Kam nelézt 2007

Kam nelézt 2007
SDÍLEJ:

V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech na horolezeckých cestách.

Jak na to

Předem děkujeme všem lezcům za jakékoliv informace na toto téma a všechny ostatní prosíme o dodržování zásad ochrany přírody při lezení.

5. června
Poštolky na Panteonu a Kácově

O hnízdících poštolkách se zmiňují diskutéři na serveru Lezec. Jeden pár stále hnízdí na Panteonu u Malé Skály v cestě Druhá liga. Druhá oblast, kde poštolky hnízdí, je Kácov v sektoru Andrejka.
(Lezec)

3. června
Labské pískovce

Dnes 3. června ruším zákaz lezení v kaňonu Labe, Dolní Žleb v oblasti Východní roh, které bylo nezbytné pro zdárný vývoj ohroženého sokola stěhovavého, který již vyhnízdil. Totéž platí i pro Rajskou věž v Liboucheckých stěnách. Nadále do příštího víkendu setrvává omezení v Ostrově od Pustého zámku po Věž Nad strží. Děkuji za pochopení, a za respektování tohoto omezení, které vedlo k úspěšnému vyhnízdění sokola stěhovavého.
(Strážce CHKO Labské pískovce Jan Kampf)

28. května
Saské pískovce

Přehled zakázaných věží a oblastí v německé části labských pískovců najdete na serveru Teufelsturm. Některé jsou uzavřené jen do 15. srpna. Připomínáme, že v Německu je dovoleno lézt pouze na samostatné věže a je zakázáno používat magnezium.
(Teufelsturm.de)

15. května
Děvínské polesí

V Děvínském polesí na skalní věži Hřib zahnízdili ptáci. Lze předpokládat, že hnízdo bude funkční nejméně do konce června. Do té doby není vhodné na vrchol lézt.
(CAO News)

6. května
Poříčí nad Sázavou

Vztahy mezi horolezci a místními lidmi v Poříčí nad Sázavou se vyhrotily. Začal platit zákaz lezení, ze kterého jsou vyjmuti lezci s povolením od horolezeckého oddílu Benešov, který má skalní lom v pronájmu od obce.
(Lezec)

5. května
Hruboskalsko

V cestě Kauschkova hrana na Dračím zubu zahnízdily poštolky. Zákaz lezení lze odhadnout na měsíc.
(Hruboskalsko)

4. května
Hruboskalsko

Z Centrálního masivu v Hruboskalském skalním městě se odlomil velký blok pískovce. Přečtěte přehled řícení z poslední doby.
(Hruboskalsko)

25. dubna
Suché skály

V Maškově cestě na Samotáře v Suchých skálách zahnízdily poštolky.
(Horydoly)

25. dubna
Adršpach

Agentura ochrany přírody upozorňuje, že lézt v Teplických stěnách lze až od začátku května. Navíc se v oblasti letos uhnízdili sokoli, což je důvod navíc, proč do skal nevstupovat s lanem. Do té doby je oficiálně povoleno horolezectví na Ostaši a Křížovém vrchu. Přečtěte si podrobné zdůvodnění.
(Lezec)

24. dubna
Ostrov

Správa chráněné krajinné oblasti Labské pískovce dočasně zakázala lézt na skalní věže v Ostrově od Pustého zámku po Věž nad strží. Důvodem je zahnízdění sokola stěhovavého. "Prosíme o dodržování klidu v této oblasti," uvádí strážce Jan Krampf.
(Český horolezecký svaz)

23. dubna
Mařenka

Na Mařence v cestě Dover napravo od výrazného kouta Velkého Kormidelníka se uhnízdily poštolky. Lezci by se tedy měli této a okolním cestám vyhnout.
(Lezec)

22. dubna
Bořeň

Ve Východní hřebenovce na Bořni vyvedl mladé výr. Vynechejte ji tedy na nějakou dobu ze svých lezeckých plánů. Výří hnízdo je pod věží, která se na Staré cestě obchází zprava. Z horolezeckého hlediska se jedná o konec první délky.
(Horydoly)

12. dubna
Vysoké Tatry

Koprovskou a Tichou dolinu na pomezí Vysokých a Západních Tater uzavřel lesní úřad kvůli nebezpečí požáru. Uzávěra má trvat do 31. července, ale lze očekávat, že bude prodloužená.
(Hiking.sk)

2. dubna
Frankenjura

Německá vápencová lezecká oblast Frankenjura se skládá z mnoha skal v lesích a na loukách. Orgány ochrany přírody průběžně povolují a zakazují v jednotlivých lokalitách lezení podle hnízdění ptáků. Podívejte se na aktuální přehled.
(Frankenjura.com)

23. března
Jizerské hory

Stále platí zákaz lezení na Zahradní stěně a okolních skálách pod Ořešníkem. Platný je stejně jako vloni do 30. června. Důvodem je hnízdění dravců. Zakázaná oblast je označena na přístupových cestách cedulemi.
(Horydoly)

22. března
Labské pískovce

Včera bylo v Dolním Žlebu ve skalní oblasti Východní roh - Ústecká věž - Porcelánová stěna dočasně zakázáno horolezectví. Rovněž v Libouchci jsou uzavřeny některé věže v oblasti Modřín. Tyto lokality jsou označeny tabulemi a předpokládaná doba zákazu vstupu potrvá do 15. června. Důvodem je jako téměř každý rok hnízdění dravců. Místní strážce CHKO Labské pískovce Jan Kampf uvádí: "Tato místa budou intenzívně kontrolovány stráží ochrany přírody."
(Horydoly, Lezec)

8. března
Zadrátovaná Třebáň a Řež

Připomínáme, že skály u Zadní Třebáně a První masiv v Řeži jsou kvůli ochraně komunikací nelezitelné. Do skal nad silnicí z Třebáně do Černolic, kde vedly Pletánkovy cesty obtížnosti od trojky do šestky, jsou zabetonované železné zábrany proti padání balvanů. Teoreticky by šly používat místo jištění během přelezu, ale tato akce by se podobala spíše industriálnímu lezení, než horolezectví.

První masiv v Řeži vysoko ve stráni nad železnicí je pokrytý kovovým pletivem, které má zabránit opadávání volných skal. Další tři masivy jsou pro lezení volně k dispozici.
(Horydoly)

11. února
Steinbühler Gseng

V Bavorském lese na druhé straně Šumavy platí zákaz lezení v oblasti Steinbühler Gseng, neboli Riesenblock v době od 1. února do 15. července. Přečtěte si důvody.
(Lezec)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Helfštýn – hladké plotny

Helfštýn – hladké plotny

AKTUALIZACE Pod hradem Helfštýn z Lipníku nad Bečvou jsou hojně využívané skalní plotny. Rozdělují se do čtyř masivů ležících ve svahu. Jištění je většinou dobré. Lezení se odehrává na položeném terénu.... celý článek

World Logging Championship in Estonia

Bruslení v Praze 2023/2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Tvrdost tužky - jakou potřebujete a jak se označuje?

Tvrdost tužky - jakou potřebujete a jak se označuje?

Směs grafitu a jílu b tuze určuje tvrdost tužky. Čím měkčí, tím je lepší pro výtvarníky, a čím tvrdší, tím se více hodí technikům. Nejčastější označení tvrdosti je H - B - F.
Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Adi Stocker roku 2011 našel v rozlámaném vápenci nad Schmidt-Zabierow-Hütte pevný lezecký směr. Dlouhá a dobře zajištěná túra na Kleines Reifhorn neurazí čtyřkové klasiky a poskytne hodně zábavy začínajícím horolezcům. 18 lanových délek překonává
Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Co dělat, abyste získali dědictví v zahraničí bez návratu domů. Kdy se je lepší vzdát dědictví a jak to udělat. Varianty vzdání se dědictví.
Skalní jehla Dente della Vecchia

Skalní jehla Dente della Vecchia

AKTUALIZACE Do švýcarsko-italského pohoří Bergell / Bregaglia míří horolezci za stěnami a hranami vysokých štítů Cengalo a Badile. Turisté přecházejí ledovcová sedla Bondo, Porcellizzo a Trubinasca. Boulderisté zůstávají na fantastických kamenech v údolích Val Masino
Florenc v Praze je opravená, ale nefunkční

Florenc v Praze je opravená, ale nefunkční

Praha 1, kterou ve ODS, a magistrát, který také vede ODS, rekonstruovaly ulici Na Florenci. Důvodem byla nová výstavba obrovského developerského projektu Masaryčka, který postavila Penta se souhlasem ODS. Od prvních plánů bylo

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Napříč Chocní - otužilci Choceň, Peliny   9.12.
Ski Opening Špindl Špindlerův Mlýn 9.12.
Geoskořápky Praha, Kampa Megaevent geocaching 9.12. 16:00
Adventní běh Žatec 9.12.
Chrudimka - mikulášská jízda přes město Chrudim 9.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů - televize TV Noe 9.12. 20:05
Kuba - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 11.12. 19:00
Kuba - diashow České Budějovice, Kotva 14.-16.12. Přednáší Martin Loew 14.12. 17:30
Setkání skialpinistů Šerák, chata Jiřího 15.-17.12. 15.12.

Diskuse

Chyba v článku Lucka, 9.12.2023 16:09, 4 příspěvky
Chyba v článku Honza, 9.12.2023 8:40, 4 příspěvky
Chyba v článku Lucka, 8.12.2023 16:58, 4 příspěvky
Ze Záběhlic ze Záběhlic, 8.12.2023 16:13, 1 příspěvek
Svět se mění . . . . Horydoly, 6.12.2023 11:34, 4 příspěvky
Svět se mění . . . . Šlojíř, 6.12.2023 11:06, 4 příspěvky
"Nouzové" blikače Honza, 6.12.2023 8:19, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 21:18, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Honza, 5.12.2023 15:14, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Horydoly - Andrea Černá, 5.12.2023 14:39, 36 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bruslení v Podolí Horydoly , 8.12.2023 13:00
Re: Beskydy a Javorníky Horydoly , 8.12.2023 12:23
Změny ve vedení sportu Horydoly , 8.12.2023 12:00
Praha 5 otevře nad náplav... Horydoly , 8.12.2023 10:55
Czech Travel Press Horydoly , 6.12.2023 18:08
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 6.12.2023 15:06
Turisté tráví nejvíce čas... Horydoly , 2.12.2023 21:53
Darujte k Vánocům zážitky... Horydoly , 2.12.2023 21:50