Úředníci hledají důvody pro zákaz Suchých skal

Úředníci hledají důvody pro zákaz Suchých skal
Lezení na Suchých skalách v Českém ráji.
Autor snímku Radek Jošek
SDÍLEJ:

Správa chráněné krajinné oblasti Český ráj nastoupila cestu ofenzívy proti horolezcům.

V dnešním (sobotním) vysílání televizního pořadu Týden v regionech na ČT1 prohlásila její vedoucí Lenka Šoltysová, že geologie Suchých skal je kvůli letošnímu velkým teplotním rozdílům narušená, a nadhodila možnost uzavření skal pro turisty a horolezce. Její kolega Petr Mertlík ji doplnil sdělením, že zatím není možné zjistit, jak se skály pohybují, a navrhl uzavření jen části skal.

Pokusy o omezení nebo zákaz lezení na Suchých skálách nejsou od rozšíření chráněné krajinné oblasti nic zvláštního. Nedávno to navrhovaly okolní obce s tím, že skály budou možná v budoucnu zapsány do seznamu UNESCO jako velmi cenné přírodní dědictví. "Stejně bychom to museli uzavřít, a proto to udělejme raději hned," zněl jejich hlas. Poté se ozvala správa chráněné oblasti s tím, že lezení s magnéziem poškozuje krajinný ráz a bílé fleky na skálách tedy neodpovídají zákonu o ochraně přírody a krajiny. Do věci se vložila i místní policie, jejíž příslušníci pokutovali horolezce za špatné parkování pod skálami. Auta totiž bránila projet zemědělským a lesním traktorům.

Neustálé hledání všeobecně přijatelných důvodů pro zákaz lezení na Suchcých skálách připomíná vlivové public relations, kdy jde o to, aby bylo nahlodáno veřejné mínění a poté provedeno nepopulární opatření. Obvykle se jedná o práci, která znejisťuje původní pevné postoje lidí a zajišťuje tak co nejmenší odpor k připravovanému kroku.

V Českém ráji je ohrožena také buducnost lezeckého trenažéru v bývalém lomu v Klokočských skálách. Otazníky se vznášejí i nad činností agentur, které vodí své klienty za komerčních podmínek na pískovcové skály.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Díky
Díky za upřesnění.
  • Autor Kuba Turek
  • Datum a čas 18.8.2003 07:58
Reaguj
Hrozici nebezpeci
Ja si myslim, ze nebezpeci zriceni neni az tak nerealne. Televizi jsi asi poslouchal dost spatne, protoze tam nerkali, ze za to muzou letosni vedra, ale velke teplotni rozdily v zime. A ty bylyy opravdu velke. Mam Suche skaly moc rad a zavreni by me rozhodne vadilo, ale na druhou stranu se nedivim obyvatelum Koberov (jedina obec, ktera chce Susky zavrit), ze jim vadi auta zaparkovana v lese. O maglajzu se zminovat ani nebudu - pres zakaz ho tam pouziva vetsina lidi. Nevim na kolik Susky znas, ale jeden dost veliky blok se tam uz musel odstrelovat a naproti na Panteonu dokonce jeden veliky blok spadnul sam. Videl jsem jak takove skaly pracuji v ceskosaskem svycarsku - konkretne na Male pravcicke brane a skoro jsem tomu neveril. V praxi to znamena nalepeni tenkych sklicek na skaly a pak uz to chce jenom cekat - ja jsem tam videl posuny i o nekolik cm. V ty televizi mluvil jeden z ochrancu prirody z Turnova (nevim jmeno, znam ho pred prezdivkou Had) a ten, prestoze je horolezec, se otazkou zavreni Susek zabyva uz delsi dobu. No a o aktivitach komercnich skupin snad nema cenu ani mluvit - tn lom v betlemkach maji na svedomi taky oni. Vsichni kdo se chovali normalne, parkovali tam kde meli tam nikomu nevadili. Bude velka skoda az nam Susky zavrou!
  • Autor Boudak
  • Datum a čas 18.8.2003 07:34
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Vyprošťovací bodce Hansa Dubben na záchranu bruslařů

Vyprošťovací bodce Hansa Dubben na záchranu bruslařů

TEST Propadnout se pod led není nic příjemného. Při troše smůly se utopíte a zároveň zmrznete. Jako záchranné pomůcky se proto používají vyprošťovací bodce. Už dva roky bruslíme s bodci Hansa Dubben
Lehký výlet na běžkách v Jizerských horách: Promenádní a Knížecí cesta

Lehký výlet na běžkách v Jizerských horách: Promenádní a Knížecí cesta

Klasika i skate - to jsou pravidelně upravované trasy na Jizerské magistrále. Jestli nejste zdatní běžkaři, nebo máte s sebou školní děti, doporučujeme hezkou, jednoduchou, bezpečnou trasu po Promenádní a Knížecí cestě.
Vyhlídka na přehradu Láz v srdci Brd

Vyhlídka na přehradu Láz v srdci Brd

V srdci Brd, obklopena hlubokými lesy a klidem nedotčené přírody, byla vloni otevřena vyhlídka na vodárenskou nádrž Láz. Nachází se ve výšce 643 metrů nad mořem. Je přístupná po zelené turistické značce z obce
Reproduktory Dali Sonik nebo Bluetooth?

Reproduktory Dali Sonik nebo Bluetooth?

RADY DO OBCHODU Reproduktory Dali Sonik nahradily od letošního roku modelovou řadu Oberon. Pro mnoho příznivců kvalitní hudby nastává okamžik rozhodnutí: koupím raději stacionárním hi-fi zážitek Sonik nebo mobilní komfort v podobně
Nejtemnější, nejpodivnější a nejvíc gotická místa v Česku

Nejtemnější, nejpodivnější a nejvíc gotická místa v Česku

Gotika v Česku není okázalá ani teatrální. Je tichá, těžká a často nedořečená. Temnota nevychází jen z legend, ale hlavně z reálného využití těchto míst - jako pevností, pohřebišť, věznic nebo nástrojů moci.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Freeride World Tour Gruzie, Tetnuldi 22.-28.2. 22.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 25.2.-1.3. 25.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 25.2.-1.3. 25.2.
IWA - veletrh Německo, Norimberk 26.2.-1.3. Lovecké potřeby 26.2.
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 27.2.-15.3. 27.2.
Caravan, bike, travel Nitra 27.2.-1.3. Veletrh 27.2.
Ďumbier - konec lezení  Nízke Tatry Lezení povoleno 10.12.-28.2. 28.2.
Blinduro zima Slapy Horská kola 28.2.
Na kole do Moskvy - diashow Zvičina, Raisova chata Přednáší Ivo Janečka 28.2. 18:00
Byla to jatky - výstava Praha, Národní zemědělské muzeum 29.7.-1.3. 1.3.

Diskuse

??? Jarda si umí vybrat! Honza, 28.2.2026 18:38, 11 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 27.2.2026 23:01, 11 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 27.2.2026 22:59, 11 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 27.2.2026 19:21, 11 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 27.2.2026 18:53, 11 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 27.2.2026 12:57, 11 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 27.2.2026 12:24, 11 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 27.2.2026 9:47, 11 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 27.2.2026 5:29, 11 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 26.2.2026 16:36, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41