Liberec 7x ve filmu
Liberec / Reichenberg je ponuré německé město v Sudetech. Jeho atmosféru můžete zažít v několika známých filmech a seriálech. Doporučujeme těchto sedm:
1. Tenkrát v ráji vypráví dramatický příběh horolezce Josky Smítky z Českého ráje za nacistické okupace. V Liberci se snímek natáčel v historické budově radnice a na nádraží Horní Růžodol. Zasedací místnost ve 2. patře radnice představuje banku.
2. Seriál Svět pod hlavou si pohrává s cestováním v čase. Mladý policista se po havárii probudí v severočeském městě na začátku 80. let. Třetí díl nazvaný Mrtvý lidi se natáčel v libereckém Domě kultury. Na Festivalu politické hraje kapela Sloky skladbu Ne, bombu ne!
3. Seriál Genius Albert Einstein se odehrává v liberecké radnici. Ze zasedací místnosti ve 2. patře se stala pracovna geniálního fyzika a z obřadní síně pak aula univerzity, kde Einstein přednášel. Zahlédnete také Severočeské muzeum, hlavní nádraží, Liebiegův palác a mnoho dalších míst v Liberci a okolí.
4. Milada je rozmáchlý film o Miladě Horákové. Scény v parlamentu jsou natočené v obřadní síni liberecké radnice.
5. Film Brecht o životě spisovatele a dramatika Bertolta Brechta se natáčel v Divadle F. X. Šaldy. Uvidíte také křižovatku před divadlem a kavárnu Pošta.
6. Spider-Man: Far from Home (Daleko od domova) přeměnil náměstí Dr. Beneše v pražský festival světel, na který filmaři přivezli stánky, světélka, ruské kolo a dětský kolotoč. Do natáčení byla zapojena také Neptunova kašna a historická radnice.
7. Seriál Zrádci režíroval liberecký rodák Matěj Chlupáček. Natáčelo se na mnoha místech, například v ZOO, u kavárny Bez konceptu, v hotelu Imperial, v ulicích ve středu města i na sídlišti.
Diskuse
Diskuze k videu
Podivný úvod . . . .
Je třeba si uvědomit, že každý ma na krásu, architekturu a t.d jiný názor viz např. onen brutalizmus v architektuře. A ne vždy je dobré bourat a přestavoivat. Bude snad někdo bourat onen sjezdový palác, hotely a vysíleče na Ještědu, Pradědu, onu televizní věž v Praze, Novou scénu Národního divadla, a t.d. protože jej postavili soudruzi a nelíbí se? I tací by se našli...
- Autor Honza
- Datum a čas 28.3.2025 10:36
Podivný úvod . . . .
Ahoj Michaeli, to jsem psal já.
Liberec je opravdu oproti jiným městům ponurý. Nemá jasné historické náměstí a náměstí Dr. Beneše, které tuto funkci jakž takž plní, je obestavěno vysokými těžkými budovami ve stylu německé novorenesance a novogotiky.
Totéž se týká centra Liberce směrem dolů k Nise a k autobusovému nádraží. Sice poměrně nedávno zmizely zbořeniny ještě z 2. světové války, ale i tak to není žádná hezká, vzdušná a berevné zástavba. Třeba zdejší dominanty - moderní Forum i modernictická Trinity bank jsou mohutné, šedé a nikterak hezké budovy. Kdysi se tento dojem pokusil rozbít zajímavý obchoďák Ještěd, ale ten zbořili.
Liberec je typické německé město s německou historií a ryze německým jménem Reichenberg. Leží v Sudetech mezi Sudetskými pohořími Jeschken, Isergebirge a Lausitzer Berge.
- Autor Horydoly - Kuba Turek
- Datum a čas 27.3.2025 15:43
Podivný úvod . . . .
Je záhadou proč autor píše že Liberec je ponuré město, vůbec není.
Ještě méně chápu údaj německé město a k tomu údaj v Sudetech.
Že by někdo cizojazyčný (asi německý) text nechal přeložit překladačem Google?
- Autor Michael Beranek
- Datum a čas 27.3.2025 15:18
Nejčtenější články
Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách
220 km dlouhý Nordenskiöldsloppet vyhráli čeští běžkaři
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2026
Hotel Hvězda v Peci pod Sněžkou
Jak si užít víkend offline a načerpat energii
Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Norsko - diashow | Kralupy nad Vltavou, Vltava | Přednáší Martin Loew | 29.4. | 19:00 |
| Má vlast cestami proměn - výstava | Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy | 1.-30.4. | 30.4. | |
| Slavnosti svobody | Plzeň | 1.-6.5. | 1.5. | |
|
Adršpach - povolené lezení
|
Broumovsko | Povolené lezení 1.5.-30.11. | 1.5. | |
| Běh na Doubravku | Teplice, Beethowen | 1.5. | ||
| Kaktusy a sukulenty - výstava | Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy | 1.-24.5. | 1.5. | |
| S Vesnou na vodu | Váh | 1.5. | ||
| Ohře - odemykání | Kynšperk | 2.5. | ||
| Orlice - Litický oblouk | Bohousová | 2.5. | ||
| Pilica - vodácký ultramaraton | Polsko, Pilica | 2.5. |
Diskuse
| Nezájem Čechů o Slováky | Horydoly, 26.4.2026 12:52, 1 příspěvek |
| APP | Honza, 21.4.2026 21:08, 2 příspěvky |
| Inu | Honza, 21.4.2026 20:57, 2 příspěvky |
| SCIC | Martina, 21.4.2026 11:04, 1 příspěvek |
| Dvojí ceny! | Evitík, 21.4.2026 5:44, 1 příspěvek |
| Obdivuhodné. | Ornyl, 20.4.2026 14:08, 6 příspěvků |
| Inu | Ornyl, 20.4.2026 14:06, 6 příspěvků |
| Inu | Honza, 17.4.2026 18:34, 2 příspěvky |
| Pečený páv se slaninou na... | Paulse, 17.4.2026 9:17, 1 příspěvek |
| Dlouhý vrch u Litoměřic | Kuba Turek, 13.4.2026 21:42, 2 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| SkialpujFEST | kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48 |
| Re: Skialpy | kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47 |
| Brýle na jaře | Alex Brido, 24.4.2026 8:42 |
| Jarní lyžování v Korutane... | Horydoly , 23.4.2026 11:03 |
| Re: v Česku | Maria Fixir, 22.4.2026 22:18 |
| skiareály v Česku | Alex Brido, 22.4.2026 22:17 |
| Re: CzechTourism | Horydoly , 20.4.2026 13:42 |
| Intimní wellness a neinva... | Horydoly , 16.4.2026 22:41 |
-
VODÁCI
Tanvaldská Kamenice pro začínající jezdce divokých vod -
CYKLISTÉ
Three Pre-summer Night Rides Across Lake Garda, Bergamo and Milan -
LYŽAŘI
Teleskopické lyžařské hole: ano nebo ne? -
DĚTI
Historické železnice a nostalgické vlaky -
TURISTÉ
Hanibal má již jen dvě prodejny -
BUSINESS
Hanibal má již jen dvě prodejny -
MÉDIA
Messner naposledy promluvil v Česku
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH