Třídenní putování dětského oddílu Poutníci: jedeme na koloběžkách Yedoo a spíme v hamakách

Třídenní putování dětského oddílu Poutníci: jedeme na koloběžkách Yedoo a spíme v hamakách
Na koloběžkách na dlouhý výlet!
Autor snímku Oddíl Poutníci
SDÍLEJ:

Před dvěma lety pražský oddíl Poutníci poprvé vyrazil na vícedenní putování na koloběžkách. Jednalo se pravděpodobně o světové prvenství v tomto formátu v oddílové činnosti. Na základě tohoto putování vznikla metodika, která uvádí, že je velice namáhavé jezdit na levných modelech. O letošních prázdninách koloběžky zapůjčila značka Yedoo.

Jak se dětem přes den putovalo na koloběžkách a v noci spalo v závěsných postelích zvaných hamaky?

Vybavení

Mimo perfektně seřízené koloběžky od Yedoo jsme s sebou vzali základní servis a pumpičku pro případ nehody. Poslední, co bychom se skupinou 11 lidí chtěli řešit, by byl odtah koloběžky. Dále bylo nutné mít co nejlehčí batohy. Každý si vezl lahev s vodou na cestu a na vaření, reflexní vestu, spacák, hamaku, několikery ponožky, trochu jídla a drobnosti typu lžíce, hygienu, peníze atd. S sebou jsmě měli sdílené vybavení v podobě třech tarpů nad hamaky pro případ deště, vařič, ešusy, lékárničku, kartičky pojištěnce, léky…

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Batohy postačily bohatě, jaké nosíme na pěší putování. Důležité bylo mít na batozích bederní a nejlépe i prsní popruhy a u ramenních popruhů vycpávky, díky kterým se ramena nesedřou. Jako obuv byly vhodné  tenisky. Nejsou tak těžké a velké jako pohorky, nohy se v nich tolik nepotí. Sandále jsme vynechali z důvodu prevence úrazů způsobených otevřenou obuví (sedření o asfalt, klacík zaražený do nohy atp.). V povinné výbavě byla samozřejmě cyklistická přilba.

PANORAMA: Koloběžkáři na kopcovité Vysočině
Kliknutím otevřete velké panorama. FOTO: Brňák

Stravování

Už léta praktikujeme na puťácích s dětmi staršími 12 let systém podporující finanční gramotnost i schopnost rozvrhnout si nákupy tak, jak je nejsmysluplnější. Ukážeme si vždy mapu s vyznačenými obchody, které by měly být otevřené. Spolehnout se na vesnické obchůdky v době dovolených a jejich uzavírání nejde, ale to už je každého boj. Letos si většina účastníků nakoupila v Bille na dva dny. Někdo suchou stravu, jiní vařili těstoviny, další opékali špekáčky.

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Vodu jsme získávali darem od lidí ve vesnicích, kudy jsme projížděli. Bylo jen nutné průběžně kontrolovat její stav i s ohledem na vaření.

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Trénink před jízdou

Před samotnou jízdou jsme si ještě na tábořišti rozebrali koloběžky a každý účastník si vyzkoušel, že jsou dobře nahuštěné pneumatiy a seřízené brzdy. Děti tak zjistily, co je na koloběžce z pohledu bezpečnosti a jízdních vlastností důležité a z čeho se skládá.

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Poté přišel na řadu rychlokurz jízdy a správných odrazů, jakožto i kontrola dobrého nastavení popruhů na batozích. Rady jak správně na koloběžce jezdit, byly potřeba jen v prvních kilometrech a pak děti své stroje plně ovládly.

 

Putování s přesahem

Aby nešlo jen o samotnou jízdu na nudné trase, spojili jsme naši pouť se starými židovskými příběhy a poznáváním kultury i náboženství. Judaismus děti zaujal, ačkoliv nejsou věřící. Jistě toto podtrhla i osobní zkušenost v podobě návštěvy hřbitova v Ledči nad Sázavou, kde byly kontrasty mezi křesťanskými a židovskými náhrobky. Věnovali jsme se i výrobě jarmulek a ukázali si, jak se dávají kamínky na náhrobky, a zjistili jsme, proč tomu tak je.

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Cesta nás čekala rozmanitá. Z tábora v Zátoce Pláňat nedaleko vodního díla Němčice jsme přejeli přes Švihov a dále jeli podél Sázavy. První noc jsme spali u zříceniny Chřenovice u ohníčku a vyprávěli si příběhy. Další den jsme v jízdě pokračovali ke Sluneční zátoce, kde jsme si povzdychli nad krutým osudem tohoto tábořiště a tiše smutněli u památníku na tábory Jaroslava Foglara.

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Na Stvořidlech jsme si dali v kempu párek v rohlíku a vydali se vstříc terénnímu zážitku v podobě turistické trasy v džungli s řadou kamenů a bahna. Zkrátka takové dobrodružství, na které se nezapomíná! Z trasy jsme však utekli strmým kopcem a namísto Světlé nad Sázavou jsme to namířili k zatopeným lomům v Lipnickém podhradí, kterým se říká lomy na Hřebenech.

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

U lomů jsme po vydatném dešti rozdělali oheň a uzavřeli tématiku židovství. Spaní nás čekalo opět v hamakách pod jasnou oblohou. Koupání v čisté vodě v lomech byl příjemný bonus.

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Další den jsme přejeli do Humpolce, kde jsme udělali zhodnocení koloběžek, které jsme si po celou dobu cesty střídali, a zjistili, který model vyhrál co do jízdních vlastností (Trexx a v závěsu Steel s koly 20/16“ a Frida & Fred), co do oblíbenosti celkové (bílá Trexx a černá Steel s koly 20/16“) a také jsme vyhodnotili, která koloběžka byla ze všech nejhorší (Three).

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Následně jsme koloběžky vrátili přímo do skladů a odjeli veřejnou dopravou zpět do Zátoky Pláňat. Nutno podotknout, že šlo o hodnocení pro dálkové cesty, nikoli o hodnocení využitelnosti pro závody, cesty po městě, převozy v městské hromadné dopravě apod.

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Srovnání s minulým putováním

Ačkoli jsme si během let ověřili ve spolupráci s portálem Horydoly, že některé modely Yedoo koloběžek nejsou na delší jízdy nejlepší (Three, Mezeq, Mula, City) a rádi jsme si koloběžky střídali, abychom každý jel na těch lepších, shodli jsme se, že letošní putování bylo mnohem příjemnější, než minulé.

Horydoly.czPŘED DVĚMA LETY: 3 dny na koloběžkách a 2 noci v závěsných sítích

Putovní tábor na koloběžkách Yedoo, Vysočina.

Hlavním faktorem byl výběr koloběžek. Úsek, který jsme vlivem nepohodlných levných supermarketových značek typu Arcore urazili minule za 2 hodiny, jsme letos ujeli za 3/4 hodiny. Jízdu hodnotili účastníci jako pohodlnější a zábavnější. Z toho soudíme, že pokud si chce někdo užít dlouhou jízdu, skutečně se vyplatí pořídit si koloběžku vyšší třídy či si ji půjčit v půjčovně. Ušetří to mnohá trápení na supermarketových značkách za dva tisíce korun, kde je bolestným místem nevhodně vysoký nášlap, mnohdy jsou nešťastně řešena kola a dokonce i samotná konstrukce.

INFO: Oddíl Poutníci a Yedoo a Koloběžky na Horydoly

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Alenka v říši divů na letním táboře

Alenka v říši divů na letním táboře

Letní tábor Říše divů na motivy knihy Alenka v říši divů od Lewise Carrolla se konal v Zátoce Pláňat na břehu Němčické přehrady. Podívejte se na nadšené děti, originální kostýmy a zajímavou choreografii.... celý článek

Chodkyně shodila cyklistku pod autobus v Havířově

Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Pokud cestujete s dětmi do rakouského Zillertalu, určitě se zastavte v městečku Fügen jen pár kilometrů od sjezdu z Inntalské dálnice a vydejte se na průzkum adventure hřiště Spieljoch.
Bivak na beskydském Smrku

Bivak na beskydském Smrku

AKTUALIZACE Namlsán nádherným východem slunce, který jsem pozoroval před týdnem z Lysé hory, vystupuji v Ostravici z vlaku a bez dlouhého rozmýšlení se dávám do prvních metrů výstupu na Smrk.
Alenka v říši divů na letním táboře

Alenka v říši divů na letním táboře

Letní tábor Říše divů na motivy knihy Alenka v říši divů od Lewise Carrolla se konal v Zátoce Pláňat na břehu Němčické přehrady. Podívejte se na nadšené děti, originální kostýmy a zajímavou choreografii.
Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

15 tobogánů a klouzaček, 18 bazénů, blahodárná geotermální voda, relaxační zóna a úžasný saunový svět. Perfektní spojení slunečného odpočinku, zábavy a sportovního vyžití poskytuje modernizovaný aquapark Bešeňová.
Chodkyně shodila cyklistku pod autobus v Havířově

Chodkyně shodila cyklistku pod autobus v Havířově

Neuvěřitelně brutální trestný čin se stal v Havířově. Nezletilou cyklistku, která jela po chodníku, schválně srazila pod autobus starší chodkyně. Jen shodou šťastných náhod autobus dívku nepřejel. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Světový den bez aut svět 22.9.
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Ostravice - zamykání Šance ZRUŠENO! 25.9.
Mže - zamykání
Tachov, Lučina 25.9. 11:00
Svatováclavské slavnosti
Stará Boleslav 27.-28.9. 27.9.
Svatováclavské slavnosti Budeč 28.9.
Svatováclavské slavnosti Stekník, zámek 28.9.
Přes 3 jezy Praha, Císařská louka Skautský vodácký závod 28.9.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Hamerský potok - vodácké slavnosti Ratmírov 2.-3.10. 2.10.

Diskuse

Longboard značka, 21.9.2021 8:45, 8 příspěvků
Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 8 příspěvků
Re: Re: Dülfer pálí Lukas B., 20.9.2021 8:11, 12 příspěvků
Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 12 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 12 příspěvků
není to jen feráta Lukas B., 19.9.2021 8:32, 3 příspěvky
Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22
Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38