Švédské skály / Szwedzkie Skaly - oáza horolezeckého klidu na severním úbočí Krkonoš

Švédské skály / Szwedzkie Skaly - oáza horolezeckého klidu na severním úbočí Krkonoš
Švédské skály. Jediné stabilní horolezecké jištění je na temeni dolní skály.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Krkonošská žula znamená pro horolezce solidní skálu, pevné chyty, málo borháků a nýtů, dobrodružné lezení. Mnohdy také daleké přístupy. Přesně to splňují Švédské skály (Szwedzkie Skały) v severních svazích pod Špindlerovkou. 

Švédské skály / Szwedzkie Skaly - oáza horolezeckého klidu na severním úbočí Krkonoš
Dolez jihozápadního hřebenu na Horní skálu.
Autor snímku Hana Suchá
Jak na to

Doporučené vybavení

Lano 60 m, přilba, hrudní a sedací úvazek, 5 plochých smyček, 2 kulaté smyčky, 7 expresek, 5 karabin, jistítko, lezečky, lékárnička, čelovka, nepromokavá bunda, softshellová bunda, lezecké kalhoty, ponožky, batoh 40 l, svačina a horký čaj v termosce, mobil. Může se hodit fotoaparát nebo kamera.

Na příjezd a odjezd je vhodné horské kolo. Nezapomeňte k němu cyklistický zámek a cyklorukavice.

Je s podivem, že tu sice prokazatelně lezli Němci už před 2. světovou válkou a potom občas Poláci, ale neexistuje ucelený horolezecký průvodce. Dokonce sem nevede ani turistická značka. 

Možná je to nakonec dobře, protože dvě 30 metrů vysoké polověže jsou díky tomu téměř neznámé. Modernisté do nich netlučou nýty a nelepí borháky. Pouze na temeni o něco nižší Dolní skály najdeme stanoviště se dvěma vrtanými jištěními spojenými řetězem. Evidentně slouží  pro lezení stylem TR (na rybu neboli s horním jištěním) v údolní plotně.

Výhodou je, že Švédské skály leží mimo hranice Krkonošského národního parku v nadmořské výšce 880 m. Ochráncům přírody je tedy jedno, zda opustíte turistickou značku, zda se vykoupete v potůčku Myja pod skalami nebo z něho budete pít, případně jestli přespíte na plácku u ohniště. Stačí dodržovat všeobecná pravidla chování v přírodě.

Obtížnost zdejšího lezení se pohybuje odhadem od 3-4 UIAA do 7 UIAA. Vše v tradičním duchu, pouze po vlastním jištění. Výborně se zde uplatní do spár vklíněnce a friendy všech velikostí, na hroty delší ploché smyčky a do skalních hodin delší kulaté smyčky. Skála je velmi pevná a čistá. Místy vadí pouze její neolezenost, protože povrch žuly kvůli tomu trochu solí. 

Švédské skály (Krkonoše) / Szwedzkie Skały (Karkonosze).

Sestup: Z vyšší Horní skály (při pohledu z údolí potoka vpravo) se schází pěšky. Z nižší Dolní skály lze slanit od slaňovacího řetězu. Pozor na délku lana - je potřeba 60 m! Sestoupit pěšky je také možné.

 

Doporučené cesty

Pro milovníky čtyřek můžeme doporučit oba dlouhé jihozápadní hřebeny. Na Horní skále je obtížnost vyrovnaná. Závěrečných 10 metrů se dělí na levou variantu komínem za odštěpem nebo koutem vpravo od hřebenu. Na Dolní skále je velmi obtížný nástup zprava prvních pár metrů, následuje vychutnávací střední pasáž a končí se dvoumetrovou namáhavou ramenní spárou vlevo od hrany. Navíc ji lze velmi těžko zajistit.

Šestkoví lezci si užijí cesty středem nádherné údolní plotny Dolní skály. Sedmičkoví lezci zvládnou cestu v pravé části téže plotny.

Proti proudu potůčku Myja najdeme nad silnicí ještě jednu osamělou skálu zvanou Sloup / Slup. Je to zajímavý lezecký útvar vysoký 9 metrů ale s podstavou širokou pouhé dva metry. 

Polský název Szwedzkie Skaly je známý až poté, co ze Slezska byli odsunuti Němci a Stalin posunul polsko-německou hranici na řeku Nisu. Před tím se jim říkalo Tumpsahüttenfelsen, Thomashüttefelsen, Thumpsa Felsen, Tompsah Felsen, Tumpsafels, Tumpsafelsen, neboť lesník Thomas Seliger postavil pod skalami na začátku 18. století chatku, které se zkomoleně říkalo Tumpsahütte nebo také Onkel Toms Hütte. Její jméno dnes nese ubytovací zařízení v nedaleké Borowici.

Švédské skály (Krkonoše) / Szwedzkie Skały (Karkonosze).

Geocaching a turistika

Švédské skály jsou součástí geokeše Around Borowice.

Sto metrů pod skalami je malý vodopád kaskády Myji. Sestává z několika skalních stupňů. Ačkoliv je zakreslený v mapách, viděli ho na vlastní oči jen kovaní znalci polského úbočí Krkonoš. Vznikl v důsledku rychlého zvedání žulového bloku Krkonoš nad okolní terén na superkontinetu Pangea. Žula byla po té tři sta milionů let ukrytá pod troskami Krkonoš vysokých několik tisíc metrů, zanesl ji okolí terén, až údolí zase vymetl pevninský ledovec v poslední době ledové, který se připlazil od severního pólu. Poté co ustoupil kvůli globálnímu oteplení, nahradil ho horský ledovec, který čistil údolí odshora dolů. Když před 10 000 lety roztál, nechal po sobě široké obroušené údolí a v něm kaskádu vodopádků. 

Z temene Švédských skal je zajímavý výhled na Polední kameny / Slonecznik. Skála pod hlavním hřebenem Krkonoš se tyčí vysoko nad námi. V mokrých suťovištích pod ním se rodí potok Myja.

Švédské skály (Krkonoše) / Szwedzkie Skały (Karkonosze).

Přístup na kole nebo pěšky, z Polska nebo Čech

Z Polska: Autem jedeme po silnici z města Jelenia Gora přes Podgorzyn do Borowice a dál lesem na západ po lesní silničce Droga Sudecka směrem Slezské sedlo u Špindlerovky. Auto odstavíme na malém lesním parkovišti (540 m) u dopravní značky zákaz vjezdu a zároveň odbočky žluté turistické značky. Na kole jedeme k lesnímu hřbitovu (700 m), kde je pochována tisícovka nuceně nasazených polských dělníků, francouzských, belgických a sovětských válečných zajatců, kteří za 2. světové války stavěli Sudetskou silnici.  

U hřbitova uhneme doleva a přímo do kopce šlapeme strmou cestou po novém asfaltu. Až se lesní silnička ostře stočí doleva a překoná po mostku potok Myja / Seifen (940 m), uvidíme kamenitou stezku odbočující doleva do lesa. Po ní sjíždíme zhruba 300 metrů a bedlivě sledujeme les po levé ruce. Když uvidíme vyšlapanou stezku, sesedneme z kola, zamkneme ho u stromu a po stezce sejdeme na temeno Švédských skal (880 m). Odtud se potom vrátíme a po kamenité cestě sjedeme (nejspíš několik vymletých úseků kolo svedeme) nejprve na štěrkovou lesní svážnou a nakonec Sudetskou silnicí k autu. Pěšky využijeme tuto trasu nahoru ke skalám i dolů od skal.

Z Čech: Autobusem vyjedeme ze Špindlerova Mlýna ke Špindlerovce. Pěšky jdeme ze Slezského sedla (1197 m) po zelené turistické značce po polském území k potůčku Srebrny potok. Zde opustíme značku, přejdeme potok po lesní stezce (1150 m) a po jeho pravém břehu klesáme. Národní park opouštíme u lesnického domku (1130 m). Stezka odbočí od potoka doprava, traverzuje hřbet Ptasiak, vlevo zůstanou Ptačí kameny a stezka nás přivede na asfaltovou lesní silničku a mostek přes potok Myja (940 m). Dále pokračujeme jako po cestě z polské strany. Návrat vede stejnou cestou.

Horydoly.czLEZENÍ NEDALEKO: Sokoliki - výborná žula pro lezce


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Booking.com

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

oáza klidu
je to oáza klidu taková, že jsme se, myslím, domlouvali, že v rámci uchování možnosti trempského tradicírování v duchu absolutního onsightu překročíš svůj stín, a o tajné oblasti pomlčíš, aby se tam neobjevily davy, nejty, cestovky, šlaklajny, táboráky, maglajz a nakonec by tomu udělal přítrž hajnej a vyhnal je všechny. čili prosím - když už je to na světě - berte to jako skanzen a indiánskou rezervaci daleko od auta, kde milovník smyček a hejblátek si může zadovádět v luxusní pevné žule prosté volně ložených pašíků a protínané přátelskými a hojnými spárkami k zakládání rozmanitého POVLu, a večer může tiše opéci buřta a dopřát si hlt něčeho ostřejšího z polní lahve u skromného ohýnku. lze důvodně předpokládat, že veškeré přirozené a logické směry byly již dávno přelezeny a nepřirozené směry oblast nenabízí. prostor k vlastním prvovýstupcovským a nýtovacím kreacím je tedy pranepatrný až žádný.
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Geofashion převzal web Geocaching.cz

Geofashion převzal web Geocaching.cz

ROZHOVOR Kladenský geocachingový internetový obchod Geofashion se pustil do vydavatelské činnosti. Získal celostátní portál Geocaching.cz.... celý článek

Feráta v Bechyni: cesta tam a zase zpět

Pražský gigaevent se překládá na příští rok

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články


Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Špindlerův Mlýn - zahájení letního provozu lanovek Špindlerův Mlýn 1.5.
Hobby - veletrh České Budějovice, výstaviště 9.-12.5. 9.5.
Cestoslet - festival Běšiny 9.-12.5. 9.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
Loudání Slaný Nonstop cyklistický závod 5.6.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.

Diskuse

fgwnqjobj valtrex prescription medicine, 22.4.2024 1:28, 1 příspěvek
nyxdonyc lisinopril 10 12.5 mg, 22.4.2024 1:08, 117 příspěvků
oypcyaxp generic cialis tadalafil, 22.4.2024 0:51, 1 příspěvek
V Říčanech nejezděte rych... Michael Beranek, 21.4.2024 18:21, 3 příspěvky
Bernina strašný news, 20.4.2024 11:13, 1 příspěvek
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50
ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23