Opravdu poloviční loďák?

Opravdu poloviční loďák?
SDÍLEJ:

Horolezecké metodické příručky v naprosté většině doporučují jištění poloviční lodní smyčkou. Pokud takové doporučení do puntíku dodržíte, s největší pravděpodobností zabijete sebe nebo někoho jiného!

Potřeba jištění pomocí karabiny a uzlu může nastat náhle a neočekávaně.

Když je třeba spěchat

Vzpomínám si, jak jeden člen jeskyňářského družstva po dlouhém soukání důlní chodbou usedl potmě na okraj hluboké šachty, bez možnosti jiného návratu než vzduchem, a u pasu nenahmatal slaňovátko.

Nebo podruhé v projevu bezmezné důvěry, či spíš naprostého zoufalství, ozvalo se odkudsi zhora: "Vidíš to lano? Chyť mne na poloviční loďák, asi spadnu!"

Namotal jsem uzel správně?

V takovou chvíli začínají ruce automaticky motat cosi, co vypadá správně, jako půlka lodní smyčky, vše vypadá dobře, ale najednou se to rozsype. Tak tohle už od pohledu nemůže udržet ani prd.

Tak znova. Zas to samé! K tomu zní zpravidla metodická přípomoc: "Tak udělej už konečně tu poloviční lodní smyčku, proboha!"

Přestože je metoda s uzlem na HMS karabině pravděpodobně to nejlepší a nejspolehlivější pro jištění i slaňování kohokoliv a kdykoliv, neboť je téměř blbovzdorná, smrtelné nebezpečí je skryto v prostém názvu.

Poloviční lodní uzel je ve skutečnosti půlka liščí smyčky

Bohužel nezbývá, než si při vázání metodicky správné "poloviční lodní smyčky" neustále opakovat: "Nesmím uvázat půlku lodní smyčky!" Protože poloviční lodní smyčka není půlka lodní smyčky, ale půlka smyčky liščí, též zvané prusik.

Díky tomu paradoxně hrozí největší nebezpečí právě lidem, kteří vázání i nahazování základních tábornických uzlů ovládají s naprostou jistotou. Pokud si zapamatují metodicky správný název, nedovede je ke správnému uzlu.

Horolezci ví, co čem mluví. Ale co ostatní?

Přitom uzel na HMS karabině, doporučený mezinárodní unií horolezeckých svazů (UIAA), je jistě to nejlepší co do jednoduchosti, spolehlivosti i bezpečnosti pro jištění i slaňování.

Zběžným nahlédnutím do některých současných metodických příruček je vidět, že autoři systematicky útočí na nehorolezeckou veřejnost, která má jejich metodice uvěřit.

Žádná z metodik se bohužel o rozporu v pojmenování nezmiňuje. Dokonce nejčerstvější Horolezecká abeceda přímo zavrhuje autory, kteří se zavádějícímu označení ve svých textech pokusí vyhnout. Je třeba doplnit, že například na německé Wikipedii vede také přímé spojení mezi lodní smyčkou a poloviční lodní smyčkou, ale propojení k prusiku, neboli liščí smyčce tam neexistuje.

Výběr z metodik

Horolezectví. Vladimír Procházka.

Jistí poloviční lodní smyčkou. Str.69 Obr.49: HMS + poloviční lodní smyčka Str.108 Obr.156,157: Lodní smyčka Str.112 Obr.168: Prusík (pojmenování Liščí smyčka nepoužívá)

Uzly pro horolezectví. Radek Lienerth a Jiří Vogel

Str.9 Obr.10: Lodní smyčka.

Str.10 Obr.11: Liščí smyčka - Prusík

Str.18,19 Obr.27: Poloviční lodní smyčka určená k jištění.

Jistící pomůcky pro horolezectví. Radek Lienerth

Str.3 Obr.1: HMS - jištění pomocí polovičního lodního uzlu.

Horolezecká abeceda. Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol.

Jistí poloviční lodní smyčkou. Pokusy nepoužívat zavádějící pojmenování navíc označuje jako omyl a nesprávné označení.

Str.45 Obr.32: Jistící metoda UIAA - jištění poloviční lodní smyčkou.

Str.221: Jistící metoda UIAA - brzdný účinek polovičního lodního uzlu.

Str.92 Obr.94: Karabina HMS - název vznikl z německého označení pro jištění poloviční lodní smyčkou Halbmastwurfsicherung.

Str.43 Obr.25: Lodní smyčka, Obr.26: Prusík - Liščí smyčka.

Metodika HO Sakal.

Poloviční lodní smyčka se používá nejen k jištění, nedrží - klouže, třením brzdí posunování lana, nejlépe na HMS karabině, snadno se váže, i jednou rukou.

Wikipedia.cz

Karabina typ H: Hruškovitého tvaru určená pro jištění pomocí poloviční lodní smyčky (HMS).

Wikipedia.de

http://de.wikipedia.org/wiki/Webeleinenstek Mastwurf am Karabinerhaken zde od vyobrazení poctivé lodní smyčky v karabině, jsme nasměrováni na Selbstsicherung: Halbmastwurf http://de.wikipedia.org/wiki/Halbmastwurf, Ankerstich http://de.wikipedia.org/wiki/Ankerstich, Knotenkunde http://de.wikipedia.org/wiki/Knotenkunde, liščí-prusik http://www.burgenlandfeuerwehr.de/infos/ausbildg/kn-anker.htm.

Možná místo HMS by mělo být HDAS-HalbDoppelterAnkerstichSicherung.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

svatá pravda
Ty kecy "ještě jsem nikoho nezabil" a "zatím žiju" si nechte od cesty. Viděl jsem na vlastní oči pád na blbě uvázaném "půlloďáku". A byl to druholezec jištěný zeshora. Pád byl kolem osmi metrů, holčina to se štěstím přežila. Osvěty není nikdy dost, holenkové.
  • Autor Jerry
  • Datum a čas 24.5.2010 16:34
Reaguj
Dle mého názoru poloviční lodní smyčka nejde uvázat.Lezu cca 5. let a občas jí použiji a ještě jsem nikoho nezabil :-) ,a kdo to neumí ať nepoužívá.
  • Autor vojta
  • Datum a čas 3.6.2008 18:24
Reaguj
Opravdu poctivá práce
Ahoj, nemohu říci, že jsem se při čtení tohoto článku nepobavil. Nemohu ani říci, že nesouhlasím s předchozími hlasy brojícími proti. Jestli měl článk říci: "dávejte si bacha co vážete" tak ok (s výhradou teorie o názvosloví to je Mudlovina úplně). Ale jinak je to Mudlovina. Když si nejsem jist, tak to zkusím jestli to funguje, než si do toho sednu (jsem-li takový matlák). Honza
  • Autor Honza
  • Datum a čas 29.5.2008 22:01
Reaguj
Mohu jen souhlasit. Je-li pullodak pulkou lisci nebo lodaku mi prijde jako plane teoretizovni. Clovek, ktery si pri vazani onoto uzlu bude rikat "Taaaak, a ted udelam lodak, ale jen napul", nejspis fakt spatne dopadne. Podobne jako ten, co si bude rikat: "Ted udelam pul lisci".
Podle mne je to stejne pulka toho, jako onoho a stejne tak neni. Je to uzel, ktery, kdyz ho chci pouzivat, se musim naucit a stejne si kontrolovat, co jsem to vlastne udelal. Ve tme zejmena.
  • Autor Dag
  • Datum a čas 10.5.2008 07:10
Reaguj
hmm
A uz je to zase tady: "Pokud takové doporučení do puntíku dodržíte, s největší pravděpodobností zabijete sebe nebo někoho jiného!" No nevim, vcera jsme s pullodakem s brachou dobrali sedm cest, ve dvou z nich jsme jistili i prvolezce, protoze jsme museli standovat uprostred. A zatim zijeme. Kdo nedokaze udelat pullodak podle obrazku, tak je blb a basta. A kdo ho udela blbe a nevsimne si, ze mu to v karabine prilis nedrhne, tak je taky blb. (Coz neznamena, ze se mi to obcas ve zkratu nepodari.)

No a kdyz bysme chteli teoretizovat, jestli pullodak je pulka lodni smycky nebo ne, tak mam jeden argument proc je. Oblibenym zpusobem vazeni lodaku je ten, ze se (1) vezme lano do prekrizenych ruk a (2) ruce se srovnaj a (3) prekrizej naopak. (Popis nic moc, ale predpokladam, ze teoretici znaji.) No a kdyz krok (3) neudelam a misto toho dam ruce dlanema k sobe, tak mam pullodak.

Ale hlavne plati ten prvni odstavec.

  • Autor jx zero
  • Datum a čas 9.5.2008 07:49
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Glamping: luxus v přírodě

Glamping: luxus v přírodě

Stanovali jste v přírodě a po pár dnech zatoužili po sprše a pohodlné posteli? Pak je glamping přesně pro vás! Pojem glamping vznikl spojením slov glamour a camping. Představuje nový trend v cestování, který spojuje... celý článek

Letištní kódy IATA-Codes

Slovenský skialpinista zahynul u Obertauern

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Ochutnáme něco doma kvašeného. Pickles?

Ochutnáme něco doma kvašeného. Pickles?

RECEPT Kvašené zelí nebo okurky čas od času ochutná každý. Kvasit neboli fermentovat lze ovšem téměř jakoukoliv zeleninu, houby a dokonce i mnohé druhy ovoce. Mistři kuchaři fermentují také maso, klobásy, salámy
Jarní veletržní víkend v Letňanech

Jarní veletržní víkend v Letňanech

Nenechte si ujít konglomerát outdorových veletrhů v Praze Letňanech. V Pražském veletržním areálu se koná Holiday World (cestovní ruch), Kolem světa (cestovatelský festival), For Bikes (cyklistika) a Sport Expo (sport).
Fakta v kostce - vybavení pro domácí posilování

Fakta v kostce - vybavení pro domácí posilování

Domácí silový trénink je stále populárnější. Mnoho lidí chce posilovat pravidelně bez návštěvy fitness centra. Proto roste zájem o kvalitní fitness vybavení.
Komořanské jezero pod Krušnými horami

Komořanské jezero pod Krušnými horami

Fascinující geologický děj se odehrál pod Krušnými horami - před 65 miliony let se tam rozlévalo slané moře, to se přes 20 miliony let změnilo na obrovské sladokovodní jezero, samovolně se
Hlúpy vrch a Kopské sedlo: skialpová túra do lyžařské minulosti

Hlúpy vrch a Kopské sedlo: skialpová túra do lyžařské minulosti

Letos je to sněhem v Tatrách bída. Napadlo ho málo, jezdí laviny a tvoří se krusta. Tyto podmínky ovšem prospěly Belianským Tatrám, kde se dají lyžovat svahy, kam bychom se jindy neodvážili.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Má vlast cestami proměn - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-30.4. 1.4.
Velikonoce Veselý Kopec 3.-6.4. 3.4.
Veduty Českých Budějovic - výstava České Budějovice, Jihočeské muzeum 12.9.-6.4. 6.4.
Norsko - diashow Liberec, Krajská vědecká knihovna Přednáší Martin Loew 8.4. 18:00
PAF - festival potápěčské fotografie Tachov, Mže 10.-12.4. 10.4.
Valná hromada ČHS Praha 11.4.
Sázava - odemykání Týnec 11.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   11.4.
Horský půlmaraton Sušice 11.4.
Vltava - odemykání řeky Český Krumlov 11.4.

Diskuse

cпрут сайт зеркало блэксп... Richardcusty, 6.4.2026 12:24, 6 příspěvků
Поставки редкоземельных м... SusieImalm, 6.4.2026 7:09, 3 příspěvky
Продажа редких металлов и... SusieImalm, 5.4.2026 23:54, 1 příspěvek
The vanquish terpene prod... Jamescog, 5.4.2026 20:57, 1 příspěvek
cпрут сайт зеркало bs2web at Donaldanaws, 5.4.2026 20:43, 6 příspěvků
Sokcviyijjjj hejod48243 hejod48243, 5.4.2026 20:14, 1 příspěvek
банда казино - официальны... banda_mmsi, 5.4.2026 18:41, 132 příspěvků
Дедди казино - официальны... Deddi_iopt, 5.4.2026 18:03, 132 příspěvků
IsmaelEvirm Lhanebal, 5.4.2026 17:31, 132 příspěvků
кактус казино - официальн... kaktus_skPa, 5.4.2026 17:20, 132 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Velikonoce v Lošticích Horydoly , 3.4.2026 22:52
Velikonoce v Jizerkách Horydoly , 3.4.2026 22:48
Na Budějovicku začíná 11 ... Horydoly , 3.4.2026 22:42
Velikonoce ve středních Č... Horydoly , 3.4.2026 22:39
Sváteční menu na hladině ... Horydoly , 3.4.2026 22:37
Velikonoce a duben na zám... Horydoly , 3.4.2026 22:33
Velikonoce Mělník Horydoly , 3.4.2026 22:29
Re: gamess sokarovskiy sokarovskiy, 1.4.2026 15:00