Obhlídka Srázů v Jizerkách

Obhlídka Srázů v Jizerkách
Jizerské hory. Lezení po drsné žule ve Srázech.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Severní svahy Jizerských hor jsou strmé, divoké, skalnaté a nebezpečné. Jejich divoká krása vyniká na podzim. Proto jsme se vypravili na obhlídku tak zvaných Srázů. Turisté je nejspíš znají jako lesy pod Poledníkem a horolezci jako skály nad Zvonem. 

Obhlídka Srázů v Jizerkách
Jizerské hory. Srázy pod Poledníkem.
Autor snímku Kuba Turek

Tak zvané Srázy v Jizerských horách jsou světem sám pro sebe. Divočejší, kamenitější, nebezpečnější než okolní kopce.

Horydoly.czMAPA Jizerky 1:25 000

Srázy jasně ohraničují čtyři cesty. Na západě protíná napříč celé Jizerky silnice z Liberce do Frýdlantu. Vrcholí Oldřichovském sedle (487 m), kde se dá zaparkovat auto (lepší je ale přijít od vlaku nebo autobusu z Oldřichova) a pojíst v hospodě U Kozy, případně nouzově přespat na půdě.

Noc ve spacáku lze přežít i na Viničné cestě na některém z vyhýbacích míst pro těžkou lesní techniku. Téměř vodorovná Viničná cesta protíná spodní část Srázů ze severu a traverzuje pod nejzajímavějšími skalnatými partiemi bukových lesů. Spojuje obec Ferdinandov a Oldřichovské sedlo. Štěrková cesta je sice sjízdná pro auta, ale je vyhrazená pouze pro lesnický personál. Proto také na ní není téměř žádný provoz.

Horydoly.czPěší víkend v Jizerkách

Nová Poutní cesta sleduje jako upravená stezka strmé údolí potoka Malý Štolpich a odděluje Srázy na východě od oblasti Štolpichů. Vede po ní modrá turistická značka, která z Ferdinandova vystoupá až na Bílou kuchyni na hlavním hřebenu Jizerských hor.

Horydoly.czNová Poutní cesta na kole

Jižní hranice Srázů vede právě po tomto hřebeni. Vede jím zelená značka od Bílé kuchyně přes Divočák a Poledník (867) do Oldřichovského sedla.

 

Výlet mezi ohromné kameny a mohutné stromy

Od Kozy z Oldřichovského sedla (neboli hospody Hausmanka, neboli z Hemmrichu) jdeme nejprve po Viničné cestě, mineme odbočku doleva dolů po modré značce do Hejnic a narazíme na naučnou tabuli s popisem opevnění z 2. světové války. Naproti přes cestu vidíme nenápadné schody do svahu. Stezka po nich vede k nejhezčí skále v Jizerkách.

Zvon a jeho okolní žuloví souputníci lákají k lezení. Na výběr jsou supertěžké, odvážné, rekreační i lehké výstupy. Všechny jsou zajímavé a na téměř všechny potřebujete mít s sebou místního znalce. Je to podobné jako v pískovcových skalních městech. Cesty a někdy i skály se těžko hledají, orientace je spletitá, mnohdy vyžaduje lezení nějaký speciální trik, skryté jištění, nebo jinou specialitu. Při tom hrubá žula nic neodpouští - pády jsou zde dlouhé a často končí mezi ostrými kameny, jištění není mnoho a odvážným štěstí přeje (většinou).

Lesní stezka kličkuje mezi skalami po terénním hřbetu, který je osázený většími či menšími skalami. Nejprve se držíme vlevo, potom přejdeme doprava. Poslední významnou skálou je Ostrý roh, který poznáme nejen podle tvaru, ale také tak, že v jeho hladké západní stěně vede výrazný spárokomín zakončený borovicovým pahýlem viditelným zdaleka.

V hlubokém lese cestičku jenom odhadujeme, občas si pár desítek metrů zbytečně zajdeme, ale zabloudit není kde. Po levé ruce máme stále skalnatý hřeben. Projdeme skrz dlouhý úzký průchod ve skalách. Je to něco mezi tunelem, skalní bránou a jeskyní. Poté už není daleko k bezejmennému vrcholu (713), kde hřeben vrcholí. 

Po pár desítkách metrů klesání se ocitneme na zelené turistické značce. Okolo ní můžeme najít osamělé skály, z nichž nejznámější je Skrytá věž, Jizerský Kostelík, Sviní kámen a Jízdenka.

Horydoly.czVIDEO: Severní Zvon od Ginzelů

Na Poledník nahoru a pak zase rychle dolů na Viničnou cestu

Po pohodlné cestě stoupáme doleva na Poledník. Ohromují nás majestátní bukové lesy jakobo byz konce. Teď na podzim jsou už bez listí a ve větru se působivě kymácejí vytve vysoko v korunách stromů.

V širokém nenápadném sedle mezi Předním a Zadním Divočákem (857), než cesta začne zase výrazně stoupat, uhneme na zarůstající lesní traktorovou cesta skoro nazpátek. Na hraně svahu cesta zmizí v terénu a my se vydáme údolím přímo dolů. Rychle klesáme rovnou dolů po prameništi potoka, až najdeme malou loveckou chatu Pod Poledníkem. Říká se jí také U Drsňáka Harryho. Není otevřená pro veřejnost, ale najdeme u ní studánku a na ohništi se dá rozdělat oheň.

Od myslivecké chatky sestupujeme podél potoka. Pokud se budeme držet na levém břehu, budeme se prodírat nejasným terénem okolo skály Kozel a vedlejší Kozlí jehly, pod nimi okolo Červených skal. Po pravém břehu vede opuštěná lovecká stezka, která byla kdysi upravená jako pohodlný lesní chodníček. Ještě dnes jsou v terénu patrné zbytky můstků, schodů a vyšlapaných serpentin. V obou případech se nakonec ocitneme na Viničné cestě, která bezejmenný potok překonává mohutným kamenným mostem v zatáčce pod mořem obrovských žulových balvanů porostlým polštáři zeleného mechu.

Jizerské hory. Bouldering ve Srázech.

Děkujeme, divoká přírodo, za nezapomenutelný zážitek

Po Viničné cestě se vrátíme do Oldřichovského sedla. Není důležité, kolik kilometrů jsme ušli a kolik metrů nastoupali, ale že nám cesta trvala rychlým tempem půl dne.

Převážná část popsané trasy vede v přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny. Není tedy možné tudy chodit jako turista, ale pouze jen jako horolezec, který jde lézt na zdejší skály. Prakticky však v této výjimečně zachovalé přírodě potkáme jednou za čas romanticky založeného turistu a horolezci se drží převážně jen okolo Zvonu.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě   

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Ven se musí za každého počasí

Je vidět že není špatného počasí a to mě starého trampa těší. Jen tak dál hoši a děvčata.

  • Autor Frenk
  • Datum a čas 22.1.2013 22:27
Reaguj
spaní

Pokud si neustele přímo v rezervaci a nebude rozdělávat oheň, tak to nikomu vadit nebude. A základ je brzo vstávat a pozdě chodit spát.

Základ je, aby nenechal hromadu odpadků, spaním pod celtou se příroda neničí.

  • Autor Miroslav Kolombo
  • Datum a čas 29.11.2012 21:39
Reaguj
Děláš bordel?

Běžně se tam takhle spí tak co prudíš. Když nedělám bordel nikdo mě nikdy neprudil-spal jsem tam třeba v ŘOPÍKU, na viničné, u potoka, v sedle pod Paličníkem u pramenu, v přístřešku na Bílé Kuchyni atd a potkali mě tam lesáci v práci, myslivci i ochranáři a nevšímali si mě že měli práci nebo jsme si popovídali. Jezdim na kole a trampuju už 10 let - po skalách nelezu ale to je asi jedno

  • Autor Karel
  • Datum a čas 17.11.2012 18:14
Reaguj
spaní

Docela mne dostal váš bivak na Viniční. Je to vůbec povolené? Měli jste během bivaku nějaký "rozhovor" např. s lesákem? Já bych na to asi žaludek neměl...

  • Autor Dáda
  • Datum a čas 17.11.2012 16:19
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Běžkařské boty Alpina patří Vývodovi

Běžkařské boty Alpina patří Vývodovi

Největší světová značka běžkařských bot Alpina má jediného majitele. Stává se jím český podnikatel Roman Vývoda. Ze slovinské firmy, která má pobočky v mnoha zemích, odchází dosavadní společník František Pivoda.... celý článek

Rock Master: A Legendary Story 40 Years of Sport Climbing in Arco

Elektrokoloběžky a elektrokola 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

TEST Nepromokavá bunda Columbia Saudan Pro

TEST Nepromokavá bunda Columbia Saudan Pro

Nepromokavou bundu Columbia Saudan Pro ocení většina lidí, kteří chodí do přírody. Nejlepší je na náročnou turistiku, lehčí horolezecké túry a trekking. Konstrukce a materiál jsou odolné. Bunda má všechny důležité prvky,
TEST Turistické boty Columbia Tellurix

TEST Turistické boty Columbia Tellurix

Robustní trekkingové boty Columbia Tellurix Titanium OutDry obouváme na výlety, vycházky a túry do přírody. Nohy se doslova těší, až vklouznou do pohodlné, ale pevné obuvi. Hned za dveřmí nasadíme houpavou chůzi
Nejlepší outdoorová dobrodružství v České republice

Nejlepší outdoorová dobrodružství v České republice

Česká republika sice nemá nejvyšší pohoří Evropy, přesto nabízí překvapivě pestrou škálu outdoorových aktivit po celý rok. Od lezení na pískovcových skalách a horské turistiky až po vodáctví nebo cyklistiku chráněnou
Jak vybrat nejlepší brikety do krbu pro víkend na chatě?

Jak vybrat nejlepší brikety do krbu pro víkend na chatě?

Víkend na chatě má být především o odpočinku, ne o hledání suchého paliva nebo zdlouhavém roztápění krbu. Po příjezdu si většina z nás přeje co nejrychleji vyhřát dům, uvařit si horký čaj a užít
Závodíme v běhu proti strojům. Kde? V Alpách nebo Hostivaři

Závodíme v běhu proti strojům. Kde? V Alpách nebo Hostivaři

Nejznámějším běžeckých závodem člověka proti stroji je Schneeberg Lauf v Alpách. Závodníky vyzývá přes sto let stará parní zubačka a předběhnou ji jen nejzdatnější, zpravidla z afrického kontinentu. Zkusil jsem něco podobného v Praze

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Olympijský šplh Praha, Tyršův dům 27.6.
Pes, pomocník stád - výstava Praha, Národní zemědělské muzeum 21.7.-10.1. 21.7.
Tatranský horolezecký týždeň Vysoké Tatry, Chata Pri Zelenom plese 10.-16.8. 10.8.
Perseidy Česko 12.-13.8. Roj meteoritů 12.8.
Chodské slavnosti Domažlice 14.-16.8. 14.8.
Exotické ptactvo - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 14.-30.8. 14.8.
Mukařovský běh Mukařov   14.8. 19:00
Den tamarínů pinčích Jihlava, ZOO 15.8.
Ohře - noční plavba Černý mlýn 15.8.
Černokostelecký bajk Kostelec nad Černými lesy  Horská kola 15.8.

Diskuse

пояснения Davidshimi, 11.8.2026 0:18, 115 příspěvků
pharmacies in mexico Landonbrott, 11.8.2026 0:17, 96 příspěvků
mexican drug store EduardoDer, 10.8.2026 23:49, 82 příspěvků
worldwide pharmacy Landonbrott, 10.8.2026 23:43, 64 příspěvků
reliable rx pharmacy EduardoDer, 10.8.2026 22:50, 64 příspěvků
mexican online pharmacy Landonbrott, 10.8.2026 22:07, 82 příspěvků
farmacia mexicana en linea EduardoDer, 10.8.2026 22:05, 115 příspěvků
global pharmacy canada Vincentlom, 10.8.2026 22:05, 96 příspěvků
canada cloud pharmacy Vincentlom, 10.8.2026 22:01, 82 příspěvků
pharmacy in mexico online EduardoDer, 10.8.2026 21:56, 44 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Půjčovna Aut Španělsko uxeuen@mailto.plus, 2.8.2026 10:24
Kozí mejdan 2026 Horydoly Open, 1.8.2026 1:38
Re: Jak games sokarovskiy sokarovskiy, 30.7.2026 9:29
Jak games nesteroid nesteroid, 30.7.2026 9:28
Jižní Čechy zvou na nejle... Horydoly , 29.7.2026 13:59
Re: Nordic Scating brusle jalann jalann, 28.7.2026 7:05
Re: games sokarovskiy sokarovskiy, 26.7.2026 23:29
games nesteroid nesteroid, 26.7.2026 23:28