Třídenní putování dětského oddílu Poutníci: jedeme na koloběžkách Yedoo a spíme v hamakách

Třídenní putování dětského oddílu Poutníci: jedeme na koloběžkách Yedoo a spíme v hamakách
Na koloběžkách na dlouhý výlet!
Autor snímku Oddíl Poutníci
SDÍLEJ:

Před dvěma lety pražský oddíl Poutníci poprvé vyrazil na vícedenní putování na koloběžkách. Jednalo se pravděpodobně o světové prvenství v tomto formátu v oddílové činnosti. Na základě tohoto putování vznikla metodika, která uvádí, že je velice namáhavé jezdit na levných modelech. O letošních prázdninách koloběžky zapůjčila značka Yedoo.

Jak se dětem přes den putovalo na koloběžkách a v noci spalo v závěsných postelích zvaných hamaky?

Vybavení

Mimo perfektně seřízené koloběžky od Yedoo jsme s sebou vzali základní servis a pumpičku pro případ nehody. Poslední, co bychom se skupinou 11 lidí chtěli řešit, by byl odtah koloběžky. Dále bylo nutné mít co nejlehčí batohy. Každý si vezl lahev s vodou na cestu a na vaření, reflexní vestu, spacák, hamaku, několikery ponožky, trochu jídla a drobnosti typu lžíce, hygienu, peníze atd. S sebou jsmě měli sdílené vybavení v podobě třech tarpů nad hamaky pro případ deště, vařič, ešusy, lékárničku, kartičky pojištěnce, léky…

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Batohy postačily bohatě, jaké nosíme na pěší putování. Důležité bylo mít na batozích bederní a nejlépe i prsní popruhy a u ramenních popruhů vycpávky, díky kterým se ramena nesedřou. Jako obuv byly vhodné  tenisky. Nejsou tak těžké a velké jako pohorky, nohy se v nich tolik nepotí. Sandále jsme vynechali z důvodu prevence úrazů způsobených otevřenou obuví (sedření o asfalt, klacík zaražený do nohy atp.). V povinné výbavě byla samozřejmě cyklistická přilba.

PANORAMA: Koloběžkáři na kopcovité Vysočině
Kliknutím otevřete velké panorama. FOTO: Brňák

Stravování

Už léta praktikujeme na puťácích s dětmi staršími 12 let systém podporující finanční gramotnost i schopnost rozvrhnout si nákupy tak, jak je nejsmysluplnější. Ukážeme si vždy mapu s vyznačenými obchody, které by měly být otevřené. Spolehnout se na vesnické obchůdky v době dovolených a jejich uzavírání nejde, ale to už je každého boj. Letos si většina účastníků nakoupila v Bille na dva dny. Někdo suchou stravu, jiní vařili těstoviny, další opékali špekáčky.

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Vodu jsme získávali darem od lidí ve vesnicích, kudy jsme projížděli. Bylo jen nutné průběžně kontrolovat její stav i s ohledem na vaření.

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Trénink před jízdou

Před samotnou jízdou jsme si ještě na tábořišti rozebrali koloběžky a každý účastník si vyzkoušel, že jsou dobře nahuštěné pneumatiy a seřízené brzdy. Děti tak zjistily, co je na koloběžce z pohledu bezpečnosti a jízdních vlastností důležité a z čeho se skládá.

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Poté přišel na řadu rychlokurz jízdy a správných odrazů, jakožto i kontrola dobrého nastavení popruhů na batozích. Rady jak správně na koloběžce jezdit, byly potřeba jen v prvních kilometrech a pak děti své stroje plně ovládly.

 

Putování s přesahem

Aby nešlo jen o samotnou jízdu na nudné trase, spojili jsme naši pouť se starými židovskými příběhy a poznáváním kultury i náboženství. Judaismus děti zaujal, ačkoliv nejsou věřící. Jistě toto podtrhla i osobní zkušenost v podobě návštěvy hřbitova v Ledči nad Sázavou, kde byly kontrasty mezi křesťanskými a židovskými náhrobky. Věnovali jsme se i výrobě jarmulek a ukázali si, jak se dávají kamínky na náhrobky, a zjistili jsme, proč tomu tak je.

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Cesta nás čekala rozmanitá. Z tábora v Zátoce Pláňat nedaleko vodního díla Němčice jsme přejeli přes Švihov a dále jeli podél Sázavy. První noc jsme spali u zříceniny Chřenovice u ohníčku a vyprávěli si příběhy. Další den jsme v jízdě pokračovali ke Sluneční zátoce, kde jsme si povzdychli nad krutým osudem tohoto tábořiště a tiše smutněli u památníku na tábory Jaroslava Foglara.

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Na Stvořidlech jsme si dali v kempu párek v rohlíku a vydali se vstříc terénnímu zážitku v podobě turistické trasy v džungli s řadou kamenů a bahna. Zkrátka takové dobrodružství, na které se nezapomíná! Z trasy jsme však utekli strmým kopcem a namísto Světlé nad Sázavou jsme to namířili k zatopeným lomům v Lipnickém podhradí, kterým se říká lomy na Hřebenech.

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

U lomů jsme po vydatném dešti rozdělali oheň a uzavřeli tématiku židovství. Spaní nás čekalo opět v hamakách pod jasnou oblohou. Koupání v čisté vodě v lomech byl příjemný bonus.

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Další den jsme přejeli do Humpolce, kde jsme udělali zhodnocení koloběžek, které jsme si po celou dobu cesty střídali, a zjistili, který model vyhrál co do jízdních vlastností (Trexx a v závěsu Steel s koly 20/16“ a Frida & Fred), co do oblíbenosti celkové (bílá Trexx a černá Steel s koly 20/16“) a také jsme vyhodnotili, která koloběžka byla ze všech nejhorší (Three).

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Následně jsme koloběžky vrátili přímo do skladů a odjeli veřejnou dopravou zpět do Zátoky Pláňat. Nutno podotknout, že šlo o hodnocení pro dálkové cesty, nikoli o hodnocení využitelnosti pro závody, cesty po městě, převozy v městské hromadné dopravě apod.

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Srovnání s minulým putováním

Ačkoli jsme si během let ověřili ve spolupráci s portálem Horydoly, že některé modely Yedoo koloběžek nejsou na delší jízdy nejlepší (Three, Mezeq, Mula, City) a rádi jsme si koloběžky střídali, abychom každý jel na těch lepších, shodli jsme se, že letošní putování bylo mnohem příjemnější, než minulé.

Horydoly.czPŘED DVĚMA LETY: 3 dny na koloběžkách a 2 noci v závěsných sítích

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Hlavním faktorem byl výběr koloběžek. Úsek, který jsme vlivem nepohodlných levných supermarketových značek typu Arcore urazili minule za 2 hodiny, jsme letos ujeli za 3/4 hodiny. Jízdu hodnotili účastníci jako pohodlnější a zábavnější. Z toho soudíme, že pokud si chce někdo užít dlouhou jízdu, skutečně se vyplatí pořídit si koloběžku vyšší třídy či si ji půjčit v půjčovně. Ušetří to mnohá trápení na supermarketových značkách za dva tisíce korun, kde je bolestným místem nevhodně vysoký nášlap, mnohdy jsou nešťastně řešena kola a dokonce i samotná konstrukce.

INFO: Oddíl Poutníci a Yedoo a Koloběžky na Horydoly

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Betlém stojí do Třech králů

Betlém stojí do Třech králů

Na Tři krále končí Vánoce. Zítra se odstrojí vánoční stromek, uklidí betlém a dojí cukroví. Ještě dnes se ale mění betlémská scenérie. Pastýře s ovcemi střídají Kašpar, Melichar a Baltazar. ... celý článek

Tři králové nebo tři mudrci

Ostrava!!! bruslí na Benešově náměstí

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Bruslení v Brně

Bruslení v Brně

V Brně se bruslí v krytých sportovních halách, na venkovních zimních stadionech i na dočasných kluzištích v centru města. Vyberte si z našeho kompletního seznamu: kde, kdy a za jaké vstupné se v Brně bruslí.
10 švýcarských skiareálů pro rodiny s dětmi

10 švýcarských skiareálů pro rodiny s dětmi

Průměrný švýcarský otec rodiny se dvěma dětmi se musí zabývat, kam zajet na lyže, aby ho to finančně nezruinovalo. Lyžování se totiž stalo v poslední době finančně náročným sportem. I v drahém
Manuál pro cestování s dětmi: Jak plánovat a nic nezapomenout?

Manuál pro cestování s dětmi: Jak plánovat a nic nezapomenout?

S příchodem dětí se částečně mění i naše zvyky. A pro případ cestování toto tvrzení platí dvojnásobně. Za svobodna stačilo jen koupit letenky nebo nastartovat auto a vyrazit. Přestože se může zdát, že cestování
Reprodukci zdar! Jak používáme dětský vozík celý rok

Reprodukci zdar! Jak používáme dětský vozík celý rok

AKTUALIZACEPrvní obavy při plánování rodičovstvívždy souvisejí s možností ztráty jakési svobody. I já se bála, že náš dosavadní život plný hor, kola, běžek, skialpů nebo cestování po Asii s dítětem skončí. Naše okolí
Vánoční výstavy v Loučeni, Mělníku a Jílovém

Vánoční výstavy v Loučeni, Mělníku a Jílovém

Ve středních Čechách probíhá mnoho dlouhodobých vánočních výstav a akcí. Některé potrvají do Vánoc, jiné až do ledna příštího roku.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Sklářské sympozium - výstava Nový Bor 4.10.-30.1. 30.1.
Vánoční výstava Znojmo, Dům umění 16.11.-6.2. 6.2.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Vánoční výstava Litomyšl, zámek 3.12.-13.2. 13.2.
Zapalovač Pardubice, Vinice 17.-20.2. Kurz pro oddílové vedoucí 17.2.
Night Light Maraton Bedřichov 18.-19.2. Běžky 18.2.
Jennerstier - skialpinismus Německo, Königsssee   20.2.
Tourfilm - uzávěrka přihlášek Praha 22.2.
Kbelská 10 Praha, Kbely Běh 5.3.

Diskuse

Anova news Anova news, 15.1.2022 12:08, 119 příspěvků
Infinity world news Infinity world news, 15.1.2022 11:06, 119 příspěvků
Viral Writer Viral Writer, 15.1.2022 11:03, 119 příspěvků
Google IT, 14.1.2022 17:26, 8 příspěvků
Google Kuba Turek, 13.1.2022 14:26, 8 příspěvků
Google It?, 13.1.2022 13:16, 8 příspěvků
Jak zvýšit chuť na sex? Filiponko, 12.1.2022 15:08, 1 příspěvek
vůdce/průvodce/kámoš/příb... Lukas B., 12.1.2022 9:26, 3 příspěvky
Google IT, 12.1.2022 8:05, 8 příspěvků
Google Novinář, 11.1.2022 21:07, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11
Muzeum stříbra Horydoly , 14.1.2022 9:55
Undus vede Karlovarské le... Horydoly , 13.1.2022 21:52
Prohlídky středočeských k... Horydoly , 10.1.2022 18:00
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 10.1.2022 8:09
Re: Podavam na vas trestn... Kuba Turek, 9.1.2022 17:06
Podavam na vas trestni oz... Horydoly , 9.1.2022 15:43