Vertikální rauš na Mount St.Elias

Vertikální rauš na Mount St.Elias
Axel Naglich a Peter Ressmann odpočívají během sjezdu z Mount St. Elias.
Autor snímku Günther Güberl/Red Bull Photofiles
SDÍLEJ:

Extrémní lyžař Axel Naglich zhluboka dýchá v chladném nočním vzduchu. Paprsku čelovky svěřuje obavy o sebe, svůj tým a svoji cestu. Polární záře svítí nad horou Svatého Eliáše jako aura nad světcovou hlavou. Na Tyndallově ledovci vládne mráz čtyřicet stupňů pod nulou. Axel pojede nejdelší svah světa na lyžích.

Vertikální rauš na Mount St.Elias
Axel Naglich už má Mount St. Elias za sebou.
Autor snímku Vitek Ludvik/Red Bull Photofiles

"You crash, you’re dead," říká rakouský lyžař Axel Naglich o sjezdu z Mount St. Elias (5488 m) k oceánu. Spadneš a zabiješ se.

Nápad z letadla

Spolu s Rakušanem Peterem Ressmannem a Kanaďanem Jonem Johnstonem vystoupají a sjedou oněch 5488 výškových metrů. Věří tomu.

Architekt Naglich přišel před třemi lety na nápad lyžovat z Mount St. Eliass, když nad ním letěl v letadle. Posedlost svým projektem okamžitě přenesl na svého přítele a lyžařského instruktora Ressmanna. Na poslední chvíli se k týmu připojil stavitel Johnston.

Ne každý se vrátí z vrcholu

Tým se dostává na Haydenův hřeben (3000). Předpověď zní na několik dní fantastického počasí díky stálé tlakové výši. Je to pro lyžaře skutečný dar bohů.

Trojice Naglich - Ressmann - Johnston není první, kdo se o slyžování největšího převýšení světa pokouší.

Naposledy zkusili zvládnout tento husarský kousek Američané Aaron Martin a Reed Sanders v roce 2002. Byli aklimatizovaní, měli několik dní výborného počasí, ale těsně pod vrcholem je zabila bouře. Jejich těla nebyla nikdy nalezena a Eliáš si je nechal jako rituální obětiny.

Hrozí deskové laviny

Aklimatizace proběhla v pořádku. Všichni tři muži chtějí na vrchol. Jenže přichází silný vítr. Paradoxně jsou lyžaři i jejich podpůrný tým přibiti k zemi pod slunnou oblohou. Teplota klesá na deset stupňů Celsia.

Ještě horší je, že silný vítr dusá sníh na nebezpečných svazích a dělá na nich ještě nebezpečnější deskové laviny.

Trojice tedy sestupuje zpět skalnatým kuloárem na Tyndallův ledovec a po něm na mořské pobřeží Icy Bay.

 

Tři sta metrů pod vrcholem se musejí otočit

Rakousko-kanadské družstvo nemyslí na ústup. Muži si odfrknou, počkají na lepší počasí a za týden jsou zase na Haydenově hřebeni. Podmínky na svazích se stabilizovaly.

Do večera dolezou do výšky přibližně 4000 m. Na zítřek si nechávají dvanáct set metrů výškových metrů technického lezení a zbytek dorazí po vrcholovém sněhovém svahu.

Jenže člověk míní a Bůh (příroda) mění. Teplota klesá na osmnáct stupňů pod nulou a ranní odchod se protahuje do půl deváté, až začne svítit slunce. Vrcholový pokus končí tři sta metrů pod vrcholem.

Dostali jsme se z pěkné bryndy

Zvedá se vítr a na dvanáct hodin přibíjí lyžaře do bivaku. Následující den se vracejí difuzním světlem s nulovou orientací zase na Haydenův hřeben. Je to další prohraná bitva s množstvím nakumulovaného sněhu. Jsou rádi, že se živí dostávají zpět.

Po třech dnech je družstvo letecky převezeno do bezpečí. Okno relativně dobrého počasí se uzavírá.

Jon Johnston akci vzdává. Podle něj jde všechno na levačku. "Pokud bychom měli ještě jeden den hezkého počasí, byli bychom nahoře," později uvedl Johnston. "Kdybychom strávili ještě jednu noc na hoře, byli bychom v pěkné bryndě."

Nevrátíme se znovu?

Zbylý tým čeká pod horou na svou další šanci, ale jeho vytrvalost zůstane bez odměny. Za týden ztrácí aklimatizaci. Vrací se zklamaně do Rakouska.

Návrat na Mount St. Elias je ve znamení střídmosti. Zatímco první pokus podporovaly desítky lidí, teď jsou na výstup jen čtyři. Lyžaři Naglich a Ressmann, kameraman a horský vůdce. Jejich přístup je typicky evropský - chtějí být lehcí a rychlí.

Během několika dní jsou zpět na Haydenově hřebeni. V noci zdolávají strmé skalní stěny, kde se žula rozpadá při prvním doteku. Lana z prvního pokusu jsou rozedraná a nepoužitelná.

Tým balancuje na hraně rozhodnutí, zda se otočit podruhé. Nakonec Naglich bere rozhodnutí na sebe a jde se dál. Noc tráví společně ve čtyřech tisících metrech.

Rychle, bezpečně, odpovědně

Do rána napadne množství čerstvého zrádného sněhu. Pod sebou pozorují deskové laviny, reálné nebezpečí hrozí i jim. Na plošších úsecích, kde lze očekávat ledovcové trhliny, se družstvo jistí lanem. Ve strmějších pasážích lezou pro urychlení každý zvlášť.

Naglich komentuje taktiku lapidárně: "Jeden na laně spadne a čtyři jsou mrtví. Proto jsem počítal s tím, že bez lana spadne jeden a ostatní přežijí." Důležité je, že jsou rychlí, což je klíčem k úspěchu na hoře, kde se počasí mění každým okamžikem.

Poslední tábor je postaven ve 4700 metrech. Všichni probdí celou noc, protože teplota klesá na čtyřicet stupňů pod nulu.

Summit Day teď anebo nikdy

Ve vrcholový den všichni velmi riskují. Boří se po pás do sněhu, nahoře prolamují ldovou kůru, dole nařezávají deskové lavinky.

Eliáš brání svých posledních padesát metrů strmými nestabilními séraky. Nagel mezi nimi nachází úzký průchod a prudkým vyledněným žlábkem dolézá na vrchol.

Axel Naglich a Peter Ressmann stojí na vrcholu Mount St. Elias 11: srpna 2008 ve 12:50 hodin. Na vrcholu pobyli deset minut. Ne více.

Lyžování není ani trochu super

Nabírají trochu kyslíku do plic, nazouvají lyže a jedou nestabilním sněhem k poslednímu výškovému táboru. Navrch je ledová kůra, pod ní různorodý prašan. "Nebylo to super lyžování, tato hora ho nikdy neposkytuje," míní Naglich.

Za hodinu jsou v táboře (4700). Balí vybavení a natěžko sjíždějí o tábor níž (4000). Tam naposledy přespávají. Vyjedou už v půl třetí ráno, aby jim slunce nerozměklo terén při dalším sjezdu. Už v poledne jsou na Haydenově hřebeni (3000).

Tyndallův ledovec je také nebezečný, pozor na to

Musejí se navzájem přesvědčovat, aby udrželi pozornost. Tyndallův ledovec pomalu ztrácí sníh, trhliny jsou nebezpečné a často nejsou vidět. Přesto oba v pořádku dorazí k moři na Icy Bay.

Sjeli zřejmě nejdelší svah na světě s převýšením 5488 metrů. Od vrcholu až k moři.

Poznámka Horydoly

Horu Svatého Eliáše téměř jistě nesjel na lyžích jako první Axel Nagel. Cestou Mira Face lyžovala již trojice Lorne Glick, James Bracken a Andy Ward v roce 2000. Americké zdroje také nejasně uvádějí dva neznámé telemarkery a připouštějí i několik možných dalších úspěšných pokusů.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Viac info...
http://www.wildsnow.com/893/mount-st-elias-ski-skiing/
  • Autor Matus
  • Datum a čas 13.10.2009 14:48
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Přes Jizerky na koloběžkách těsně před prvním sněhem

Přes Jizerky na koloběžkách těsně před prvním sněhem

INSPIRACE Těsně před nástupem zimy jsme si užili poslední letní radovánky - lezení, koloběžku a kolo. Maličkosti nás naposledy potěšily. Na koloběžkách jsme přejeli Jizerské hory z Bílého Potoka do Liberce.... celý článek

Levit dříve Apache krachuje

Jízda na hraně Franze Klammera

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.
Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Chcete-li investovat se ziskem, nakupujte, když jsou ceny nízké, a prodávejte, když jsou ceny vysoké.
TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

Zima je sympatické roční období. I když se vám to nelíbí a je vám chladno, správná bunda vás zahřeje nejen v teple, ale i v pohodlí. A hlavně v ní budete vypadat skvěle. Představujeme náš top
Jak vsadit Fantom (FTM)?

Jak vsadit Fantom (FTM)?

Fantom je alternativou k Ethereu a představuje blockchain první vrstvy, na kterém můžete vsadit Fantom (FTM) a vydělávat pasivní příjem z kryptoměn.
Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Když jsme mladí, máme pocit, že jsme všemocní. Můžeme běhat, skákat a věnovat se i dalším aktivním činnostem. Vlivem různých faktorů, mezi které patří i stárnutí, se ale u mnoha z nás v průběhu času vyskytnou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční výstava řemesel Vysoké Mýto, Regionální muzeum 23.10.-19.2. 23.10.
Ježíškova stezka Žatec, Regionální muzeum 11.11.-23.12. 11.11.
Vánoční výstava Litomyšl, zámek 13.11.-18.12. 13.11.
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Vánoční výstava Tábor, Galerie 140 24.11.-8.1. 24.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 25.11.-1.1. 25.11.
Vánoční výstava Znojmo, Dům umění 25.11.-22.1. 25.11.

Diskuse

kup si brašny Pavka, 6.12.2022 14:15, 1 příspěvek
zima Lukas B., 5.12.2022 13:04, 5 příspěvků
zima Kuba Turek, 5.12.2022 11:44, 5 příspěvků
Apache Kuba Turek, 5.12.2022 11:35, 2 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 11:25, 5 příspěvků
Apache Michal, 5.12.2022 7:05, 2 příspěvky
zima Kuba Turek, 4.12.2022 0:33, 5 příspěvků
INU Kuba Turek, 3.12.2022 20:37, 3 příspěvky
INU Honza, 3.12.2022 17:18, 3 příspěvky
zima Jana Bokšová, 2.12.2022 17:55, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38