Samonafukovačky po pěti letech

Samonafukovačky po pěti letech
SDÍLEJ:
Nafukovací karimatky jsou v současné době to nejlepší, co si může turista dát pod sebe, když spí na studené zemi nebo sněhu, a zároveň to unese v batohu. Jak dlouho však taková tisícová investice vydrží?

Za běžnou cenu patnáct set až tři tisíce korun můžete při šetrném zacházení počítat s pětiletou životností.

Ukázalo to dlouhodobé sledování samonafukovacích karimatek koupených v roce 2000, které prošly ročním testem spotřebitelské přílohy deníku MF DNES. Pět dvojic stejných modelů tehdy testovaly laboratoře a zároveň na nich spali turisté a horolezci v reálných podmínkách.

Po zveřejnění výsledků testů v novinách dostali karimatky lidé k volnému použití. Všichni to jsou aktivní turisté, horolezci a lyžaři. Uvádíme jejich zkušenosti s jednotlivými modely. Jména testérů má redakce Horydoly k dispozici.

Insul-a-mat 2,5 cm

(MF DNES ****)

"Trochu těžká, ale příjemná věcička na spaní. Škoda, že jsem ji už musel na noc pořádně dofukovat. Začíná z ní pomalu unikat vzduch. Pět let služby je na ní asi dost."

Therm-a-Rest 2,5 cm

(MF DNES ****)

"Pořád je skvělá. Izoluje dobře i na sněhu, po rozbalení sama nasaje hodně vzduchu, takže ji stačí jen trochu dofouknout. Zda se mi docela odolná, nijak jsem ji nešetřila a nikdy jsem ji nepropíchla. Nevýhoda je, že svrchní materiál stále více saje vodu, takže se v noci máčí spacák."
"Podložka začíná propouštět vzduch. Vždycky večer ji musím natvrdo dofouknout a ráno je přesto měkká. Letos ji už k ránu někdy dokonce prolehnu loktem nebo ramenem."

Freetime 3,8 cm

(MF DNES ***)

"Karimatka se zatím neprošoupala, uchází však celým povrchem. Samonafukování jakž takž funguje, ale dává si na čas. Na příjemné spaní jsem si rychle zvykla."

Jack Wolfskin 2,5 cm

(MF DNES ***)

"Používal jsem celoročně, poměrně často a nijak jsem ji nešetřil. Rozhodně jsem pod ní nesbíral kamínky, aby mě netlačily. Vloni zjara začala ucházet. Poznal jsem to tak, že ráno byla měkčí než večer, ale dalo se to ještě vydržet. V létě už ucházela natolik, že ji od podzimu už nepoužívám."

"Samofukovačku beru vždy jen na pár dní v roce, když spím na sněhu pod širákem, nebo ve stanu. Proti pěnové karimatce, kterou jsem používala dříve, je to nebe a dudy. Zatím je všechno v pořádku."

Les Berbers 2,5 cm (ve skutečnosti 1,9 cm)

(MF DNES **)

"Karimatká má za sebou pět let následujícího režimu: 15 víkendů v roce spaní pod skalama bez stanu především v pískařské sezóně, 2 víkendy ročně nocleh na sněhu a 2 týdny každém rokem polehávání na alpských parkovištích. Zatím se neprošoupala, zdá se však, že poněkud uchází celým povrchem. Zcela pozbyla schopnosti se samonafukovat. Překvapivě jsem si na vyšší komfort spaní rychle zvykl a už si moc nedovedu představit spaní na štěrku na alumatce. Stárnu a měknu. Akorát se děsím, na jaké další těžké kraviny si zvyknu a budu je vláčet s sebou. Do skal nosím termosku s čajem, nebo naopak s čímsi studeným, ačkoliv (dřív jsem si bez toho taky poradil. Svačinky nosím čím dál tím zpovykanější, kde jsou doby balíčku arabského chleba a paličky česneku na víkend…"

Gumotex 2 cm

(MF DNES: Nepoužitelná!)

Obě testovací matrace nakoupené každá v jiném obchodě ucházely hned od začátku celým povrchem. "Pokoušel jsem se hledat ucházející místa a zalepit je, ale když jsem polepil asi třetinu povrchu, obě jsem vyhodil."

Ideální samonafukovací karimatka

Ideálním výrobkem by byla taková samonafukovačka, která by:

* měla neklouzavou úpravu jako Freetime, Wolfmat, Therm-a-Rest a Les Berbers

* byla vodoodpudivá jako Insul-a-mat či Therm-a-Rest

* byla lehká jako Therm-a-Rest nebo Freetime

* byla levná jako Gumotex, Insul-a-mat či Les Berbers

Naopak nešťastný by byl ten, kdo by si pořídil karimatku se snůškou nejhorších vlastností:

* slaboučkou jako Les Berbers či Gumotex

* klouzavou jako Gumotex či Insul-a-mat

* nacucávací vodu jako Wolfmat, Gumotex, Freetime, LesBerbers

* přitom drahou jako Freetime či Therm-a-Rest

* a nedej bože i ucházející jako Gumotex!

Pro náročné turistické akce se jeví jako vhodné kratší a zato silnější karimatky (120 až 150 x 51 x nejméně 3,5 cm). Pod hlavu a chodidla se dá vždy něco strčit (batoh, lano, svetr…).

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Daleko lepší je Evazotka!
Podkládat se ničím nemusí. Proč by se to mělo? Je to naprosto nenasákavý materiál. Spím s ní na sněhu a teploučko. Měl jsem EVU 10mm, potom samonafukovačku a minulý rok se vrátil k EVA 10mm a do zimy mám ještě EVA 14mm a max. spokojenost. Jen tak velikost! Všichni mojí kamarádi a známí si stěžují na ucházející samonafukovačky. Ani jednomu nevydržela déle jak dva roky. Jsou pohodlnější, ale já dávám přednost jistotě. Nechci se už nikdy ráno vzbudit se zády na zemi kvůli vyfouklé káře.
 • Autor radek
 • Datum a čas 1.6.2008 13:26
Reaguj
Re: Daleko lepší je Evazotka!
Evu 14mm mám, z klasických karimatek asi nejlepší co je, ale i je na sníh lepší podložit alomatkou.Pozor, výrobci šidí tloušťku, hodně často je místo udávaných 14mm pouze 12 tak si dejte pozor!
 • Autor Gl.
 • Datum a čas 18.5.2007 15:38
Reaguj
OD ROKU 1996 STÁLE V POHODĚ
V červnu 1996 jsem koupil Thermarest Ultralite (120cm dlouhou) ve Whitehorse, hned první rok jsem na ní spal 3 mesíce v kuse, od té doby skoro každý víkend a dovolenou, a nemám žádné problémy. Nikdy jsem ji nepropíchnul, je jako nová a neuchází. nepokládím ji ale přímo na zem, vždy na dno ždáráku, stanu, nebo na celtu či jinou podložku. Stála mne 50 CAD což bylo asi 1000Kč.
 • Autor RADIM
 • Datum a čas 16.11.2005 08:48
Reaguj
Výdrž
Samonafukovačky Therm-a-rest máme více než 5 let (už si ani nepematuji jak dlouho), používáme je celou dovolenou a řadu víkendů, prakticky denně balíme, protože nezůstáváme na jednom místě. Nevěnuji žádnou zvláštní pozornost podkladu. Skladuji nafouknuté, pověšené s otevřeným ventilem. Před použitím vždy krátce dofukuji. Neměli jsme žádné problémy ani v zimě. V poslední době možná je matrace ráno o trošičku měkčí než večer, ale nečiní to ještě problém. Za klasickou karimatku (ani z EVY) bych už neměnil ani za zlatý prase. Jirka
 • Autor Jirka
 • Datum a čas 2.4.2004 08:27
Reaguj
Daleko lepší je Evazotka!
Také jsem dříve uvažovala o nákupu samonafukovací karimatky, jelikož na sněhu se to na klasický karimatce nedalo vydržet, byť jsem měla sebelepší spacák. Vadila mi však nejen její váha (minimálně kilo) ale také její cena (nejlevnější 1.500). Objevila jsem ale EVAZOTKU. Materiál EVA je nejkvalitnější materiál, který se používá pro výrobu karimatek. Pěna EVA má uzavřenou strukturu, díky které je karimatka téměř nezničitelná a nesaje vodu. Karimatka je vhodná jak na kamenitou pláž, tak do náročných horských podmínek. Vyrábějí se dva druhy tenčí a tlustší. Ta tlustší, co mám já, je ideální do mrazu (pod širákem). Je dokonce i delší než klasická karimatka (190 cm), vlhko vůbec nepojímá (i když ji polijete vodou). Váží 380 g, tlouštka 1,4 cm a cena 400-600 Kč. Mám pocit, že nejen bezvadně izoluje, ale i krásně hřeje a je měkkoučká. Nedám na ni dopustit. Jediná nevýhoda je, že když se sroluje, je to trochu širší válec, ale je lehounká. Dá se koupit i ta tenčí (tlouštka 1 cm), ta stoji asi 300. Maj ji například v Holan sport nebo v každým outdoorovým obchodě.
 • Autor Forzika
 • Datum a čas 1.4.2004 11:32
Reaguj
ucházení celým povrchem
Moje zkušenost je, že životnost samonafukovačky je nepřímo uměrná její ceně. Se životností + - 4 až 5 let, jak uvádí výše uvedený článek však nějak nemůžu souhlasit. V rodině máme už čtyři samonafukovačky, nejmladší, celkem drahá a vůbec vymyšlená (neklouzavá, dobrej ventilek atd.) uchází povrchem po třech letech, ráno je měkká a na sněhu je to docela znát. Schopnost se samonafukovat podle mých zkušeností (a při celkem častém užívání) ztrácí už po roce, po třech letech je ze samonafukovačky nafukovačka.Nojo, ale nikdo nemládnem, některé vejlety si už bez ní nedokážu představit.
 • Autor Tomáš F.
 • Datum a čas 29.3.2004 14:06
Reaguj
Re: Re: jižní země
klasika - o tom, ze si potrebuju koupit novou karimatku mluvim asi tak 2-3 roky, ale kdyz mam penize, tak se nikde nestavim, a kdyz vidim nejakou peknou, tak zase mam v penezence tak dvacku. A navic jsou ty dnesni karimatky v porovnani s moji starou nejake uzke a kratke ....
Za az tak velkyho drsnaka se nepovazuju, ale je fakt, ze vloni na silvestra na Peticesti v Orlickych horach jsem noc ve stanu spise proklepal nez prospal .... bylo -24 stupnu.
 • Autor PetrZ
 • Datum a čas 26.3.2004 14:34
Reaguj
Re: jižní země
Na druhou stranu je nic moc, kdyz mas v zime samonafukovacku, ktera se ti v prubehu noci vyfoukne, na morene ji propichnes, uchazi kolem ventilu, apod. Dale problemy pri dofukovani. Fungujici nafukovacka je super, ale prednost davam klasiceZe spis v zime na 2-3 mm "tluste" karimatce? To jsi drsnak :-)
 • Autor Ten kdo o tom neco vi...
 • Datum a čas 26.3.2004 11:05
Reaguj
Že zas rejpu
Ale od nákupu v roce 2000 ještě nemohly uplynout ani čtyři roky a tři měsíce, i kdybyste ty podložky nakupovali v posilvestrovské kocovině.Jinak - já to říkám furt, že samonafukovačky jsou na nic, já mám přes 15 let karimatku za tehdejších 20 marek (západních!), a ne a ne ji něke zničit, abych si moh pořídit krásnou neklouzavou evazotku.Měl jsem samonafukovačku půjčenou, uznávám, spaní jako v postýlce, ale tahat ten těžký krám a ještě se bát, kdy se probudím zádama přimrzlý k ledu, to není nic pro mě.
 • Autor JH
 • Datum a čas 26.3.2004 10:01
Reaguj
jižní země
v loni jsem byl 2x na jihu - v Řecku a na Krétě, ale hlavně na tý Krétě jsem ocenil, že s sebou nemám samonafukovačku - toulali jsme se tam po soutěskách a spali po kopcích - všude takový ty pichlavý rostliny s dlouhýmy ostny. A ikdyž jsme si z večera poklidili místo, nebylo vyjímkou nalézt ráno dlouhý trn propíchnutý skrz igelit a karimatku. To jsme byli rádi za klasické karimatky.Ale na zimu už taky uvažuju o koupi samonafukovačky - přeci jen spát na sněhu na 15 let staré karimatce, která už je silná asi tak 2-3 mm - no, není to žádný hit ...
 • Autor PetrZ.
 • Datum a čas 26.3.2004 08:17
Reaguj
Celkem 10 příspěvků v diskuzi


Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!... celý článek

Outdoorové půjčovny

V údolí Roklice postavil Bělina další ferátu, horolezci mu chtějí zabránit v pokračování

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.





Nejčtenější články

Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyjde dospělého na 51 eur. Za to se dostane na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Outdoorové půjčovny

Outdoorové půjčovny

AKTUALIZACE Vyrazíte v zimě za lezením do Vysokých Tater? Chcete přejít ledovec? Zkoušíte skialpinismus? Potřebujete sněžnice? A co feráty v létě?
SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.
Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!
Rakouské dálniční známky a mýto

Rakouské dálniční známky a mýto

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Horolezecký ženský sraz RHM Velká Británie, Lake District 13.-21.7. 13.7.
Horolezecké filmy Miroslava Šmída Police nad Metují, Terasy 20.7. 21:00
Horolezecký sraz
Tušimice, skály 20.7.
Zadiel - začátek lezecké sezony
  Povolené lezení 1.8.-31.1. 1.8.
Tatranský horolezecký týždeň Vysoké Tatry, Popradské pleso 12.-18.8. 12.8.
Skalní muž Hrubá Skála Horolezecká soutěž na pískovci 17.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 22.-25.8. 22.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Elbsandstein Boulder Cup Německo, Bad Schandau 23.-25.8. 23.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.

Diskuse

Bolesti kloubů Karla, 20.7.2019 19:16, 12 příspěvků
Pojištění domácnosi Karel, 20.7.2019 16:58, 2 příspěvky
TDF Petr Š., 19.7.2019 20:32, 1 příspěvek
Bolesti kloubů Michala, 17.7.2019 12:52, 12 příspěvků
V údolí Roklice postavil ... libor, 16.7.2019 21:24, 1 příspěvek
Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek
Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 12 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 12 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48