Obhlídka Srázů v Jizerkách

Obhlídka Srázů v Jizerkách
Jizerské hory. Lezení po drsné žule ve Srázech.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Severní svahy Jizerských hor jsou strmé, divoké, skalnaté a nebezpečné. Jejich divoká krása vyniká na podzim. Proto jsme se vypravili na obhlídku tak zvaných Srázů. Turisté je nejspíš znají jako lesy pod Poledníkem a horolezci jako skály nad Zvonem. 

Obhlídka Srázů v Jizerkách
Jizerské hory. Srázy pod Poledníkem.
Autor snímku Kuba Turek

Tak zvané Srázy v Jizerských horách jsou světem sám pro sebe. Divočejší, kamenitější, nebezpečnější než okolní kopce.

Horydoly.czMAPA Jizerky 1:25 000

Srázy jasně ohraničují čtyři cesty. Na západě protíná napříč celé Jizerky silnice z Liberce do Frýdlantu. Vrcholí Oldřichovském sedle (487 m), kde se dá zaparkovat auto (lepší je ale přijít od vlaku nebo autobusu z Oldřichova) a pojíst v hospodě U Kozy, případně nouzově přespat na půdě.

Noc ve spacáku lze přežít i na Viničné cestě na některém z vyhýbacích míst pro těžkou lesní techniku. Téměř vodorovná Viničná cesta protíná spodní část Srázů ze severu a traverzuje pod nejzajímavějšími skalnatými partiemi bukových lesů. Spojuje obec Ferdinandov a Oldřichovské sedlo. Štěrková cesta je sice sjízdná pro auta, ale je vyhrazená pouze pro lesnický personál. Proto také na ní není téměř žádný provoz.

Horydoly.czPěší víkend v Jizerkách

Nová Poutní cesta sleduje jako upravená stezka strmé údolí potoka Malý Štolpich a odděluje Srázy na východě od oblasti Štolpichů. Vede po ní modrá turistická značka, která z Ferdinandova vystoupá až na Bílou kuchyni na hlavním hřebenu Jizerských hor.

Horydoly.czNová Poutní cesta na kole

Jižní hranice Srázů vede právě po tomto hřebeni. Vede jím zelená značka od Bílé kuchyně přes Divočák a Poledník (867) do Oldřichovského sedla.

Výlet mezi ohromné kameny a mohutné stromy

Od Kozy z Oldřichovského sedla (neboli hospody Hausmanka, neboli z Hemmrichu) jdeme nejprve po Viničné cestě, mineme odbočku doleva dolů po modré značce do Hejnic a narazíme na naučnou tabuli s popisem opevnení z 2. světové války. Naproti přes cestu vidíme nenápadné schody do svahu. Stezka po nich vede k nejhezčí skále v Jizerkách.

Zvon a jeho okolní žuloví souputníci lákají k lezení. Na výběr jsou supertěžké, odvážné, rekreační i lehké výstupy. Všechny jsou zajímavé a na téměř všechny potřebujete mít s sebou místního znalce. Je to podobné jako v pískovcových skalních městech. Cesty a někdy i skály se těžko hledají, orientace je spletitá, mnohdy vyžaduje lezení nějaký speciální trik, skryté jištění, nebo jinou specialitu. Při tom hrubá žula nic neodpouští - pády jsou zde dlouhé a často končí mezi ostrými kameny, jištění není mnoho a odvážným štěstí přeje (většinou).

Lesní stezka kličkuje mezi skalami po terénním hřbetu, který je osázený většími či menšími skalami. Nejprve se držíme vlevo, potom přejdeme doprava. Poslední významnou skálou je Ostrý roh, který poznáme nejen podle tvaru, ale také tak, že v jeho hladké západní stěně vede výrazný spárokomín zakončený borovicovým pahýlem viditelným zdaleka.

V hlubokém lisí cestičku jenom odhadujeme, občas si pár desítek metrů zbytečně zajdeme, ale zabloudit není kde. Po levé ruce máme stále skalnatý hřeben. Projdeme skrz dlouhý úzký průchod ve skalách. Je to něco mezi tunelem, skalní bránou a jeskyní. Poté už není daleko k bezejmennému vrcholu (713), kde hřeben vrcholí. 

Po pár desítkách metrů klesání se ocitneme na zelené turistické značce. Okolo ní můžeme najít osamělé skály, z nichž nejznámější je Skrytá věž, Jizerský Kostelík, Sviní kámen a Jízdenka.

Horydoly.czVIDEO: Severní Zvon od Ginzelů

Na Poledník nahoru a pak zase rychle dolů na Viničnou cestu

Po pohodlné cestě stoupáme doleva na Poledník. Ohromují nás majestátní bukové lesy jakobo byz konce. Teď na podzim jsou už bez listí a ve větru se působivě kymácejí vytve vysoko v korunách stromů.

V širokém nenápadném sedle mezi Předním a Zadním Divočákem (857), než cesta začne zase výrazně stoupat, uhneme na zarůstající lesní traktorovou cesta skoro nazpátek. Na hraně svahu cesta zmizí v terénu a my se vydáme údolím přímo dolů. Rychle klesáme rovnou dolů po prameništi potoka, až najdeme malou loveckou chatu Pod Poledníkem. Říká se jí také U Drsňáka Harryho. Není otevřená pro veřejnost, ale najdeme u ní studánku a na ohništi se dá rozdělat oheň.

Od myslivecké chatky sestupujeme podél potoka. Pokud se budeme držet na levém břehu, budeme se prodírat nejasným terénem okolo skály Kozel a vedlejší Kozlí jehly, pod nimi okolo Červených skal. Po pravém břehu vede opuštěná lovecká stezka, která byla kdysi upravená jako pohodlný lesní chodníček. Ještě dnes jsou v terénu patrné zbytky můstků, schodů a vyšlapaných serpentin. V obou případech se nakonec ocitneme na Viničné cestě, která bezjmenný potok překonává mohutným kamenným mostem v zatáčce pod mořem obrovských žulových balvanů porostlým polštáři zeleného mechu.

Jizerské hory. Bouldering ve Srázech.

Děkujeme, divoká přírodo, za nezapomenutelný zážitek

Po Viničné cestě se vrátíme do Oldřichovského sedla. Není důležité, kolik kilometrů jsme ušli a kolik metrů nastoupali, ale že nám cesta trvala rychlým tempem půl dne. 

Převížná část popsané trasy vede v přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny. Není tedy možné tudy chodit jakjo turista, ale pouze jen jako horolezec, který jde lézt na zdejší skály. Prakticky však v této výjimečně zachovalé přírodě potkáme jednou za čas romanticky založeného turistu a horolezci se drží převážně jen okolo Zvonu.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě   

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Ven se musí za každého počasí

Je vidět že není špatného počasí a to mě starého trampa těší. Jen tak dál hoši a děvčata.

  • Autor Frenk
  • Datum a čas 22.1.2013 22:27
Reaguj
spaní

Pokud si neustele přímo v rezervaci a nebude rozdělávat oheň, tak to nikomu vadit nebude. A základ je brzo vstávat a pozdě chodit spát.

Základ je, aby nenechal hromadu odpadků, spaním pod celtou se příroda neničí.

  • Autor Miroslav Kolombo
  • Datum a čas 29.11.2012 21:39
Reaguj
Děláš bordel?

Běžně se tam takhle spí tak co prudíš. Když nedělám bordel nikdo mě nikdy neprudil-spal jsem tam třeba v ŘOPÍKU, na viničné, u potoka, v sedle pod Paličníkem u pramenu, v přístřešku na Bílé Kuchyni atd a potkali mě tam lesáci v práci, myslivci i ochranáři a nevšímali si mě že měli práci nebo jsme si popovídali. Jezdim na kole a trampuju už 10 let - po skalách nelezu ale to je asi jedno

  • Autor Karel
  • Datum a čas 17.11.2012 18:14
Reaguj
spaní

Docela mne dostal váš bivak na Viniční. Je to vůbec povolené? Měli jste během bivaku nějaký "rozhovor" např. s lesákem? Já bych na to asi žaludek neměl...

  • Autor Dáda
  • Datum a čas 17.11.2012 16:19
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Zdokonalování kulinářské fotografie

Zdokonalování kulinářské fotografie

Všichni víme, že chuť k jídlu, ale i jeho chuť jsou do značné míry ovlivněny tím, jak vypadá. To je důvod, proč je dobrá fotografie nutností, pokud jde o vaše menu. Výzkumy navíc... celý článek

Annapurna Circuit Trek with Tilicho Lake

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Přehled fotbalových sázkových strategií

Přehled fotbalových sázkových strategií

Fotbal je nejpopulárnější sport na světě. Sázkaři začátečníci proto sázejí především na něj. Při sázení na fotbal není nic vhodnějšího, než využít nejlepší online sázkařské webové stránky. Sázkové kanceláře jako Bet22 nabízejí
Jak se sází na UFC? Strategie a tipy

Jak se sází na UFC? Strategie a tipy

S růstem popularity a bojů UFC se stále více lidí začalo zajímat a informovat o sázení na Ultimate Fighting Championchip a chápat, jaké výhody a možnosti výdělku mají ti, kteří rádi sázejí na tento sport.
Módní sukně 2022 - stylové trendy pro jaro a léto

Módní sukně 2022 - stylové trendy pro jaro a léto

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Sukně je základem šatníku každé moderní dámy. Pomáhají vytvářet elegantní a ženské styly pro každý den, do kanceláře i na romantické večery. Sukni si můžete koupit nejen na léto, ale
Nejlepší raftingové destinace v Evropě

Nejlepší raftingové destinace v Evropě

Když se řekne cestování po Evropě, většině z nás se vybaví města jako Londýn nebo Paříž, případně pláže v Itálii nebo Chorvatsku. Pokud však patříte mezi milovníky adrenalinu, není v Evropě nouze o světoznámé
Obertauern: Tauernrunde, Bobbyrunde a Super Seven

Obertauern: Tauernrunde, Bobbyrunde a Super Seven

Objeli jsme Tauernrunde, Super Seven a Bobby-runde. Tři okružní lyžařské trasy ve skiareálu Obertauern. Lanovky sice jezdí do výšek jen něco málo přes 2000 metrů nad mořem, ale sjezdovky jsou tady

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dračí lodě Lipno 20.-22.5. 20.5.
Enduro Králičák Stříbrnice 20.-22.5. Horská kola 20.5.
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 20.-22.5. 20.5.
Policejní pochod Obenice 20.-21.5. Turistika 20.5. 20:00
Cyklo Glaciensis Letohrad, Ráj Cykloturistika 20.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   21.5.
Kralický maraton Dolní Morava Běh 21.5.
Karlovarský půlmaraton Karlovy Vary 21.5.
Zahájení lázeňské sezony Lázně Bělohrad 21.5. 10:00
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.

Diskuse

Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Michael Beranek, 15.5.2022 16:47, 26 příspěvků
Uherák! Kuchař, 15.5.2022 12:10, 26 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:44, 26 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:38, 26 příspěvků
Tomáš Hanák Petr Š., 12.5.2022 10:43, 4 příspěvky
Re: další test Horydoly, 12.5.2022 10:13, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Hello, everyone Elmer1490muple Elmer1490muple, 18.5.2022 4:35
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40
Re: Expedície 2022 festival Horydoly , 24.4.2022 10:29