Skalní lezení pod Šumavou
Na Šumavě ani v podhůří nenajdete příliš mnoho možností k lezení po skálách. Přesto zde fungují velké i menší horolezecké oddíly. V Českých Budějovicích, Prachaticích a Táboře jsou dokonce postavené umělé lezecké stěny. Především místní horolezci využívají čas od času skalky v Pošumaví.
Předkládáme neúplný seznam nejzajímavějších skal pod Šumavou:
Kalovy jsou boulderingová oblast pro lezení po velkých kamenech nízko nad zemí a tedy bez lana. Svor je tu pevný a lezení většinou velmi obtížné.
Jak se tam dostat :Ze Sušice jdete po zelené turistické značce až na stejnojmenný kopec.
Vyklestilka je osamělý žulový útes vysoko nad Vltavou hluboko v lesích. Leze se tu velmi málo, protože cesta sem je daleká. Navíc zde lezení není v posledních letech povoleno od ochránců přírody.
Jak se tam dostat: Z Vyššího Brodu jdete do kopce pět kilometrů po červené nebo žluté turistické značce.
Sedm špicí se vypíná na levém břehu Vltavy pod Českým Krumlovem. Rulové věže a okrajové skály dovolují lezení až třicet metrů vysoké. Horolezci říkají těmto skálám také Domoradice.
Jak se tam dostat: Z Přísečné, což je předměstí Českého Krumlova, dojdeme ke skálám.
Skála u Nového Spolí nabízí lezení poněkud dobrodružnějšího charakteru. Rula se tu láme, jištění si každý horolezec musí zakládat do skály sám a leze se až do výšky pětatřiceti metrů.
Jak se tam dostat: Jdete cestou po pravém břehu Vltavy z Českého Krumlova na Nové Spolí asi čtyři kilometry.
Loučovické skály nabízejí především bouldering bez lana na kamenech nízko nad zemí. Na vrcholu Luč je několik žulových skalek zajištěných nýty pro lezení s lanem.
Jak se tam dostat: Loučovice je vesnice dva kilometry pod Lipenskou přehradou. Skalní oblast se nachází na svazích hory Luč. Přijdete k ní od sídliště za teplárnou.
Čertova skála u Volyně nabízí lezení v kolmé stěně tvořené pevnou rulou. Výška skály je deset metrů. Jištění pomocí zalepených skob je bezpečné.
Jak se tam dostat: Autem pojedete z Volyně do Nahořan, u kapličky na návsi se dejte po úzké asfaltové cestě na západ. Po kilometru odbočíte doprava a dojedete k samotě. Tady končí asfalt a pokračuje pěšina. Za pět minut stojíte pod skálou.
Skály u Zábrdského mlýna jsou tvořeny rulou. Nové nýty umožňují bezpečné lezení i v desetimetrových výškách.
Jak se tam dostat: Pěšky z Prachatic jdete po zelené turistické značce směrem k Záblatí. Za mostem přes potok uvidíte vpravo skálu s velkou jeskyní. K mostku přes potok se dá dojet také autem. Z Prachatic je to sem čtyři kilometry.
Zelený vrch umožňuje lezení s lanem i bouldering bez lana těsně nad zemí. Dominantou oblasti je žulová skalní věž s křížem nahoře. V okolí je rozházená spousta žulových kamenů, kde lze do vyčerpání zkoušet horolezeckou techniku i sílu.
Jak se tam dostat: Z Prachatic jedete autem nebo autobusem do Lhenic. U autobusové zastávky zahnete vlevo do lesa a po cestě jdete půl kilometru k prvním skálám.
Diskuse
Diskuze k článku
Poslední z Méďů. Příběh medvěda, který zůstal sám nad Berounem
Vinoř: rondel z doby kamenné a slovanské hradiště
Nejčtenější články
Cesta zlatou stezkou - místa, která stojí za návštěvu
Tanvaldská Kamenice pro začínající jezdce divokých vod
Ikonická Údolní cesta na Supí hlavu v Jizerkách
Teleskopické lyžařské hole: ano nebo ne?
Maledivy na talíři: od rybářských snídaní po večeře pod hladinou oceánu
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| The Dirtbag Past - přednáška | Praha, Rock Point Havlíčkova | Přednáší Alexander Megos (anglicky) | 14.5. | 18:00 |
| Open House | Praha | 18.-24.5. | 18.5. | |
| Sochy z písku - výstava | Písek | 20.5.-28.11. | 20.5. | |
| Rybářské dny - festival | Vodňany | 21.-23.5. | 21.5. | |
| Den botanických zahrad | Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy | 22.5. | ||
| Pískoviště | Písek | 22.-24.5. Městská slavnost | 22.5. | |
|
Muzejní noc
|
Plzeň | 22.5. | ||
| Berounka Trails cyklomaraton | Plzeň | Horská kola | 23.5. | |
| Berounka - vodácký maraton | Dolany | 23.5. | ||
| Plzeňské dvorky | Plzeň | Prohlídky méně známých dvorů | 23.5. |
Diskuse
| buy viagra here | AnthonyBrurl, 20.5.2026 3:57, 18 příspěvků |
| кликните сюда tripscans74 co | DevinJorma, 20.5.2026 3:47, 9 příspěvků |
| polymarket app | Geraldmib, 20.5.2026 3:07, 1 příspěvek |
| kraken сайт | ShaneThura, 20.5.2026 2:49, 9 příspěvků |
| Inu odvoláme Okamuru? | Novinář, 20.5.2026 0:26, 5 příspěvků |
| Inu | Honza, 19.5.2026 20:48, 5 příspěvků |
| Rondely v Evropě | zeměpisář, 19.5.2026 17:24, 1 příspěvek |
| Inu | Honza, 13.5.2026 21:07, 1 příspěvek |
| Asociace vodní turistiky ... | Lukas B., 13.5.2026 12:34, 8 příspěvků |
| Asociace vodní turistiky ... | Franta, 13.5.2026 10:02, 8 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Re: Bikesraz na Vysočině | Horydoly , 20.5.2026 1:14 |
| THE MARCHE REGION AT ITW ... | Horydoly , 16.5.2026 23:19 |
| Aparthotel Svatý Vavřinec... | Horydoly , 14.5.2026 22:16 |
| Velký jarní úklid | apasa2qa1@any.pink, 14.5.2026 19:00 |
| Re: Fjällräven | Horydoly , 6.5.2026 1:48 |
| Stubai - lyžování do května | Horydoly , 6.5.2026 1:43 |
| Zimní outdoor | sokarovskiy sokarovskiy, 5.5.2026 11:03 |
| Zimní dovolená se psem | nesteroid nesteroid, 5.5.2026 11:03 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH