Jak manipuluje fotograf?
Na vyhlášené podmínky dalšího ročníku prestižní fotosoutěže Štíty Viléma Heckela reagoval přední slovenský fotograf Alex Luczy usazený ve Švýcarsku. Jeho slova mají váhu, protože je několikanásobným vítězem největších světových fotosoutěží věnovaných outdoorové fotografii. Poslední zářez na teleobjektivu si mohl letos udělat za vítězství v kanadském Vancouveru.
Připomínáme, že Kuba Turek je členem poroty Štítů Viléma Heckela, ale v žádném případě nemluví za organizátory soutěže a všechny komentáře v diskusi jsou pouze jeho soukromé názory. Oficiálně se k soutěži vyjadřuje pouze předsedkyně organizačního výboru Daniela Mrázková.
Alex Luczy je průkopníkem skialpinismu ve Vysokých Tatrách, později emigroval do Švýcarska, kde se stal horským vůdcem a uznávaným horským fotografem. Snímá klasické snímky přírody, horolezců a lyžařů, ale také vytváří fotografické koláže.
Přečtěte si autentickou diskusi, kterou spolu vedli e-mailem fotograf Alex Luczy a šéfredaktor Horydoly Kuba Turek.
Alex Luczy: Ahoj Kuba, dlho som uvazoval ci ti mam zdelit nasledujuce myslienky ohladne fotografie. Nakoniec som sa premohol a pisem. Jedna sa o fotosutaz Štíty Viléma Heckela. Triky jsou zakázané.
Dovolujem si podotknut nasledujuce: Mal som ako mlady muz stastie poznat V. Heckela. Velmi si vazim jeho dielo a bol som majitelom vsetkych jeho fotografickych knih. Jeho najkrajsie fotky su ciernobiele. Aj ja som az do veku 60 rokov robil vylucne cb fotografiu.
Kazdy kto sa s nou zaoberal vie, ze vynikajuca fotka zacala snimkou, teda spustou fotoaparatu. To ale zdaleka nestacilo. Uz pri vyvolavani filmu sa pouzivaly trikov. Islo o druh vyvojky, teploty atd. Krasna fotka sa musela nakoniec zrodit v tmavej komore, kvalitnou pracou laboranta, alebo fotografa, ktory si laboranta nemohol zaplatit.
V tmavej komore sa pouzivalo tiez spusta trikov, bez nich bol vysledok prace mizerny. Laborant musel byt umelcom, lebo na jeho vplyve sa nakoniec zakladala krasna fotka.
Aj s diapozitivmi to nebolo ine. Triky zacali s dlzkou expozicie a pokracovali s mnozstvom filtrov (viacero desiatok). S nimi sa ovplyvnovala farba, kontrast a svetelnost diakov. Nezabudnime na polarizacny filter, s ktorym sa vyrabali krasne biele mraky a tmave nebo.
Dnes sa fotografuje na digital a triky su zakazane. Nezabudnime, ze uz nastavenie vsetkych moznosti na digitalnej kamere mozno povazovat za triky. Ale to nie je pre organizatorov fotosutazi podstatne. Teda, fotky ktore z digitalneho aparatu premiestnime do pocitaca musia ostat take ake ich aparat "vyplul" (vyplivnul po cesky). Aj upravu kontrastu a tonu fotiek sa povazuje za trik.
Myslim si ze to je na velku skodu veci. V zahranicnych casopisoch o horach som videl v poslednom case mnozstvo fotiek, ktore neboli upravene a boli z mojho pohladu mizerne. Vela sa nadava na ortodoxnych ochranarov prirody. Hovori sa im aj integristi. Alebo ekofasisti. Ako vidim podobne sa vyvinulo aj vo fotografovani. Ja si myslim ze na skodu fotografie.
Ja sa sutazi zucastnovat nemozem lebo nezodpovedam kriteriu integristov. Nemyslim tym moje montaze. Ale viem z predchadzajucich desatroci, ze na svetovych sutaziach fotografie (aj horskej) bolo vsetko dovolene, dokonca aj montaze. Neostava mi nic ineho, ako zazelat ortodoxnym fotografom alebo tiez fototalibanom vela uspechu v ich praci, s tym ze sa s ich nazormi nemozem identifikovat.
Kuba Turek: Na téma, o kterém píšeš, proběhla v minulém ročníku docela vzrušená debata v porotě, jejímž členem jsem měl čest být. Do závěrečných kol se dostaly fotky, které byly evidentně hodně barevně upravené a vyčištěné. Byly pojaté jako snová krajina. Jednalo se o sérii tří snímků od Petra Novotného.
Na jedné straně stál klasický fotograf - krajinář, který to odsuzoval a prosazoval vyřazení ze soutěže, na druhé straně další fotograf a teoretička fotografie. Zbytek poroty se klonil spíše k tvé variantě.
Myslím, že požadavek "bez manipulace" pramení z obav, co se děje se zpravodajskou fotkou - přesouvají se lidé, dělají se dramatičtější kompozice ex post, manipuluje se s vyzněním fotek, atd.... V porotě jsem nabyl dojmu, že právě o to jde - aby se nedělaly (nepřiznané) koláže. Za manipulaci se nebere práce s barvou, ostrostí a podobně.
Alex Luczy: Doplnil by som, ze by si usporiadatelia fotosutazi mali dat namahu a urobit kategoriu pre virtualnu alebo vymyslenu fotografiu, teda na temu, ktora v skutocnosti neexistuje. Kto by si dovolil povedat Picassovi alebo Salvadore Dalimu ze deformuju skutocnost a ze musia malovat ako Rembrand.
Samozrejme nechcem sa prirovnat k tymto umelcom, ale vo fotografii by si kazdy autor mal vymysliet svoj osobny styl ktorym by sa lisil od inych fotografov. Ak sa mu to nepodari, tak myslim si ze nesplnil svoju misiu. A nakoniec nesmieme byt hypokritmi.
Aj alpinisti a lezci sa chvastaju, ze robia vsetko volne tzv. free. Nedotknu sa sice ziadnej karabinky a vo vysokych horach nepouzivaju kyslik. Ale su vybaveni satelitnymi alebo inymi mobilnymi telefonmi a ak udelaji do kalhot, bez problemu mozu privolat okamzitu pomoc, alebo helikopteru. Teda nebudme extremistami v nasom mysleni a nechajme miesto aj pre inac zmyslajucich, ktori sa nehodia do nasho pomyselneho, (vymysleneho) klišé.
P.S.: Nevyhodou sutaze Heckela je aj ze treba poslat papierovu fotku. Nestaci poslat fotku v digitalnom stave. Postovne zo Svajcu k vam je take drahe, ze by bolo lacnejsie vyziadat od ucastnika sutaze poplatok a nechat urobit zväcseninu v Prahe. Postou sa fotka moze tiez poskodit alebo znicit. Ja poslednej sutazi, na ktorej som sa zucastnil, bola v Kanade vo Vancouveri. Tam stacilo poslat fotku e-mailom. Riaditelom je slovak Alan Formanek.
Štíty Viléma Heckela na Horydoly
Diskuse
Diskuze k článku
Poznají...
- Autor Ku
- Datum a čas 30.12.2008 14:42
Úpravy
- Autor Dag
- Datum a čas 30.12.2008 08:18
Rudý a hnědý nok Foldyna dostal od Babiše trafiku na dráze
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2026
Nejčtenější články
Vyprošťovací bodce Hansa Dubben na záchranu bruslařů
Lehký výlet na běžkách v Jizerských horách: Promenádní a Knížecí cesta
Reproduktory Dali Sonik nebo Bluetooth?
Nejtemnější, nejpodivnější a nejvíc gotická místa v Česku
Do Alp na ledovec i do Tater na túru. Zažij dobrodružství se ZAJO
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Freeride World Tour | Gruzie, Tetnuldi | 22.-28.2. | 22.2. | |
| BTL - veletrh | Portugalsko, Lisabon | 25.2.-1.3. | 25.2. | |
| Reise Camping - veletrh | Německo, Essen | 25.2.-1.3. | 25.2. | |
| IWA - veletrh | Německo, Norimberk | 26.2.-1.3. Lovecké potřeby | 26.2. | |
| Orchideje - výstava | Praha, Botanická zahrada | 27.2.-15.3. | 27.2. | |
| Caravan, bike, travel | Nitra | 27.2.-1.3. Veletrh | 27.2. | |
| Ďumbier - konec lezení | Nízke Tatry | Lezení povoleno 10.12.-28.2. | 28.2. | |
| Blinduro zima | Slapy | Horská kola | 28.2. | |
| Na kole do Moskvy - diashow | Zvičina, Raisova chata | Přednáší Ivo Janečka | 28.2. | 18:00 |
| Byla to jatky - výstava | Praha, Národní zemědělské muzeum | 29.7.-1.3. | 1.3. |
Diskuse
| ??? Jarda si umí vybrat! | Kuba Turek, 26.2.2026 16:36, 2 příspěvky |
| ??? | Honza, 26.2.2026 16:17, 2 příspěvky |
| Inu kdo válčí, nesportuje | Horydoly, 26.2.2026 10:16, 5 příspěvků |
| Jesenické stezky 2026 | Honza, 26.2.2026 9:56, 19 příspěvků |
| Inu | Honza, 26.2.2026 8:50, 5 příspěvků |
| Kdo si koupil vstupenky? | PK, 25.2.2026 17:56, 1 příspěvek |
| Oficialni Medialni inform... | Apuka, 25.2.2026 14:22, 9 příspěvků |
| Inu | Honza, 25.2.2026 12:38, 1 příspěvek |
| Správný počin | Haluz, 25.2.2026 0:54, 2 příspěvky |
| Souhlas s KT | Climber, 24.2.2026 17:10, 5 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Re: Textilky Slezan ve Fr... | Horydoly , 17.2.2026 11:37 |
| Re: Textilky Slezan ve Fr... | Kuba Turek, 16.2.2026 22:26 |
| Textilky Slezan ve Frýdku... | Horydoly , 16.2.2026 22:25 |
| Vloni prošlo českými leti... | Horydoly , 16.2.2026 12:05 |
| Re: Mirabaud - požadavky ... | uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42 |
| Mirabaud - požadavky pro ... | uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41 |
| Jaké víno otevřít na Vale... | Horydoly , 12.2.2026 12:03 |
| Kam se ve středních Čechá... | Horydoly , 12.2.2026 12:00 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH


