Lehčí lezení v německé Juře

Lehčí lezení v německé Juře
Mařenka. První stanoviště v Direttissimě.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Německá Frankenjura se stala domovskou lezeckou oblastí pro horolezce ze západní poloviny České republiky. Už tam nevyrážejí jen trénovaní sportovci za těžkými prásky, ale také rekreační lezci. Přinášíme inspiraci na několik skal, kde si vedle drtičů dobře zalezou i pohodáři.

Jak na to

Horolezecké průvodce na většinu skal ve Frankenjuře lze najít na webu Frankenjura.com.

Ve Frankenjuře se leze po vápenci.

Na nejfrekventovanějších místech je skála oklouzaná, ale do vyleštěných stupů a chytů Českého či Moravského krasu má ještě daleko.

Nabízíme pár oblastí, kam se vyplatí zajet. Ve Frankenjuře jsou totiž stovky skal a skalek, na které lze lézt, ale vyznat se v nich je někdy nad síly občasného návštěvníka.

Leupoldstein

Poměrně navštěvovaná oblast, která se rozprostírá na louce v obci Leupoldstein pár kroků od parkoviště vedle hospody. Je tu celkem šest desítek cest různých obtížností.

Blíž od auta je to snad jen k plotně u Srbska, to ale láká organizované zájezdy s nešvary jako pokřikování, přivalení pivních sudů a laviček a celodenní obsazení cest pověšenými lany. V hlavní sezoně je lepší zamířit jinam. Jinak by to mohla být příjemná vápencová skalkařina s echt dírkami.

Stierberg

Z Leupoldsteinu do Stierbergu je to pár minut jízdy autem. Ze silnice se odbočí na Münchs a po kilometru a půl narazíme na velké parkoviště se skalami na dohled.

V oblasti je kolem padesáti cest na skalách z velké části utopených v lese. Je tu mimo jiné spousta zajímavých a dlouhých cest obtížnosti 5 až 6 UIAA. Nejdelší cesty vedou v sektoru Mittlerer Teil. Jsou to pěkné a obtížnostně vyrovnané výstupy, měří asi třicet metrů. Nejznámější je Brillentöterweg 6.

Röthelfels

Skály se vypínají na kopci po pravé straně při cestě z Wannbachu do Morschreuthu. Parkoviště v zatáčce nelze minout. Odhadem je zde dvě stě cest, kde si lezci vyberou ze všech obtížností.

Těžké cesty jsou v sektoru Austronautenleiter a v levé, převislé části skal. Lehčí cesty najdete spíše v pravé části. Zajímavá je cesta Freundschaft 5 s trochu bojácným nástupem a traverzem stěnou pod převisem, nebo Kleiner Bär 6- s dolezem po velkých dírách v převisu: Jenom je potřeba zvolit správnou kombinaci rukou a nohou.

Většinou jde o poctivé jednodélkové cesty. Příkladem může být cesta Für dich, což je vcelku nezáludná, kolmá sedma po malých, ostrých dírkách a lištách, spíše na vytrvalost.

Groβer Mönch

Zajímavá věž patří do skalní oblasti u obce Untertrubach. Pár kilometrů směrem na Wolfsberg je kemp s kioskem, kde se dá přespat za 5 eur na osobu. Gröβer Mönch má vrcholovou knížku a korouhev.

Dali jsme jednodušší Talseite 5-, která kličkuje jednodélkovou údolní stěnou, je spoře odjištěná, má pár borháků, zpuchřelou smyčku a místa na tutové friendy. Na Frankenjuru je to spíše klasické lezení.

Naproti na Klosterwand vede pár koutových cest a komínů obtížnosti 5 až 6. V internetovém průvodci na Frankenjuru nejsou ještě vyznačené, ale nechejte si poradit od jiných lezců, leze tu dost lidí.

Cesta za 5+ mezi Mönchem a Klosterwandem trochu potrápí mozek. Je nutné přijít na způsob, jak vylézt z převislého komína do stěny vpravo.

Na obou skalách je jištění na místní poměry řídké, doporučuji dovybavit se jistítky. V okolím lese je schováno ještě pět dalších menších skal.

 
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

V roce 1924 byla na olympijských hrách poprvé představena kanoistika. Na počest této události dopádloval do Paříže český sportovec Emerich Rath. Jeho cesta v kajaku po Seině činila 400 km.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Sedláček zemřel při sestupu z Lhotse před 12 lety, letos bylo nalezeno jeho tělo

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství je stále oblíbenější způsob života lidí, kteří chtějí kombinovat práci s cestováním. Pro dobrodruhy může být zpracování zakázky z dodávky skvělým jobem, protože nabízí flexibilitu a svobodu. Je to jejich životní
Jak vybrat správné výživové doplňky

Jak vybrat správné výživové doplňky

V posledních letech se zájem o zdravý životní styl výrazně zvýšil. Lidé se více zaměřují na prevenci a hledají optimální způsoby, jak podpořit své zdraví a vitalitu. V tomto kontextu hrají výživové doplňky klíčovou roli.
Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Ve spoustě koktejlových receptur se objevují sirupy. Nejčastěji ten základní, z cukru a bez další příchuti, ale některé koktejly můžete oživit i ochucenými sirupy. Pokud rádi dotahujete své mixologické umění do posledního detailu
TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

Kotníčkové barefootové boty Xero Scrambler Mid dobře poslouží jako pohorky ve středních horách typu Fagaráš, Vysoké Tatry nebo Severní Vápencové Alpy, a také jako obuv pro volný čas v chladnějším jaru či
Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Představte si, jaký to je pocit, když stojíte na okraji letadla, cítíte adrenalin proudící celým tělem a vítr se vám opírá do tváře. A pak najednou vyrazíte volným pádem vstříc oblakům.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Za čest krále Sovinec 27.-28.7. Hradní slavnost 27.7.
Pohár povodí Ohře Doubí Vodácký maraton 27.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 27.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.
High Jump Hřiměždice 2.-3.8. Skoky do vody 2.8.

Diskuse

ejhwjuxd order, 23.7.2024 2:53, 118 příspěvků
купить септик для частног... AaronRhync, 23.7.2024 2:45, 15 příspěvků
fvcjhvox tablets, 23.7.2024 0:06, 118 příspěvků
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38