Mount McKinley 6194 m

Mount McKinley 6194 m
SDÍLEJ:
Po zdolání Mount Everestu Reinholdem Messnerem bez použití kyslíkového přístroje vstoupilo světové horolezectví do povědomí celé planety a nastal obrovský rozmach tohoto sportu. Aby se udržela pozornost mediálních prostředků, vytvořil se prestižní projekt pod názvem Seven Summits.

Na jeden z vrcholů sedmi kontinentů Mount McKinley v Severní Americe vylezli v minulých dnech výškový horolezec Miroslav Caban a cestovatel Ruda Švaříček. O výstupu píše Miroslav Caban.

14. června

Letíme oba dva, Ruda Švaříček a já, do města Anchorage na Aljašce, ale každý jiným letadlem. Ruda má nějaké povinnosti s natáčením pořadu Cestománie pro ČT1, takže volí mezipřistání v San Franciscu, a já letím přes Atlantu. V Anchorage nás už čeká můj známý, kterého vidím poprvé v životě, ale znám se z jeho maminkou, která je velkou fanynkou hor, ta řekla svému synovi, ať nám pomůže, kdyby jsme něco potřebovali. K našemu překvapení jedeme do nádherného aljašského srubu uprostřed pravé divočiny bez civilizace. Toť první bomba Aljašska! Druhá bomba byla ale negativní, protože se moje zavazadla ztratila někde na planetě a létají kdoví kam. Nikdo je nikde na letištích, kde jsem byl, nevidí.

15. června

Čekáme na moje zavazadla a odpoledne se dovídáme, že se objevila někde daleko, a že večer mi je dovezou až do srubu. Většinu dne hledíme na řeku pod srubem, ve které by se měli každým dnem objevit lososi. Když sedíme v kuchyni u jídla, vidíme nad divokou přírodou na náš cíl Mount McKinley. Večer je tady, zavazadla taky a tak kolem druhé hodiny ráno za světla uléháme naposledy před výstupam do měkké postele.

16. června

Jídlo v supermarketu nás stojí 300 USD. Jen se nám zatočila hlava z té sumy, ale snad máme vše. Lítame ještě kvůli maličkostem, ale večer odlétáme nejzkušenější společností na ledopád pod Denali / Mount McKinley. Let je úžasný, akorát počasí se nějak splašilo a celé nebe zakryla oblaka. Něco se dělo špatného, protože i pilot byl nervózní a honil nás, jak se dalo. Večer jsme tedy přistáli na ledopádu a hned založili stan na přespání.

17. června

Budím se v noci kvůli šílené vánici a pořád bouchám do stanu, na kterém je každou hodinu kolem sedmi centimetrů sněhu. Hustě snězí a Kinley nám dává jasně najevo, že nebude zadarmo. Přes den přechází sněžení v prudký liják a my se od rangerů dovídáme, že prši i v základním táboře ve výšce 4200 m n.m. Jsme aklimatizovaní z Mont Blanku, ale teď je nám to na nic, když nemůžeme pokračovat dál. Snad nám to vydrží. Změnami teplot se nám všude sráží vlhkost až do neunosné míry. Navlhlé věci a spacák nevěstí nic dobrého.

18. června

Déšť nepřestává, a tak se rozhoduji, že tuto situaci popíšu aspoň do mailu domů. Všechnu techniku mám v jediné speciální tašce pro počítače. Je tam počítač od Hewlett-Packard, satelitní telefon Iridium a spousta kabelů, dobíječek baterií přes solární panel a taky samotný solární panel. Nechybí ani můj mobilní telefon. Zděšení přišlo hned po zvednutí tašky do vzduchu. Ne kapičkami, ale proudem tekla voda z tašky přes zip ven. Všechno bylo v háji. Satelitní telefon, počítač, solární panel, mobil, nabíječky. Prostě konec snů o volání a komunikování s republikou. Předpověď počasí? O ní jsem mohl jenom nechat snít!

19. června

Počasí si řeklo, že máme už asi dost, a tak se s Rudem pouštíme na skialpinistických lyžích do dlouhého, ale fakt hodně dlouhého pochodu do base campu (základního táabora). Kromě batohů na ramenou taháme za sebou sáňky, na kterých máme nemálo zátěže. Dole nás moc nepodpořili borci, kteří právě slezli z hory s nepořízenou. Sdělili nám, že čekali na vrcholový den deset dní a nakonec odjeli bez vrcholu. Proto jsme taky nakoupili jídla pro dva lidi na měsíc. Po chvíli tahaní sáněk to bylo hodně znát. Ruda přišel v pohodě, ale já, s tou mojí komunikačni výbavou, která vážila kolem deseti kilogramů navíc, jsem došel jako zbitý pes. Hned se rozhoduji, že kromě satelitního telefonu všechno zakopu do sněhu, označím a potom za dva týdny vykopu. Uléhám s vizí, že by mělo být další den líp.

29. června

Počasí na ledopádu ukázalo, že cokoli co si doma človek naplánuje a zařídí, mu může Denali / Mount McKinley za dva dny úplně zrušit. Přílet na ledopád a samotné přistání dopadlo perfektně. Postavili jsme stan a půl hodiny po jeho postavení začalo několikatýdenní peklo. Nejdřív začalo sněžit a sněžilo celou noc. Ráno se změnilo sněžení na ukrutný liják, který neměl konce a trval nepřetržitě dva dny. Všechno zvlhlo. Všude byla voda, která se vysrážela na všem, kde bylo trochu kovu. Sřídání teplot několikrát za den dalo zabrat všemu a všem v táboře i přistávaci ploše pro letadla. K mému totálnímu zklamání na začátku expedice byla voda i v tašce, ve které byl počítač a satelitní telefon. Po deseti dnech jsme počitač HP Omnibook 6000 vyhrabali ze sněhu a v dnešní době vám z něho posílám zprávu domů. Se zakopáním počitačů jme udělali velice dobře, satelitní telefon se nám podařilo rozběhnout asi půl hodiny před odletem z ledopádu.

Od přistání na ledopádu jsme dělali po pěti dnech první pokus o vrchol, kdy jsem došel sto výškových metrů pod vrchol a pro náhlou změnu počasí jsem to musel otočit. Teplota se v průběhu deseti minut změnila na minus 35 stupňů a vítr dosahoval rychlosti čtyřiceti metrů za sekundu. Ruda to otočil o něco dřive. Druhý pokus jsme zopakovali po dvou dnech, kdy jsme spolu prožili snad nejdelší den ve svém životě. Strávili jsme 20 hodin na nohou. Pokus byl úspěšný, a tak jsme společně stanuli na nejvyššim vrcholu Severní Ameriky dne 26. června.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Díky
Díky, přidáme do seznamu odkazů.
Reaguj
Pozapomeni na dalsi
Z prehledu vystupu na Denali - a hlavne dobre provedenych webovych prezentaci - nejak vypadli Pazouti a jejich vystup v roce 2002: http://denali.horolezci.cz/ Kdyz se uvadi Seven summits, proc neuvest, ze na vrcholech vsech sedmi kontinentu uz stala spousta lidi, mezi nimi v roce 2002 i jeden chlapik - Erik Weihenmayer, ktery je slepy... rozhovor s nim na http://climb.mountainzone.com/2002/story/weihenmayer/html/weihenmayer.html
  • Autor Ten kdo o tom neco vi...
  • Datum a čas 7.7.2004 12:38
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

AKTUALIZACE Týdenní zimní soustředění ve Vysokých Tatrách v horské chatě je nejběžnější akce pro české a slovenské horolezce v zimě. Co s sebou vzít, co budete bezpodmíněčně potřebovat a co raději nechte doma.
Horská nemoc nemoc je zákeřná potvora

Horská nemoc nemoc je zákeřná potvora

AKTUALIZACE Aklimatizace je možná do výšky 5500 metrů nad mořem. Větší nadmořská výška pro lidský organismus znamená, že jenom přežívá a zároveň chátrá. Proto všechny horolezecké expedice staví základní tábory v Himálaji
Dolomity a Julské Alpy AKTUÁLNĚ 2021

Dolomity a Julské Alpy AKTUÁLNĚ 2021

SKIPASY ONLINE Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.
České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

BRUSLENÍ NA KOKOŘÍNSKU Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Svatý Jan pod Skalou: koloběžky a skály

Svatý Jan pod Skalou: koloběžky a skály

Český kras navštěvují horolezci, turisté a cyklisté. Není divu, protože krajina plná skal, roklí a strží se rozkládá jen pár desítek kilometrů od Prahy. Před Vánoci jsme spojili vše dohromady - vlakem jsme

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
EPO outdoor fest Praha, Aero 26.1. 17:30
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Epic Skitour- skialpinismus Itálie, Monte Bondone 4.-5.2. 4.2.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Tourfilm - uzávěrka přihlášek Praha 22.2.
Hore dole Derešom Jasná Skialpinismus 26.2.
Ďumbier - konec lezení  Nízke Tatry Lezení povoleno 10.12.-28.2. 28.2.
Český ráj - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší R. Bičíková 1.3. 18:00
Pierra Menta Francie, Beaufort 9.-12.3. Skialpinismus 9.3.
Boat Show - veletrh Bratislava, Incheba 10.-13.3. Cyklistika, lodě, rybářství 10.3.

Diskuse

Jakýsi zádrhel.... Michael Beranek, 22.1.2022 20:05, 26 příspěvků
Abys na svou bohorovnost ... PK, 20.1.2022 11:09, 2 příspěvky
to je jasný sekera a kladivo, 20.1.2022 9:33, 2 příspěvky
Horský vůdce a ochrana ... Michael Beranek, 19.1.2022 20:22, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Lukas B., 19.1.2022 16:29, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Michael Beranek, 18.1.2022 21:00, 6 příspěvků
Výborné reportážní fotky Novinář, 17.1.2022 22:04, 1 příspěvek
Google IT, 14.1.2022 17:26, 8 příspěvků
Google Kuba Turek, 13.1.2022 14:26, 8 příspěvků
Google It?, 13.1.2022 13:16, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražská vlastivěda v únoru Horydoly , 20.1.2022 9:55
Re: Západné Tatry / Roháč... Horydoly , 20.1.2022 9:40
Nová vláda mlčí, podnikat... Horydoly , 19.1.2022 22:07
STYL a KABO ve znamení ná... Horydoly , 19.1.2022 22:03
Letiště Vary Horydoly Open, 19.1.2022 16:00
Bikesraz na Vysočině 2022 Horydoly , 19.1.2022 15:52
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11