Obhlídka Srázů v Jizerkách

Obhlídka Srázů v Jizerkách
Jizerské hory. Lezení po drsné žule ve Srázech.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Severní svahy Jizerských hor jsou strmé, divoké, skalnaté a nebezpečné. Jejich divoká krása vyniká na podzim. Proto jsme se vypravili na obhlídku tak zvaných Srázů. Turisté je nejspíš znají jako lesy pod Poledníkem a horolezci jako skály nad Zvonem. 

Obhlídka Srázů v Jizerkách
Jizerské hory. Srázy pod Poledníkem.
Autor snímku Kuba Turek

Tak zvané Srázy v Jizerských horách jsou světem sám pro sebe. Divočejší, kamenitější, nebezpečnější než okolní kopce.

Horydoly.czMAPA Jizerky 1:25 000

Srázy jasně ohraničují čtyři cesty. Na západě protíná napříč celé Jizerky silnice z Liberce do Frýdlantu. Vrcholí Oldřichovském sedle (487 m), kde se dá zaparkovat auto (lepší je ale přijít od vlaku nebo autobusu z Oldřichova) a pojíst v hospodě U Kozy, případně nouzově přespat na půdě.

Noc ve spacáku lze přežít i na Viničné cestě na některém z vyhýbacích míst pro těžkou lesní techniku. Téměř vodorovná Viničná cesta protíná spodní část Srázů ze severu a traverzuje pod nejzajímavějšími skalnatými partiemi bukových lesů. Spojuje obec Ferdinandov a Oldřichovské sedlo. Štěrková cesta je sice sjízdná pro auta, ale je vyhrazená pouze pro lesnický personál. Proto také na ní není téměř žádný provoz.

Horydoly.czPěší víkend v Jizerkách

Nová Poutní cesta sleduje jako upravená stezka strmé údolí potoka Malý Štolpich a odděluje Srázy na východě od oblasti Štolpichů. Vede po ní modrá turistická značka, která z Ferdinandova vystoupá až na Bílou kuchyni na hlavním hřebenu Jizerských hor.

Horydoly.czNová Poutní cesta na kole

Jižní hranice Srázů vede právě po tomto hřebeni. Vede jím zelená značka od Bílé kuchyně přes Divočák a Poledník (867) do Oldřichovského sedla.

Výlet mezi ohromné kameny a mohutné stromy

Od Kozy z Oldřichovského sedla (neboli hospody Hausmanka, neboli z Hemmrichu) jdeme nejprve po Viničné cestě, mineme odbočku doleva dolů po modré značce do Hejnic a narazíme na naučnou tabuli s popisem opevnení z 2. světové války. Naproti přes cestu vidíme nenápadné schody do svahu. Stezka po nich vede k nejhezčí skále v Jizerkách.

Zvon a jeho okolní žuloví souputníci lákají k lezení. Na výběr jsou supertěžké, odvážné, rekreační i lehké výstupy. Všechny jsou zajímavé a na téměř všechny potřebujete mít s sebou místního znalce. Je to podobné jako v pískovcových skalních městech. Cesty a někdy i skály se těžko hledají, orientace je spletitá, mnohdy vyžaduje lezení nějaký speciální trik, skryté jištění, nebo jinou specialitu. Při tom hrubá žula nic neodpouští - pády jsou zde dlouhé a často končí mezi ostrými kameny, jištění není mnoho a odvážným štěstí přeje (většinou).

Lesní stezka kličkuje mezi skalami po terénním hřbetu, který je osázený většími či menšími skalami. Nejprve se držíme vlevo, potom přejdeme doprava. Poslední významnou skálou je Ostrý roh, který poznáme nejen podle tvaru, ale také tak, že v jeho hladké západní stěně vede výrazný spárokomín zakončený borovicovým pahýlem viditelným zdaleka.

V hlubokém lisí cestičku jenom odhadujeme, občas si pár desítek metrů zbytečně zajdeme, ale zabloudit není kde. Po levé ruce máme stále skalnatý hřeben. Projdeme skrz dlouhý úzký průchod ve skalách. Je to něco mezi tunelem, skalní bránou a jeskyní. Poté už není daleko k bezejmennému vrcholu (713), kde hřeben vrcholí. 

Po pár desítkách metrů klesání se ocitneme na zelené turistické značce. Okolo ní můžeme najít osamělé skály, z nichž nejznámější je Skrytá věž, Jizerský Kostelík, Sviní kámen a Jízdenka.

Horydoly.czVIDEO: Severní Zvon od Ginzelů

Na Poledník nahoru a pak zase rychle dolů na Viničnou cestu

Po pohodlné cestě stoupáme doleva na Poledník. Ohromují nás majestátní bukové lesy jakobo byz konce. Teď na podzim jsou už bez listí a ve větru se působivě kymácejí vytve vysoko v korunách stromů.

V širokém nenápadném sedle mezi Předním a Zadním Divočákem (857), než cesta začne zase výrazně stoupat, uhneme na zarůstající lesní traktorovou cesta skoro nazpátek. Na hraně svahu cesta zmizí v terénu a my se vydáme údolím přímo dolů. Rychle klesáme rovnou dolů po prameništi potoka, až najdeme malou loveckou chatu Pod Poledníkem. Říká se jí také U Drsňáka Harryho. Není otevřená pro veřejnost, ale najdeme u ní studánku a na ohništi se dá rozdělat oheň.

Od myslivecké chatky sestupujeme podél potoka. Pokud se budeme držet na levém břehu, budeme se prodírat nejasným terénem okolo skály Kozel a vedlejší Kozlí jehly, pod nimi okolo Červených skal. Po pravém břehu vede opuštěná lovecká stezka, která byla kdysi upravená jako pohodlný lesní chodníček. Ještě dnes jsou v terénu patrné zbytky můstků, schodů a vyšlapaných serpentin. V obou případech se nakonec ocitneme na Viničné cestě, která bezjmenný potok překonává mohutným kamenným mostem v zatáčce pod mořem obrovských žulových balvanů porostlým polštáři zeleného mechu.

Jizerské hory. Bouldering ve Srázech.

Děkujeme, divoká přírodo, za nezapomenutelný zážitek

Po Viničné cestě se vrátíme do Oldřichovského sedla. Není důležité, kolik kilometrů jsme ušli a kolik metrů nastoupali, ale že nám cesta trvala rychlým tempem půl dne. 

Převížná část popsané trasy vede v přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny. Není tedy možné tudy chodit jakjo turista, ale pouze jen jako horolezec, který jde lézt na zdejší skály. Prakticky však v této výjimečně zachovalé přírodě potkáme jednou za čas romanticky založeného turistu a horolezci se drží převážně jen okolo Zvonu.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě   

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Ven se musí za každého počasí

Je vidět že není špatného počasí a to mě starého trampa těší. Jen tak dál hoši a děvčata.

  • Autor Frenk
  • Datum a čas 22.1.2013 22:27
Reaguj
spaní

Pokud si neustele přímo v rezervaci a nebude rozdělávat oheň, tak to nikomu vadit nebude. A základ je brzo vstávat a pozdě chodit spát.

Základ je, aby nenechal hromadu odpadků, spaním pod celtou se příroda neničí.

  • Autor Miroslav Kolombo
  • Datum a čas 29.11.2012 21:39
Reaguj
Děláš bordel?

Běžně se tam takhle spí tak co prudíš. Když nedělám bordel nikdo mě nikdy neprudil-spal jsem tam třeba v ŘOPÍKU, na viničné, u potoka, v sedle pod Paličníkem u pramenu, v přístřešku na Bílé Kuchyni atd a potkali mě tam lesáci v práci, myslivci i ochranáři a nevšímali si mě že měli práci nebo jsme si popovídali. Jezdim na kole a trampuju už 10 let - po skalách nelezu ale to je asi jedno

  • Autor Karel
  • Datum a čas 17.11.2012 18:14
Reaguj
spaní

Docela mne dostal váš bivak na Viniční. Je to vůbec povolené? Měli jste během bivaku nějaký "rozhovor" např. s lesákem? Já bych na to asi žaludek neměl...

  • Autor Dáda
  • Datum a čas 17.11.2012 16:19
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Český generál Vojcechovský utíkal s kozáky přes Bajkal před bolševiky

Český generál Vojcechovský utíkal s kozáky přes Bajkal před bolševiky

Co se asi honilo hlavou generálu Vojcechovskému v únoru 1920, když byl pověřen velením velkého sibiřského ledového pochodu přes zamrzlé jezero Bajkal? Ustupovaly při něm desetitisíce ruských protibolševických vojáků, zbytků bělogvardějských... celý článek

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

TEST Lezečky Triop Start

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Chcete-li investovat se ziskem, nakupujte, když jsou ceny nízké, a prodávejte, když jsou ceny vysoké.
TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

Zima je sympatické roční období. I když se vám to nelíbí a je vám chladno, správná bunda vás zahřeje nejen v teple, ale i v pohodlí. A hlavně v ní budete vypadat skvěle. Představujeme náš top
Přes Koněprusy na koloběžce

Přes Koněprusy na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Kopcovitou krajinou přes Koukolovu horu, Koněprusy a Kobylu jsme se vydali na koloběžkách do podzimní přírody. 
Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Když jsme mladí, máme pocit, že jsme všemocní. Můžeme běhat, skákat a věnovat se i dalším aktivním činnostem. Vlivem různých faktorů, mezi které patří i stárnutí, se ale u mnoha z nás v průběhu času vyskytnou
Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Kdo už párkrát v horách byl, moc dobře ví, že obléknout obyčejný městský kabátek a nazout tenisky není správná volba. Vhodné outdoorové vybavení podmiňuje úspěch každého podařeného výšlapu nebo pobytu v pusté divočině.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Sladké vánoce - výstava Praha, Chvalský zámek 26.11.-8.1. 26.11.
Pražská stovka Milín 2.-4.12. 2.12. 18:00
Zimní táboření na Hvězdě Police nad Metují 2.-4.12. 2.12.
Příbramské betlémy - výstava Příbram, galerie Drtikol 2.12.-8.1. 2.12.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Mikulášská Orlice Perná   3.12.

Diskuse

tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 1 příspěvek
Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 134 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 22:20, 134 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38