LPG láhev: 5 kg na gril, 10 kg do karavanu, 33 kg k vytápění chaty

LPG láhev: 5 kg na gril, 10 kg do karavanu, 33 kg k vytápění chaty
Menší LPG bomby slouží k vaření v přírodě.
Autor snímku Primagas
SDÍLEJ:

Domácnosti, chataři, karavanisté, kutilové i profesionální řemeslníci, gastronomická zařízení, různé firmy. Propan-butan v láhvích pro ně představuje praktický zdroj energie.

LPG láhev: 5 kg na gril, 10 kg do karavanu, 33 kg k vytápění chaty
S plynem LPG je nutné nakládat opatrně.
Autor snímku Primagas
Jak na to

Propan-butan

LPG (Liquified Petroleum Gas) je zkapalněný ropný plyn. 

Zimní směs (60 % propanu a 40 % nutanu)
Letní směs (40 % propanu a 60 % butanu)

Hustota kapalné fáze: zimní směs 531 kg/m³, letní směs 547 kg/m³
Hustota plynné fáze: 2,1 kg/m³ (z 1 l kapalné fáze vznikne 260 l plynu)
Výhřevnost: 12,9 kWh/kg
Energetická hustota: 7,2 kWh/l

Podle účelu využití jsou k dostání LPG láhve různě velké s různou hmotností plynu. Lze vybírat mezi variantami plněnými propan-butanem a čistým propanem a také verzemi ocelovými a kompozitními.

Pro kempaře a kutily 2 kg

Tato láhev je lehká a velmi mobilní, je tak ideálním přenosným zdrojem plynu pro kempování, kutilské aktivity nebo pro provoz menších plynových zařízení jako vařič, ohřívač, lampa nebo opalovač. Na plynový spotřebič se připojuje bez regulátoru.

Pro milovníky grilování 5 kg

Kde dva kilogramy plynu nestačí, lze sáhnout po stále oblíbenější pětikilové láhvi. Typickým příkladem využití jsou zahradní grily. Na spotřebič se připojuje gumovou tlakovou hadicí přes regulátor tlaku. Díky velikosti se láhev vejde do většiny plynových grilů, nižší hmotnost oproti často využívaným desetikilovým láhvím umožňuje snadnější manipulaci. Přitom může menší láhev vydržet klidně i celou sezónu.

"Pětikilová láhev plněná čistým propanem, který je výhřevnější než směs propan-butanu, vystačí i při maximálním výkonu typického grilu minimálně na 8 hodin nepřetržitého provozu, takže v praxi i výrazně déle," uvádí Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas. Dodává, že dostupnost 5kg láhví stále roste, jsou běžně k dostání v hobbymarketech, na čerpacích stanicích i u mnoha lokálních prodejců.

Proč grilovat na plynu? LPG je ve srovnání s uhlím i elektřinou účinnějším zdrojem energie. Vyniká snadnou a rychlou regulací plamene a rozpálení grilu je otázkou vteřin. Příprava jídla na plynu je výrazně zdravější, protože se eliminují škodlivé výpary z přepáleného tuku. Dřevěné uhlí navíc produkuje mnohem více pevných částic a kouře, který obsahuje rakovinotvorné látky. Čistý propan pak, protože neobsahuje nenasycené uhlovodíky, nezanechává při vaření či grilování žádné skvrny na nádobí. Obsahuje naprosté minimum síry, takže při jeho spalování nevznikají jedovaté oxidy.

 

 

Domácnost, gastropodnik a vysokozdvižný vozík 10 kg

Desetikilová plynová láhev představuje základní a nejběžnější typ určený pro široké použití v domácnosti, pohostinství i průmyslu. Velmi oblíbená je pro sporáky, zahradní grily a mobilní ohřívače. Připojuje se gumovou tlakovou hadicí na spotřebič přes regulátor tlaku.

Desetikilové láhve se plní propan-butanem i čistým propanem, a kromě ocelových existují i láhve z kompozitního materiálu. "Pro běžné použití a grilování jednoznačně doporučujeme ocelovou lahev a nikoliv kompozitní. Láhev na grilování se přece jenom nachází v blízkost hořáku grilu, může být vystavena teplu, může na ní chytnout odkapávající omastek, a to jsou situace, kdy lépe obstojí ocelová láhev proti hořlavému, nebo spíš tavícímu se a teplotně méně odolnému plastu," upozorňuje Jiří Karlík.

LPG plynové bomby.

Kompozit nachází oblibu především u majitelů karavanů a obytných vozů. Kompozitní láhve jsou lehčí a pro tyto účely bezpečnější. "Při správném zacházení jsou klasické ocelové láhve naprosto bezpečné. Pokud je však ocelová tlaková láhev nedopatřením vystavena ohni, může explodovat. Kompozitní láhev se naopak v případě požáru roztaví a plyn postupně vyhoří," vysvětluje Jiří Karlík a dodává, že kompozitní láhve určené pro karavanisty si zákazníci nemusejí kupovat. Za 2 koruny na den si lze láhve pronajmout a dle potřeby měnit prázdné za plné, případně je vracet u vybraných prodejců po celém Česku.

V průmyslu se desetikilové láhve často využívají pro pohon vysokozdvižných vozíků, jde však o speciální láhve upravené pro použití ve vodorovné poloze, ze kterých se odebírá kapalná fáze. Každá taková láhev obsahuje speciální ventil, který zajišťuje její rychlé uzavření v případě prasknutí hadice nebo při poruše plynových rozvodů v motoru. Protože se s takovou láhví často manipuluje, výhodou je nízká hmotnost kompozitů a navíc se ze stěn nic neuvolňuje, jako je tomu u oceli. Při běžném užití a odběru plynné fáze to nehraje roli, ale může to vadit právě při odběru kapaliny pro pohon motoru. Z důvodu bezpečnosti a spotřební daně nejsou tyto láhve k dostání ve veřejné prodejní síti. I při malých spotřebách lze však na základě smlouvy s dodavatelem využívat závoz přímo do firmy.

LPG plynové bomby.

Pro průmysl či vytápění 33 kg

Pokud je potřeba dodat opravdu velké množství energie, hodí se 33kilogramová LPG láhev. Vhodná je ve stavebnictví na izolační práce, temperování a vytápění staveb a sociálních zařízení, na tavení asfaltů při údržbě silnic, pro řezání a svařování kovů. Uplatňuje se také v restauracích a dalších větších gastropodnicích k vaření, ohřívání vody i topení. Vytápění a energii pro plynové spotřebiče zajistí také v menších domech, mobilheimech nebo chatách. Láhve lze lehce spojit do baterií od 2 do 8 kusů přes speciální automatický ventil, který zabezpečí nepřetržitý odběr energie.

 

 

Snadná dostupnost v obchodech i online

Plynové láhve jsou běžně k dostání ve většině hobbymarketů či na benzinových pumpách. Funguje i služba, kdy jsou 2kg, 5kg a 10kg plynové láhve dostupné online v režimu same day delivery, tedy s doručením v den objednávky. Zákazník, ať už jde o firmu, nebo běžného spotřebitele, nemusí mít pro odběr plynu žádnou smlouvu. Kurýr přijme od zákazníka k výměně jakékoliv láhve daného typu, pokud nejsou poškozené a mají platnou revizi, nezáleží tedy na tom, kdo je stávající dodavatel plynu.

LPG plynové bomby.

Dodavatelé LPG taktéž umožňují nastavení pravidelného závozu přímo ke dveřím zákazníka. "Mnoho drobných podnikatelů stále řeší zásobování provozovny tím, že objíždějí lokální prodejce, typicky benzinky s klecí na tlakové láhve. Přitom závoz láhví přímo od dodavatele je levnější a výrazně pohodlnější. V případě vyšších odběrů ušetří zákazník až 20 % ceny oproti nákupu v prodejní síti, šetří samozřejmě čas a vyhne se možným potížím s výměnou prázdné láhve," říká Jiří Karlík. A tato možnost přitom neplatí pouze pro firmy. Závoz spojený s výměnou prázdných láhví za plné může využívat jakýkoliv pravidelný odběratel – třeba zákazník, který využívá tlakové láhve pro vytápění objektu, jako je chatka či mobilheim.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

INU

Lahve 2, 5  10  33  kg. Bohužel vymizely ony menší na PB  1 kg a tenká válcová tuším 0,5 kg.  Ne každý potřebuje tahat 2 kg na šroubení na vařič.  Ony moderní lehké prostě připojit nejdou.

APP.stejně vymizely i ony foukače  CO2 na hustení pneumatik.

  • Autor Honza
  • Datum a čas 6.6.2024 14:20
Reaguj
Nezapomeňte

Protože narušuje přírodní pryž, musí být všechna těsnění vyrobena ze syntetických látek.

Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Slovinské dálniční známky 2024

Slovinské dálniční známky 2024

AKTUALIZACE Dálniční známka ve Slovinsku přijde na 16 eur za sedm dní pro osobní auta. Třicetidenní známka stojí 30 eur. ... celý článek

Dálniční známky v Evropě

Gromnicová propaguje Salcbursko v Česku, Polsku a Maďarsku

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Noblesa českého skla a porcelánu v Karlových Varech

Noblesa českého skla a porcelánu v Karlových Varech

Sklárny Koulier, Květná, Novosad a syn Harrachov a také porcelánka Thun se stanou součástí doprovodného programu Karlovarského filmového festivalu.
Gromnicová propaguje Salcbursko v Česku, Polsku a Maďarsku

Gromnicová propaguje Salcbursko v Česku, Polsku a Maďarsku

Denisa Gromnicová, Rakušanka s českými kořeny, má nově na starost marketing a média v turistické organizaci SalzburgerLand. Stará se o Česko, Polsko a Maďarsko.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Tatry mountain resort upisuje další akcie. Budou stačit k zaplacení dluhů?

Tatry mountain resort upisuje další akcie. Budou stačit k zaplacení dluhů?

Tatry mountain resorts vrhá na burzu akcie, aby umořil dluhy za svá lyžařská střediska, aquaparky, hotely, golfová hřiště a další turistické atrakce.
LPG láhev: 5 kg na gril, 10 kg do karavanu, 33 kg k vytápění chaty

LPG láhev: 5 kg na gril, 10 kg do karavanu, 33 kg k vytápění chaty

Domácnosti, chataři, karavanisté, kutilové i profesionální řemeslníci, gastronomická zařízení, různé firmy. Propan-butan v láhvích pro ně představuje praktický zdroj energie.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Párou podél Blanice Protivín   28.6.
ISPO China - veletrh Čína, Shanghai 28.-30.6. 28.6.
Čiernohronská železnica - začátek sezony Čierny Balog Provoz 1.5.-15.9. 29.6.
ILTM Asia - veletrh Singapur 1.-4.7. Luxusní cestování 1.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 3.-7.7. Cyklistika 3.7.
Pelargonie - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 11.-14.7. 11.7.
Prague Pride Praha 5.-11.8. Festival homosexuálů 5.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.

Diskuse

bfhygzgh sale, 24.6.2024 12:47, 12 příspěvků
INU - 100% vina řidičů - ... Lukas B., 24.6.2024 11:45, 11 příspěvků
INU - 100% vina řidičů - ... Kuba Turek, 24.6.2024 10:22, 11 příspěvků
INU - 100% vina řidičů Lukas B., 24.6.2024 9:18, 11 příspěvků
INU - 100% vina řidičů Kuba Turek, 23.6.2024 18:49, 11 příspěvků
INU - 100% vina řidičů Honza, 23.6.2024 18:03, 11 příspěvků
INU - 100% vina řidičů Horydoly, 23.6.2024 11:56, 11 příspěvků
INU - 100% vina řidičů Honza, 23.6.2024 11:32, 11 příspěvků
INU - 100% vina řidičů Horydoly, 22.6.2024 19:51, 11 příspěvků
INU - 100% vina řidičů Honza, 22.6.2024 19:46, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22