit. Kromě toho provozuje vlastní horolezeckou školu Climb On. Na skalách a ledech zůstává v širší české špičce, jako vůdce se zaměřuje na sníh a led s cepínem i na lyžích. "Všichni jsme tak trochu maséři vlastního ega," míní Zoban o profesi horského vůdce.

Josef Josef Morávek je především horolezcem. Vlastní sportovní prodejnu Denali a vodí klienty na daleké výpravy.

Josef Šimůnekje známý jako himalájský horolezec a skialpinista. Spolu se Soňou Boštíkovou-Vomáčkovou vlastní lezeckou stěnu a obchod Namche. Je předsedou České asociace horských vůdců.

Dušan Stuchlík je více skialpinista než skalní lezec. Dlouho byl šéfem skialpového obchodu Hudysport v Lidické ulici v Praze, dnes má na starosti ve stejné firmě dovoz batohů. Kromě toho vede metodickou komisi Českého horolezeckého svazu. V České asociaci horských vůdců má na starosti vzdělávání.

Antonín Volk má velké horolezecké a skialpinistické zkušenosti. Drahnou dobu dělá průvodce cestovní kanceláře Adventura.

Přinášíme hlavní myšlenky z tiskové konference České asociace horských vůdců.

Jaké vzdělání musí absolvovat budoucí horský vůdce?

Dušan Stuchlík: Jedenašedesát dní trvají přednášky a praxe v terénu, aby se člověk mohl stát aspirantem. Poté může vodit pod dohledem horského vůdce, doškoluje se a nakonec složí zkoušky před mezinárodní komisí. V Česku na nás dohlíželi především Rakušané, ale na školení se přijeli podívat také Italové a Francouzi.

Co musí umět, než se přihlásí ke zkouškám?

Dušan Stuchlík: Předpokládá se velká předchozí praxe. Častá je kvalifikace v oboru, jako třeba horolezecký či lyžařský instruktor, nebo třeba tělovýchovná státnice. Předkládá se dlouhý seznam absolvovaných túr. Při zkouškách se předvádí šestkové lezení v lezečkách a pětkové v pohorkách. Leze se devadesátistupňový led a lyžuje ve volném terénu. Vše na jistotu. Podmínkou je čistý trestní rejstřík a morální bezúhonnost.

Co se v kurzu naučí?

Dušan Stuchlík: Například první pomoc, zdravotnictví, nejmodernější techniku, ledovcové znalosti, chování v krizových situacích, vedení skupiny... Velký důraz se klade na skialpinismus, protože 70 % práce v zimě se odehrává na lyžích. Každá organizace si navíc přibírá lokální speciality. U nás je to specifické pískovcové lezení.

Kolik stojí jedna túra s vůdcem?

Josef Šimůnek: Odsouhlasili jsme si podle stanov, že vůdci budou brát minimálně dvě stě eur brutto za jeden den práce. Na populární túry jako je Mont Blanc nebo Matterhorn se platí vyšší speciální tarify. Jestli se nedostaneme pod křídla státu a nebudou se u nás dělat státem garantované zkoušky, mohli bychom být pohnáni před soud za kartelovou dohodu.

Dušan Stuchlík: Čím je túra těžší, tím stojí více. Dvě stě eur se platí dohromady. Pokud polezeme těžký skalní výstup s jedním zájemcem, zaplatí dvě stovky za den. Když povedu třeba sedm lidí na lehkou skialpinistickou túru, budou to mít sedmkrát levnější.

Jak vypadá nejčastější práce českého horského vůdce?

Karel Kříž: Vůdci z měst, kteří nebydlí na horách, mají činnost velmi pestrou. Především vedou kurzy na skálách a umělých stěnách, anebo si je klienti objednávají na konkrétní výstupy. Vůdci z Alp nebo Tater, kteří sídlí pod horami, často vodí na neznámější tamní kopce.

Jan Bednařík: Ve Vysokých Tatrách se nejvíc chodí na Gerlach, v Alpách na Mont Blanc.

Dušan Stuchlík: Individuálních zákazníků je velmi málo. 90 % práce tvoří klasické výstupy na známé vrcholy normálními cestami a skialpové túry.

Proč by si měli lidé horského vůdce objednávat?

Jan Bednařík: Jde především o bezpečnost. Vůdce připraví a případně navrhne túru, postará se předem o bezpečnost, vede klienta na vrchol a nazpátek a zprostředkuje mu zážitky. Klient mnohdy získá větší zážitky, než by měl bez vůdce.

Jak je klient zabezpečen v případě nehody?

Dušan Stuchlík: Ve Francii či Německu jsou zkoušky státní a tedy pod dohledem úředníků. To je nejlepší řešení. U nás jsou to zkoušky v rámci profesní organizace. Stejně jsme si všichni museli vyřídit živnostenské listy podle českého živnostenského zákona jako horští průvodci. Naši klienti jsou pojištěni v rámci naší hromadné pojistky na námi způsobené škody. Jinak se tomu také říká pojištění odpovědnosti. Pokud bychom například zavedli klienta do lavinového terénu, nebo bychom se vlastní vinou dostali do bouřky, a něco by se mu stalo, zaplatila by to pojišťovna.

Na jakou částku je pojistka sjednaná?

Dušan Stuchlík: Celková výška plnění je okolo pěti milionů na jeden případ. Pojištění se týká záchranářsko akce, zdravotnického ošetření, ztráty vybavení i náhrady ušlé mzdy. Jsou z toho vyloučené některé případy, jako třeba náhrada příliš vysoké mzdy. Pojišťovna odmítá vyplácet příliš bohaté lidi, jako třeba burzovní makléře. Horský vůdce ani pojišťovna neodpovídají za situace, které klient způsobí vlastní vinou. Například když jedou vůdce a klient na lyžích, a klient si při tom zlomí nohu.

Vůdcovské zkoušky udělalo osm lidí, ale vůdců je jen sedm. Čím to je?

Josef Šimůnek: K žádosti o vůdcovské oprávnění se přikládají další papíry, například potvrzení finanční bezúhonnosti, výpis z trestního rejstříku a další. Něco z toho nesplnil.

Co bylo konkrétní příčinou jeho nepřijetí za horského vůdce, jaké papíry nedodal?

Josef Šimůnek: Nechci to komentovat. (Poznámka redakce: Jedná se o Viktora Kořízka, který je členem krkonošské horské služby a lavinovým expertem pro výuku, též správcem chaty Děvín v Modrém dole v Krkonoších.)

Jak se Česká asociace horských vůdců staví k zákazu používání magnézia na pískovci?

Josef Šimůnek: Dodržujeme Pravidla lezení na pískovci, která jsou součástí povolení orgánů ochrany přírody pro horolezectví.

Většinu z vás jsem viděl na fotografiích v časopisech, jak lezete na písku s maglajzem...

Radek Lienerth: Něco jiného respektujeme jako Česká asociace horských vůdců a jinak se k tomuto problému stavíme jako lezci. Když lezeme s klientem, jsou to všechno cesty, kde je magnézium zbytečné. Když lezeme sami, tak je to jiné.

Karel Kříž: Otázka magnézia na pískovci je pro naše klienty nezajímavá. Nejsou to většinou horolezci a nechápou, proč by se s magnéziem lézt nemohlo.

Horolezci o horských vůdcích říkají, že jsou občas agresivní na štandech a prý ohrožují jejich bezpečnost.

Josef Šimůnek: To bychom se museli bavit, kdo to říká...

...v internetových diskusích i debatách na horských chatách se vyprávějí historky, jak horští vůdci dělají nemilosrdně místo pro své klienty na úkor ostatních horolezců. Nejčastěji se mluví o normálce na Dachstein a Grossglockner.

Josef Šimůnek: Na tyto cesty praví horolezci nechodí. Když už tudy sestupují, tak určitě ne v sobotu, kdy je tam největší nával.

To znamená, že na tyto výstupy mají právo jen horští vůdci?

Jan Bednařík: Je to jako kolektivní vina. Někteří vůdci to udělají a sveze se to na všechny.

Antonín Volk: Někdy je to nutné. Vůdce spěchá, protože musí být s klientem dole v určitou dobu a nestíhá to.

Radek Lienerth: Je také otázka, jak kdo vnímá nebezpečí. Už jsem byl svědkem, že jsem dolezl na štand se třemi pevnými body, do kterého jsem se chtěl s dovolením zajistit, ale horolezec to odmítl. Podle něho to bylo nebezpečné.

Jaký je vztah Českého horolezeckého svazu a České asociace horských vůdců?

Dušan Stuchlík: Oficiální vztah není žádný. Někteří z nás školí horolezecké instruktory, ale to je iniciativa jednotlivců. Je to tak i jinde ve světě. My vodíme komerčně, horolezeckém svazy jsou dobrovolnické organizace.

Může přijít horský vůdce o licenci?

Dušan Stuchlík: Poruší-li hrubě své povinnosti, přijde o ni. Třeba kdyby vedl na Grossglockner čtyřicet lidí. Starší vůdci opouštějí práci podle své úvahy, nebo vodí lehčí túry. Ono je to tak, že klienti vyhledávají vůdce, kteří jsou věkově, výkonnostně i povahově podobní. Na skalkách lze potkat pětadvacetiletého atleta se skupinou teenagerů, stejně jako padesátiletého vůdce na klasické lyžařské normálce k vyhlídkovému vrcholu s postarším manželským párem.

Jsou ve vašem povolání také ženy?

Dušan Stuchlík: Je strašně málo žen, které se živí voděním. V Česku není ani jedna. V Rakousku je jich ani ne deset na 1400 mužů. Není to prostě povolání přívětivé k ženám. Ženy jsou třeba šikovné na skálách, nebo na lyžích, ale mají potíže se záchranou. Slabá žena těžko tahá stokilového chlapa na laně. Navíc se život horského vůdce se odehrává na cestách, žije z otevřené sportovní tašky, 250 dní v roce je mimo domov a to ženám nesvědčí.

Josef Šimůnek: Není to typicky ženské zaměstnání.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

dokument o vycviku vodcov vo Svajciarsku
prave davaju na DW-TV (deutsche Welle), premiera je vzdy kazdy pondelok o 17:30. Je to 5 dielny dokument a prva cast bola odpremierovana 3.2.2007
 • Autor 5o
 • Datum a čas 6.2.2007 16:17
Reaguj
Inteligence maji -- tedy aspon ti, co znam osobne -- na rozdavani. Myslim, ze to bude problem nikoliv inteligence, ale spise otazka etiky a tolerance, tak jak to pise Spek. Pevne verim, ze vse neskonci podle znameho "vodu kazal, vino pil".
 • Autor Orlik
 • Datum a čas 6.2.2007 12:06
Reaguj
Bezohlednost
"Antonín Volk: Někdy je to nutné. Vůdce spěchá, protože musí být s klientem dole v určitou dobu a nestíhá to." Tak tohle je opravdová ukázka lidské blbosti a bezohlednosti. To, že vy máte být do večeře u auta odskáče někdo jiný? Škoda, že si zapomněli dát do pravidel, že součástí zkoušky by měl být i test inteligence, protože někteří by zřejmě neprošli. Caco (Petr Vaculík)
 • Autor Caco
 • Datum a čas 3.2.2007 18:53
Reaguj
Re: horsky vudce
To je snad jasný , že když je někdo v průseru , tak mu pomůžu ne ??
 • Autor vilík
 • Datum a čas 3.2.2007 11:54
Reaguj
Pokora
Po precteni clanku i prispevku do diskuze jsem citil potrebu napsat nekolik vet. Neni to reakce na konkretni vyrok, nebo poznamku, mohou byt zkreslene. Obecne bych chtel rict, ze bychom se vsichni meli v prirode chovat pokorne. Nikdo nema pravo zadnym glejtem si myslet, ze ma tato prava jina. A vudci by meli byt vykladni skrini naseho stavu. Nektere z vudcu znam hodne dobre a skoro "od mala" a myslim si, ze takovi mohou byt. Mrzi me vsak, ze tak jak prorusta komerce do lezeni se primo umerne kazi vztahy mezi lidmi. Je z toho trosku boj o zrno. Co se tyka obhajoby vudcovske funkce. Dokazu pochopit, ze si vudce najme i clovek, ktery ma k prirode a k horam vztah, jen nema tolik casu aby se prokousal metodou pokusu a omylu ke kyzenemu vysledku. Take zdaleka ne vsichni co si mohou dovolit zaplatit vudce nejsou snobi. Takze zbyva jen oboustranna tolerance. Budeme ji potrebovat cim dal vic.Spek
 • Autor Lubos Vidlak Spek
 • Datum a čas 2.2.2007 11:34
Reaguj
Dotaz na Dušana Stuchlíka
Instruktor autoškoly (ti mají mimochodem také svoji asociaci – jako stavovskou organizaci) jede s frekventantem obcí. Během lekce kárá adepta řidičského oprávnění za překročení povolené rychlosti v obci, připomíná mu jaké platí předpisy a mezi řečí zdůrazňuje, že oni jsou ti nejlepší a jediní povolaní k tomu, aby ho správně naučili ovládat bezpečně motorové vozidlo. Hodina skončí, žák skočí na tramvaj a jede domů, instruktor autoškoly přesedne do svého vozu, kopne do sebe panáka, přiloží k uchu mobilní telefon a devadesátkou se řítí ulicemi města. Připadá Vám to normální? Podle filosofie České asociace horských vůdců je to úplně v pořádku. Ten instruktor přece respektuje pravidla provozu na silnicích jako instruktor. V občanském životě je to jinak, tam se na nějaká pravidla nehledí. („Něco jiného respektujeme jako Česká asociace horských vůdců a jinak se k tomuto problému stavíme jako lezci. Když lezeme s klientem, jsou to všechno cesty, kde je magnézium zbytečné. Když lezeme sami, tak je to jiné. „ – Radek Lienert, „Dodržujeme Pravidla lezení na pískovci, která jsou součástí povolení orgánů ochrany přírody pro horolezectví“ –Josef Šimůnek).„Otázka magnézia na pískovci je pro naše klienty nezajímavá. Nejsou to většinou horolezci a nechápou, proč by se s magnéziem lézt nemohlo.“-Karel Kříž. Podle mého soukromého názoru (hodně ovlivněného knihami od Gastona Rebufata, Kugyho a dalších klasiků) přebírá vůdce nejenom odpovědnost za bezpečnost klienta, ale určitě i (minimálně) morální odpovědnost za způsob, jakým se klient v prostředí , pro které si vůdce najal, chová. Tak nějak k tomu přiřazuji aspoň dodržování platných pravidel, která jsou pro tuto činnost nějakým způsobem kodifikována. V případě písků (alespoň těch českých a saských) bych k tomu počítal platná pravidla lezení a normy, kterými je tato činnost regulována (usměrńována) zákony té které země (tím nemyslím jenom zákon o ochraně přírody a krajiny, ale i další zákony, např. lesní...). Naplňování oné morální odpovědnosti by mělo být realizováno především osobním příkladem (a instruktor autoškoly by proto neměl být známým přestupcem s několika body na svém kontě) a pochopitelně vysvětlením a poučením klienta. Tolik můj skromný názor.V nutných dovednostech horského vůdce kromě těch „praktických – horských“ ještě čtu: „Podmínkou je čistý trestní rejstřík a morální bezúhonnost“.Pane Dušane Stuchlíku, mohla by tato schizofrenie být nějak rozumně vysvětlena. Máte nějaký názor na „morální bezúhonnost“? Po přečtení tohoto „záznamu tiskovky“ – nevím jak stenograficky přesného- pro mne ČASH představuje stavovskou organizaci s dosti výraznou „bílou“ šmouhou.
Reaguj
horsky vudce
preju vam kluci hodne stesti a dostatek klientu, je to moc tezka prace, ktera u nas nema tradici. Nedejte se odradit blbejma kecama, zacatek je vzdycky tezkej. Kdyby jste potrebovali pomoc neco v Chamonix nabo DAV, rad pomuzu.Hore Zdarschmiedt
Reaguj
horsky vudce
preju vam kluci hodne stesti a dostatek klientu, je to moc tezka prace, ktera u nas nema tradici. Nedejte se odradit blbejma kecama, zacatek je vzdycky tezkej. Kdyby jste potrebovali pomoc neco v Chamonix nabo DAV, rad pomuzu.Hore Zdarschmiedt
Reaguj
zacvaknout jistění ,dát mu pěstí ať to stojí co to stojí ,třeba z toho bude dole pod kopcem bitka..tohle bych poldům klidně rád vysvětloval...
 • Autor vilík
 • Datum a čas 1.2.2007 17:22
Reaguj
Re: Re: Re: Horští vůdci
Já jsem jich tedy viděl dost :-) Zvláště v poslední době přibývá značným tempem ferátistů s kompletním speciálním vybavením.
Reaguj
Celkem 34 příspěvků v diskuzi


7 výhod proč začít podnikat v online kasinu

7 výhod proč začít podnikat v online kasinu

Uvažujete o otevření online kasina? Pravdou je, že na to nikdy nebyl lepší čas. Odvětví online hazardních her vzkvétá, technologie poskytují nové a vzrušující možnosti a způsoby hraní hazardních her a návštěvnost stávajících webových... celý článek

Flybe je už podruhé v insolvenci

Outdoorshops.cz sjednocuje prodejní weby

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Outdoorshops.cz sjednocuje prodejní weby

Outdoorshops.cz sjednocuje prodejní weby

Prodej outdoorového zboží v Říčanech.
Prague City Tourism slaví 65. narozeniny

Prague City Tourism slaví 65. narozeniny

Prague City Tourism, dříve fungující pod názvem Pražská informační služba, slaví 65. výročí své existence. K oslavě je připravena řada zajímavých akcí a tematických programů, zvýhodněné vstupné na pražské věže, mimořádné projížďky
Švýcaři spustili vlak nabitý technologiemi od podvozku po palubu

Švýcaři spustili vlak nabitý technologiemi od podvozku po palubu

Ve Švýcarsku vyjel na trať zbrusu nový vlak GoldenPass Express v barvách železniční společnosti MOB. Po 150 letech se podařilo přivést k životu plán železničního propojení tří známých a turisty vyhledávaných údolí Montreux,
Kolik stojí kilometr jízdy autem podle vyhlášky?

Kolik stojí kilometr jízdy autem podle vyhlášky?

Sazby za opotřebění / amortizaci auta stanovuje vyhláška Ministerstva práce sociálních věcí vždy k 1. lednu. Dá se podle ní rozpočítat nejen služební cesta, ale také náklady na spolujízdu mezi kamarády, kteří
Proč je opravdu výhodná platební brána Pays a v čem je lepší než konkurence?

Proč je opravdu výhodná platební brána Pays a v čem je lepší než konkurence?

Pokud vás zajímá, proč je platební brána Pays nejlepší na trhu, pak přeskočme úvodní vysvětlení, co je platební brána, protože s tímto termínem přicházíte do styku zřejmě dnes a denně.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Masopust Roztoky u Prahy 11.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 13.-15.2. 13.2.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 14.-15.2. Cestovní ruch 14.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 16.-19.2. Rybářství a myslivost 16.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 16.-19.2. Lov a rybářství 16.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 22.-26.2. 22.2.

Diskuse

Dobře odvedená práce Adela, 7.2.2023 15:12, 8 příspěvků
Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19