Rybízovy horolezecké Tatry

Rybízovy horolezecké Tatry
SDÍLEJ:
Po více než dvou desítkách let by se měl na knihkupeckých pultech objevit nový horolezecký průvodce Vysokých Tater, který budou moci používat všichni - začátečníci, rekreační lezci i místní práskači.
Jak na to

Nízké ale nebezpečné

Vysoké Tatry dosahují sice velehorských výšek jen několika štíty, ale na horolezce v nich čekají pravá horská nebezpečí. Uvádíme největší rozdíly od Alp: 1) skála je často lámavá, 2) žula nedovoluje tolik možností pro jištění jako vápenec, 3) všudypřítomný mech výborně drží za sucha, ale ve vlhku se mění na klouzavou hmotu, 4) laviny ve žlabech se špatně odhadují, 5) málo cest je zajištěno tak dobře, jako populární klasiky jinde a 6) sestupy jsou často orientačně náročné a uskutečňují se pěšky.

Na přelomu května a června má totiž vyjít výběr sto jedenácti nejkrásnějších tatranských túr obtížnosti III až VIII. "Šestatřicet cest jsem opatřil nákresy, zbytek slovním popisem," říká autor a zároveň vydavatel průvodce Petr Piskač. "Vázaná kniha s tvrdou obálkou bude stát okolo dvou set osmdesáti korun."

Publikace je schválená vrcholovou komisí Českého horolezeckého svazu. "Členové komise průvodce prohlédli, a tak je zajištěno, že v něm nebudou zmetky," prohlašuje Petr Piskač. "Svaz dokonce přispěl malou částkou na jeho vydání."

Autor rezolutně odmítá, že by se jeho průvodce mohl objevit kromě tištěné verze i na internetu. "To by si každý raději vytiskl z počítače než koupil a já bych z toho nic neměl."

Petr Piskač je instruktorem Českého horolezeckého svazu, předsedou oddílu Horosport Praha a majitelem stejnojmenné komerční lezecké školy. Své horolezecké dětství a mládí prožil v Chotěboři. Kamarádi mu říkají Rybíz. "Průvodce by se měl nejdříve objevit ve speciálních horolezeckých obchodech, poté i v knihkupectvích," slibuje vydavatel.

Recenzi průvodce přinese server Horydoly.cz ihned po jeho vydání. Pro představu, jak bude průvodce vypadat, si můžete prohlédnout několik ukázek, které Horydoly.cz získal mimo oficiální zdroje. "Nákresy budou černobílé," dodává Petr Piskač a více se o ukázkách odmítá bavit.

Co vyšlo před Rybízem

Starší průvodce po Vysokých Tatrách lze získat s notnou dávkou štěstí již jen v antikvariátech. Zde jsou nejznámější z nich:

Kroutil František: Vysoké Tatry pro horolezce

Několik vydání od druhé světové války do roku 1977. Spolehlivé slovní popisy všech tehdejších výstupů. Málo nákresů. Vhodné pro orientačně zdatné vysokohorské turisty a horolezce.

Puškáš Arno: Vysoké Tatry

Desetidílná podrobná monografie všech prvovýstupů, zimních přelezů, důležitých výstupů, která postupně vycházela od padesátých let do roku 1990. Zastaralé jsou tedy především díly na východě Tater v okolí chaty U Zeleného plesa a Téryho chaty, kdežto Kriváň na západě je zpracován téměř aktuálně.

Slovní popisy jsou nevyrovnané, některé přesné a podrobné, jiné jen zhruba určují směr. Za to jsou ale všechny trasy zakreslené do fotografií. Mnohde jsou i poznámky o stavu sněhu a ledu v zimních podmínkách. Proto je průvodce vhodný pro lezení v zimě.

Paryski Witold: Sprzewodnik Tatranski

Několik vydání nejpopulárnějšího polského průvodce zhruba odpovídá Kroutilovu dílu. Hodí se tedy zkušeným lezcům znalým jazyka.

Packo Milan: RP v Tatrách

Výběr těžkých skalních výstupů v dobré skále obtížnosti VI až VIII.

Gálfy Róbert: Vysoké Tatry

Právě vycházející několikadílný průvodce po lahůdkových výstupech. Chybí slovní popis a nákresy nejsou příliš instruktážní. Klasikům budou chybět i jména prvovýstupců. Odrazující je vysoká cena necelých tři sta korun za jeden malý brožovaný díl.

Hlaváčkův plán Vysokých Tater

Detailní plán jednotlivých skalních útvarů ze sedmdesátých let, které popisují autoři průvodců. Minulý rok vyšla jeho reedice v Česku a pirátská verze na Slovensku.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Kdy už to vyjde?
Kdy už průvodčík bude k mání? Slibovali jste začátek června a už začínají prázdniny.... Budu muset lézt zase podle Puškáše.
 • Autor Klasik2
 • Datum a čas 30.6.2003 12:23
Reaguj
Ad.Co vyšlo před Rybízem
Ve výčtu Vám přátelé chybí ještě jedna knížečka, a to: "VYSOKÉ TATRY - výber horolezeckých výstupov" od J.Andrášiho a W.H.Paryského. Vyšlo v roce 1974
 • Autor Petr
 • Datum a čas 5.6.2003 08:22
Reaguj
Kopie ze starých materiálů
Kopie z Previsnuté revue i starých Jamesáků poskytuje Dokumentační a informační středisko Spolku slovenských horolezců JAMES v Bratislavě (www.james.sk). Lze to od nich dostat faxem, mailem i dopisem.
 • Autor Kuba Turek
 • Datum a čas 27.5.2003 20:25
Reaguj
Re: Tomášovi z HO SAKAL
Máš pravdu Tomáši, Ríglové sedlo z Javorové doliny tam skutečně je, ale schéma z průvodce p. Dr. Kroutila, který je zakreslen na str. 296, se podstatně liší od reálné skutečnosti. Ač jsme oba (já a p. Dr. Kroutil) čerpali pravděpodobně ze stejných zdrojů (Knihy prvovýstupů) jsou si obě naše schémata "trochu podobná". To trochu podobná říkám opravdu vážně, neboť se lišíme s p. Dr. Kroutilem v délkách (on píše 8, protože sloučil délky nad 2. kotlem přes 3 prahy do jednoduchého popisu "4 délky II-III)"... Já jsem šel trochu hlouběji, neboť jsem vycházel z dalších publikovaných, skoro samizdatových vydání "Previsnute revue", z období šedesátých a sedmdesátých let (zpracoval Ing. Boháček), kde jsou navíc připojeny (ale jen někde) komentáře prvovýstupců, nebo prvních výstupů ... Nicméně si ti dovolím oponovat v tom, že dnes není jednoduché a tady si dovolím říci, že je to SKUTEČNĚ NEMOŽNÉ půjčit si, a vůbec najít někoho, kdo by ti tyto Jamesáky, Previsnuté revue a starší výtisky Krás Slovenska a časopisů Vysokých Tater (kde jednotlivé stěny vycházely) půjčil třeba jenom k okopírování...Další pravda je, že např. o Malé Žlté stěně se p. Dr. Kroutil vůbec nezmínil, že existuje, ač tam vedou dnes jedny z nejhezčích a nejtěžších výstupů v Tatatrách vůbec... Prostě tehdy byly na výsluní jiné, mnohem přitažlivější stěny... Já mu to nemám za zlé, naopak ho obdivuji. Nesmírně si vážím toho, že dokázal popsat přes 2000 horolezeckých výstupů. Jenže dnes už p. Dr. Kroutilovi hold nevzdám, neboť je bohužel již mrtev, ale jenom ten, kdo dělal podobnou mravenčí práci (a já to asi teď o sobě mohu říci, promiň mi tu troufalost) to dokáže skutečně ocenit. A teď k té "minulosti".Máš naprostou pravdu v tom, že několik vět, které říkají, že horolezeckých výstupů je tam mnohem více by bylo rozhodně prospěšných. Nicméně bych si teď dovolil apelovat na svědomí každého horolezce, aby pečlivě zvážil autorství jakéhokoliv "prvovýstupu", neboť holým základem (než se někam nacpu), je řádně zjistit, jestli jsem skutečně první, kdo uvedeným terénem prolezl. tyto informace najde každý hlavně v Knize prvovýstupů, která je na každé tatranské chatě. Nicméně poslední slovo na závěr: jakémukoliv nýtování nezabrání sebelepší průvodce... Mám toho tolik na srdci, co bych ti chtěl k uvedeným tématům říci, ale není prostor, neboť bych se upsal a já si teď potřebuju oddychnout (alespoň trochu) po této dvouleté práci... Nočních hodin před počítačem bych se teď nedopočítal, a tak pošleš-li mail na rybiz@volny.cz, můžeme se dohodnout kdy třeba zajít na skály, na pivo a probrat to... Díky za reakci. Rybízp.s. další, podrobnější info najdeš na www.horosport.cz/pruvodce
 • Autor Rybíz
 • Datum a čas 25.5.2003 17:51
Reaguj
Re: Slovo autora, Petra Piskače - Rybíze
"...které se nikdy v žádném průvodci neobjevily - např. Ríglové sedlo - Komín návratů (P. Páleníček)" I kdepak. Vysoké Tatry pro horolezce, F.Kroutil, II.díl, Olypia, 1976 (ten zelený díl), str.209, cesta 1356, text odkazuje na schéma č.4, a to je na str.296.Také spousty dílčích průvodců jednotlivých tatranských stěn (např. i Malé Žluté stěny, a i tzv. Javorového múru, kde je Komín návratů) vycházely na pokračování v časopise Jamesák. No, až průvodce vyjde a pečlivě si ho prolistuji, tak pak uvidím, kolik tam těch "nikdy nepublikovaných" cest bude...A ještě jedna věc mě trápí. Jako u všech výběrových průvodců, může i tento u mladších uživatelů způsobit zakrytí minulosti. Prostě co v tomto průvodci nebude, nebudou znát. A protože už budou mít tohoto Rybízova průvodce, nebudou se pídit po těch starších, ale kompletních. A co nebudou znát, těžko čekat, že k tomu budou mít nějaký vztah. Takže může dojít k nárustu tlaku dělat podruhé cesty tam, kde už dávno jsou. Nechci být ten, kdo hned obviňuje, ale když dojde na novodobé dělání cest, tak to většinou smrdí nýtováním... Doufám tedy, že průvodce bude obsahovat srozumitelné sdělení, že v Tatrách není jen 111 cest, ale tisícovky, v některých stěnách i velmi hustě vedle sebe. A že když v nich nejsou od pohledu vidět nýty, tak proto, že je naši drsnější předchůdci nepotřebovali.Hore zdar, Tomáš
Reaguj
WWW stránka o průvodci - Výběr horolezeckých cest...
Přátelé, kamarádi!na internetové stránce www.horosport.cz/pruvodce najdete všechny důležité informace, včetně objednávkového elektronického formuláře, vztahující se k tomuto průvodci. V současnosti se tiskne barevný obsah, černobílé texty jdou do tisku toto pondělí. Předpokládaný termín začátku distribuce: první týden v červnu. Hezký den. Autor Výběru
Reaguj
Jak na to ??
Hodnotit pruvodce po Tatrach budu az ho budu mit moznost prolistovat. Dobry vyber tatranskych cest je jiste uzitecny pocin. Nevim, kdo je autorem odstavce "Jak na to" na strance ukazek z Rybizovych horolezeckych Tater, ale at je to kdokoliv vyplyva miz tvrzeni: Uvádíme největší rozdíly od Alp: 1) skála je často lámavá, 2) žula nedovoluje tolik možností pro jištění jako vápenec, ze se autor naprosto scestne domniva, ze Alpy jsou z vapence. Jde o hruby omyl, ktery by se v dobrem pruvodci vyskytnout nemel. Skutecnost je takova, ze ta cast Alp, ktera z vapence opravdu je, je lamavejsi teren nez tatranska zula a zulova (a jina) cast Alp poskytuje moznosti jisteni s Tatrami srovnatelne.
Reaguj
ok, nechám se překvapit.
názor jsem si utvořil na základě zde publikovaného úryvku. budu-li příjemně překvapen, tím lépe.
Reaguj
Slovo autora, Petra Piskače - Rybíze
Pro úplnost a věcnou správnost článku bych rád (jako autor onoho Výběru) poopravil pár nepřesností, které se v článku objevily:- jde o Výběr cest obtížnosti II-VIII UIAA (tedy nikoliv klas. III-VIII)- 36 cest jsem opatřil schématy, které jsem vlastoručně překreslil z Knih prvovýstupů, které jsou trvale uloženy na tatranských chatách. Některé z nich jsou úplně stejné nebo podobné, jako najdete ve Vydání Fr. Kroutila - VT pro horolezce, neboť jsme oba (co se týče schémat) čerpali pravděpodobně ze stejných zdrojů.Chtěl jsem se p. Dr. Kroutila zeptat na pár jeho názorů, týkajích se mého průvodce, ale po mém dlouhodobém pátrání jsem zjistil, že je p. Dr. Kroutil bohužel již po smrti... Ale zpět ke schématům: jasně chci zdůraznit, že uvedené nákresy jsem neobkreslil z žádného předchozího průvodce. V Knihách prvovýstupů je graficky uvedeno mnoho výstupů staršího data (od mnoha zvučných jmen), které se nikdy v žádném průvodci neobjevily - např. Ríglové sedlo - Komín návratů (P. Páleníček) nebo na Ladový štít - cesta zvaná Chuťovka (Drlík-Pelc), či komplet Malá Žltá stěna, kde podle mne vedou jedny z nejhezčích cest v Tatrách, a to je moc velká škoda, neboť jde o hezké výstupy... - poznámka k ceně průvodce: již teď po jednání s tiskárnou vím, že bude průvodce ještě levnější, takže se nechte překvapit....- jinak souhlasím s tím, že průvodce na Internetu nevyjde, neboť jsem na průvodci pracoval téměř 2 roky. Nejde mi v tuto chvíli o "mé" peníze, ale o to, aby se mi zaplatily veškeré náklady, spojené s Grafickým zpracováním a s tiskem...- co se týče mých vylezených cest v Tatrách, jak poukazoval slabomyslný "děd vševěd" Bludský, pak mám v Tatrách vylezeno přes 250 cest (lezu již 17 let) a nikdy jsem netvrdil, že jsem výstupy popsané v mém Výběru přelezl všechny (přelezl jsem 3/4 cest, ta zbývající 1/4 je zpracována podle informací těch, kteří výstup lezli, nebo podle informací u Internetu, starších průvodců, autorů cest a pamětníků... Tyto informace také najdete v předmluvě k průvodci. Takže přezdívka Lukáše Bludského "Blud" je v tomto případě doopravdy odvozena od slovního spojení "šířiti bludy"...Jinak to, že se mám připravit na "kritické - rozuměj pomlouvačné" názory závistivých "rádobykamarádů" mi bylo nedávno naznačeno těmi, kteří také někdy sepsali nějakého horolezeckého průvodce... Kamarádi věřte mi, začínám si zvykat :))) Toť vše. Hezký den všem čtenářům serveru Horydoly.cz!
 • Autor Rybíz
 • Datum a čas 12.5.2003 14:14
Reaguj
pár připomínek
v seznamu již dávno vyšlých průvodců po tatrách chybí výběr Andráši-Paryski, výběr cest s těžištěm obtížnosti okolo pětky až šestky a s popisem sestupůRybízův průvodce: výrazně pochybuji o tom, že autor všechny popisované cesty osobně přelezl, ale vyloučit takovou možnost nemůžu (a nedovedu si představit v tatranském výběru opominout například severní stěnu malého kežmarského, a vím, že tam autor lezl pouze bocekův komín, a to pouze v létě). domnívám se, že autor většinu údajů převzal (opsal) z puškášovy monografie. Takže závěrem: pravděpodobně se jedná o zdařile provedené výpisky z puškáše a ostatních průvodců, ale "nový horolezecký průvodce Vysokých Tater, který budou moci používat všichni - začátečníci, rekreační lezci i místní práskači" mi připadá poněkud nadnesené.
Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

FRANCOUZSKÁ NORMÁLKA Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont... celý článek

Žabka - dobře schovaná pískovcová věž v Děvínském polesí

Alpy AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Český pár zemřel v ledovcové trhlině na Barre des Écrins

Český pár zemřel v ledovcové trhlině na Barre des Écrins

ČERNÁ VDOVA Při výstupu normální cestou na Barre des Écrins se zabili Marek Papoušek a Pavla Marečková. Po týdenním pátrání je našla francouzská horská služba zapadlé do ledovcové trhliny.
Proč nelétám na paraglidu, když se mi to líbí?

Proč nelétám na paraglidu, když se mi to líbí?

Každý horolezec i turista sní, že vystoupá na horu a místo dlouhé cesty dolů rozbalí padák a sletí dolů. Ani já nejsem výjimkou. Prošel jsem proto základním kurzem paraglidingu na Rané, kde začínají
České středohoří AKTUÁLNĚ 2022

České středohoří AKTUÁLNĚ 2022

BOŘEŇ Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2022

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2022

ZÁKAZ VSTUPU DO LESA Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.
Kotníkové lezečky pro nejlepší horolezce 80. let

Kotníkové lezečky pro nejlepší horolezce 80. let

RETRO Lehké a přilnavé botky jsou součástí výbavy každého horolezce. Podívejte se, v čem lezla světová špička před 30 lety.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Olympijský šplh Libčice nad Vltavou, koupaliště 20.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Krumlovský Horák Český Krumlov Vodácko-horolezecký závod 27.8.
Šplh na laně Liberec, Šutr 3.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
24 hodin Le Vysočina Sněžné, Blatiny 23.-25.9. Horolezecké závody 23.9.
Písecký šplhavec Písek, Sokolovna Olympijský šplh 15.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.

Diskuse

Návrh PK, 17.8.2022 10:34, 1 příspěvek
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 14:54, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Enjoy daily galleries billhi18 billhi18, 17.8.2022 16:46
Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02