Nadelhorn mezi turistikou a lezením

Nadelhorn mezi turistikou a lezením
SDÍLEJ:

Nad námi se rýsovala trasa po prudkém hřebínku, metry pěkně naskakovaly, začala se objevovat skaliska, občas přišlo i na přelézání věžiček, ale jinak je orientace bez obtíží. Lezeme na čtyřtisícovku Nadelhorn.

Jak na to

Doprava

Přes Rozvadov, Norimberk, Karlsruhe, Basilej, Luzern, Visp. Pár kilometrů nad ním na kruhovém objezdu nezabočujeme do Mattertallu směr Zermatt, ale pokračujeme rovně do údolí Saastall.

Výstup

Výška 4327 m n.m., východisko Mischabelhütte (3329), údolí Saas Fee (1800). Délka trasy přes sedlo Windjoch a severovýchodním hřebenem 3 hodiny. Obtížnost PD (ledovec, jednoduché skalní lezení, chůze).

Pro našince

Benzín 4300 Kč, dálniční známka ve Švýcarsku 40 CHF, stání auta v kempu 16 CHF/4 dni, havarijní pojištění auta 800 Kč, úrazové pojištění včetně 4 dnů se zvýšenou rizikovou sazbou po stovce na osobu. Tatranky po šesti korunách.

Čeká nás výstup na chatu Mischabell, výchozí místo na známé alpské vrcholy Lennspitze, Nadelhorn, či Ulrichshorn. Ocitáme se u bran Saas Fee, kde chtějí dvacet franků za parkování auta na den, takže to jako správní Češi obracíme ještě před placeným vjezdem do střediska a sjíždíme o pár set metrů níž. Prozatím parkujeme na malém odpočívadle u silnice, která se zde prudce klikatí.

Nocleh pro auto

Je deset hodin dopoledne, trasu Litomyšl - Saas Fee jsme zvládli za 15 hodin. Na místě necháváme bágly a dva nezdatnější němčináři Zdenda a Aleš sjíždějí do Saas Grund domluvit přijatelnější nocleh pro našeho Forda. Já, co umím jen "Wie gehts?", popř. "Scheisse!" hlídám batohy a svačím. Asi za hodinu tu kluci jsou, auto je ubytované v kempu za čtyři franky za den. To ujde. A jde se na věc.

Vystoupáme po cestičce do Saas Fee odkud již vidíme 1600 m vysoko nad námi chatu. Asi tady nezlenivíme. Tvrdým pochodem po serpentinách jsme ve čtyři odpoledne ve výšce asi 2420 m a míjíme travnatý plácek, jedno z mála míst (ne-li jediné), kde by se dalo přespat. Zanedlouho stojí dva stany pod skalkou pár metrů od cesty, se skvělým výhledem na protější Weissmies a Allalihorn. Nemá cenu se pokoušet dolézt na chatu už dnes. Fotíme kamzíky, ale zanedlouho začíná kapat. To však není největší problém. Aleš totiž řeší, co s tolika řízky, když druhej nemá hlad a třetí nejí maso. Večerka je už v šest.

Neslyším déšť

Ráno v osm odcházíme po nočním lijáku. Já jsem se špunty do uší (abych v horách neslyšel, jak nám vítr trhá stan a místo toho se vyspal) nic neslyšel, ale fakt bylo mokro. Čeká nás sedmisetmetrová stěna, při jejímž zdolávání si člověk moc nezajde. Myslím tím, že většina cesty vedla po skalnatém dobře značeném hřebínku. Hodně fixů, kramlí, prostě zábava. Naštěstí bez deště! V 11 hodin ve výšce 3340 opírám konečně batoh o stěnu Mischabellhütte. Hned na to se do mě opírá správce chaty, že v pětisetmetrovém okolí chaty je zákaz stanování. Na tento typ přivítání jsme v Alpách už za ta léta zvyklí, tak se jen usmívám a říkám, jak je tu krásně a ještě že ty hory patří všem.

Nakonec zřejmě pochopil, že franky z nás lítat nebudou, a tak docela otáčí a ještě nám ukazuje hned pod chatou dvě maličká místa na dva stany a dokonce prý můžeme používat vodu z chaty! Za to jsme dost rádi, tady by se našlo místo ke stanování jen o padesát metrů níže, a to už je obsazené. Pak asi až nahoře na ledovci. No, dobrodružné by to tam asi bylo? Vypnout a kotvit stan tu moc dobře nejde, bylo by príma, kdyby se to letos obešlo bez vichřic. Stany postaveny a asi proto začlo opět mrholit a mlha valila za všech stran. Aklimatizace se ale nakonec jakžtakž daří. Došel jsem po moréně do výšky asi 3600 k místu, kde se nastupuje na ledovec, což trvalo necelou hodinu. Aleš dochází asi do půlky, Zdenda omezil aklimatizaci výšlapem na záchod za chatou.

Ledovec, mixy, skála

Budíček ve 3:15, vymetená obloha, hotová observatoř. Padaj hvězdy, tak ať máme štěstí. Navíc výlez z ojíněného stanu do zimy s popraškem sněhu a vrstvičkou ledu náladu zvedne ještě víc. Rzsvěcujeme čelovky a ve 4:10 se jde. U ledovce Hohbalmgletscher jsme v 4:55. Než jsme nasadili mačky a navázali se, tak nás lidi z chaty začali docházet. Muselo být dost pod nulou, když jsme přecházeli kotel pod Lennspitze a Nadelhorn. Kromě pár trhlin, které je nutno překonat do svahu (čili skok vysoký i daleký), je výstup do sedla bez problémů. No a při té nádheře okolo si člověk ani nestačí uvědomit, že se zadýchává a už je v sedle mezi Nadelhornem a Ulrichshornem. My jsme sem do výšky 3800 m dorazili v 6:40.

Nad námi se už rýsovala naše trasa po poměrně prudkém hřebínku, který se jde mírně vpravo od převějí. Metry pěkně naskakovaly, ale začala se objevovat skaliska, čili námi dlouho očekávaný a obávaný mix. Podcházet skaliska v tom pruďáku většinou ani nešlo, alespoň nám, co jsme rádi na světě. Občas přišlo i na přelézání věžiček, ale jinak je orientace bez obtíží a vcelku logická. Doprava ani doleva to nejde. Asi posledních sedmdesát výškových metrů je vyloženě lezeckých, prostě nádhera.

Vrcholový kříž na dosah, ale musíme čekat na dvojici, co tu byla před námi. Prostoru tu v 4327 metrech moc není. Tamhle Mont Blanc, Monte Rosa, Bernské Alpy, Weisshorn a hned na dosah ruky severní stěna Domu se vší parádou i s lidičkama co lezou nahoru.

Polední přídavek

Po desáté začíná sestup. Jistilo se vcelku dobře přes šutry, ale závratnou rychlostí zrovna neklesáme. Počasí být lepší nemůže, tak není kam spěchat. V sedle ukazují hodinky poledne. Rychle oběd. Máme ho! Zdenda je vyřízenej. Já ukecávám Aleše, abychom vylezli ještě na Ulrichshorn (3925). Poddal se! Ulrichshorn se tyčí směrem od sedla důstojně a jeho návějový hřebínek je pastvou pro oči. Trochu sejít a za chvilku po něm stoupáme a za čtvrt hodinky jsme na vrcholu. Vůbec nechápeme, jak se to tak rychle podařilo. Úplná euforie. Fotíme si mimo jiné naši trasu na protějším kopci, moc pěkný pohled.

Sestup s pohledem dolů na séraková pole je famozní. Jen nezakopnout. Po druhé začínáme sestupovat ze sedla dolů po ledovci. Trhliny skáčeme s jištěním ostatních dvou, a když dojdeme na morénu, tak je nám blaze. Následuje pěkný ač studený večer u stanů a ráno balíme a zbytek dopoledne si mordujeme kolena při seskoku (jinak se to nedá nazvat) do Saas Fee.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Kompletní fotogalerie z výstupu
http://foto.havran.info/
  • Autor camillo
  • Datum a čas 28.6.2004 08:06
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Šťastné a veselé v Londýně

Šťastné a veselé v Londýně

AKTUALIZACE Poslední měsíc v roce je skvělým obdobím k návštěvě Londýna. Ulice, parky a domy jsou krásně nasvícené, vyzdobené a město nabízí tisíce nádherných zákoutí, kde si budete připadat jako v zimní pohádce.... celý článek

Historie kasin v České republice

Domácí trenažér na drytooling

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Štěchovická přehrada v nafukovacím kajaku

Štěchovická přehrada v nafukovacím kajaku

RIVER GUIDE Nízké a studené podzimní slunce svítí do očí celý den. Plujeme po Vltavě ze Štěchovic na Slapy a zpět. Hluboko pod nám kdysi tekly divoké Svatojánské proudy. Pádlujeme po klidné
Život v dodávce

Život v dodávce

RECENZE Po absolvování roku bydlení na cestách v Dodynce s přítelkyní Barborou a psem Samuelem autor zasedl a sepsal tuto knihu. Je to cestopis hlavně po evropských zemích, i když zavítá i do Maroka. Především ukazuje, že
Po Labi do Pardubic na podzim

Po Labi do Pardubic na podzim

Tři dny slunečného podzimu na vodě jsme užili na konci října. Pádlovali jsme na nafukovací lodi po Hostivařské přehradě v Praze, po Štěchovické přehradě na Vltavě a nakonec na Labi z Hradce Králové
Černá Studnice, horolezecký úvod do jizerské žuly

Černá Studnice, horolezecký úvod do jizerské žuly

Černá Studnice je hřeben mezi Jabloncem a Tanvaldem. Pro horolezce je vstupní bránou k dobrodružnému lezení v Jizerských horách. Žula je zde přívětivá, pevná a chytovatá.
Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

V současné době je v plánu 5 nových malých vodních elektráren na řekách, které se intenzivně využívají k vodní turistice. Asociave vodní turistiky a sportu  je ve všech řízení účastníkem a snaží se v této věci prosazovat

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční výstava Litomyšl, zámek 3.12.-13.2. 3.12.
Betlémy - výstava Rosice, zámek  4.-17.12. 4.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Nebeská past - diashow Liberec, Šutr Přednáší Radek Groh 6.12. 19:00
Valašsko z lufta - diashow Vsetín, zámek Přednáší Jan Husák 7.12. 17:00
Setkání skialpinistů Dvoračky 10.-12.12. 10.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.
Otužilci - plavání Náchod, Plhov   11.12. 11:30
Praha - Dobříš maraton Praha Běh 11.12.
Race Across America - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší Daniel Polman 14.12. 18:00

Diskuse

Australia Assignment Help david, 6.12.2021 6:54, 117 příspěvků
Rozlučka s demagogy Martys, 5.12.2021 17:21, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 23:51, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Martys, 4.12.2021 19:50, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 18:47, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 18:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá PK, 4.12.2021 16:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 13:56, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Horydoly, 3.12.2021 17:03, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Linda, 3.12.2021 13:44, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pointa online nakladatelství Horydoly Open, 3.12.2021 12:40
Karin Mack: Pod víčky Horydoly , 1.12.2021 0:27
Na virtuálních charitativ... Horydoly , 30.11.2021 14:20
Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56