Malý Javorový štít v zimě
Odpoledne se má přihnat hradba mraků od Baltského moře. Ačkoliv je ráno na Zbojnické chatě pěkné, půjdeme proto kratší a lehčí výstup. Volba padla na Malý Javorový štít. Polezeme cestou nazvanou Levou částí obtížnosti 2-3 UIAA.
Podle nákresu v Kroutilově průvodci číslo 1317 se dá nástup na cestu Levou částí najít celkem snadno. Žlab nelze minout.
Výstroj oblékejme raději pod svahem
Navlékání do sedáků je velmi zábavné. Necháváme si jej až pod stěnu, ale prudké sněhové pole skoro plynule navazuje na skálu. Ustrojujeme se za balancování a vzájemného přidržování věcí.
Jakkoliv z dálky vypadá cesta Levou částí na Malý Javorový štít čitelně, zblízka lze správný směr postupu odhadnout stěží. Leze se rozlehlým amfiteátrem.
Nejisté jištění v kamenolomu
V prvních délkách kličkujeme tímto kamenolomem vzhůru. Občas kolem prosviští odtátý kámen. Pokud vypadá průstup lezitelně, teče po něm voda. Často volíme těžší, ale suchý výlez.
Sice nám občas nateče voda do rukávů, ale zase jsme nemuseli na každém štandu rozmrazovat prsty.
Jištění je v rozviklané skále nejisté, skoby by se hodily. Zakládat lze aspoň menší vklíněnce, úzké spáry se nedrolí.
Jedno místo je odhadem kolem pětky, ale vhledem k tomu, že jsme si cestu trochu neúmyslně narovnali, tak je možné cokoliv.
Tmavé mraky letí z Polska
Cesta je čtyř- až pětidélková. Ve skalní části žádné ledy nebyly, takže nechat mačky v batohu byla dobrá volba. Nahoře se ale hodily.
Vrcholový hřebínek lezeme jen zčásti, protože tmavé mraky už vidíme u polských hranic. Ustupujeme obvyklým jihozápadním hřebenem.
LEVOU ČÁSTÍ Chwascinski
Malý Javorový štít (2385 m n.m.), jižní stěna
Vysoké Tatry, Velká Studená dolina
Prvovýstup
Boleslaw Chwascinski. 8. září 1931.
Obtížnost
2-3 UIAA. Výstup trvá jednu hodinu.
Výstup
Nástup z mohutného žlebu, který vede na Malý Závrat. Světlými skálami do vhloubení a jím poněkud doprava do zářezu. Vpravo máme plotnovitou stěnu. V prvním těžším místě žlabu traverzujeme doleva na nevýrazné žebro, po něm vzhůru několik metrů a další traverz doleva přes úzký zářez do dalšího vhloubení. Jím až na jihozápadní hřeben a několik metrů na vrchol.
Sestup
Nejkratší a nejlehčí sestup z Malého Javorového štítu vede jihozápadním hřebenem do sedla Malý Závrat a po sněhu (v létě suť) na Zbojnické pole a dál po značené Ostravské cestě ke Zbojnické chatě. Hřeben podcházíme mírně zprava ve směru sestupu. Obtížnost 1 UIAA a čas na Malý Závrat 30 min.
S lyžemi na zádech se dá přejít do Javorové škáry, vylézt na Javorový štít 2-3 a sjet strmým širokým Centrálním žlabem 2 pod jižní stěny Javorových štítů na Ostravskou cestu. Odpoledne bývá Centrální žlab lavinézní.
Když je hodně pevného firnu, lze rychle a elegantně slézt z Javorové škáry roklí 2 po předních hrotech maček na Ostravskou cestu. Pokud je málo sněhu, jsou v rokli čtyři skalní převisy.
Diskuse
Diskuze k článku
Lašáka protlačil Babiš do čela Letiště Václava Havla
Řeky AKTUÁLNĚ 2026
Nejčtenější články
Vintířova stezka / Gunthersteig
Livigno na kole: od rodinných cyklostezek po adrenalinový freeride
Nejzajímavější kreativní projekty které zvládnete i bez zkušeností
Bystré v Orlických horách u Dobrušky
Právo na město, nebo právo na zisk? Jak neregulovaný trh s byty požírá budoucnost českých měst
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Olympijský šplh | Praha, Tyršův dům | 27.6. | ||
| Festival Krumlov | Český Krumlov | 17.7.-8.8. | 17.7. | |
| Pes, pomocník stád - výstava | Praha, Národní zemědělské muzeum | 21.7.-10.1. | 21.7. | |
| MTB Sudety Challenge - cyklomaraton | Polsko, Stronie Slaskie | 22.-25.7. Horská kola | 22.7. | |
| Zlatá pětka Emila Zátopka | Plzeň | 24.7. | ||
| Enduro | Špičák | 24.-26.7. Horská kola | 24.7. | |
| Šumavský cyklomaraton | Zadov | Horská kola | 25.7. | |
| Pojizerský kros | Bradlec | Běh | 25.7. | |
| Zlatý maraton Emila Zátopka | Plzeň | 27.7. | ||
| Krkonošská 50 - běh | Špindlerův Mlýn | 1.8. |
Diskuse
| Marketink letiště V.H. | Honza, 23.7.2026 15:12, 5 příspěvků |
| order generic clomid no p... | Jamesbuipt, 23.7.2026 15:09, 3 příspěvky |
| Marketink letiště V.H. | Nobody, 23.7.2026 11:56, 5 příspěvků |
| Inu | Honza, 23.7.2026 11:42, 5 příspěvků |
| Inu | Kuba Turek, 23.7.2026 10:55, 5 příspěvků |
| Inu | Honza, 23.7.2026 6:45, 11 příspěvků |
| Inu | Honza, 23.7.2026 6:40, 5 příspěvků |
| Když už se nediskutuje ta... | Kosak, 22.7.2026 17:02, 2 příspěvky |
| Když už se nediskutuje ta... | Piký, 20.7.2026 20:35, 2 příspěvky |
| To jsou fotky - Dánský ká... | Kuba Turek, 20.7.2026 17:56, 2 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Kennametal představuje Ne... | Horydoly , 21.7.2026 3:59 |
| Re: Jak se pohodlně orien... | alexbof alexbof, 16.7.2026 15:52 |
| Jak se pohodlně orientova... | verlot1 verlot1, 16.7.2026 15:50 |
| Triatlon Holten | Horydoly , 5.7.2026 0:23 |
| Re: Důvěra ve odborníka | verlot1 verlot1, 3.7.2026 16:01 |
| Slunečný svah ve Špindler... | kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35 |
| V Thermalu bude v rámci K... | Horydoly , 23.6.2026 12:35 |
| Karlovarský filmový festi... | Horydoly , 23.6.2026 12:29 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH





