Mount McKinley 6194 m

Mount McKinley 6194 m
SDÍLEJ:
Po zdolání Mount Everestu Reinholdem Messnerem bez použití kyslíkového přístroje vstoupilo světové horolezectví do povědomí celé planety a nastal obrovský rozmach tohoto sportu. Aby se udržela pozornost mediálních prostředků, vytvořil se prestižní projekt pod názvem Seven Summits.

Na jeden z vrcholů sedmi kontinentů Mount McKinley v Severní Americe vylezli v minulých dnech výškový horolezec Miroslav Caban a cestovatel Ruda Švaříček. O výstupu píše Miroslav Caban.

14. června

Letíme oba dva, Ruda Švaříček a já, do města Anchorage na Aljašce, ale každý jiným letadlem. Ruda má nějaké povinnosti s natáčením pořadu Cestománie pro ČT1, takže volí mezipřistání v San Franciscu, a já letím přes Atlantu. V Anchorage nás už čeká můj známý, kterého vidím poprvé v životě, ale znám se z jeho maminkou, která je velkou fanynkou hor, ta řekla svému synovi, ať nám pomůže, kdyby jsme něco potřebovali. K našemu překvapení jedeme do nádherného aljašského srubu uprostřed pravé divočiny bez civilizace. Toť první bomba Aljašska! Druhá bomba byla ale negativní, protože se moje zavazadla ztratila někde na planetě a létají kdoví kam. Nikdo je nikde na letištích, kde jsem byl, nevidí.

15. června

Čekáme na moje zavazadla a odpoledne se dovídáme, že se objevila někde daleko, a že večer mi je dovezou až do srubu. Většinu dne hledíme na řeku pod srubem, ve které by se měli každým dnem objevit lososi. Když sedíme v kuchyni u jídla, vidíme nad divokou přírodou na náš cíl Mount McKinley. Večer je tady, zavazadla taky a tak kolem druhé hodiny ráno za světla uléháme naposledy před výstupam do měkké postele.

16. června

Jídlo v supermarketu nás stojí 300 USD. Jen se nám zatočila hlava z té sumy, ale snad máme vše. Lítame ještě kvůli maličkostem, ale večer odlétáme nejzkušenější společností na ledopád pod Denali / Mount McKinley. Let je úžasný, akorát počasí se nějak splašilo a celé nebe zakryla oblaka. Něco se dělo špatného, protože i pilot byl nervózní a honil nás, jak se dalo. Večer jsme tedy přistáli na ledopádu a hned založili stan na přespání.

17. června

Budím se v noci kvůli šílené vánici a pořád bouchám do stanu, na kterém je každou hodinu kolem sedmi centimetrů sněhu. Hustě snězí a Kinley nám dává jasně najevo, že nebude zadarmo. Přes den přechází sněžení v prudký liják a my se od rangerů dovídáme, že prši i v základním táboře ve výšce 4200 m n.m. Jsme aklimatizovaní z Mont Blanku, ale teď je nám to na nic, když nemůžeme pokračovat dál. Snad nám to vydrží. Změnami teplot se nám všude sráží vlhkost až do neunosné míry. Navlhlé věci a spacák nevěstí nic dobrého.

18. června

Déšť nepřestává, a tak se rozhoduji, že tuto situaci popíšu aspoň do mailu domů. Všechnu techniku mám v jediné speciální tašce pro počítače. Je tam počítač od Hewlett-Packard, satelitní telefon Iridium a spousta kabelů, dobíječek baterií přes solární panel a taky samotný solární panel. Nechybí ani můj mobilní telefon. Zděšení přišlo hned po zvednutí tašky do vzduchu. Ne kapičkami, ale proudem tekla voda z tašky přes zip ven. Všechno bylo v háji. Satelitní telefon, počítač, solární panel, mobil, nabíječky. Prostě konec snů o volání a komunikování s republikou. Předpověď počasí? O ní jsem mohl jenom nechat snít!

19. června

Počasí si řeklo, že máme už asi dost, a tak se s Rudem pouštíme na skialpinistických lyžích do dlouhého, ale fakt hodně dlouhého pochodu do base campu (základního táabora). Kromě batohů na ramenou taháme za sebou sáňky, na kterých máme nemálo zátěže. Dole nás moc nepodpořili borci, kteří právě slezli z hory s nepořízenou. Sdělili nám, že čekali na vrcholový den deset dní a nakonec odjeli bez vrcholu. Proto jsme taky nakoupili jídla pro dva lidi na měsíc. Po chvíli tahaní sáněk to bylo hodně znát. Ruda přišel v pohodě, ale já, s tou mojí komunikačni výbavou, která vážila kolem deseti kilogramů navíc, jsem došel jako zbitý pes. Hned se rozhoduji, že kromě satelitního telefonu všechno zakopu do sněhu, označím a potom za dva týdny vykopu. Uléhám s vizí, že by mělo být další den líp.

29. června

Počasí na ledopádu ukázalo, že cokoli co si doma človek naplánuje a zařídí, mu může Denali / Mount McKinley za dva dny úplně zrušit. Přílet na ledopád a samotné přistání dopadlo perfektně. Postavili jsme stan a půl hodiny po jeho postavení začalo několikatýdenní peklo. Nejdřív začalo sněžit a sněžilo celou noc. Ráno se změnilo sněžení na ukrutný liják, který neměl konce a trval nepřetržitě dva dny. Všechno zvlhlo. Všude byla voda, která se vysrážela na všem, kde bylo trochu kovu. Sřídání teplot několikrát za den dalo zabrat všemu a všem v táboře i přistávaci ploše pro letadla. K mému totálnímu zklamání na začátku expedice byla voda i v tašce, ve které byl počítač a satelitní telefon. Po deseti dnech jsme počitač HP Omnibook 6000 vyhrabali ze sněhu a v dnešní době vám z něho posílám zprávu domů. Se zakopáním počitačů jme udělali velice dobře, satelitní telefon se nám podařilo rozběhnout asi půl hodiny před odletem z ledopádu.

Od přistání na ledopádu jsme dělali po pěti dnech první pokus o vrchol, kdy jsem došel sto výškových metrů pod vrchol a pro náhlou změnu počasí jsem to musel otočit. Teplota se v průběhu deseti minut změnila na minus 35 stupňů a vítr dosahoval rychlosti čtyřiceti metrů za sekundu. Ruda to otočil o něco dřive. Druhý pokus jsme zopakovali po dvou dnech, kdy jsme spolu prožili snad nejdelší den ve svém životě. Strávili jsme 20 hodin na nohou. Pokus byl úspěšný, a tak jsme společně stanuli na nejvyššim vrcholu Severní Ameriky dne 26. června.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Díky
Díky, přidáme do seznamu odkazů.
Reaguj
Pozapomeni na dalsi
Z prehledu vystupu na Denali - a hlavne dobre provedenych webovych prezentaci - nejak vypadli Pazouti a jejich vystup v roce 2002: http://denali.horolezci.cz/ Kdyz se uvadi Seven summits, proc neuvest, ze na vrcholech vsech sedmi kontinentu uz stala spousta lidi, mezi nimi v roce 2002 i jeden chlapik - Erik Weihenmayer, ktery je slepy... rozhovor s nim na http://climb.mountainzone.com/2002/story/weihenmayer/html/weihenmayer.html
  • Autor Ten kdo o tom neco vi...
  • Datum a čas 7.7.2004 12:38
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Deset omylů českých turistů

Deset omylů českých turistů

AKTUALIZACE Cepíny? Nejsou potřeba! Bodře vykřikovala banda Moraváků, kterou jsme potkali na Hallstattském ledovci, jak míří k Dachsteinu. Chvilku před nimi překonalo sedélko Steinerscharte dvanáct postarších Rakušanů. Všichni navázaní jen na... celý článek

Slepucha - skála pro nenapravitelné romantiky

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Svatý Bernard střeží horolezce a lyžaře

Svatý Bernard střeží horolezce a lyžaře

15. června slaví katolická církev svátek ochránce horolezců, lyžařů a obyvatel Alp. Svatý Bernard de Menthone, též zvaný Svatý Bernard z Aosty či Svatý Bernard z Mont-Joux se angažoval v christianizaci zapadlých alpských údolí. Jeho
Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

CLIMBING GUIDE Řež na Vltavě pod Prahou platí za baštu tradičního horolezectví ve středních Čechách. V posledních letech přibývají sektory pro sportovní lezení. Vylezli jsme skalní pilířek nad železniční stanicí, kterým
Slepucha - skála pro nenapravitelné romantiky

Slepucha - skála pro nenapravitelné romantiky

CLIMBING GUIDE Začátek brdských Hřebenů je komplikovaný pro turisty, cyklisty, geology a také horolezce. Než se zvedne pořádný žulový hřeben, nad Prahou se objeví bachratý Cukrák, následuje několik hlubokých údolí, chaotické
Deset omylů českých turistů

Deset omylů českých turistů

AKTUALIZACE Cepíny? Nejsou potřeba! Bodře vykřikovala banda Moraváků, kterou jsme potkali na Hallstattském ledovci, jak míří k Dachsteinu. Chvilku před nimi překonalo sedélko Steinerscharte dvanáct postarších Rakušanů. Všichni navázaní jen na
Na hřbetě Žabího koně

Na hřbetě Žabího koně

CLIMBING GUIDE Nejoriginálnější horolezecká hřebenovka ve Vysokých Tatrách vede na Žabího koně. Jeho ostrý hřbet se leze svérázně - od pasu nahoru je lezec nakloněn nad závratně kolmé polské srázy a nohama

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Olympijský šplh Libčice nad Vltavou, koupaliště 20.8.
Šplh na laně Liberec, Šutr 3.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
Písecký šplhavec Písek, Sokolovna Olympijský šplh 15.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.

Diskuse

ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků
wilderoben Riso, 13.6.2022 12:35, 56 příspěvků
Jo jo Honza, 11.6.2022 10:11, 1 příspěvek
smraďoši a chrápalové na ... Petr, 10.6.2022 20:00, 52 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48