Nanga Parbat podle Messnera

Nanga Parbat podle Messnera
Reinhold Messner.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Bratři Reinhold a Günther Messnerové společně dobyli svoji první osmitisícovku Nanga Parbat. Počasí je přinutilo sestupovat jinou cestou. Bylo to nebezpečná Diamírská stěna. Bratrům se sestup téměř podařil, ale Günther se nakonec ztratil na ledovci po zdolání nejobtížnějších míst. Oba byli tehdy téměř v bezvědomí z vyčerpání. Reinhold měl štěstí a dostal se k domorodcům, kteří mu zachránili život. Během dalších let zdolal všech čtrnáct osmitisícovek.

Jak na to

PUBLIKACE

Přečtěte si knihu Osudová hora, kterou vydalo nakladatelství Brána v roce 2003. Její podtitul zní Nanga Parbat - bratrova smrt a samota. Reinhold Messner v ní popisuje nešťastnou událost v Himálaji.

Reinhold Messner na svého bratra Günthera nikdy nezapomněl. Ačkoliv si přesně nepamatoval, v jakém údolí je smrt rozdělila, tvrdil, že jeho bratr zahynul pod lavinou a že se ho jednou pokusí najít.

To se mu po mnoha letech podařilo. Horolezci mu přinesli zprávu, že snad byl v místech jeho skonu nalezen nějaký horolezecký materiál, který by mu mohl patřit.

Reinhold neváhal a zorganizoval výpravu, která Günterovo tělo v roce 2005 nalezla.

Reinhold pohřbil Günthera v Himálaji. Jako památku na něj odvezl jeho botu a vystavil ji na svém hradě Firmian, kde si ji můžete prohlédnout.

Kombinéza Reinholda Messnera je vystavená na jeho hradě Firmian.

Reinhold Messner se na Nanga Parbatu zapsal později ještě dalšími prvovýstupy. Časem zdolal jako první člověk všech čtrnáct osmitisícovek a završil tak zvanou Korunu Himálaje.

Teď přichází do německý a rakouských kin film o dramatické události s nešťastným koncem nazvaný prostě Nanga Parbat.

Horolezecký film o Reinholdu a Güntherovi Messnerových je možné zhlédnout necelý rok po podobně tragickém snímku Drama in der Eigernordwand. Ten popisuje výpravu, která celá zahynula na severní stěnu švýcarského Eigeru.

Nanga Parbat (8125 m) je devátý nejvyšší štít světa. Název se odvozuje od urdského a hindského pojmu Nahá hora.

Leží v Kašmíru na pákistánském území, na které si ovšem dělá nárok také Indie.

Z Nanga Parbatu sbíhají tři hlavní hřebeny, které od sebe oddělují tři obrovské stěny Rakhiotská (sever), Diamirská (západ) a Rupalská (jižní). Jižní stěna se s převýšením 4600 metrů řadí k nejvyšším na světě.

Na Nanga Parbat se poprvé pokusila vystoupit Mummeryho expedice v roce 1895. Byla to první vážný pokus o osmitisícovou horu. Albert Frederick Mummery sám během akce zmizel na sedle Djama (cca 6200).

Od té doby se Nanga Parbat stal zabijákem horolezců a jejich nosičů. Jedenatřicet jich zahynulo, než se podařilo Herrmannu Buhlovi vystoupit bez kyslíku a solovýstupem dorazit na vrchol v roce 1953. Roli v jeho výkonu hrály velmi silné drogy, které mu umožnily vystoupit a vrátit se relativně v pořádku do základního tábora.

Historie dobývání Nanga Parbat

Mummery to napřed zkusil po pilíři uprostřed Rupalské stěny (6100). Poté chtěl přejít pod Rakhiotskou stěnu, ale po cestě se ztratil.

Čtyři německo-rakouské expedice které našly přístup z údolí Rakhiot k východnímu hřebeni, na vrchol Rakhiot (7070) a dále přes Stříbrné sedlo (7450). Hřeben je extrémně dlouhý. Šestnáct kilometrů v obrovské nadmořské výšce, po lavinovém terénu a v měnícím se počasí bylo vražedných po mnoho horolezců.

Tudy se dostali Peter Aschenbrenner a Erwin Schneider do výšky 7800 metrů.

Další expedice zkusila najít výstup Diamirskou stěnou. Podařilo se a našla Kinshoferovu cestu, která je dnes nejpoužívanější trasou. Na vrchol však ještě nedorazila. Během návratu expedice vypukla II. světová válka, němečtí horolezci byli zajati Brity a internováni.

Heinrich Harrer později spolu s dalšími zajatci uprchl do Tibetu, kde zůstal až do roku 1950, kdy Tibet obsadila komunistická čínská armáda. Anabázi popisuje kniha a film Sedm let v Tibetu.

V roce 1953 se Němci a Rakušané vracejí do Rakhiotského údolí a znovu zkoušejí východní hřeben. Hermannu Buhlovi se podaří vystoupit na vrchol.

Druhý a poslední výstup Buhlovou cestou v historii prostoupila československá expedici v roce 1971. Na vrcholu stanuli Michal Orolín a Ivan Fiala.

V roce 1962 dorazí na vrchol Diamirskou stěnou Toni Kinshofer, Anderl Mannhardt a Siegfried Löw. Využijí zkušeností předválečné německé expedice.

Rupalskou stěnu zdolávají v roce 1970 prvovýstupem bratři Reinhold a Günther Messnerovi. Na sestupu bivakují na jihozápadním hřebenu (7800) a další dva dny sestupují Mummeryho pilířem v Diamirské stěně.

Na úpatí stěny Günthera zasypala lavina. Reinhold ho celý další den hledal, než se vydal na cestu do údolí. Po neznámo kolika dnech ho náhodu našli místní lidé a zachránili před smrtí z vyčerpání.

V roce 1978 leze nový prvovýstup Reinhold Messner sólo v Diamirské stěně. Čtvrtý den k tomu přidá prvovýstup v sestupu ve stejné stěně.

Další prvovýstupy následují od mnoha horolezců. Mimo jiných se do Diamirské stěny zapisují také Slováci cestou na severní vrchol (7816).

Z českých horolezců vystoupali na Nanga Parbat Kinshoferovou cestou Josef Nežerka a Josef Rakoncaj v roce 1992 a Radek Jaroš roku 2005.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Polská turistka se zřítila ze Satana

Polská turistka se zřítila ze Satana

ČERNÁ VDOVA Polská turistka se zřítila ze Satana ve Vysokých Tatrách. Stalo se to v horní části normální cesty z Mlynické doliny 26. června před polednem.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

Den otevřených dveří u Němců na Malé Straně

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

CLIMBING GUIDE Řež na Vltavě pod Prahou platí za baštu tradičního horolezectví ve středních Čechách. V posledních letech přibývají sektory pro sportovní lezení. Vylezli jsme skalní pilířek nad železniční stanicí, kterým
Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Kdo ještě nemá ani jednu jabloň, měl by si ji co nejdříve pořídit. Ne nadarmo se říká, že jedno jablko denně je zárukou zdraví a vitality. Jablka jsou ovoce s lahodnou chutí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Lobkovický palác - den otevřených dveří Praha, Německé velvyslanectví 28.6. 14:00
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.

Diskuse

Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48