S průvodcem bezpečně na hory

S průvodcem bezpečně na hory
Martin vylezl do Zlomiskové branky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE. Dnes mají horští turisté a horolezci několikanásobně větší šanci na přežití ve vysokých horách, než před čtyřiceti lety. Pomáhají jim k tomu lepší výzbroj a rychlá dostupnost záchranné služby. To také vede k rozmachu cestovních agentur, které své klienty do hor vodí. Není žádný problém půjčit si nezbytnou výzbroj, zaplatit komerčního instruktora a vyrazit do víru dobrodružství.

"Instruktor se o nás postará, ví přece co a jak," domnívají se mnozí klienti a ve všem na něho spoléhají. Jenže v českých zákonech je zakopaný pes v podobě malé odpovědnosti instruktorů, nízkých požadovaných znalostech a také nekompatibility s Evropou.

Živnostenský list na sportovního instruktora dostanete po absolvování několikadenního školení u státem akreditovaného školícího střediska. Můžete potom se svými klienty vyrazit na skály. Pokud nezvládnete ani to, požádáte o živnostenský list na horského průvodce. To je český hybrid mezinárodně uznávaného horského vůdce a naprostého laika. Nemusí mít žádné velké znalosti hor, nemusí dokonce ani umět zachraňovat lidi z ledovcových trhlin nebo skalních srázů, a také za ně nenese téměř žádnou zodpovědnost. Občas se proto stává, že na vysoké hory vyrazí celý autobus se dvěma či třemi průvodci, jejichž znalosti končí u vedení letního dětského tábora.

Jsou dvě správné možnosti: sami nebo s horským vůdcem

Podle slovenského vůdce Róberta Gálfyho jsou jen dvě správné možnosti, jak jít na hory - buď sám nebo s akreditovaným vůdcem. S vůdcem je to sice dražší, ale bezpečnější. "Matterhorn například běžně vodíme za devět hodin. Znám však mnoho lidí, kteří lezli sami stejnou cestou tři dny."

Pozor na vloni vzniklou Českou asociaci horských vůdců. "Nikdo z nás není vůdcem s uznávanou mezinárodní akreditací," přiznává iniciátor jejího vzniku Dušan Stuchlík. "Tato organizace slouží především proto, abychom se jednou do řad Mezinárodní asociace horských vůdců zařadili a získali pro své členy možnost školení."

Vysoké Tatry, výstup do Zlomiskové branky z kotliny Pod Dračím sedlem.

Kdo vodí turisty, horolezce a skialpinisty na horách

Horský vůdce

Nejvyšší možná kvalifikace pro vodění komerčních výprav na hory. Klienty bere na horské túry, provozuje s nimi skialpinismus, vede lezecký výcvik na nižších skálách i na umělých stěnách a často provozuje kursy různých druhů lezení.

Ve všech alpských zemích může být horským vůdcem jen člen mezinárodní organizace UIAGM. Tato organizace zaručuje náročný výcvik svých členů (již při přijímacích zkouškách vypadnou tři čtvrtiny zájemců), který trvá nejméně tři roky.

Umět lézt a lyžovat je jen podmínkou, aby se ho adept mohl vůbec zúčastnit. Obsahuje totiž hlavně první pomoc, záchranu, odhad nebezpečí, psychologii, pedagogiku, meteorologii a mnoho dalších disciplín.

Horští vůdci ručí za pohyb svých klientů na horách v plném rozsahu a zároveň jsou velmi dobře pro sebe i klienty pojištěni. Jejich činnost určují v alpských zemích zákony, a tudíž nikdo jiný na hory vodit komerční výpravy nesmí.

Horydoly.czCo si myslí rakouský vůdce: Jsem naštvaný na české turisty

Trekkingový vůdce

V některých evropských zemích kvalifikace pro vedení turistického putování po horách. Obvykle se chodí po značených více či méně náročných stezkách od jedné horské chaty k druhé. Oblíbené je například sedmidenní putování okolo Mont Blancu nebo turistické výstupy na Triglav či Mangrt v Julských Alpách.

Horský průvodce

Tuzemská specialita podle živnostenského zákona. Je to člověk, který má povolení dělat něco jako horského vůdce, ale bez jeho znalostí, odpovědnosti a pojištění. Licence vydávají střediska akreditovaná u Ministerstva školství na základě vzdělání a doložené praxe jednotlivých žadatelů.

Horydoly.cz Rozdíl mezi horským vůdcem a průvodcem: Kdo je horský průvodce?

Průvodce cestovní kanceláře

Cestovní kanceláře v česku tak označují každého, kdo vede zájezd na hory. Nenese téměř žádnou odpovědnost a není zaručeno, že vůbec ví, co má na horách s klienty dělat.

Sportovní instruktor

Živnostenský zákon tak označuje lidi, kteří dostanou licenci od akreditovaného střediska vést určitý druh komerčních i neplacených sportovních akcí. Do nich spadá například lezení po skálách, umělých stěnách nebo různé lanové hrátky jako například slaňování.

Instruktor Českého horolezeckého svazu

Člověk proškolený Českým horolezeckým svazem, aby vedl výcvik členů této organizace. Na nikoho jiného se jeho kompetence nevztahují.

Horydoly.czSeznam horoškol: Chceš se naučit lézt? Zaplať

Cvičitel vysokohorské turistiky

Absolventi školení Českého klubu turistů jsou cvičeni na vedení členů klubu na méně obtížných túr v horách. Jejich metodika nepatří mezi nejmodernější. Mají obvykle velké zkušenosti s počasím, přenocováním a orientací v terénu.

Instruktor Österreichische Alpenverein

Výborná kvalifikace pro vedení sportovních oddílů. Kompetence instruktora jsou stejné jako u Českého horolezeckého svazu, ale výuka budoucích instruktorů je mnohem náročnější a jejich znalosti a zkušenosti jsou tedy lepší. Rakouský alpský spolek má pobočky i v Česku.

Člen Horské služby

S voděním na hory nemá nic společného. Jeho kompetence, školení, praxe a znalosti jsou směrovány na záchranu zdraví a života lyžařů, turistů či horolezců.

Horydoly.czFotoreportáž: Služba s anděly našich hor

Provozovatel horolezecké školy

To může být kdokoliv, kdo má peníze a chuť na její provozování. Výuku by měli podle živnostenského zákona provádět sportovní instruktoři.

Horydoly.czReportáž z výcviku: Nerozdávám úmrtní listy

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Aktuálnost tohoto článku

Základní rozdělení pro laiky je v tom, že průvodce vodí na turistiku a lano má v batohu jenom pro případ krajní nouze. Čeští průvodce si to vysvětlují tak, že mohou vodit i na feráty, ale v Alpách nemohou. Horský vůdce naopak používá lano jako základní pomůcku - vodí na horolezecké túry, na ledovce, na skialpinismus, vede kurzy na menších skalách i umělých stěnách.

U vopdáků je to podobě - na prázdninové putování po řece jezdí se skupinami instruktoři a na divoké řeky guidi. Každý umí něco trochu jiného a je specialista ve svém oboru - i když to vypadá divně, tak vést týdenní zájezd středoškoláků na Vltavě v kanoích vyžaduje víc sil a schopností než sjetí Salzy s klienty na raftu.

Reaguj
Aktuálnost tohoto článku

Michale, asi tomu rozumíš - můžeš mi vysvětlit rozdíl mezi průvodcem a vůdcem? Už několik let v tom tápám - co jsem slyšel na zájezdech.

 • Autor IvanN
 • Datum a čas 30.1.2013 20:40
Reaguj
Aktuálnost tohoto článku

Horám zdar,


všechny čtenáře upozorňuji na původní datum vydání tohoto článku, který je starý cca deset let. Mezitím se hodně věcí změnilo a je potřeba uvést některé uvedené fakta na pravou míru. Článek působí tak - že byl vydán letos v lednu.

Za uplynulých deset let vznikla Česká asociace horských vůdců a Český spolek horských průvodců. Organizace dosáhly plného členství v mezinárodních organizacích. Zpřístupňují vzdělání mezinárodního horského vůdce (dle standardu UIAGM) a mezinárodní horského průvodce (dle standardu UIMLA), rovněž sdružují české horské vůdce UIAGM a horské průvodce UIMLA.

Kvalifikace UIAGM a UIMLA jsou jediné mezinárodně uznávané kvalifikace komerční vedení hostů v horském terénu za úplatu (odměnu).

Ve zmiňované Francii, nebo Slovinsku nikdy nepůsobil "trekingový vůdce", ale zmiňované tůry byly a vždy budou pouze v působnosti kvalifikovaného horského průvodce.

Ve Francii se jedná o "accompagnateur en montagne", (vzdělán dle standardu UIMLA) a může vést hosty v horách za úplatu. Ve Slovinsku se jedná o "gorského vodnika", jehož kvalifikace neumožňuje vedení hostů v terénu za úplatu (absolvoval vzdělávací systém pod vedením PZS, který má akreditaci UIAA).

Horský průvodce není "tuzemská specialita", je to povolání jako jiné, které naleznete v mnoha zemích světa.

Více informací je možné nalézt na www.horskypruvodce.cz a www.horskyvudce.com (případně www.uimla.org a www.ivbv.info )

 

Reaguj
Re: velký prachy
Já nějak nevím, ale šetřit na horským vůdci a argumentovat, že za desítku to mám i s dopravou je jako chlubit se, že na blank jdu v teniskách a príma šusťákách od vietnamců, svetru od babičky a navázanej na její prádelní šňůru...
Reaguj
Horský vůdce - nic nového
Je třeba pořádně prostudovat související předpisy se živnostenským zákonem. Nařízení vlády č. 469/2000, kterým se stanoví obsahové náležitosti vázaných živností říká jasně, že průvodcovská činnost horská je rozdělena do dvou profesí: a) Horský vůdce – organizování a provádění jednotlivců nebo skupin v horském a vysokohorském prostředí, včetně ledovců, při skalním lezení a horolezectví na zajištěných cestách, umělých lezeckých stěnách, při skialpinistických túrách, vedení a organizování vysokohorských expedic, včetně zajišťování bezpečnosti. V rámci živnosti je možno uskutečňovat činnost informační, poskytování poradenských služeb při výrobě lezecké, horolezecké, skialpinistické a obdobné výzbroje a výstroje, včetně půjčování takové výzbroje a výstroje.b) Horský průvodce – činnost průvodce po horách, která spočívá v organizování a provádění jednotlivců nebo skupin v horském prostředí, s výjimkou oblastí ledovců, skal, canyoningu a všech dalších terénů, v nichž postup vyžaduje použití horolezecké techniky, horolezeckých pomůcek a materiálu (zejména stoupacích želez, cepínů, lan, jistících prostředků), kdy v zasněžených horských terénech je provádění možné pouze ve zvlněných terénech severského typu, kromě terénních zlomů a je vyloučena realizace jakýchkoli lyžařských, skialpinistických a obdobných činností s výjimkou chůze na sněžnicích.Průvodcovskou činností tělovýchovnou a sportovní je realizace programů pohybově rekreačních, programů na redukci tělesné váhy či extrémně sportovních včetně nezbytné instruktáže dovedností příslušného sportovního odvětví.Průvodcovskou činností v oblasti cestovního ruchu je doprovázení skupiny osob nebo jednotlivců, při němž je v jazyku dle jejich výběru poskytován výklad o kulturním a přírodním dědictví země. A s tím spojené zajištění dalších nezbytných činností spojených s doprovodem skupiny osob nebo jednotlivců, vedením a kontrolou itineráře, zajištěním programu, obstaráním základních informací během cesty, včetně praktických informací vztahujících se k místu pobytu, a poskytováním základní pomoci doprovázeným osobám. Kurzy horolezectví, skalního lezení, skialpinismu, canyoningu, lezení na umělých stěnách nebo zajištěných cestách a VHT může realizovat podle živnostenského zákona pouze horský vůdce nebo tělovýchovný a sportovní průvodce příslušné specializace. Horolezecké školy tak nemusí působit v právním vzduchoprázdnu, komerční horolezecká činnost je v ČR dávno právně zakotvena.I u nás je horský vůdce nejvyšší možnou kvalifikací pro komerční vedení horských túr.Český právní řád tedy nezná průvodce cestovní kanceláře nebo instruktora komerčních průvodcovských aktivit. Průvodce cestovního ruchu nemůže vést horskou túru. CK musí zajišťovat svoji činnost prostřednictvím odborně způsobilých osob. Musí si podle charakteru akce a terénu najímat buď horské průvodce nebo horské vůdce. Ostatně někteří členové ČAHV se také nechávají najímat CK. Už dávno u nás tedy neexistuje pouze neurčitý kočkopes, nebo hybrid - horský průvodce. Pouze, naštěstí v demokratickém státě s tržním hospodářstvím nemusí být horský vůdce výhradně členem soukromého sdružení - UIAGM (tj. ČAHV). Mezinárodní společenské organizace, která není spjata s orgány nebo institucemi EU. Ostatně i ČAHV je občanských sdružením, ne profesní organizací (viz Ministerstvo vnitra). ČAHV má od MŠMT také "jen" akreditaci pro konání kurzů průvodcovské činnosti horské, v rozsahu horského vůdce. Lze se přesvědčit na stránkách MŠMT. Stejně jako FSpS Masarykovy univerzity v Brně, Škola sportů a pobytů v přírodě Adventura Praha a Benadventura Ostrava. Nikdo víc tyto kurzy u nás nepořádá. Žádná CK tedy horské průvodce ani horské vůdce neškolí sama.Neexistuje žádný právní předpis EU nebo mezinárodní smlouva, která stanoví, že horský vůdce musí být členem pouze UIAGM. Není tomu tak ani ve všech státech EU. Zrovna na Slovensku toto bylo z důvodu diskriminace jiných podnikatelských subjektů novelou živnostenského zákona naopak zrušeno. Jejich živnostenský zákon horského vůdce nezná. Neprošel ani návrh návštěvního řádu TANAPu, aby po neznačených cestách mohl vodit pouze horský vůdce. Jejich zákon o telesnej kultúre také nestanoví, že horské vůdce může vzdělávat jen slovenský spolek (UIAGM). Limitovaného horského průvodce a pak horského vůdce zná např. i francouzské právo.Již tedy od roku 2000 i náš živnostenský zákon nařizuje horskému vůdci zaručovat bezpečnost svých klientů (viz zmíněné nařízení vlády). Rozsah jeho odpovědnosti vyplývá z rozsahu jeho oprávnění. Musí se jednat o znalosti a dovednosti pro záchranu horolezeckou, první pomoci včetně specializované (kvůli aklimatizaci apod.), lavinová prevence a záchrana. Lze se přesvědčit v programech jednotlivých výše zmíněných pořadatelů, že všechny tyto přípravy jejich kurzy obsahují. Jednotlivé právní předpisy je totiž nutné brát podpůrně a ve vzájemné závislosti. Přeci snad jeden zákon nebude obsahovat, co vyplývá jako povinnost z jiného. Případná občanskoprávní i trestní odpovědnost horského vůdce za neposkytnutí pomoci v daném rozsahu vyplývá z toho, že se absolvováním daného kurzu stává osobou odborně způsobilou.Pojištění této odpovědnosti si může sjednat horský vůdce už dávno, ani nemusí být členem ČAHV. Pojištění profesní odpovědnosti má u nás zákonem uloženo pouze několik málo profesí. Proč pak nechtít, aby "profesní komoru" a toto pojištění neměli také instruktoři parašutismu, řidiči autobusů, se zbraní pracující ochranky....? Zákon nemůže stanovit, že horský vůdce má být povinně členem UIAGM (tj. ČAHV). Neboť by to bylo protiústavní. Zákon nemůže nutit stát se členem zájmového sdružení. Nemůže omezit předem podnikání v profesním vzdělávání na jeden soukromoprávní subjekt.Český horský vůdce se při vedení českých klientů v zahraničí nedostává do rozporu s tamějšími zákony. Nevodí své klienty nebo zákazníky CK „na černo“. Obecně může občan ČR podle stanoviska Ministerstva obchodu a průmyslu k problematice průvodcovské činnosti horské (mám k dispozici), kam spadá gesce živností, vykonávat v některé ze zemí EU podnikatelskou činnost dočasně a příležitostně v rámci tzv. volného poskytování služeb na základě svého živnostenského oprávnění získaného na území ČR. Není tak žádný nesoulad našeho práva s evropskou legislativou. Neexistuje obecná evropská zvyklost, neboť naopak podle dohody spadá tato problematika do výlučné pravomoci jednotlivých států EU. Vzdělávací program na platformě UIAGM je sice mezinárodně uznávanou kvalifikací, ale nelze hovořit o mezinárodně právním základě.Všichni čeští horší průvodci i horští vůdci jsou státem autorizované fyzické osoby. Prostřednictvím akreditovaných vzdělávacích institucí vykonávají státem certifikovanou zkoušku odborné způsobilosti. Tyto vzdělávací instituce však nevydávají žádné licence na základě absolvovaného kurzu a splněné praxe. Touto licencí může být pouze státem vydaný živnostenský list.Členové ČAHV nezískali po vstupu do UIAGM v zahraničí legální statut. Nadále tu totiž platí uzavření trhů pro poskytování služeb! Teprve nyní v listopadu přijal EP normu, která nařizuje, aby jednotlivé státy upřesnily nejpozději do tří let své požadavky na kvalifikaci omezeného okruhu profesí a své trhy otevřely. Nesmí se však přitom dopouštět jakékoli diskriminace.Nejčastější základnou pro vzdělávání i praxi horských vůdců i průvodců, členů i nečlenů ČAHV je většinou dlouholetá, různorodá činnost (metodická komise, instruktoři) v ČHS (viz např. CK Loudatour Plzeň).Horští vůdci UIAGM, tedy i členové ČAHV, neprocházejí několikaletým vzděláváním. Vzdělávací program ČAHV na bázi Mezinárodní unie asociací horských vůdců (UIAGM), je rozložený do 86 dní (768 hodin výuky) v průběhu tří let. Tento příspěvek v žádném případě není útokem na ČAHV. Naopak je třeba uznat, že tento kurz je nejrozsáhlejší, nejnáročnější a nejkomplexnější. Členství je spojeno s pojištěním odpovědnosti. V tomto "balíku výhod" je třeba služby horského vůdce ČAHV (UIAGM) doporučit. Ale stále tu zůstává v potaz lidský faktor každého člena zvlášť.Klient se musí zajímat, jakou kvalifikaci má jeho horský vůdce (tedy i nejen horský vůdce - člen ČAHV), jak si ji obnovuje nebo rozšiřuje a jakou má praxi. Všichni horští průvodci i horští vůdci (včetně členů ČAHV) musí mít podle živnostenského zákona čtyřletou praxi pro získání živnostenského oprávnění, malé výjimky stanoví opět tento zákon. Klient se musí zajímat o rozsah oprávnění horského vůdce.Problém spočívá spíše v počtu horských vůdců najímaných CK na počet klientů. Je však třeba potom říct, že zájezdy by se musely zdražit...Také ke své smůle ostatní horští vůdci příliš neprezentují svoji kvalifikaci a praxi, nemají sdružení.
 • Autor Martin
 • Datum a čas 16.12.2006 21:03
Reaguj
Vulgarity mažeme
Pro Já a Frenky: 1) Vulgární slova mažeme. 2) Přilba na Glockneru vypadla omylem při editaci a byla doplněna - díky za připomínku. 3) Článek je nový, fakta stará. 4) Nikdy a nikde jsem netvrdil, že na ledovci se nemá člověk přivázat na lano. 5) Můžete uvést další "tituly", které používají horští vůdci a průvodci? Můžete popsat, jak to podle Vás funguje v cizině?
 • Autor Kuba Turek
 • Datum a čas 28.5.2003 11:28
Reaguj
turku,turku, ty *******
Snažíš se opět těsně před sezónou dezorientovat lidi a totálně je zblbnout?Ten článek přece není novej, ten je minimálně rok starej, nebo ne?Proč lžeš?Navíc tam zase píšeš polopravdy a pololži. Tvůj výčet všech možných titulů je opět neúplný a opět tam jsou tvý slinty. Vždyť o tom, jak je to venku, víš kulový. Tvá literatura faktu je totiž na *****. Vždycky pompézní nadpis a pak pomalu dál a dál ..... nic, jen bláboly a hrdinský výkřiky. Hned vedle Glockner, vyčítal jsi tenkrát Adventůře,že ti nedali helmu. Jak to, že ji nedoporučují horští vůdci,možná nejsou tak kompetentní, jak ty, pitomče? Ve svým dalším blábolu píšeš, že horští vůdci doporučují lano 50m (?) a v mladý frontě neseš lano na zádech, že prej není na ledovci potřeba... a to nechci zacházet do podrobností. Jestli budou lidi jezdit s horskýma vůdcema nebo s průvodcema mi je jedno, ale hlavně by neměli vyrážet na hory s tebou nebo podle tvých blábolků. Ach ty komplexy...
Reaguj
průvodci
Ha, a to víš jak? Byl jsi tam s nimi? Nebo vycházíš z nějaké statistiky?
 • Autor Břeťa
 • Datum a čas 27.5.2003 16:54
Reaguj
velky prachy?
úplně stejně se dá argumentovat u pojištění domácnosti, zimních pneumatik, helmy na bicyklu.... dokud se nic nestane tak je to skutečně levnější. v žádném případě nejde o to "adventury" potopit nebo zakázat, ale konstatovat, že horský průvodce nerovná se horský vůdce a že klient by si to měl v zájmu své bezpečnosti uvědomit. Bezesporu v doprovodu "průvodců" každý rok vystoupí na kopce tisíce turistů, nicméně v případě průšvihu je jejich úmrtnost výrazně vyšší.
Reaguj
velký prachy
Nojo, jenže kolik stojí horský vůdce na Mont Blanc? Skoro deset tisíc pro dva lidi. S Adventurou je za tu cenu i doprava z Čech.
 • Autor Břeťa
 • Datum a čas 27.5.2003 10:59
Reaguj
Celkem 10 příspěvků v diskuzi


Dolomity a Julské Alpy AKTUÁLNĚ 2022

Dolomity a Julské Alpy AKTUÁLNĚ 2022

SANTA CATERINA Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.... celý článek

TEST Lezečky Triop Start

Malý Jezdec - skalní maličkost na konec sezony

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Hüttengrat na Hochwiesler nad Gimpelhaus

Hüttengrat na Hochwiesler nad Gimpelhaus

CLIMBING GUIDE Hüttengrat je ideální cesta na první nebo poslední lezení horolezeckého zájezdu do Tannheimerských Alp. Od chaty Gimpel dojdeme na nástup za 20 minut a od vedlejší chaty Tannheimer jen
Orlické hory AKTUÁLNĚ 2022

Orlické hory AKTUÁLNĚ 2022

TEPLICKÉ SKÁLY Malé zprávy z Orlických hor a Podorlicka, z kraje mezi Krkonošemi a Jeseníky. Nad Adršpachem a u pramenů Metuje a Orlice.
Zhodnotenie letnej turistickej sezóny

Zhodnotenie letnej turistickej sezóny

Záchranári slovenskej Horskej záchrannej služby počas leta pomáhali najčastejšie Slovákom, a to v 235 prípadoch, Poliakom 63krát, Českým turistom 62krát, ostatní boli návštevníci horských oblastí z ďalších 12 krajín.
Domácí výroba horolezeckého materiálu 1988?

Domácí výroba horolezeckého materiálu 1988?

RETRO Jsem velmi rád, dostane-li se mi do ruky časopis Vámi vydávaný, časopis Hory. Dělal jsem povícero sportů, ale všech jsem musel pro různé důvody zanechat buď úpině nebo částečně.
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

KOHÚTIK Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.
Nepál- diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Standa Dadák 7.12. 18:30
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
Albánie a Kosovo - diashow Ostravice, PePe bakery Přednáší David Hainall 9.12. 19:00
Polabský pavouk Nymburk, sokolovna Lezecké závody 10.12.
Olympijský šplh Praha, Harfa   10.12.
Ďumbier - začátek lezení  Nízké Tatry Lezení povoleno 10.12.-28.2. 10.12.
Setkání skialpinistů Staré Hamry 16.-18.12. 16.12.
Lawinenupdate 2022/23 Österreichischer Alpenverein Livestream 16.12. 19:00

Diskuse

Hehe Drak, 7.12.2022 12:19, 4 příspěvky
kup si brašny Horydoly, 7.12.2022 10:46, 4 příspěvky
kup si brašny Lukas B., 7.12.2022 10:12, 4 příspěvky
kup si brašny Lukas B., 7.12.2022 9:19, 4 příspěvky
kup si brašny Pavka, 6.12.2022 14:15, 4 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 13:04, 5 příspěvků
zima Kuba Turek, 5.12.2022 11:44, 5 příspěvků
Apache Kuba Turek, 5.12.2022 11:35, 2 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 11:25, 5 příspěvků
Apache Michal, 5.12.2022 7:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38