Lezou s magnéziem. No a co...?

Lezou s magnéziem. No a co...?
SDÍLEJ:
Letní katalog maloobchodní sítě s horolezeckými a turistickými potřebami Hudy sport obsahuje fotografie lezení s magnéziem na pískovcových skálách. Je to nezákonné a porušuje to i česká a německá horolezecká pravidla.
Jak na to Hudy mlčí

S podobnými otázkami, jaké zaslal server Horydoly Českému horolezeckému svazu, se obrátil i na Hudy sport. Nedostal odpovědi z obecného mailu info@hudy.cz ani jmenovitě od šéfa marketingu Rostislava Sedliského či reklamní manažerky Jany Průšové. Zveřejňujeme proto nezodpovězené otázky. Pokud na ně v budoucnosti získáme odpovědi, okamžitě je zveřejníme.

* Jakou částkou na letošní rok sponzoruje Hudysport Český horolezecký svaz?

* Jak se dívá Hudysport na lezení s magnéziem (s přihlédnutím ke katalogu Hudysport léto 2004)?

* Není pro sponzoring Českého horolezeckého svazu překážkou jeho absolutní zákaz lezení s magnéziem na českém pískovci? Nevytváří to o Hudysportu image firmy nedodržující dohodnutá pravidla?

* Komu v současné době patří firma Hudysport? Nenalezl jsem ji v obchodním rejstříku ani v registru živnostníků. Jedná se o akciovou společnost, společnost s ručením omezením, veřejnou obchodní společnost nebo pouze značku, kterou vlastní a provozuje jiná firma? Jaký podíl na vlastnictví firmy má samotný Jindřich Hudeček?

Poznámka redakce: Na vlastnické poměry Hudy sportu se Horydoly bezúspěšně dotazovaly již před půl rokem.

Titulní postavou s bílýma rukama je sice sám zakladatel firmy Jindřich Hudeček, ale na fotografiích jsou zobrazeni další lezci a lezkyně převážně z firemního teamu Hudy sportu.

Lezení s magnéziem přitom zakazují ochránci přírody i pravidla sportovního lezení. Vzhledem k tomu, že Český horolezecký svaz vystupuje proti magnéziu na českých pískovcích, zdá se podivné, že Hudy sportu nevrátil sponzorský dar a ponechává mu statut Partnera ČHS.

Na podrobnosti jsme se zeptali předsedy Českého horolezeckého svazu Jiřího Nováka.

Jak se dívá Český horolezecký svaz na lezení s magnéziem v katalogu Hudy sport Léto 2004?

Aktuální stanovisko ČHS k lezení s tak zvaným magnéziem na pískovcových skálách bylo vyjádřeno v prohlášení z června 2003. Redakce časopisů v České republice zveřejňující články s horolezeckou tématikou byly o tomto postoji informovány. Vydání prohlášení bylo vyvoláno hlavně nárůstem lezeckých aktivit včetně tak zvaných adrenalinových komerčních i nekomerčních aktivit na pískovcových skálách v chráněnýchb územích. Obsah katalogu Hudy sportu není v možnostech Českého horolezeckého svazu ovlivnit.

Jak potrestá Český horolezecký svaz své členy včetně samotného Jindřicha Hudečka za lezení s magnéziem, které je v katalogu fotograficky zdokumentováno? Zatím byl podle našich informací potrestán za stejné sportovní přestupky jen Radek Lienerth.

Jindřich Hudeček není členem Českého horolezeckého svazu.

Jakou částkou na letošní rok sponzoruje firma Hudy sport Český horolezecký svaz a jaký má v tomto ohledu Hudy sport statut?

Hudy sport sponzoroval loňský světový pohár částkou osmdesát tisíc korun. Až do letošního října může užívat označení "Partner ČHS" a bude mit reklamu na webu a tiskovinách Českého horolezeckého svazu.

Zruší Český horolezecký svaz sponzorskou smlouvu s Hudy sportem, který se neřídí jeho pravidly lezení bez magnézia na pískovci a zároveň doporučením pro média o nezobrazování lezců s magnéziem na pískovci, které svaz vydal? Pokud ne, jaké jiné opatření v souvislosti s katalogem Husportu přijme?

Žádné, výkonný výbor Českého horolezeckého svazu bude pokračovat ve své politice informování lezecke komunity o tom, že výstupy s použitím magnézia porušují etiku horolezeckého sportu - a to informačními tabulemi a tak dále. Přidal bych, že magnézium je pouze částí problematiky ochrany pískovcových skal před působením nežádoucích vlivů vyvolaných horolezeckou činností.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

švany
znám HUDYHO dobře a zdá se mi že spousta lídí vůbec nechápe , že daleko horší věci se dějí v přírodě a nikomu to nevadí sám jsem lezl s magnéziem na pískovci a extrémní cesty ani bez něj lézt nejdou ,zdá se mi že je to malichernost ,kterou rozviřují lidé plácající se o víkendech pro radost na lehkých cestách kde by jistě ani HUDY maglajz nepotřeboval a tím nezlehčuji víkendové lezení naopak přeji každému úspěchy a radost z něj( uvědomte si že lidský pot na rukou narušuje pískovec agresivně - a potom nechápu co se tady řeší ) zkuste se zaměřit na ničitele přírody ty opravdové na které nikdo prstem neukazuje Jindro zdravím tě a přeju hodně lezeckých úspěchů a ti co se jim to nelíbí tak ať žijou v jeskyni a papaj kořínky s pozdravem fanderlik tomášn (švany)
Reaguj
Mlžení (a nejen maglajzem)
Desetiletí trvající plané spory o maglajz jsou obdobou jiných dlouhodobých planých sporů (třeba kriminalizace konopí) Jen mají zamlžit ty opravdové a podstatné problémy.Možná by si diskutěři i úředníci mohli vyhledat, když máme ten internet, informace o skutečném dopadu magnezia na skálu například ve srovnání s kyselými dešti nebo potem rukou. Jako se berňák zaměřuje na firmičky a ne nadnárodní giganty, jako se policajti zaměří na adolescenta s kytkou na zahradě a ne na milardové obchody z prodeje tvrdých drog a z toho plynoucí korupci, tak i naši milí ochranáři opodstatňují svou existenci třeba skrz maglajz. Příklad z terénu: minulý podzim mne rozesmál povyk ochranáře nad flíčkem magnezia na skále 15 nad cestou nebo zákaz sjet 2 km po turistické značce na horských kolech při štafetě (30 kol). Nedaleko ovšem přes zimu lesáci vystavěli autostrádu (nevím, jak to nazvat výstižneji-asi traktorostrádu)napříč celými příhrazskými údolíčky přímo na turistických pěšinách.Tak kde je jaká ochrana přírody ? A tak je to s většinou obdobných sporů. Chce to nadhled a informace. Podotýkám, že s maglajzem nelezu a drogy neberu (vyjma dobrého vína).
 • Autor Karlos
 • Datum a čas 27.4.2005 22:33
Reaguj
Hudecku, styd se nestydo
Pokud magnésium ničí skály, není co řešit, je to prasárna... A to, že fotografie, které dokumentují používání magnésia tam, kde je to zakázáno, jsou součástí oficiálního propagačního materiálu je jen důkazem zdejších poměrů.
 • Autor Vlada
 • Datum a čas 9.7.2004 14:15
Reaguj
Je vidět, že jsi v životě asi nikdy nedělala žádný sport. Protože jako v každém sportu, tak i v lezení jde o to překonávat sám sebe a klást si stále vyšší cíle. To znamená vylézt třeba 8b. Jasně čím vyšší číslo tím líp, tak to bere asi každý horolezec, ale to ty nemůžeš pochopit.
 • Autor Katka
 • Datum a čas 28.6.2004 11:42
Reaguj
Je to možná blbost, ale o co v tom vašem lezení jde? Nejde náhodou o to, hezky si užít den, vypadnout z domu na vzduch a do přírody a být s lidmi, se kterými je člověku prima? Z toho co se pod skalama děje mám často pocit, že jde spíš o to, honem něco vylézt, čím vyšší číslo obtížnosti, tím líp a pak se v hospodě pěkně vychvalovat, jak je to super, že jsem dal 8+. Není to tak trochu o ničem? A když vám tak záleží na tom, že jste sportovci, tak se taky chovejte sportovně. Čím se liší používání maglajzu od normálního dopingu???
 • Autor kača
 • Datum a čas 16.6.2004 12:21
Reaguj
Hudeček by se měl stydět. A ČHS taky.
Propagace lezení s magnéziem na písku je mnohem horší než jen obyčejné porušení tohoto pravidla. Hudy sport svým zákazníkům říká, "lezení s magnéziem na písku je super zážitek". To, že se k tomu ČHS neumí postavit čelem taky o něčem vypovídá. Vedení ČHS by si mělo zejména vyjasnit, co vlastně chce.
 • Autor Míval
 • Datum a čas 28.5.2004 14:20
Reaguj
Mozna zase kvuli magorum prijde o cesty horal
Vazeni,jak se mi jiz nekolikrat potvrdilo, kvuli nejakym zakony nechtejicim magorum a radoby podnikatelum frajerum prijde asi nekdo brzo o moznost dostat se do piskovcovych skal. Urcite se nekde vynori organizace, ktera zakaze vstup, protoze tam takovi IQvoši lezou tak, jak by nemeli.
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Hadí královna v Brdech pro romantické horolezce

Hadí královna v Brdech pro romantické horolezce

CLIMBING GUIDE Dvacetimetrová křemencová skála v Brdech nese jméno Hadí královna po bájné bytosti z keltských dob. Horolezci na nic lezou více než půl století. Dávno před nimi zde byl lom na... celý článek

Sněžný leopard / Snow Leopard award

Zprávy od horolezců 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.
Taxis odešel lézt do nebe

Taxis odešel lézt do nebe

Horolezec Jiří Taxis Svoboda opustil své oblíbené pískovcové skály a odešel lézt do nebe. Zemřel 11. ledna ve věku 81 let.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2023

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2023

WINGSUIT Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont
Alpy AKTUÁLNĚ 2023

Alpy AKTUÁLNĚ 2023

WEISSENSEE Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 13.-15.2. 13.2.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 14.-15.2. Cestovní ruch 14.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 16.-19.2. Rybářství a myslivost 16.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 16.-19.2. Lov a rybářství 16.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 22.-26.2. 22.2.

Diskuse

Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19