I smrt něco stojí! Pojistěte se

I smrt něco stojí! Pojistěte se
Marmolada, záchrana zraněného lyžaře nad jezerem Fedaia.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

"Vrátili jsme se z Dachsteinu bez Pavla, ulomil se pod ním kámen," říkali se sklopenými hlavami tři pražští horolezci svým kamarádům a krutě realisticky dodávali: "Tělo naštěstí proletělo podél osmisetmetrové stěny až dolů na suť." I bez složitého spouštění nebo vytahování mrtvoly stěnou totiž transport do márnice a převoz domů stál sto tisíc korun.

Jak na to

Doporučený pojistný limit

Pobytový nebo poznávací zájezd: 1 milion korun

Nezávislá turistika: 2 miliony korun

Rizikové sporty v odlehlé přírodě:
3 miliony korun

Přibližné ceny v Evropě

krvácející rána: 7 000 Kč

zlomená ruka: 40 000 Kč

otřes mozku: 80 000 Kč

slepé střevo: 200 000 Kč

vrtulník: 100 000 Kč/hod

přeprava do Česka:
30 000 - 300 000 Kč

přeprava zemřelého: 250 000 Kč

vícedenní pátrací akce v horách: několik milionů korun

Užitečné pojištění na cesty

zdravotní - Česko má s evropskými a některými dalšími státy dojednanou smlouvu o vzájemném proplácení zdravotních úkonů a na jejich území platí tuzemské povinné zdravotní pojištění, většinou se však netýká záchranných a vyhledávacích akcí

cestovní - léčebné výlohy na úrazy a akutní onemocnění, první pomoc a hospitalizace v nemocnici

úrazové - v případě trvalých následků nebo smrti se vyplácí sjednaná náhrada

odpovědnost - škody na zdraví a majetku, které klient způsobí jiným osobám

ztráta a zpoždění zavazadel - náhrada za ztracená zavazadla nebo nákup nutných věcí při zpoždění

storno zájezdu - při neúčasti na zájezdu hradí pojišťovna stornopoplatky

havarijní - pokud nemáte auto pojištěné celoročně, můžete si koupit pojistku jen na dobu dovolené

"Pavel zanechal dvě děti a ženu na mateřské dovolené. Složili jsme se a zaplatili jí aspoň výdaje - nepamatoval na takovou smutnou možnost a nepojistil se!"

Pojistka na cesty by měla být první věcí, kterou každý cestovatel před odjezdem vyřeší. Dá se využít pojistky automaticky obsažené v platební kartě, běžného cestovního a úrazového pojištění, pojistek na rizikové sporty, anebo speciálního pojištění v souvislosti se členstvím v některých sportovních svazech.

Bankovní karty

Pojistky jako bonus k platebním kartám jsou jistě příjemnou věcí, ale stejně jako většina služeb zdarma nejsou zdaleka dokonalé. Při bližším pohledu se dokonce ukazuje, že takové pojištění je spíše k pláči než užitku. Pokrývá jen malou část možných výdajů, které budete mít při úrazu nebo nemoci na cestách.

Klíčová slova v pojistných smlouvách jsou limity a výluky. Limit stanovuje výši částky, do které bude pojišťovna platit. Pokud bude záchranná nebo lékařská akce dražší, zbytek doplatíte sami. A limity nejsou u pojištění na kartách nijak závratné, pohybují se v řádech stovek tisíc korun.

Naopak výluky jsou veliké. To jsou totiž omezení, kdy pojistka neplatí. Často to bývá nadmořská výška nad tří tisíce metrů, pohyb mimo značené stezky, sjezdy na horských kolech, rafting, letecké sporty a téměř vždy lyžování mimo upravené sjezdovky.

Cestovní a úrazové pojištění

Běžné cestovní a úrazové pojištění máte na rozdíl od pojistek přiloženým k platebním kartám více pod kontrolou. Můžete sami určovat pojistné limity, dostáváte k podpisu podrobnou smlouvu a obvykle dostanete i podporu asistenční služby. Jejím pracovníkům můžete kdykoliv zatelefonovat a oni poradí, jak kterou záležitost vyřídit na místě i po návratu domů.

Výluky ovšem bývají stejně rozsáhlé jako u karetního pojištění. Pozor na jednání s agenty pojišťoven i pracovníky na přepážkách! Podle zkušeností mnoha turistů jsou schopni říci o pojistce tolik bludů, kolik je jich zájemce ochoten naslouchat. Jenže v případě plnění pojistné smlouvy platí pouze Co je psáno, to je dáno. Odkazy na to, že pojišťovák "říkal něco jiného," jsou zbytečné.

Rizikové sporty

Drahé, ale účinné jsou pojistky na rizikové sporty. Naskialpinismus a freeriding, divokou vodu, létání na padácích či horolezectví chtějí pojišťovny od sta do pěti set korun za den. Za to ale kryjí téměř veškerá rizika při adrenalinových aktivitách.

INFO: Hyperfinance.cz

Horská služba.

Horolezci a turisté se mohou pojistit na celý rok

Jestliže nejedete na hory jen jednou za uherský rok, vyplatí se vám stát se členem některého renomovaného sportovního svazu a koupit si zároveň s členstvím roční pojištění. To obvykle pokrývá širokou paletu rizik od pátrací akce, přes záchranu, první pomoc, lékařskou péči až po transport do vlasti v sanitce či pohřebním voze.

Někdy lze dokoupit i pojištění invalidity, což znamená, že pokud se zraníte s následky na celý život, bude vám pojišťovna proplácet sjednanou měsíční částku.

Velké evropské alpské svazy, které sdružují lidi od extrémních horolezců přes vysokohorské turisty až po milovníky přírody v údolích právě kvůli takovým případům pojišťují každého svého člena na záchranné akce od okamžiku, kdy zaplatí roční příspěvky. V Česku lze takových výhod požívat v rámci různých organizací - pojištění poskytuje Český horolezecký svaz, Klub českých turistů, slovenský JAMES a rakouský či německý Alpenverein.

Automatického pojištění se dočkají členové rakouských a německých spolků, tuzemské a slovenské nabízejí pojistné jako doplněk ke členským příspěvkům.

Rakouské spolky v Česku

Renomovaný OEAV (Rakouský alpský svaz) proslulý nejdokonalejším pojištěním v Evropě, má v Česku několik poboček. Členství Innsbrucké sekce lze koupit v pražské cestovní kanceláři Alpy, nebo v českobudějovickém Alpském klubu. "Jen navazuje na stav před válkou, kdy německo-rakouský alpský svaz měl své sekce po celém světě včetně Prahy a Liberce," vysvětluje horský vůdce Dušan Stuchlík. Záchranou akci a první pomoc financuje rakouská pojišťovna Generali. OEAV má v Česku přes deseti tisíc členů, všichni jsou pojištěni na záchranné a vyhledávací práce a třetina z nich se připojišťuje ještě na případnou invaliditu. Zdravotnická záchranka a léčebné výlohy v nemocnici či v ambulanci je pokrytá z běžného českého zdravotního pojištění. 

Prakticky to znamená, že pojistka placená u horolezeckého svazu slouží k uhrazení horské služby a případně záchranného vrtulníku. Povinné české zdravotní pojištění hradí lékařskou péči. O následný převoz do Česka se obě pojišťovny podělí. Zdravotní péče je hrazena za podmínek, které platí v zemi, kde se nehoda stala. Někde se tedy vyžaduje od pacienta finanční spoluúčast, jinde je vše zdarma, případně se platí jednorázové poplatky jako ještě nedávno v Česku.   

"Typickými nehodami, který platila rakouská pojišťovna za české občany, byly úrazy na lyžích, při vysokohorské turistice a také lezení na Matterhorn," vypočítává majitel cestovní kanceláře Alpy Ladislav Jirásko, který má tuzemskou členskou základnu na starosti. "Obvykle následovala záchranná akce vrtulníkem, transport do nemocnice a tamní pobyt delší než tři dny."

Spíše výletnicky orientovaný OETK (Rakouský turistický klub) má své zastoupení v Brně v klubu Montana. Pojistka jeho členů kryje záchranku, první pomoc, trvalou invaliditu, smrt a repatriaci těla mrtvého domů u rakouské pojišťovací bursy. "Nejsou v tom zahrnuty léčebné výlohy a pobyt v nemocnici," upozorňuje manažerka Montany Eva Výrubková. Je to tedy stejné jako u horolezecky zaměřeného Alpenvereinu.

 

České svazy

Český horolezecký svaz automaticky pojišťuje své instruktory na škody způsobené jejich lezeckým svěřencům. Pojistka se však týká jen organizovaných akcí na území České republiky. Lze dokoupit speciální pojištění velmi podobné rakouskému Alpenvereinu. Nevýhodou je, že průkazku ÖAV zná každý záchranář v Alpách, kdežto ČHS je téměř neznámá a v případě nehody je potřeba vysvětlovat, o co jde. Lze se připojistit také na trvalé následky po úrazu.

Klub českých turistů má podobnou pojistku u stejné pojišťovny, jako horolezci. Spojení příspěvků s pojištěním se vyplatí hlavně těm, kteří několikrát ročně cestují do ciziny. Velké slevy mají rodiny s dětmi.

Špindlerův Mlýn, horská služba odváží zraněného lyžaře na kanadských saních.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

re. pojistka ke kartě

Ad. ružomberok a Slovensko. Kecáš.....výmysly, že si ředite odjel a zamknul nemocnici, tě nomohly napadnout jinak naž že jsi s  to vymyslel. 

Kolegyně si v Lomnici zlomila ruku, ....a bylo to kolem Vánoc. Normáně ji v Popradě ošetřili, dali ruku do sádry, a druhý den ještě pozvali na kontrolu. a to, prosím, jen na kartičku pojištěnce VZP. Takže...nedělejte z toho velbloudy.

 • Autor Petr
 • Datum a čas 5.12.2015 20:23
Reaguj
Aktualizovat?

Tomáši, děkuji za pozorné čtení. Opravila jsem to. Máte pravdu - už téměř dva roky je to Generali. 

Reaguj
Aktualizovat?

Mám podezření, že se jedná o recyklovaný článek a zasloužil by update, např. pro OEAV pojištění už nedělá UNIQA ale GENERALI, léčení tam je s limity, .... Omlouvám se jestli mě něco ušlo, proletěl jsem jen základní informace.

Reaguj
Nic moc zkušenosti s Allianz

Ve Francii se platí v ambulancích a soukromých klinikách na dřevo a oni ti dají potvrzení a vyúčtování a to pak dáš doma svojí pojišťovně k proplacení.Ve státních nemocnicích(velké úrazy) si to vyřizují oni sami s tvou pojišťovnou a platit předem nemusíš.To je jejich zdravotní systém a ty jsi na tom stejně jako jejich domácí pacient.

Reaguj
Vrtulníky se platí

Ono je to všude v Evropě více - méně stejné - za vrtuli se platí docela dost. V Rakousku a Německu je to jasné a platí se za letové hodiny. Ve Francii sice jakoby neplatíš za samotný vrtulník, ale účtujou ti všechen provoz okolo - platy pilotů a pozemního personálu, příjezd sanitky na heliport, rádiový provoz a tak dále takže to nakonec vyjde stejně jako v Rakousku. Takže jedině s pojištením

Reaguj
Nekde jsem slysel ze let vrtulnikem je zadarmo. Ale musi se jednat "jen o zachranou akci" kde neni pritomen na palube doktor. Co je na tom pravdy??
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 26.1.2005 16:39
Reaguj
eBanka pojisteni
Neni pravda, ze lyzovani je uplne vyjmuto z pojisteni k platebi karte. Aspon v TOP pojisteni je urcite zahrnuto.http://www.ebanka.cz/formularePDF/001044_pokynyProPojisteneASmluvniPodminky.pdf clanek 4.Overoval jsem to i na call centru.
 • Autor siki
 • Datum a čas 25.1.2005 15:45
Reaguj
Nic moc zkušenosti s Allianz
Ani pojistka pro rizikové spory není spásná. Bežná zlomená noha na snowboardu, uvnitř skiareálu v Chamonix. Dovolání se na asist. linku Allianz, kde jsem si před cestou uzavřel pojistku speciálně na snowboardění, byl docela problém, jednali pak sice celkem solidně. Přesto ani jimi vydaná asist. karta s datem/typem pojistky vč. kontaktu na asistenční službu Elvia (tuším, že to jsou Francouzi) nestačila franc. lékaři. Musel jsem za bežnou prohlídku/rentgen a zasádrování platit kamarádovou EC/MC (cca 12kKč) hned na místě. Pojišťovna tak přímo platila jen transport HS do nemocnice (pár stokorun, protože jsem na jejich stanici dojel sám). Věřím tomu, že nebýt té ECMC, doktor by mě vůbec neošetřil, resp. po zrentgenování by dál pokračoval v psychodramatu, že když nechci platit (skutečně jsem sám neměl čím), že si můžu nazout boty a jít. Zpátky v ČR jsem to cca po týdenním papírování dostal od Allianz do 30 dnů na účet včetně části úhrady hovorného na jejich asist. službu, ale přesto mě mohli varovat dopředu, ať u sebe vezu pro tyto případy cash. I z tohoto důvodu považuju za asi lepší variantu OEAV, která bude v Alpách snad? respektovanější než Allianz. O Kooperativě nebo ČPoj asi škoda mluvit...
Reaguj
OEAV
Zazil jsem smrtak. Doufam ze uz to nezaziju. Kazdopadne z pojistky bylo uhrazeno vse - "patraci" (vedeli jsme kde lezi) akce, vyzdvihnuti, transport do cr...
 • Autor Honza
 • Datum a čas 27.1.2004 15:31
Reaguj
OEAV
No, ono totiz pojisteni OEAV je konstruovane spis na zachranu a rychly transport domu, ne na leceni v zahranici. Ale i tak podle dalsich prispevku vyda 7.500E tak minimalne na 5 dnu ve spitale...Az budeme v EU, bude to tedy snad v pohode? OEAV zaplati zachranu/transport a leceni (i na miste) zaplati zdravotni pojistovna. Je to tak?Jinak ja pouzivam kombinaci OEAV/eB Quality s tim, ze kryti velkych pruseru predpokladam z OEAV a zbytek pojistka od karty (zlomena noha na schodech, zuby, angina, ...). Proste male bezne veci, na coz OEAV moc vyhodne neni.
 • Autor Troll
 • Datum a čas 27.1.2004 13:19
Reaguj
Celkem 25 příspěvků v diskuzi


70 000 lidí na Václavském náměstí nechce Andreje Babiše

70 000 lidí na Václavském náměstí nechce Andreje Babiše

Demonstraci za odvolání Marie Benešové z funkce ministryně spravedlnosti pořádala již počtvrté sdružení Milion chvilek pro demokracii. Na Václavském náměstí se včera sešlo sedmdesát  tisíc lidí a fakticky jim nešlo o nějakou Benešovou,... celý článek

Proč dřevěné hračky pro děti? Aby dospělí mohli solit jídlo!

Horská kola: jaké rozměry koupit?

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Řeky AKTUÁLNĚ 2019

Řeky AKTUÁLNĚ 2019

ZALATÝ ZÁCHRANÁŘSKÝ KŘÍŽ  Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze
Jižním pilířem na Východní Žeruchovku

Jižním pilířem na Východní Žeruchovku

CLIMBING GUIDE Jižní pilíř na Východní Žeruchovou věž je odpočinková túra pro zkušenější horolezce. Nováčkům otevírá dveře do vyšších obtížností ve Vysokých Tatrách. Celou dobu se leze v trojkové obtížnosti, což
Chyťte vodu na Smědé

Chyťte vodu na Smědé

RIVER GUIDE Málo známá říčka Smědá stéká z Jizerských hor na sever. Je tedy pro Čechy "za horama," a proto také tak málo známá. Navíc mívá vodu jen málokdy. Dokonce i když hodně
Na vodu v Dolním Slezsku

Na vodu v Dolním Slezsku

AKTUALIZACE Horské i nížinné přítoky polské řeky Odra představují ideální prostředí pro rekreační i závodní kanoistiku. Souhrnná délka dolnoslezských vodních toků vhodných k jízdě na kánoi nebo kajaku činí 635 km. To je
Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

SKI GUIDE Předkládám šest nejvýznamnějších lyžařských a snowboardových túr v jižní části masivu Grossglockneru. Všechny začínají na chatě Stüdlhütte (2802 m), u které je po celou zimu otevřený komfortní zimní domeček (Winterraum). Není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 24.-26.5. Lodě a čluny 24.5.
Dračí lodě Olomouc  24.-25.5. 24.5.
Ignis Brunensis - ohňostroje Brno 24.5.-16.6. 24.5.
Dračí lodě Vrané nad Vltavou 24.-25.5. 24.5.
Terezínské hry Terezín 24.-25.5. Geocaching event 24.5.
EPO Survival Polevsko 24.-25.5. 24.5.
Noc kostelů Česko 24.5.
Den rododendronů Svitavy, park Jana Palacha 25.5.
Bystřička - splutí Bystřička 25.5.
Den starokladrubského koně Kladruby nad Labem Koně 25.5.

Diskuse

Wobenzym Horydoly - Andrea Černá, 22.5.2019 23:20, 10 příspěvků
Pulzní terapie P.Vyskočil, 22.5.2019 23:16, 7 příspěvků
Wobenzym Michaela, 22.5.2019 22:37, 10 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:58, 7 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:35, 5 příspěvků
Ajeje Tereza, 22.5.2019 14:13, 2 příspěvky
Bureš pudeš Nejlepší heslo, 22.5.2019 13:01, 1 příspěvek
1211 českých novinářů vodák Marek, 21.5.2019 14:53, 16 příspěvků
Autor Horydoly - Andrea Černá, 20.5.2019 17:43, 16 příspěvků
Autor Vrf, 20.5.2019 14:42, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08
Re: Články, vysvětlení a ... Kuba Turek, 16.5.2019 11:13
Haimaom boulder cup 2019 Horydoly Open, 14.5.2019 12:02
Alkohol Horydoly Open, 14.5.2019 11:25
Je možné chodit po vodě? ... milan šupa, 10.5.2019 18:39