Podzimní hřeben Bášt na Satana

Podzimní hřeben Bášt na Satana
Čertov hrb v masivu Satana. Pedro se dívá do bezejmenného žlabu ze Satanova žlabu do Mlynické doliny.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Těsně před tím, než slovenské hory zasypal sníh, jsem ještě jednou vyrazil na horolezecký výlet. Když vyjedete z Prahy vlakem v 10 hodin večer, v 5:30 hodin ráno jste na Štrbském plese a vyrazíte rovnou do hor.

Podzimní hřeben Bášt na Satana
Satanovo sedlo. Změť slaňovacích smyček.
Autor snímku Kuba Turek

Hrebeň Bášt se odděluje od dlouhé rozsochy Kriváně na Hlinské veži. 4 kilometry směřuje na jihovýchod ke Štrbskému plesu. Hřeben odděluje Mlynickou dolinu na západě a Mengusovskou dolinu na východě.

Booking.com

Hrebeň Bášt (Baštový hřeben, Satanův hřeben)

Obtížnost lezení od severu k jihu dosahuje v několika místech 2-3 UIAA. Dvakrát se slaňuje. Celková orientace na túře je jasná, ale někde je potřeba hledat co nejlehčí postup. Za mokra je nebezpečný travnatý terén zvláště ve druhé polovině túry za Satanem. 

Největší těžkosti činí délka túry, protože přístup od Popradského plesa nebo od Štrbského plesa, lezení samotného hřebenu a sestup ke Štrbskému plesu zabere zkušeným lezcům bez přílišného zdržování a jištění více než 12 hodin! 

Hrebeň Bášt: Satan, Diablovina, Bašty, Capia veža, Hlinská věža.

HOROLEZECKÝ PRŮVODCE

Do úzkého zářezu Hlinského sedla vyjdeme z Hlinské doliny, nebo do něj vylezeme po hřebenu z Koprovského sedla přes Koprovskou vežu. Strmá lámavá stěnka končí na stravnato-skalnatém položeném hřebeni. Po něm postupujeme doleva do východní stěny, kterou protíná vlhký lámavý žlab. Jím vylezeme na Hlinskou vežu.

Sestupujeme po západní straně hřebenu (nad Mlynickou dolinou). Ocitneme se pod Baštovým sedlem.

Ze žlabu v místech, kam jsme sestoupili, stoupá stále v západní stěně šikmý plotnovitý zářez pod dvojvrchol Velká Capia veža.

Pokračujeme po lehkém hřebeni nebo lehce západně pod ním na Malou Capiu vežu. Terén je stále lehčí až na trojvrcholovou Zadní Baštu. Do Diablova sedla sestupujeme po travnaté rampě na východní straně (nad Mengusovskou dolinou).

Další lehce dostupný vrchol přímo po hřebenu je Zlatinská veža. Skalnatý lezecký terén nás čeká hned za ní na Diablovině, kterou zdoláme východní stěnou.

Lehce sestoupíme do Pekelníkovy štrbiny k výrazné věžičce Pekelník. Pokud bychom na ní chtěli vystoupit, museli bychom vylézt 15 metrů poctivé čtyřkové hrany. Tuto zábavu si ovšem většina družstev na hřebenovce odpustí. Po téměř vodorovné travnaté polici podtraverzujeme na západní straně Pekelníka zhruba ve výšce Pekelníkovy štrbiny. Trasu určuje bizarní vztyčený kámen na polici.

Vysoké Tatry, Satan, Satanovo sedlo.  

Následuje věžka Čertov hrb. Lezení přímo po hřebeni je jednoduché, ale nahoře jsou volné skály. Zde se slaňuje na plnou délku lana do Satanova sedla. Nahoře na vrcholu Čertova hrbu bývá umístěná erární smyčka, avšak není od věci tam umístit vlastní. Pokud jste nuceni slézat místo slanění, sestupujete opatrně lámavým a travnatým terénem hluboko v západních srázech, abyste se nakonec ocitli jen pár metrů pod Satanovým sedlem.

Satanovo sedlo, Vysoké Tatry.

Sedlo je překryté obrovským kamenem a tvoří průchozí skalní okno. Takové místo je jedinečným orientačním bodem.

Dva souběžné lehké skalní žlaby, které se nahoře spojují, vedou západně od hřebenu. Vyvedou nás na severní vrchol Satana. Následuje ostrý hřebínek na jižní vrchol, který podcházíme také po západní straně. Zde končí klíčová část hřebenovky.

Vysoké Tatry, Satan.

Lehce, ale orientačně poněkud obtížně sestoupíme do sedla Nad Červeným žlabom. Můžeme lézt přímo po hřebeni, ale jednodušší je to postupovat stále ve skalnato-travnatých západních srázech pod ním.

Na hřeben se vrátíme zase, abychom vylezli na Přední Baštu. Zde jsou poslední lezecký úsek celé túry. Následuje Malá Bašta, Patria, Trigan a sestup po turistické značce ke Štrbskému plesu. V okolí Triganu je nitné počítat s mohutnou klečí, ve které vede  nenápadná stezka.

Vrcholy a sedla

slovensky

Vrcholy a sedla

polsky

Nadmořská

výška

Souřadnice

GPS 

Hlinská veža Hlińska Turnia 2330 m 49°10′15″ s. š., 20°02′51″ v. d.
Baštové sedlo Basztowa Przełęcz 2260 m 49°10′12″ s. š., 20°02′53″ v. d.
Veľká Capia veža Wielka Capia Turnia 2364 m 49°10′10″ s. š., 20°02′56″ v. d.
Capia štrbina Capia Przełączka 2285 m 49°10′09″ s. š., 20°02′57″ v. d.
Malá Capia veža Mała Capia Turnia 2315 m 49°10′07″ s. š., 20°02′57″ v. d.
Vyšné Baštové sedlo Wyżnia Basztowa Przełęcz 2285 m 49°10′05″ s. š., 20°02′59″ v. d.
Zadná Bašta Zadnia Baszta 2379 m 49°10′04″ s. š., 20°03′01″ v. d.
Diablovo sedlo Diabla Przełęcz 2310 m 49°09′55″ s. š., 20°03′05″ v. d.
Zlatinská veža Diabla Turnia 2350 m 49°09′56″ s. š., 20°03′05″ v. d.
Zlatinská štrbina Diabla Przełączka Wyżnia 2335 m 49°09′53″ s. š., 20°03′07″ v. d.
Diablovina Diablowina 2390 m 49°09′44″ s. š., 20°03′11″ v. d.
Pekelníkova štrbina Piekielnikowa Przełączka 2345 m 49°09′52″ s. š., 20°03′06″ v. d.
Pekelník Piekielnikowa Turnia 2374 m 49°09′52″ s. š., 20°03′06″ v. d.
Satanovo sedlo Szatania Przełęcz 2300 m 49°09′50″ s. š., 20°03′06″ v. d.
Satan Szatan 2421 m 49°09′50″ s. š., 20°03′13″ v. d.
Sedlo nad
Červeným žľabom
Przełęcz nad Czerwonym Żlebem 2325 m 49°09′39″ s. š., 20°03′16″ v. d.
Predná Bašta Pośrednia Baszta 2374 m 49°09′38″ s. š., 20°03′21″ v. d.
Sedlo nad Širokým žľabom Przełęcz nad Szerokim Żlebem 2206 m 49°09′26″ s. š., 20°03′17″ v. d.
Malá Bašta Mała Baszta 2288 m 49°09′20″ s. š., 20°03′28″ v. d.
Sedlo nad Skokom Przełęcz nad Skokiem 2168 m 49°09′10″ s. š., 20°03′30″ v. d.
Patria Skrajna Baszta 2203 m 49°09′08″ s. š., 20°03′29″ v. d.
Drigant / Trigan Drygant 1481 m 49°08′00″ s. š., 20°03′59″ v. d.


Doporučené vybavení

Horolezecká výzbrojpřilbahrudní a sedací úvazek3 karabiny se zámkem4 expreskyjistítkolano 2x50 m5 delších smyček, 2 prchačky, základní sada vklíněnců a friendů, mohou se hodit lezečky, podrobný popis (horolezecký průvodce).

Nezbytnostipohorky, nepromokavé kalhoty a bundanávleky na botyfunkční prádloponožky a čepicebatoh 45 l, čelovka, mobil, mapa nebo GPS, doklady, peníze a pojistka, bivakovací pytel.

Další potřebytmavé brýlekrém proti sluncilékárnička, horké pití v termosce, jídlo na celý den, nůžfotoaparátkamera.

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

Horydoly.czHOROLEZECKÝ SVAZ: 100 nejlepších cest II-V v Tatrách

MAPA: Hlaváčkova podrobná mapa Vysoké Tatry

Jednotlivé úseky celé túry popsali ve svých horolezeckých průvodcích Arno Puškáš (kompletní monografie), Kroutil - Gellner (monografie).


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Dolomity a Julské Alpy 2025

Dolomity a Julské Alpy 2025

BRATŘI COUBALOVÉ Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.... celý článek

Hostivařská přehrada 2025

Druhá letní dovolená na MTB v Dolomitech: Madonna di Campiglio & Val di Sole 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Plinko.cz: Zábava, kterou musí vyzkoušet každý fanoušek online her

Plinko.cz: Zábava, kterou musí vyzkoušet každý fanoušek online her

Online hraní v České republice se během posledních let proměnilo v jeden z hlavních zdrojů zábavy. Trendem se stávají nejen tradiční automaty a karetní hry, ale především originální koncepty, které dokážou oslovit nové i zkušené
Proč je plnohodnotná náhrada notebooku telefonem zatím vzácná

Proč je plnohodnotná náhrada notebooku telefonem zatím vzácná

Pozorovatel technologických trendů vidí, že výkon telefonů vzrostl: vícejádrové čipy, rychlé grafické jednotky, velké množství RAM, displeje s vysokým jasem i obnovovací frekvencí. Přesto většina lidí při skutečné práci - psaní delších textů,
Chytré aplikace pro dobrodruhy a digitální pomocníci na cestách

Chytré aplikace pro dobrodruhy a digitální pomocníci na cestách

Plánování výletu do přírody už dávno není jen o papírových mapách a kompasu. Moderní technologie nabízí řadu aplikací, které zvyšují bezpečnost, komfort i zážitek z každé outdoorové výpravy.
Ohníčkové desatero

Ohníčkové desatero

Každý zálesák, skaut i turista ví, jak uvařit na ohni v přírodě. Neškodí zopakovat 10 základních pravidel šetrného založení ohniště, vaření a nakonec opuštění tábořiště.
Rady na cestu autem: 5 tipů pro pohodlnou jízdu

Rady na cestu autem: 5 tipů pro pohodlnou jízdu

Plánujete vyrazit na dovolenou autem? Ať už vás láká road trip, kde je cesta sama o sobě dobrodružstvím, nebo chcete autem dojet do vybrané destinace, vlastní auto nabízí jedinečnou svobodu. Možnost

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 13.-31.8. 13.8.
Exotické ptactvo - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 15.-31.8. 15.8.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 20.-21.8. 20.8.
Sail Amsterdam Nizozemsko, Amsterdam 20.-24.8. Historické plachetnice 20.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 21.-26.8. 21.8.
Memoriál generála Custera Všetice 21.-23.8. 21.8.
Dračí lodě Uherské Hradiště 22.-24.8. 22.8.
Chachar - cyklomaraton Ostrava Horská kola 22.8.
Bonsaje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.-31.8. 22.8.
Sušický cyklomaraton Sušice, koupaliště Horská kola 23.8.

Diskuse

odkud byla sjeta Mohelka Kuba Turek, 19.8.2025 23:12, 2 příspěvky
Centrální žlab Sněžky Lukáš Kortiš, 19.8.2025 21:57, 21 příspěvků
odkud byla sjeta Mohelka Zdeněk Hudec, 19.8.2025 21:05, 2 příspěvky
Via Ferrata Pišišvor, 19.8.2025 12:58, 1 příspěvek
boulderista boulderista, 17.8.2025 23:06, 1 příspěvek
Inu Honza, 17.8.2025 17:46, 1 příspěvek
Hádky na dovolené Andreasina, 16.8.2025 8:18, 1 příspěvek
Inu Honza, 15.8.2025 10:42, 1 příspěvek
Centrální žlab Sněžky Kuba Turek, 14.8.2025 20:58, 21 příspěvků
Centrální žlab Sněžky Lyžař, 14.8.2025 19:48, 21 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Brdský půlmaraton Horydoly , 19.8.2025 0:39
Re: Pozor! Dojde k otevře... Horydoly , 16.8.2025 17:22
Střední Čechy turistické ... Horydoly , 16.8.2025 14:42
Pozor! Dojde k otevření b... milan šupa, 14.8.2025 19:46
Chrudim hostí kultovní zá... Horydoly , 13.8.2025 12:19
Zdeněk Štybar vstupuje do... Horydoly , 12.8.2025 0:41
Bublinky ovládnou Brno Horydoly , 9.8.2025 2:46
Polička Horydoly , 9.8.2025 2:44