Přeletěl Alpy na paraglidu

Přeletěl Alpy na paraglidu
X-Alps 2013. Paragliding.
Autor snímku Martin Kráčalík – Seven Days
SDÍLEJ:

Redbull přichystal unikátní závod nazvaný X-Alps. V pondělí 23. července odstartovali paraglidisté v oblasti Dachsteinu a za dvacet dní doletěli a došli na druhou stranu Alp do Monaka. Český reprezentant Jan Škrabálek skončil na 11. místě.

Horydoly přinášejí průběžné zpravodajství a fotografie ze závodu.

9. srpna
Škrabálek skončil jedenáctý

Český reprezentant Jan Škrabálek si doletěl a také došel pro jedenácté místo v extrémním a prestižním závodě Red Bull X-Alps.

Zpráva o tom poběží dnes v televizní relaci Branky body vteřiny na ČT1 v hlavních i večerních zprávách. Další obrázky by měly být vidět v zítřejším Dobrém ránu. Zítra může shlédnout sestřih X-Alps na Eurosportu ve 23:45 hod. Pořad se jmenuje se Adventure.

8. srpna
Všichni šli celou noc

Jan Škrabálek má ještě hodinu cesty před sebou. Snad to dopadne na 11. místo. Šel celou noc celkem v kuse kolem sta kilometrů ve výšce od 380 do 2100 metrů nad mořem s veškerou výbavou. Ale také ostatní závodníci šli. Český realizační tým nečekal, že dalším dvěma to ve vyšších horách půjde tak dobře.

7. srpna
Jde se do finále

Ještě zbývá pětadvacet hodin do cíle paraglidingového závodu X-Alps. Všichni závodníci se soustředí, aby urvali co nejlepší umístění. Český reprezentant Jan Škrabálek teď svádí boj o osmé až desáté místo. Půjde přes celou noc až do 10:30 hod, kdy bude konec.

3. srpna
Peter Vrabec byl eliminován

Slovenský reprezentant Peter Vrabec byl eliminován, čímž se startovní pole zmenšilo o třetinu na dvacet nejvytrvalejších závodníků. Předpověď počasí na víkend je po dlouhé době přívětivá. Můžeme tedy předpokládat, že v pondělí se do cíle v Monaku dostaně vítěz závodu X-Alps. Ostatní soutěžící budou mít po jeho přistání na ponton ukotvený v Monackém zálivu pouhých 48 hodin, aby dosáhli cíle.

1. srpna
Běh s padákem na zádech

Desátý den závodu X-Alps přinesl první vážnější úraz. Belgičan de Dorlodot si zlomil ruku během přistání v silném údolním proudění poblíž švýcarského průsmyku Furkapass. Malá skupinka spřátelených závodníků se tak zmenšila na česko-španělskou dvojici.

Podívejte se na fotogalerii z létání na padáku a chození s padákem na zádech v okolí Eigeru.

Prvního srpna bylo slunečné, ale prakticky beztermické počasí se silným výškovým větrem, takže se piloti posouvali k cíli jen krátkými přerušovanými lety. Honzovi Škrabálkovi se bohužel nepodařilo včas dostat přes Grimselpass a přeletět rozsáhlé ledovce. Vzhledem k přicházející studené frontě musel z průsmyku nekonečnými serpentinami sejít po svých a druhý otočný bod trati Eiger obešel dvoudenním pochodem. Celou dobu šel v silném dešti.

Nepřízeň počasí proměnila původní myšlenku dálkového přeletu nad Alpami va nekonečné pochodové cvičení. Do čela závodu se tak dostal Rumun Coconea, který svým heroickým výkonem každodenního běhu na sto kilometrů s minimálním použitím padáku zvedá žluč konzervativním příznivcům paraglidingu.

31. července
Odstřel v lomu cloumal padákem

Jan Škrabálek se cítí ve srovnání s ostatními závodníky poměrně dobře. Problém s achilovkami se zdá být prozatím zažehnaný, nasadili jsme speciální léky, navic si nohy dnes díky poměrně dlouhému letu odpočinuly. Poposkočil za dnešek o dvě příčky, ale pohyb v průběžné výsledkové listině je velice relativní. Už několik dní drží při sobě malá skupinka závodníků, kteří se spřátelili natolik, ze si vyměňují typy, kde je lepší start, či kde více nosí termické proudění. Rovněž bivaky stavíme prakticky dohromady se Španěly, Belgičany, Rakušany a dalšími.

Přes den Honza pije většinou neslazenou vodu, občas Red Bull nebo iontový nápoj. Nejvíce si pochvaluje místní slaninu, tu musím kupovat neustále a je pravda, že se mu po ní nejlépe šlape. Vezeme s sebou osm párů bot, ale prakticky střídáme jen dvoje, podobně je tomu i u oblečení.

Dnes jsme startovali ze Strelapass nad Davosem a Honza dolétl čtyřicet kilometrů před Oberalppass, do kterého bude muset pravděpodobně do rána dojít. Byl to dost neobvyklý start ze skalního žebra na boční vítr. Většina proletěla sedlem do závětří na slunečnou stranu, kde ač se to zdá nelogické, nastoupala pár set metrů nad start, aby se mohla pustit proti větru na další hřebeny. Při přeletu města Chur se střílelo v lomu natolik, ze to pořádně zacloumalo i padákem.

30. července
Mezipřistání na Marmoladě

Po prvním týdnu se čelo závodu posunulo z Itálie do švýcarských Alp. Od prvního startu na Dachsteinu pilotům nepřeje počasí a dlouhé přelety jsou nuceni nahradit mnohakilometrovými pochody s veškerým povinným vybavením na zádech.

Podívejte se na fotogalerii z Dolomit.

Závod X-Alp je specifický především obtížnými vysokohorskými podmínkami a velice přísnými pravidly, které každých 48 hodin nekompromisně diskvalifikují posledního závodníka v poli. K pondělnímu večeru byli diskvalifikováni již tři soutěžící a další tři závod vzdali ze zdravotních důvodů. Startovní pole se tak nečekaně zmenšilo na 24 závodníků a v nejbližších dnech lze očekávat další odstoupení, neboť stovky kilometrů nachozených v horských podmínkách s těžkým padákem na zádech zanechávají znatelné stopy na fyzickém i duševním stavu závodníků.

V soutěži vedle sebe stojí piloti světové špičky, schopní během jediného dne uletět na padáku více než sto kilometrů, s dálkovými chodci, kteří téměř beze spánku ujdou denně až 90 kilometrů. Do první kategorie můžeme zařadit Švýcara Martina Müllera, který díky skvělé znalosti alpských podmínek uletěl v téměř neletových podmínkách alpského fénu hned v první den závodu devadesát kilometrů, čímž získal výrazný náskok, který si udržel doposud.

Opačným extrémem je výkon rumunského závodníka Tomy Coconea, nazývaného Terminátor, jehož letová část trati je zanedbatelná, kdežto část absolvovaná pěšky se vymyká chápání běžného smrtelníka. Prakticky lze říci, že Coconea celý závod s batohem na zádech běží, přičemž spí jen tři či čtyři hodiny denně.

Za zmínku jistě stojí i neobvykle krátká účast tureckého závodníka Etike Yurdaera, který si způsobil bolestivé zranění stehna již při přechodu prvního úseku ledovce z Krippensteinu na Dachstein. Zdravotní potíže provází i další závodníky. Například Američana českého původu Honzu Rajmanka trápí žaludeční a střevní potíže, přesto však bojuje s osudem a v soutěži pokračuje. Český reprezentant Honza Škrabálek se od počátku soutěže drží mezi desátou a třináctou příčkou.

Po prvních dvou dnech soutěže, kdy našlapal desítky kilometrů, se mu podařilo uletět poměrně dlouhý přelet do blízkosti italsko-rakouské hranice. Následující den se mu přelet přes divoké štíty italských Dolomit příliš nezdařil a tak raději pokračoval pěšky do Cortina d Ampezzo, odkud se mu v pátý den soutěže podařil skvělý přelet přes první předepsaný otočný bod na vrcholu Marmolady do blízkosti Bolzana. Svůj výkon jako jediný ze závodníků okořenil krátkým mezipřistáním na vrcholu Marmolady, kde se nechal přihlížejícími turisty vyfotografovat, načež znovu odstartoval a pokračoval západním směrem blíže ke druhému otočnému bodu, který tvoří vrchol švýcarské hory Eiger.

Šestý den se vzhledem k absolutní absenci termiky nesly v duchu dlouhého pochodu rozžhavenými italskými údolími. Jen několik málo závodníků se pokusilo odstartovat, což se ukázalo, vzhledem k mnohahodinovému výstupu na místo startu, jako zbytečné plýtvání silami a časem. Sedmý den extrémního závodu přálo alespoň po několik hodin počasí. Honza Škrabálek přistál po divokém letu plném turbulence, se stoupavými a klesavými proudy kolem 10 m/s, pouhý kilometr před švýcarskou hranicí. Celé pondělí, vzhledem k přecházející studené frontě, kterou provází déšť a jemné sněžení, stráví závodníci opět na pochodu. Doufejme, že se Honzovi Škrabálkovi nezhorší počínající zánět Achillových šlach a že se mu v úterý podaří co nejdelší přelet ze švýcarského Davosu, který by ho mohl opět navrátit do první desítky.

25. července
Lienzké Dolomity

Druhý den závodu pilotů svahových padáků napříč Alpami se nesl v duchu náročného pochodu přes hřebeny Vysokých Taur.

Podívejte se na fotogalerii pěšího paraglidingu.

Přecházející studená fronta zabránila jakýmkoli snahám o let na padácích, a tak soutěžícím nezbývalo než naložit svou výzbroj na záda a vydat se po svých. U mnoha závodníků byla znát únava z předešlého pochodu a jejich nohy byly plné bolestivých otlaků.

Na hřebenech hor, kde byla většina pilotů nucena přenocovat, se prudká bouřka změnila ve sněžení. Nad ránem znavená těla sportovců mučily teploty mírně pod nulou.

Již v brzkých ranních hodinách třetího dne soutěže bylo znát, že se příroda umoudřila a vše se obrací k lepšímu. Desítky našlapaných kilometrů nahradily desítky kilometrů uletěných směrem k prvnímu předepsanému otočnému bodu, kterým je Marmolada v italských Dolomitech.

Předpokládaná předpověď počasí nabízí dosažení kýženého bodu i pro českého reprezentanta Jana Škrabálka, který ve středečních večerních hodinách ještě soupeří s prudkými a nevypočitatelnými stoupavými a klesavými proudy v oblasti rakouského Lienzu.

Zítra ve čtvrtek v deset hodin dopoledne dojde k prvnímu vyloučení posledního pilota ve startovním poli. Jan Škrabálek se ale probojovává do první desítky závodníků.

24. července
Špatné počasí na Dachsteinu

Prohlédněte si fotogalerii Jana Škrabálka z oblasti Dachsteinu.

V pondělí 23. července odstartoval výstřelem ze dvou historických pušek z vrcholu rakouského Krippensteinu nejtěžší závod v paraglidingu na světě. Třicet pilotů z dvacítky zemí se pokouší dnem i nocí probojovat přes alpské štíty k nepatrnému pontonu ukotvenému v zálivu u Monte Carla.

Přestože je na absolvování 850 kilometrů dlouhé a neuvěřitelně náročné a nebezpečné trasy vyhrazeno dvacet dní, vyrazili sportovci hned naplno a někteří šestisetmetrové počáteční převýšení pod vrchol Dachsteinu po ledovci doslova vyběhli. Pro pohyb na trati je povolena pouze chůze nebo let na padáku.

Předstartovní nervozitu rozhodně nerozptýlila blížící se studená fronta, která znemožnila start padáků ze sedla Dachsteinu. Závodníci se bez jakéhokoli jištění spustili jižní stěnou o dvě stě výškových metrů níže, kde většina z nich v silném a nárazovém větru odstartovala.

Český reprezentant Jan Škrabálek bojoval se svým padákem v nebezpečné turbulenci více než hodinu, ale podobně jako všem ostatním se mu podařilo uletět jen třináct kilometrů.

Výjimkou v celém startovním poli je Švýcat Martin Muller, kterému se hned v prvním kole podařilo odletět do vzdálenosti 91 km, čímž získal suverénní náskok před celým startovním polem.

Jan Škrabálek zbývající část dnešní trati absolvuje se svým padákem pěšky a zítraby měl překročit Vysoké Taury pravděpodobně v oblasti Vordergesselkopf, odkud se opět pokusí odstartovat a uletět co největší vzdálenost směrem k vrcholu Marmolada v italských Dolomitech. V současné době se drží na skvělé deváté pozici.

22. července
Pět kopců na trase

Podívejte se na mapu závodu. Během soutěže musí závodníci přeletět významné vrcholy Dachstein, Marmolada, Eiger, Mont Gros a Mont Blanc.

19. července
Dvacet dní ve vzduchu

Redbull chystá další unikátní závod X-Alps. V pondělí 23. července odstartují paraglidisté v oblasti Dachsteinu a za dvacet dní by se měli ocitnout na druhé straně Alp v Monaku.

Horydoly budou přinášet průběžné zpravodajství a fotografie ze závodu. Spolupracujeme v tomto ohledu s agenturou Seven Days, která tvoří technickou podporu českému účastníkovi Janu Škrabálkovi.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: recyklace?
Zpravu o prehmatu Novinek.cz jsem psal ja jako nezavisly ctenar, a stejne tak to muze udelat kdokoliv. Z toho bych redakci HD nevinil. K ostatnimu se nevyjadruji.
  • Autor Tok
  • Datum a čas 26.7.2007 16:12
Reaguj
recyklace?
ahoj redakce, zajímavý závod a čtení. Ale, nějak mi to nedá, když už hlídáte kvalitu informací na novinkach.cz a píšete o recyklaci článků z horydoly v Montaně a jinde. Proč nejste natolik důslední a nenapíšete, že i tenhle článek je 100% recyklován, resp. že asi nemáte exkluzivitu a dříve se dá přečíst na jiným servru... Proč ne, všichni nemůžou číst všechno, at to autor dá klidne třeba na 10 míst, ale přijde mi to jako taková zajímavá shoda - před pár týdny píšete o recyklaci článků jako o nějaké senzaci a v tomto případě stejná věc nevadí? Nebo Vám to zatajil ? Tož to jen takový zamyšlení, že mi to přijde trošku nedůsledný postup, ale možná se pletu a je to jinak...
  • Autor PD
  • Datum a čas 26.7.2007 12:19
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


5 mrtvých cyklistů v listopadu

5 mrtvých cyklistů v listopadu

ČERNÁ VDOVA 5 cyklistů a 1 elektrokoloběžkář zemřeli během listopadu. Během dopravních nehod přišlo o život celkem 39 lidí.  ... celý článek

Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2022

Jízda na hraně Franze Klammera

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.
Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Chcete-li investovat se ziskem, nakupujte, když jsou ceny nízké, a prodávejte, když jsou ceny vysoké.
TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

Zima je sympatické roční období. I když se vám to nelíbí a je vám chladno, správná bunda vás zahřeje nejen v teple, ale i v pohodlí. A hlavně v ní budete vypadat skvěle. Představujeme náš top
Jak vsadit Fantom (FTM)?

Jak vsadit Fantom (FTM)?

Fantom je alternativou k Ethereu a představuje blockchain první vrstvy, na kterém můžete vsadit Fantom (FTM) a vydělávat pasivní příjem z kryptoměn.
Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Když jsme mladí, máme pocit, že jsme všemocní. Můžeme běhat, skákat a věnovat se i dalším aktivním činnostem. Vlivem různých faktorů, mezi které patří i stárnutí, se ale u mnoha z nás v průběhu času vyskytnou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční výstava řemesel Vysoké Mýto, Regionální muzeum 23.10.-19.2. 23.10.
Ježíškova stezka Žatec, Regionální muzeum 11.11.-23.12. 11.11.
Vánoční výstava Litomyšl, zámek 13.11.-18.12. 13.11.
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Vánoční výstava Tábor, Galerie 140 24.11.-8.1. 24.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 25.11.-1.1. 25.11.
Vánoční výstava Znojmo, Dům umění 25.11.-22.1. 25.11.

Diskuse

zima Kuba Turek, 4.12.2022 0:33, 2 příspěvky
INU Kuba Turek, 3.12.2022 20:37, 3 příspěvky
INU Honza, 3.12.2022 17:18, 3 příspěvky
zima Jana Bokšová, 2.12.2022 17:55, 2 příspěvky
tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 3 příspěvky
Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38