Skandál Petra Resche se rozrůstá

Skandál Petra Resche se rozrůstá
Výkonný výbor Českého horolezeckého svazu: Petr Resch, Zdeněk Hrubý, Jan Bloudek (zprava).
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Místopředseda Českého horolezeckého svazu Petr Resch ničí skály. Podle Vrcholové komise svazu pro Západní Čechy masivně vysekával do žulových skal na Jesenicku umělé stupy a chyty, přilepoval je vteřinovým lepidlem a modeloval chemickou maltou. Horolezci z toho důvodu nesouhlasí s předchozím mírným trestem od Disciplinární komise.

Jak na to

Základní pravidla horolezectví formuloval již Rudolf Fehrmann roku 1913. Od té doby se jimi řídí celý horolezecký svět. Na prvním místě je odsouzení unfair umělých pomůcek a změn povrchu skal "sloužící k překonání zemské přitažlivosti jinak než vlastní silou lezcovou."

Horydoly.czČTĚTE VÍCE: Resch ničí skály, horolezci to odsuzují

Oblastní vrcholová komise Západní Čechy je orgánem Českého horolezeckého svazu, který se stará o skály, jejich údržbu, eviduje horolezecké cesty, povoluje prvovýstupy, prostřednictvím horolezeckých správců vyměňuje nevyhovující jištění (skoby, slaňovací kruhy, borháky a nýty), jedná s orgány ochrany přírody a je nejvyšší výkonnou složkou na lezeckých skalách.

Je podřízena Celostátní vrcholové komisi a v organizačních otázkách také Výkonnému výboru Českého horolezeckého svazu.

Na schůzi byly přítomny známé persony Marek Rottenborn, Jiří Žižka, Lukáš Jeřábek, Petr Novák, Karel Syka, Petr Janata, David Moravec a Zdeněk Vaník. Omluveni byli Oldřich Hajn, Josef Skuhrovec, Jiří Košař a Jiří Los.

Předseda vrcholové komise Marek Rottenborn informoval o rozhodnutí Disciplinární komise ČHS v záležitosti manipulace chytů v oblasti Žihle. Oblastní vrcholová komise Západní Čechy na místě rozhodla o odvolání v následujícím znění:

Popis skutkového stavu je neúplný. Rozhodnutím Disciplinární komise není totiž řešen celý rozsah Návrhu k disciplinárnímu řízení s pořadateli Petrohradského padání podaným OVK Západní Čechy dne 6.3.2016. Nebyla řešena hrubá mechanická a chemická modelace skály v masivním rozsahu.

* Za hrubou mechanickou modelaci považujeme mechanickou úpravu povrchu skály tvrdými kovovými nástroji s cílem vytvoření chytů. Toho není možné dosáhnout štětinami ručního ocelového kartáče.

* Za chemickou modelaci považujeme masivní prolepování chytů vteřinovým lepidlem, které po čase zanechává viditelné stopy a u něhož není znám účinek na skálu s postupem v čase.

* Za chemickou modelaci dále považujeme stovky případů chytů přilepených či podlepených chemickou maltou.

Oblastní vrcholová komise požaduje, aby došlo k důslednému prošetření všech výše uvedených skutků, jenž nejsou v rozhodnutí Disciplinární komice vůbec zmíněny. Je přesvědčena, že výstupem z celého disciplinárního řízení by mělo být jednoznačné, mediálně prezentované stanovisko ČHS, kterým bude tento nebezpečný trend odsouzen a zastaven.

Horydoly.czNEWS: Zprávy od horolezců 2016

Místopředseda Českého horolezeckého svazu Petr Resch spolu se svým spolulezcem Karlem Hegrem byli napomenuti Disciplinární komisí za to, že upravovali přírodní žulové skály na Jesenicku v okolí Petrohradu a Žihle. Komise jim dokázala použití drátěného kartáče, kterým měnili povrch chytů a stupů a ničili tak povrch skal. Nedokázala jim sekání umělých chytů pomocí sekáčů, kladiv a dlát.

Disciplinární komise pracuje ve složení Tomáš Frank (předseda), Marek Holeček a Vladislav Rezek. Komise rozhoduje nezávisle. Odvolat se lze k Výkonnému výboru. Protože Petr Resch je místopředsedou a členem Výkonného výboru, je z případného odvolacího řízení vyloučen.

Výkonný výbor je nejvyšším orgánem Českého horolezeckého svazu v mezidobí mezi každoročními Valnými hromadami. Jeho předsedou je Jan Bloudek. Valná hromada je nejvyšším orgánem svazu a může rozhodnout o všech záležitostech v rámci stanov.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vránová se utopila na Slezské Hartě, když zachraňovala štěně

Vránová se utopila na Slezské Hartě, když zachraňovala štěně

ČERNÁ VDOVA Lindsey Vránová, manželka hokejisty Petra Vrány, se utopila na Slezské Hartě. Včera odpoledne se vrhla na led, který se probořil pod jejím štěnětem. Sama se probořila pod led... celý článek

Safe stay in Croatia / Bezpečný pobyt v Chorvatsku

Loužecká ukořistila v Rusku 3. místo v ledovém lezení

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Strie - drobné jizvy na těle

Strie - drobné jizvy na těle

Strie představují jeden z nejčastějších kosmetických problémů. Jsou to drobné jizvičky, které se objevují na povrchu pokožky. Jejich zabarvení se s věkem mění od jasně červené až po bílo-stříbřitou barvu. Není možné
Trekking In Nepal: Himalayan Frozen Adventure

Trekking In Nepal: Himalayan Frozen Adventure

Trekking In Nepal has been a worldwide adventure destination in Himalayan. Since 1960 Col Jimmy Robert's had done organized the trek and Nepal succeeded in attracting the world by beautiful trekking regions.
Úplně zbytečné hledání

Úplně zbytečné hledání "ztraceného" v Krkonoších

V neděli 31. ledna v podvečerních hodinách přijala policie oznámení od horské služby, která začala pátrat po 33letém muži. Pohřešování oznámila jeho přítelkyně, s níž a jejím bratrem byl muž v Krkonoších na výletě. Okolo
Kaple Nejsvětějšího Srdce Páně v Příbrazi

Kaple Nejsvětějšího Srdce Páně v Příbrazi

Příbraz je zapadlá jihočeská vesnice, kam nevede cyklostezka a dokonce ani turistická značka. Jediná pamětihodnost byl do nedávna Husův sbor z roku 1925 a před šesti lety k němu přibyla katolická kaple Nejsvětějšího Srdce
Koloběžkovou značku Morxes koupil Kostka

Koloběžkovou značku Morxes koupil Kostka

Koloběžková firma Kostka pohltila konkurenční značku Morxes. "Značka Morxes zůstává zachovaná, stejně jako charakteristický design a konstrukce koloběžek," píše Marek Kostka na firemním facebookovém profilu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
Modřanská 60 - běh Praha, Modřany 6.3.
ITB - veletrh Německo, Berlín 9.-12.3. Virtuální veletrh 9.3.
Vltava - povolené splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 15.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
Sázava - odemykání Týnec 27.3.
Chrudimka - splutí Seč ZRUŠENO! 27.3.
Doubrava - odemykání Pařížov ZRUŠENO! 2.-3.4. 2.4.
Mastník - splutí Sedlčany, kasárna 4.4.
COTTM - veletrh Čína, Peking 12.-14.4. Cestovní ruch 12.4.

Diskuse

Značka “ Zákaz vjezdu jí... bi, 3.3.2021 11:48, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... Lukas B., 3.3.2021 10:00, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... ČEMBA, 2.3.2021 20:41, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... Jitka R, 2.3.2021 17:12, 12 příspěvků
Pánská mikina Martin, 1.3.2021 8:54, 1 příspěvek
Mýty a pověry staré doby Kuba Turek, 27.2.2021 19:41, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Petr, 27.2.2021 18:58, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby JN, 27.2.2021 16:28, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Michael Beranek, 27.2.2021 13:42, 16 příspěvků
Nesmysly Michael Beranek, 27.2.2021 10:24, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

ITB Berlin NOW Convention Horydoly , 2.3.2021 20:50
Více prostoru a soukromí ... Horydoly , 1.3.2021 17:08
Noční stopa Valachy je zr... Horydoly Open, 27.2.2021 16:57
BMW Motorrad Days 2021 zr... Horydoly , 25.2.2021 9:37
Ubytování a život v Livignu Horydoly , 24.2.2021 10:10
Německá turistická centrá... Horydoly , 23.2.2021 23:13
Resort Valachy se připrav... Horydoly , 12.2.2021 20:49
Dolní Morava spustila lan... Horydoly , 12.2.2021 11:56