Švédské skály / Szwedzkie Skaly - oáza horolezeckého klidu na severním úbočí Krkonoš

Švédské skály / Szwedzkie Skaly - oáza horolezeckého klidu na severním úbočí Krkonoš
Švédské skály. Jediné stabilní horolezecké jištění je na temeni dolní skály.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Krkonošská žula znamená pro horolezce solidní skálu, pevné chyty, málo borháků a nýtů, dobrodružné lezení. Mnohdy také daleké přístupy. Přesně to splňují Švédské skály (Szwedzkie Skały) v severních svazích pod Špindlerovkou. 

Švédské skály / Szwedzkie Skaly - oáza horolezeckého klidu na severním úbočí Krkonoš
Dolez jihozápadního hřebenu na Horní skálu.
Autor snímku Hana Suchá
Jak na to

Doporučené vybavení

Lano 60 m, přilba, hrudní a sedací úvazek, 5 plochých smyček, 2 kulaté smyčky, 7 expresek, 5 karabin, jistítko, lezečky, lékárnička, čelovka, nepromokavá bunda, softshellová bunda, lezecké kalhoty, ponožky, batoh 40 l, svačina a horký čaj v termosce, mobil. Může se hodit fotoaparát nebo kamera.

Na příjezd a odjezd je vhodné horské kolo. Nezapomeňte k němu cyklistický zámek a cyklorukavice.

Je s podivem, že tu sice prokazatelně lezli Němci už před 2. světovou válkou a potom občas Poláci, ale neexistuje ucelený horolezecký průvodce. Dokonce sem nevede ani turistická značka. 

Možná je to nakonec dobře, protože dvě 30 metrů vysoké polověže jsou díky tomu téměř neznámé. Modernisté do nich netlučou nýty a nelepí borháky. Pouze na temeni o něco nižší Dolní skály najdeme stanoviště se dvěma vrtanými jištěními spojenými řetězem. Evidentně slouží  pro lezení stylem TR (na rybu neboli s horním jištěním) v údolní plotně.

Výhodou je, že Švédské skály leží mimo hranice Krkonošského národního parku v nadmořské výšce 880 m. Ochráncům přírody je tedy jedno, zda opustíte turistickou značku, zda se vykoupete v potůčku Myja pod skalami nebo z něho budete pít, případně jestli přespíte na plácku u ohniště. Stačí dodržovat všeobecná pravidla chování v přírodě.

Obtížnost zdejšího lezení se pohybuje odhadem od 3-4 UIAA do 7 UIAA. Vše v tradičním duchu, pouze po vlastním jištění. Výborně se zde uplatní do spár vklíněnce a friendy všech velikostí, na hroty delší ploché smyčky a do skalních hodin delší kulaté smyčky. Skála je velmi pevná a čistá. Místy vadí pouze její neolezenost, protože povrch žuly kvůli tomu trochu solí. 

Švédské skály (Krkonoše) / Szwedzkie Skały (Karkonosze).

Sestup: Z vyšší Horní skály (při pohledu z údolí potoka vpravo) se schází pěšky. Z nižší Dolní skály lze slanit od slaňovacího řetězu. Pozor na délku lana - je potřeba 60 m! Sestoupit pěšky je také možné.

 

Doporučené cesty

Pro milovníky čtyřek můžeme doporučit oba dlouhé jihozápadní hřebeny. Na Horní skále je obtížnost vyrovnaná. Závěrečných 10 metrů se dělí na levou variantu komínem za odštěpem nebo koutem vpravo od hřebenu. Na Dolní skále je velmi obtížný nástup zprava prvních pár metrů, následuje vychutnávací střední pasáž a končí se dvoumetrovou namáhavou ramenní spárou vlevo od hrany. Navíc ji lze velmi těžko zajistit.

Šestkoví lezci si užijí cesty středem nádherné údolní plotny Dolní skály. Sedmičkoví lezci zvládnou cestu v pravé části téže plotny.

Proti proudu potůčku Myja najdeme nad silnicí ještě jednu osamělou skálu zvanou Sloup / Slup. Je to zajímavý lezecký útvar vysoký 9 metrů ale s podstavou širokou pouhé dva metry. 

Polský název Szwedzkie Skaly je známý až poté, co ze Slezska byli odsunuti Němci a Stalin posunul polsko-německou hranici na řeku Nisu. Před tím se jim říkalo Tumpsahüttenfelsen, Thomashüttefelsen, Thumpsa Felsen, Tompsah Felsen, Tumpsafels, Tumpsafelsen, neboť lesník Thomas Seliger postavil pod skalami na začátku 18. století chatku, které se zkomoleně říkalo Tumpsahütte nebo také Onkel Toms Hütte. Její jméno dnes nese ubytovací zařízení v nedaleké Borowici.

Švédské skály (Krkonoše) / Szwedzkie Skały (Karkonosze).

Geocaching a turistika

Švédské skály jsou součástí geokeše Around Borowice.

Sto metrů pod skalami je malý vodopád kaskády Myji. Sestává z několika skalních stupňů. Ačkoliv je zakreslený v mapách, viděli ho na vlastní oči jen kovaní znalci polského úbočí Krkonoš. Vznikl v důsledku rychlého zvedání žulového bloku Krkonoš nad okolní terén na superkontinetu Pangea. Žula byla po té tři sta milionů let ukrytá pod troskami Krkonoš vysokých několik tisíc metrů, zanesl ji okolí terén, až údolí zase vymetl pevninský ledovec v poslední době ledové, který se připlazil od severního pólu. Poté co ustoupil kvůli globálnímu oteplení, nahradil ho horský ledovec, který čistil údolí odshora dolů. Když před 10 000 lety roztál, nechal po sobě široké obroušené údolí a v něm kaskádu vodopádků. 

Z temene Švédských skal je zajímavý výhled na Polední kameny / Slonecznik. Skála pod hlavním hřebenem Krkonoš se tyčí vysoko nad námi. V mokrých suťovištích pod ním se rodí potok Myja.

Švédské skály (Krkonoše) / Szwedzkie Skały (Karkonosze).

Přístup na kole nebo pěšky, z Polska nebo Čech

Z Polska: Autem jedeme po silnici z města Jelenia Gora přes Podgorzyn do Borowice a dál lesem na západ po lesní silničce Droga Sudecka směrem Slezské sedlo u Špindlerovky. Auto odstavíme na malém lesním parkovišti (540 m) u dopravní značky zákaz vjezdu a zároveň odbočky žluté turistické značky. Na kole jedeme k lesnímu hřbitovu (700 m), kde je pochována tisícovka nuceně nasazených polských dělníků, francouzských, belgických a sovětských válečných zajatců, kteří za 2. světové války stavěli Sudetskou silnici.  

U hřbitova uhneme doleva a přímo do kopce šlapeme strmou cestou po novém asfaltu. Až se lesní silnička ostře stočí doleva a překoná po mostku potok Myja / Seifen (940 m), uvidíme kamenitou stezku odbočující doleva do lesa. Po ní sjíždíme zhruba 300 metrů a bedlivě sledujeme les po levé ruce. Když uvidíme vyšlapanou stezku, sesedneme z kola, zamkneme ho u stromu a po stezce sejdeme na temeno Švédských skal (880 m). Odtud se potom vrátíme a po kamenité cestě sjedeme (nejspíš několik vymletých úseků kolo svedeme) nejprve na štěrkovou lesní svážnou a nakonec Sudetskou silnicí k autu. Pěšky využijeme tuto trasu nahoru ke skalám i dolů od skal.

Z Čech: Autobusem vyjedeme ze Špindlerova Mlýna ke Špindlerovce. Pěšky jdeme ze Slezského sedla (1197 m) po zelené turistické značce po polském území k potůčku Srebrny potok. Zde opustíme značku, přejdeme potok po lesní stezce (1150 m) a po jeho pravém břehu klesáme. Národní park opouštíme u lesnického domku (1130 m). Stezka odbočí od potoka doprava, traverzuje hřbet Ptasiak, vlevo zůstanou Ptačí kameny a stezka nás přivede na asfaltovou lesní silničku a mostek přes potok Myja (940 m). Dále pokračujeme jako po cestě z polské strany. Návrat vede stejnou cestou.

Horydoly.czLEZENÍ NEDALEKO: Sokoliki - výborná žula pro lezce


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Booking.com

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

oáza klidu
je to oáza klidu taková, že jsme se, myslím, domlouvali, že v rámci uchování možnosti trempského tradicírování v duchu absolutního onsightu překročíš svůj stín, a o tajné oblasti pomlčíš, aby se tam neobjevily davy, nejty, cestovky, šlaklajny, táboráky, maglajz a nakonec by tomu udělal přítrž hajnej a vyhnal je všechny. čili prosím - když už je to na světě - berte to jako skanzen a indiánskou rezervaci daleko od auta, kde milovník smyček a hejblátek si může zadovádět v luxusní pevné žule prosté volně ložených pašíků a protínané přátelskými a hojnými spárkami k zakládání rozmanitého POVLu, a večer může tiše opéci buřta a dopřát si hlt něčeho ostřejšího z polní lahve u skromného ohýnku. lze důvodně předpokládat, že veškeré přirozené a logické směry byly již dávno přelezeny a nepřirozené směry oblast nenabízí. prostor k vlastním prvovýstupcovským a nýtovacím kreacím je tedy pranepatrný až žádný.
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Feráta v Bechyni: cesta tam a zase zpět

Feráta v Bechyni: cesta tam a zase zpět

VIA FERRATA GUIDE Nejtěžší česká feráta vede po skalách nad Lužnicí u Bechyně. Legenda praví, že jistící lano je tak tlusté, protože pochází ze staré lanovky na Sněžku. Každopádně se díky tomu... celý článek

Pražský gigaevent se překládá na příští rok

Praha chce batůžkáře, nezajímají ji geokačeři a Asiaty láká na romantické filmy

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články


Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
Lawinenupdate 2022/23 Österreichischer Alpenverein Livestream 16.12. 19:00
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 18.12.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 6.-8.1. 6.1.
Snow Show - veletrh USA, Denver 10.-12.1. 10.1.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 11.-12.1. Horské technologie 11.1.
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 12.-15.1. 12.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 14.-22.1. 14.1.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 15.-17.1. 15.1.

Diskuse

Yedoo Dragstr Šlojíř, 8.12.2022 10:46, 1 příspěvek
Hehe Drak, 7.12.2022 12:19, 4 příspěvky
kup si brašny Horydoly, 7.12.2022 10:46, 4 příspěvky
kup si brašny Lukas B., 7.12.2022 10:12, 4 příspěvky
kup si brašny Lukas B., 7.12.2022 9:19, 4 příspěvky
kup si brašny Pavka, 6.12.2022 14:15, 4 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 13:04, 5 příspěvků
zima Kuba Turek, 5.12.2022 11:44, 5 příspěvků
Apache Kuba Turek, 5.12.2022 11:35, 2 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 11:25, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Je tady adventní maraton Horydoly , 9.12.2022 23:23
Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47