Obhlídka Srázů v Jizerkách

Obhlídka Srázů v Jizerkách
Jizerské hory. Lezení po drsné žule ve Srázech.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Severní svahy Jizerských hor jsou strmé, divoké, skalnaté a nebezpečné. Jejich divoká krása vyniká na podzim. Proto jsme se vypravili na obhlídku tak zvaných Srázů. Turisté je nejspíš znají jako lesy pod Poledníkem a horolezci jako skály nad Zvonem. 

Obhlídka Srázů v Jizerkách
Jizerské hory. Srázy pod Poledníkem.
Autor snímku Kuba Turek

Tak zvané Srázy v Jizerských horách jsou světem sám pro sebe. Divočejší, kamenitější, nebezpečnější než okolní kopce.

Horydoly.czMAPA Jizerky 1:25 000

Srázy jasně ohraničují čtyři cesty. Na západě protíná napříč celé Jizerky silnice z Liberce do Frýdlantu. Vrcholí Oldřichovském sedle (487 m), kde se dá zaparkovat auto (lepší je ale přijít od vlaku nebo autobusu z Oldřichova) a pojíst v hospodě U Kozy, případně nouzově přespat na půdě.

Noc ve spacáku lze přežít i na Viničné cestě na některém z vyhýbacích míst pro těžkou lesní techniku. Téměř vodorovná Viničná cesta protíná spodní část Srázů ze severu a traverzuje pod nejzajímavějšími skalnatými partiemi bukových lesů. Spojuje obec Ferdinandov a Oldřichovské sedlo. Štěrková cesta je sice sjízdná pro auta, ale je vyhrazená pouze pro lesnický personál. Proto také na ní není téměř žádný provoz.

Horydoly.czPěší víkend v Jizerkách

Nová Poutní cesta sleduje jako upravená stezka strmé údolí potoka Malý Štolpich a odděluje Srázy na východě od oblasti Štolpichů. Vede po ní modrá turistická značka, která z Ferdinandova vystoupá až na Bílou kuchyni na hlavním hřebenu Jizerských hor.

Horydoly.czNová Poutní cesta na kole

Jižní hranice Srázů vede právě po tomto hřebeni. Vede jím zelená značka od Bílé kuchyně přes Divočák a Poledník (867) do Oldřichovského sedla.

Výlet mezi ohromné kameny a mohutné stromy

Od Kozy z Oldřichovského sedla (neboli hospody Hausmanka, neboli z Hemmrichu) jdeme nejprve po Viničné cestě, mineme odbočku doleva dolů po modré značce do Hejnic a narazíme na naučnou tabuli s popisem opevnení z 2. světové války. Naproti přes cestu vidíme nenápadné schody do svahu. Stezka po nich vede k nejhezčí skále v Jizerkách.

Zvon a jeho okolní žuloví souputníci lákají k lezení. Na výběr jsou supertěžké, odvážné, rekreační i lehké výstupy. Všechny jsou zajímavé a na téměř všechny potřebujete mít s sebou místního znalce. Je to podobné jako v pískovcových skalních městech. Cesty a někdy i skály se těžko hledají, orientace je spletitá, mnohdy vyžaduje lezení nějaký speciální trik, skryté jištění, nebo jinou specialitu. Při tom hrubá žula nic neodpouští - pády jsou zde dlouhé a často končí mezi ostrými kameny, jištění není mnoho a odvážným štěstí přeje (většinou).

Lesní stezka kličkuje mezi skalami po terénním hřbetu, který je osázený většími či menšími skalami. Nejprve se držíme vlevo, potom přejdeme doprava. Poslední významnou skálou je Ostrý roh, který poznáme nejen podle tvaru, ale také tak, že v jeho hladké západní stěně vede výrazný spárokomín zakončený borovicovým pahýlem viditelným zdaleka.

V hlubokém lisí cestičku jenom odhadujeme, občas si pár desítek metrů zbytečně zajdeme, ale zabloudit není kde. Po levé ruce máme stále skalnatý hřeben. Projdeme skrz dlouhý úzký průchod ve skalách. Je to něco mezi tunelem, skalní bránou a jeskyní. Poté už není daleko k bezejmennému vrcholu (713), kde hřeben vrcholí. 

Po pár desítkách metrů klesání se ocitneme na zelené turistické značce. Okolo ní můžeme najít osamělé skály, z nichž nejznámější je Skrytá věž, Jizerský Kostelík, Sviní kámen a Jízdenka.

Horydoly.czVIDEO: Severní Zvon od Ginzelů

Na Poledník nahoru a pak zase rychle dolů na Viničnou cestu

Po pohodlné cestě stoupáme doleva na Poledník. Ohromují nás majestátní bukové lesy jakobo byz konce. Teď na podzim jsou už bez listí a ve větru se působivě kymácejí vytve vysoko v korunách stromů.

V širokém nenápadném sedle mezi Předním a Zadním Divočákem (857), než cesta začne zase výrazně stoupat, uhneme na zarůstající lesní traktorovou cesta skoro nazpátek. Na hraně svahu cesta zmizí v terénu a my se vydáme údolím přímo dolů. Rychle klesáme rovnou dolů po prameništi potoka, až najdeme malou loveckou chatu Pod Poledníkem. Říká se jí také U Drsňáka Harryho. Není otevřená pro veřejnost, ale najdeme u ní studánku a na ohništi se dá rozdělat oheň.

Od myslivecké chatky sestupujeme podél potoka. Pokud se budeme držet na levém břehu, budeme se prodírat nejasným terénem okolo skály Kozel a vedlejší Kozlí jehly, pod nimi okolo Červených skal. Po pravém břehu vede opuštěná lovecká stezka, která byla kdysi upravená jako pohodlný lesní chodníček. Ještě dnes jsou v terénu patrné zbytky můstků, schodů a vyšlapaných serpentin. V obou případech se nakonec ocitneme na Viničné cestě, která bezjmenný potok překonává mohutným kamenným mostem v zatáčce pod mořem obrovských žulových balvanů porostlým polštáři zeleného mechu.

Jizerské hory. Bouldering ve Srázech.

Děkujeme, divoká přírodo, za nezapomenutelný zážitek

Po Viničné cestě se vrátíme do Oldřichovského sedla. Není důležité, kolik kilometrů jsme ušli a kolik metrů nastoupali, ale že nám cesta trvala rychlým tempem půl dne. 

Převížná část popsané trasy vede v přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny. Není tedy možné tudy chodit jakjo turista, ale pouze jen jako horolezec, který jde lézt na zdejší skály. Prakticky však v této výjimečně zachovalé přírodě potkáme jednou za čas romanticky založeného turistu a horolezci se drží převážně jen okolo Zvonu.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě   

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Ven se musí za každého počasí

Je vidět že není špatného počasí a to mě starého trampa těší. Jen tak dál hoši a děvčata.

  • Autor Frenk
  • Datum a čas 22.1.2013 22:27
Reaguj
spaní

Pokud si neustele přímo v rezervaci a nebude rozdělávat oheň, tak to nikomu vadit nebude. A základ je brzo vstávat a pozdě chodit spát.

Základ je, aby nenechal hromadu odpadků, spaním pod celtou se příroda neničí.

  • Autor Miroslav Kolombo
  • Datum a čas 29.11.2012 21:39
Reaguj
Děláš bordel?

Běžně se tam takhle spí tak co prudíš. Když nedělám bordel nikdo mě nikdy neprudil-spal jsem tam třeba v ŘOPÍKU, na viničné, u potoka, v sedle pod Paličníkem u pramenu, v přístřešku na Bílé Kuchyni atd a potkali mě tam lesáci v práci, myslivci i ochranáři a nevšímali si mě že měli práci nebo jsme si popovídali. Jezdim na kole a trampuju už 10 let - po skalách nelezu ale to je asi jedno

  • Autor Karel
  • Datum a čas 17.11.2012 18:14
Reaguj
spaní

Docela mne dostal váš bivak na Viniční. Je to vůbec povolené? Měli jste během bivaku nějaký "rozhovor" např. s lesákem? Já bych na to asi žaludek neměl...

  • Autor Dáda
  • Datum a čas 17.11.2012 16:19
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Brdy AKTUÁLNĚ 2019

Brdy AKTUÁLNĚ 2019

KALENDÁŘ TURISTICKÝCH AKCÍ Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd.... celý článek

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2019

Veletrh Holiday World pořád stojí za návštěvu

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský, a proto se i letos na devadesátikilometrové trati
Jen tak se proběhnout

Jen tak se proběhnout

AKTUALIZACE Milovníci běhání mají v Praze celou řadu míst, kam si chodí udržovat fyzičku. Nabízíme několik tipů na místa, která mají polykači kilometrů nejvíce v oblibě. Zejména v parcích se budete muset obrnit
Kuponovník vám ušetří peníze při nakupování

Kuponovník vám ušetří peníze při nakupování

Slevy, akce, kódy, kupony, výhody a doprava zdarma! Internetový portál Kuponovnik.cz zpřístupňuje zákazníkům slevové kupony, kódy a akční nabídky českých internetových obchodů i kamenných prodejen. Přináší stovky slev, zvýhodněných nabídek a slevových kódů z e-shopů.
Lyžování ve Francii bez problémů

Lyžování ve Francii bez problémů

AKTUALIZACE Lyžování ve Francii je zážitek. Abyste si ho nezkazili zbytečnými problémy, připravíme vás na ně. Co se může stát a jak tomu předcházet, radí zkušení průvodci.
Dlouhá cesta na Zinalrothorn

Dlouhá cesta na Zinalrothorn

CLIMBING GUIDE 1991, Trift, Walliské Alpy. Sedím v potemělém podkrovním pokoji horské chaty a hlavou se mi honí zážitky uplynulého dne. Brzké vstávání, ranní chlad, výšlap na první alpský vrchol, výhledy na Matterhorn,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 22.-24.2. 22.2.
Sport Expo - veletrh Polsko, Kielce 22.-24.2. 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 22.-24.2. Cestovní ruch 22.2.
Babia Hora - diashow Oravská Polhora, Slaná voda 22.-24.2. 22.2.
Cyklocestování - festival Frýdek-Místek, Vlast 22.-24.2. 22.2.
Horobál Frenštát pod Radhoštěm 22.-23.2. 22.2.
Rovaniemi 150 - cyklomaraton Norsko 22-28.2. Snowbike 22.2.

Diskuse

Bez peněz do chaty nelez pieda, 22.2.2019 16:48, 6 příspěvků
Imunita Karla, 22.2.2019 14:25, 6 příspěvků
Orthomol Pavel, 22.2.2019 13:17, 3 příspěvky
Imunita Lenka, 21.2.2019 11:48, 6 příspěvků
Imunita Karla, 20.2.2019 10:58, 6 příspěvků
Imunita Lenka, 19.2.2019 13:24, 6 příspěvků
hrady a zámky Hankos, 18.2.2019 7:25, 1 příspěvek
To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Holiday World 2019 Horydoly , 19.2.2019 23:33
Travelfest 2019 Horydoly , 19.2.2019 0:16
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.2.2019 23:44
Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35