Lezou s magnéziem. No a co...?

Lezou s magnéziem. No a co...?
SDÍLEJ:
Letní katalog maloobchodní sítě s horolezeckými a turistickými potřebami Hudy sport obsahuje fotografie lezení s magnéziem na pískovcových skálách. Je to nezákonné a porušuje to i česká a německá horolezecká pravidla.
Jak na to Hudy mlčí

S podobnými otázkami, jaké zaslal server Horydoly Českému horolezeckému svazu, se obrátil i na Hudy sport. Nedostal odpovědi z obecného mailu info@hudy.cz ani jmenovitě od šéfa marketingu Rostislava Sedliského či reklamní manažerky Jany Průšové. Zveřejňujeme proto nezodpovězené otázky. Pokud na ně v budoucnosti získáme odpovědi, okamžitě je zveřejníme.

* Jakou částkou na letošní rok sponzoruje Hudysport Český horolezecký svaz?

* Jak se dívá Hudysport na lezení s magnéziem (s přihlédnutím ke katalogu Hudysport léto 2004)?

* Není pro sponzoring Českého horolezeckého svazu překážkou jeho absolutní zákaz lezení s magnéziem na českém pískovci? Nevytváří to o Hudysportu image firmy nedodržující dohodnutá pravidla?

* Komu v současné době patří firma Hudysport? Nenalezl jsem ji v obchodním rejstříku ani v registru živnostníků. Jedná se o akciovou společnost, společnost s ručením omezením, veřejnou obchodní společnost nebo pouze značku, kterou vlastní a provozuje jiná firma? Jaký podíl na vlastnictví firmy má samotný Jindřich Hudeček?

Poznámka redakce: Na vlastnické poměry Hudy sportu se Horydoly bezúspěšně dotazovaly již před půl rokem.

Titulní postavou s bílýma rukama je sice sám zakladatel firmy Jindřich Hudeček, ale na fotografiích jsou zobrazeni další lezci a lezkyně převážně z firemního teamu Hudy sportu.

Lezení s magnéziem přitom zakazují ochránci přírody i pravidla sportovního lezení. Vzhledem k tomu, že Český horolezecký svaz vystupuje proti magnéziu na českých pískovcích, zdá se podivné, že Hudy sportu nevrátil sponzorský dar a ponechává mu statut Partnera ČHS.

Na podrobnosti jsme se zeptali předsedy Českého horolezeckého svazu Jiřího Nováka.

Jak se dívá Český horolezecký svaz na lezení s magnéziem v katalogu Hudy sport Léto 2004?

Aktuální stanovisko ČHS k lezení s tak zvaným magnéziem na pískovcových skálách bylo vyjádřeno v prohlášení z června 2003. Redakce časopisů v České republice zveřejňující články s horolezeckou tématikou byly o tomto postoji informovány. Vydání prohlášení bylo vyvoláno hlavně nárůstem lezeckých aktivit včetně tak zvaných adrenalinových komerčních i nekomerčních aktivit na pískovcových skálách v chráněnýchb územích. Obsah katalogu Hudy sportu není v možnostech Českého horolezeckého svazu ovlivnit.

Jak potrestá Český horolezecký svaz své členy včetně samotného Jindřicha Hudečka za lezení s magnéziem, které je v katalogu fotograficky zdokumentováno? Zatím byl podle našich informací potrestán za stejné sportovní přestupky jen Radek Lienerth.

Jindřich Hudeček není členem Českého horolezeckého svazu.

Jakou částkou na letošní rok sponzoruje firma Hudy sport Český horolezecký svaz a jaký má v tomto ohledu Hudy sport statut?

Hudy sport sponzoroval loňský světový pohár částkou osmdesát tisíc korun. Až do letošního října může užívat označení "Partner ČHS" a bude mit reklamu na webu a tiskovinách Českého horolezeckého svazu.

Zruší Český horolezecký svaz sponzorskou smlouvu s Hudy sportem, který se neřídí jeho pravidly lezení bez magnézia na pískovci a zároveň doporučením pro média o nezobrazování lezců s magnéziem na pískovci, které svaz vydal? Pokud ne, jaké jiné opatření v souvislosti s katalogem Husportu přijme?

Žádné, výkonný výbor Českého horolezeckého svazu bude pokračovat ve své politice informování lezecke komunity o tom, že výstupy s použitím magnézia porušují etiku horolezeckého sportu - a to informačními tabulemi a tak dále. Přidal bych, že magnézium je pouze částí problematiky ochrany pískovcových skal před působením nežádoucích vlivů vyvolaných horolezeckou činností.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

švany
znám HUDYHO dobře a zdá se mi že spousta lídí vůbec nechápe , že daleko horší věci se dějí v přírodě a nikomu to nevadí sám jsem lezl s magnéziem na pískovci a extrémní cesty ani bez něj lézt nejdou ,zdá se mi že je to malichernost ,kterou rozviřují lidé plácající se o víkendech pro radost na lehkých cestách kde by jistě ani HUDY maglajz nepotřeboval a tím nezlehčuji víkendové lezení naopak přeji každému úspěchy a radost z něj( uvědomte si že lidský pot na rukou narušuje pískovec agresivně - a potom nechápu co se tady řeší ) zkuste se zaměřit na ničitele přírody ty opravdové na které nikdo prstem neukazuje Jindro zdravím tě a přeju hodně lezeckých úspěchů a ti co se jim to nelíbí tak ať žijou v jeskyni a papaj kořínky s pozdravem fanderlik tomášn (švany)
Reaguj
Mlžení (a nejen maglajzem)
Desetiletí trvající plané spory o maglajz jsou obdobou jiných dlouhodobých planých sporů (třeba kriminalizace konopí) Jen mají zamlžit ty opravdové a podstatné problémy.Možná by si diskutěři i úředníci mohli vyhledat, když máme ten internet, informace o skutečném dopadu magnezia na skálu například ve srovnání s kyselými dešti nebo potem rukou. Jako se berňák zaměřuje na firmičky a ne nadnárodní giganty, jako se policajti zaměří na adolescenta s kytkou na zahradě a ne na milardové obchody z prodeje tvrdých drog a z toho plynoucí korupci, tak i naši milí ochranáři opodstatňují svou existenci třeba skrz maglajz. Příklad z terénu: minulý podzim mne rozesmál povyk ochranáře nad flíčkem magnezia na skále 15 nad cestou nebo zákaz sjet 2 km po turistické značce na horských kolech při štafetě (30 kol). Nedaleko ovšem přes zimu lesáci vystavěli autostrádu (nevím, jak to nazvat výstižneji-asi traktorostrádu)napříč celými příhrazskými údolíčky přímo na turistických pěšinách.Tak kde je jaká ochrana přírody ? A tak je to s většinou obdobných sporů. Chce to nadhled a informace. Podotýkám, že s maglajzem nelezu a drogy neberu (vyjma dobrého vína).
 • Autor Karlos
 • Datum a čas 27.4.2005 22:33
Reaguj
Hudecku, styd se nestydo
Pokud magnésium ničí skály, není co řešit, je to prasárna... A to, že fotografie, které dokumentují používání magnésia tam, kde je to zakázáno, jsou součástí oficiálního propagačního materiálu je jen důkazem zdejších poměrů.
 • Autor Vlada
 • Datum a čas 9.7.2004 14:15
Reaguj
Je vidět, že jsi v životě asi nikdy nedělala žádný sport. Protože jako v každém sportu, tak i v lezení jde o to překonávat sám sebe a klást si stále vyšší cíle. To znamená vylézt třeba 8b. Jasně čím vyšší číslo tím líp, tak to bere asi každý horolezec, ale to ty nemůžeš pochopit.
 • Autor Katka
 • Datum a čas 28.6.2004 11:42
Reaguj
Je to možná blbost, ale o co v tom vašem lezení jde? Nejde náhodou o to, hezky si užít den, vypadnout z domu na vzduch a do přírody a být s lidmi, se kterými je člověku prima? Z toho co se pod skalama děje mám často pocit, že jde spíš o to, honem něco vylézt, čím vyšší číslo obtížnosti, tím líp a pak se v hospodě pěkně vychvalovat, jak je to super, že jsem dal 8+. Není to tak trochu o ničem? A když vám tak záleží na tom, že jste sportovci, tak se taky chovejte sportovně. Čím se liší používání maglajzu od normálního dopingu???
 • Autor kača
 • Datum a čas 16.6.2004 12:21
Reaguj
Hudeček by se měl stydět. A ČHS taky.
Propagace lezení s magnéziem na písku je mnohem horší než jen obyčejné porušení tohoto pravidla. Hudy sport svým zákazníkům říká, "lezení s magnéziem na písku je super zážitek". To, že se k tomu ČHS neumí postavit čelem taky o něčem vypovídá. Vedení ČHS by si mělo zejména vyjasnit, co vlastně chce.
 • Autor Míval
 • Datum a čas 28.5.2004 14:20
Reaguj
Mozna zase kvuli magorum prijde o cesty horal
Vazeni,jak se mi jiz nekolikrat potvrdilo, kvuli nejakym zakony nechtejicim magorum a radoby podnikatelum frajerum prijde asi nekdo brzo o moznost dostat se do piskovcovych skal. Urcite se nekde vynori organizace, ktera zakaze vstup, protoze tam takovi IQvoši lezou tak, jak by nemeli.
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Hydrajaws testuje upevňovací prvky ve skále i betonu

Hydrajaws testuje upevňovací prvky ve skále i betonu

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Pro správce lezeckých oblastí by se mohl hodit přístroj vyráběný v Anglii. Hydrajaws M2000 PRO je určen k testování pevnosti upevňovacích prvků.... celý článek

Zprávy od horolezců 2024

Dolomity a Julské Alpy 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
Jak letos vypadají ledopády 2024

Jak letos vypadají ledopády 2024

AKTUALIZACE Přinášíme průběžné ledolezecké zprávy z Česka a Slovenska. Pokud nám chcete dát vědět, kde dá lézt, jaká je kvalita ledu, nebo se pochlubit aktuální fotogalerií či videem, dejte nám vědět do
Tatranská Kupola na lyžích

Tatranská Kupola na lyžích

SKI GUIDE Kupola sedí jako čepice nad Zbojnickou chatou ve Vysokých Tatrách. Štít je to impozantní, vysoký, ale zároveň málokdy navštěvovaný. Turisté o něj nemají zájem a horolezcům připadají její stěny nehezké. Zbývají
V Alpách tají ledovce. Jak to ovlivňuje turistiku na Dachsteinu a Grossglockneru?

V Alpách tají ledovce. Jak to ovlivňuje turistiku na Dachsteinu a Grossglockneru?

ANALÝZA Že se Evropa ohřívá, cítí horolezci na každém kroku. Stálá sněhová pole v Krkonoších roztála již dávno, ve Vysokých Tatrách zbylo pod sutí poslední firnovisko a v Alpách mizí ledovce jako
Loužecká vylezla na 2. místě v Ouray

Loužecká vylezla na 2. místě v Ouray

Na mistrovství Severní Ameriky v ledovém lezení získala Aneta Loužecká stříbrnou medaily v lezení na obtížnost. Závod se konal v rámci tradičního ledolezeckého festivalu v Ouray v Coloradu v USA.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 19.-21.2. 19.2.
Diáky festival IV - diashow Praha, Bio Oko 20.-21.2. 20.2. 18:00
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 22.-25.2. Rybářství a myslivost 22.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Cestobraní - festival Uherské Hradiště, Hvězda 2.3.

Diskuse

Stay Updated: Trust Walle... Chris, 21.2.2024 7:33, 119 příspěvků
ojfmp jixlg fcepz otc ed drugs that work, 21.2.2024 3:31, 119 příspěvků
The first-class CBD products Martinhak, 21.2.2024 3:16, 3 příspěvky
qliad lftqd zgcpp buying ed pills, 21.2.2024 1:28, 119 příspěvků
The conquer CBD products Martinhak, 21.2.2024 1:03, 1 příspěvek
Kde je Happy Bus Libu, 20.2.2024 20:27, 35 příspěvků
Správci skal Lukas B., 19.2.2024 15:14, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:15, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:11, 1 příspěvek
Správci skal Štand, 19.2.2024 11:32, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57
Užijte si jarní prázdniny... Horydoly Open, 15.2.2024 8:53
Cestovní ruch v Česku nab... Horydoly Open, 15.2.2024 8:50
Prohlídka Masarykova okruhu Horydoly Open, 15.2.2024 8:44
Mše zamilovaných na Vyšeh... Horydoly Open, 15.2.2024 8:43
Kaňkovský masopust Horydoly Open, 15.2.2024 8:41