Přijde záchrana pro horolezce z nebe?

Přijde záchrana pro horolezce z nebe?
Dron.
Autor snímku Michael Beránek
SDÍLEJ:

Možná že není daleko doba, kdy horolezcům v kritické situaci pomůže bezpilotní vrtulník - dron. Drony totiž zaujaly ve výzbroji švýcarské horské záchranné služby důležité místo.

Švýcarský institut pro výzkum sněhu a lavin (SLF) v Davosu už delší dobu používá bezpilotních létajících vrtulníků jako preventivního přístroje pro zkoumání nebezpečí v horách v nebezpečném nebo špatně přístupném terénu.

Technologický pokrok se nezastavil

Dron je malý bezpilotní vrtulník se čtyřmi anebo i více rotory. Některé stroje jich mají až osm.

Vůbec první reálně využitelné drony údajně vyvinuli američtí vojenští vývojáři a byly použity - jak jinak než pro válečné účely - v Iráku, Afganistánu, Pákistánu, Jemenu, Somálsku, Lybii, na Filipínách a v dalších ohniscích amerických válečných aktivit.

Ovšem cíle vojenského dronu jsou jiné než cíle dronů, které používá dnešní civilní svět, a velikost vojenského dronu je většinou dost odlišná od dronů, které se používají v civilním světě. V některých případech se ale jejich práce velmi podobná. Vojenské i civilní drony jsou vysílány na pátrací a záchranné mise.

Civilní využití: především pátrání, fotografování, měření

Dnes se drony běžně používají při prodeji nemovitostí, kontrole letadel, na letecké snímkování, při mapování, kartografii a geografii. Také při kontrole vedení vysokého napětí, zabezpečení areálů a monitorování silničního provozu a dálnic.

Některé drony jsou schopné mýt okna, hasit požáry a některé pošty na světě dokonce už uvažují, jak doručovat poštovní zásilky s jejich pomocí. Také švýcarská pošta učinila velký pokus, údajně se tento vrtulníčkový pošťák zřítil do Curyšského jezera – švýcarská pošta pak tvrdila, že vzhledem k technickým problémům tento „pošťák“ kontrolovaně nouzově přistál.

Také v zemědělství se drony používají před sklizní velkých polí a sekání luk, mají za úkol vyplašit ustrašené kolouchy. Ti díky tomu nepřijdou k úrazu. Dříve je sekačky většinou rozsekaly.

Švýcarská nadace Sauvetage Faons Vaud (volně přeloženo Záchrana živočichů kantonu Waadt), která je podporována myslivci, rolníky a piloty, uvádí, že v roce 2018 bylo zachráněno 254 koloušků. Pro rok 2019 se odhaduje počet zachráněných zvířat na 3000.

Při lesních požárech informace letícího dronu pomáhají požárníkům nasadit jejich aktivity na nejsprávnějším místě. Po požárech pak lesní správa může lehce rozhodnout, na jakém místě začít se zalesňováním, aniž by si někdo musel špinit boty od černého popílku. Lesní zpráva pomocí dronů může zabezpečovat lesní prostory proti pytlačení a státní správa může použít drony nejen na bezpečný dohled ve věznicích, nýbrž i při kontrole hranic.

Dron.
Michael Beránek čeká na dron s kávou. Zatím ještě nepřiletí... Archivní foto: Alex Luczy 

Profesionální použití těchto létajících přístrojů se bude i nadále silně vyvíjet. Už teď k kantonu Tessin dopravují drony denně zkumavky s laboratorními vzorky mezi dvěma nemocnicemi.

Horská pomoc z nebe 

Drony se mohou v horském terénu používat nejen k záchraně někde "zapikolovaných" horolezců, ale mohou pomáhat turistům a lyžařům, kteří jsou z jakéhokoliv důvodu v nouzi. Létající dron s optickou kamerou může specialisty informovat o prekérní lavinové situaci, aniž by se vůbec někdo musel vydat do nebezpečného prostoru.

Švýcarská firma Air Glaciers má od roku 2018 ve své výbavě dva drony, jeden s optickou kamerou a jeden s teplotním snímačem. Ty slouží při hledání zasypaných v lavinovém poli. Velkou výhodou v tomto případě je zkrácení času na lokalizování zasypaných a tím zvýšení šance zasypaných na přežití. Použití dronů také znatelně sníží náklady na záchranu. Dron nazvaný Snow, který vyvíjí firma Nivitec v Sitten, partner Air Glaciers, je specializovaný na hledání lavinových obětí.

Ale na to, že někde na štandu v nějaké severní stěně se najednou objeví u našich rukou dron s čerstvě načepovaným půllitrem chlazeného piva nebo termoskou teplého čaje, si budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Na drony platí stejné zákony, jako na letadla

Není ovšem všechno zlato co se třpytí. Dohled nad celou situací má švýcarský úřad BAZL (Bundesamt für Zivilluftfahrt, úřad pro civilní letectví), který dohlíží, aby uživatelé dronů dodržovali pravidla. Bez speciálního povolení nelze například létat s dronem v menší vzdálenosti než 5 km od letiště, nebo blíže než 100 metrů od větší skupiny lidí v terénu i ve městě.

Také otázka pojištění musí být jasně definována.

Použití dronů s aktivní optickou kamerou je problém legislativní. Platí pro ně ochrana osobních údajů.

Od tohoto roku začala platit povinnost zaregistrovat vrtulníček těžší než 250 gramů.

Švýcarský automobilní klub TCS pořádá pět různých kurzů pro zájemce létání s dronem, protože kdo chce létat s těmito aparáty, obvykle nemá k jejich ovládaní žádné letecké znalosti, na rozdíl třeba od leteckých modelářů.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Valle Bavona je v boulderistickém hledáčku

Valle Bavona je v boulderistickém hledáčku

Třiadvacetiletý švýcarský horolezec Giuliano Cameroni přelezl cestu Baba Yaga 9b ve Valle Bavona / Val Bavona ve švýcarském Tessinu.... celý článek

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Zprávy od horolezců 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Bouldering pod mostem v Pelyňkové ulici

Bouldering pod mostem v Pelyňkové ulici

Industriální boulderingová stěna Pelyňková v Praze 10 vstupuje do druhé pandemické sezony. Letos nově s doskočištěm vysypaným štěrkem a čerstvě očištěnými chyty.
Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK První seriozní pískovcové lezení absovoval potomek na Hruboskalsku, když mu byly tři roky. Vybrali jsme pro něj jedničkovou Prastarou cestu na Řetězovou věž.
České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

KOKOŘÍNSKO Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Jak jsem přežil tři laviny. Jaké jsem udělal chyby?

Jak jsem přežil tři laviny. Jaké jsem udělal chyby?

3x jsem se svezl s lavinou. 3x jsem měl obrovské štěstí, že jsem to přežil. 3x to byla moje chyba. Doufám, že omyl, za který se platí životem, už neudělám. Nikdy
Čechůň, zastrčená skalka Jizerských hor

Čechůň, zastrčená skalka Jizerských hor

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK Další díl vzpomínek na devadesátá léta nás přivádí do Jizerských hor. Našli jsme tam skálu, o které jsme se původně domnívali, že je to Skrytá věž. Pak jsme

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Síla komunit - přednáška Impact Hub - online 26.4. 19:30
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.

Diskuse

Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 19:19, 4 příspěvky
Grafy Michael Beranek, 20.4.2021 19:04, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 15:08, 4 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 11:02, 4 příspěvky
Grafy Erik, 19.4.2021 23:34, 2 příspěvky
Tvrdý povrch Geograf, 19.4.2021 11:19, 2 příspěvky
To těžko Horydoly , 16.4.2021 21:12, 2 příspěvky
To těžko ONDTOM36, 16.4.2021 20:49, 2 příspěvky
Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků
REHA- Maxi Bretislav, 15.4.2021 21:24, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27