3 drsné příběhy slavných závodů na běžkách

3 drsné příběhy slavných závodů na běžkách
Birkebeiner Torstein Skjevla a Skjervald Skrukka odnášejí královského syna Haakon Haakonsson v zimě 1205/1206.
Autor snímku Knud Larsen Bergslien (1869)
SDÍLEJ:

S mnoha lyžařskými bežeckými závody se pojí historické události. Vybíráme tři nejslavnější v roce 2022 - Vasův běh, Birkebeiner a Jizerskou padesátku.

Osvoboditel a tyran Vasa

V raném středověku se ve Skandinávii objevily lyže na rychlý pohyb ve sněhu. Vypadaly poněkud kuriózně, protože byly nestejně dlouhé, ale ve Finsku, Švédsku a Norsku se na nich jezdilo dalších tisíc let až do konce 19. století.

Jedna lyže z páru byla dlouhá, úzká a se žlábkem ve skluznici, měřila až tři metry. Druhá byla o metr kratší, široká a pokrytá zespodu tulení kůží. První klouzala a druhá sloužila k odrazu.
Když přišly ve vrcholném středověku do Evropy, a do jejích severních oblastí zvlášť silně, malé doby ledové, zformovali tamní panovníci speciální lyžařské vojenské jednotky. Vynikl v tom krutý švédský král Gustav Vasa, na jehož počest se koná největší světový maraton na běžkách Vasaloppet.

Dnešnímu švédskému území vládli Dánové tvrdou rukou do roku 1520. Nespokojenost a protesty mezi švédským lidem rostly, ale v chudé a chladné zemi se nechtělo nikomu bojovat proti silnému a krutému panovníkovi.

Přesto sezval dánský král Kristian II. elitu švédské šlechty do Stockholmu k mírové hostině. Bylo to ovšem jen na oko a hostina se rychle změnila v Stockholmský krvavý masakr. Dánové během pár hodin popravili osm desítek předních švédských mužů a pouze nedůvěřivý Vasa tomuto osudu unikl. Na hostinu, na rozdíl od svých příbuzných včetně otce a bratra, nepřijel.
Čtyřiadvacetiletý Gustav Eriksson Vasa se dal na útěk, spřátelení Sasové mu umožnili přeplavit se z Lübecku na jižní pobřeží Švédska a pokračovat do vnitrozemí na sever. Během několikatýdenní cesty vyzýval k povstání proti Dánům, ale nikdo nechtěl bojovat.

Až v kraji Dalarna mezi největšími švédskými jezery Vänern a Vättern ve středním Švédsku, kam dánská správa nedosáhla, zaznamenal částečný úspěch. Než se však zdejší lidé stačili poradit, musel se Vasa dát znovu na útěk, protože Dánové mu byli v patách. Když do Dalarny dorazily věrohodné zprávy o Stockholmském masakru, místní občané se dohodli na všeobecném odporu a vyslali své dva nejlepší lyžaře Larse a Engelbrekta, aby Vasu našli a přivedli nazpátek.

Vasaloppet.

Historici tuto událost vysvětlují ovšem i druhým způsobem: Dalarnští Vasu vyhnali, protože byl už tehdy velmi krutý, ale když dorazili drsní Dánové, hodil se jim tyran Vasa, aby se jich zbavili.

V Sälenu byl Vasa nalezen a vrátil se do města Mora, odkud vytáhl do boje proti králi Kristianovi II. V roce 1521 začala tříletá válka, která skončila vítězstvím Švédska nad Dánskem. Od té doby počítají Švédové historii svého samostatného státu. Byla ukončena Kalmarské unie mezi Dánskem, Švédskem a Norskem. 6. června 1523 byl Gustav I. Vasa zvolen švédským králem na parlamentním zasedání ve Strägnäs.

Historie ovšem pokračovala jako obvykle ve spirále. Zavedl luteránství, nechal vyloupit všechny kostely a kláštery, své někdejší spojence později vykoupal ve stejných krvavých lázní ve Falunu a Kalmaru, jako Dánové jeho příbuzenstvo.

 

Vasaloppet se běhá od roku 1922. Letos se tedy koná 100. ročník! Slaví se zároveň půl tisíciletí samostatného Švédska.

Trasa Vasova běhu vede v rovinatém terénu skrze lesy mezi městy Sälen a Mora. Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem o startovní čísla je obrovský.

Vasaloppet (běžky) 6. března - 15 800 lyžařů
CykelVasan (horská kola): 13. srpna - 13 000 cyklistů
UltraVasan (běh) 20. srpna - 2500 běžců

Horydoly.czVASALOPPET: Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasaloppet.

Možná byl Haakon IV. bastard, ale určitě schopný

Malý Haakon se narodil jako syn Ingy z Varteigu, dívky z vážené rodiny. Tu měl u sebe v Borgu na podzim roku 1203 král Haakon III., v té době vůdce uskupení Birkebeiner v Norské občanské válce, která ničila zemi už tři čtvrtě století. Dítě se narodilo roku 1204 jako pohrobek. Teprve po několika měsících řekla Inge, že jeho otcem je Haakon III. Král se při tom nikdy neoženil a nezanechal oficiální potomky.

Birkenbeinerové uznali dítě za králova potomka. V té době byl uznávaným vůdcem birkenbeinerů král Inge II. a válčil s baglery. Obě mocenské skupiny zavlekly do série konfliktů nejednoznačné zákony o nástupnictví, které zneužila šlechta, církev i králové.

Birkenbeiner je název odvozený od tehdejšího norského zvyku nosit březovou kůru na nohou, aby byly chráněny před zimou a částečně i před vlhkem.

Haakon IV. se narodil na území ovládaném baglery. V roce 1206 baglerové rozhodli o jeho likvidaci a začali ho hledat.

Tehdy skupina birkenbeinerů dostala malého Haakona na dvůr Ingeho II. v Nodarosu, což je dnešní Trondheim. Nešli s ním obvyklou cestou přes Gudbrandsdalen, kde se obávali útoku baglerů, ale přes hory. O Vánocích na přelomu let 1205 a 1206 je zastihla sněhová bouře. Pouze dva vynikající bojovníci Torstein Skevla a Skjervald Skrukka vzali dítě do náručí a na lyžích pokračovali v cestě.

Birkebeiner.

Po dramatické záchraně uznal král Inge II. dítě za svého nástupce. Když v roce 1217 zemřel, byl Haakon zvolen norským králem. Za jeho panování skončila válka. Mírová prosperita vedla ke sjednocení země. Období jeho panování je považováno za vrchol norské historie. V norských dějinách má podobné postavení jako Karel IV. v Čechách.

Posílal studovat mladé lidi na vyhlášené univerzity do Paříže a Boloně. Na norském dvoře se překládaly romance i biblické příběhy. Nechal stavět kamenné stavby, což byla tehdy v Norsku velká novinka. Nejlepší válečná flotila v Evropě mu umožnila dobýt Dánsko, Grónsko, Island a Skotsko. U jeho břehů však Haakon IV. roku 1263 zemřel. Většina jeho flotily byla zničena bouřemi a Skotsko bylo před Nory zachráněno.

Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner měří sice pouhých 54 kilometrů, ale vede přes kopce po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Region v okolí Sjusjön je považován za běžkařský ráj.

Lyžařský závod se v Norsku běhá od roku 1932 jako připomínka na dramatickou příhodu z důležité historie. V ten okamžik začal zlatý věk Norska. Norové během něj ovládli největší území, byli nejbohatší a nejvlivnější ve svých dějinách.

Závod Birkebeinerrennet je výjimečný mezi všemi významnými běžkařskými soutěžemi, protože každý lyžař musí nést batoh o váze 3,5 kg, což odpovídá hmotnosti malého dítěte. Kromě váhy batůžku je povinný také jeho obsah, který chrání lyžaře v případě špatného počasí - nepromokavá bunda, nepromokavé kalhoty, náhradní spodní prádlo, kukla a rukavice.

Trasa vede z Reny do Lillehameru, kde se končí na zimním olympijském stadionu z roku 1994. V létě se jezdí na kole a běhá po mírně upravených trasách.

Birkebeinerrennet (běžky 54 km) 19. března
Birkebeinerrittet (horská kola 86 km) 27. srpna
Birkebeinerlopet (běh 21 km) 11. června

Horydoly.czBIRKEBEINERRENNET: Birkebeiner - běžky, kolo, běh

Birkebeiner.

Tryzna za 15 mrtvých horolezců

Horolezci z oddílu Lokomotiva Liberec se roku 1968 nedokázali dohodnout, kdo z nich se zúčastní slavného závodu družstev na běžkách Krkonošské 70. Mezi sebou tedy uspořádali nominační závod, který nazvali Jizerská 50.

Stopu horami jim tehdy prošlápl Gustav Ginzel, slavný československý horolezec německé národnosti z Liberce. Připomeňme, že to byl mezi světovými válkami spolulezec Rudolfa Kauschky. Podnikal legendární lyžařské výpravy. Například za dva dny zvládl s kamarády přejít z Liberce přes Harrachov do Obřího dolu, tam vylézt dva dlouhé horolezecké výstupy a na lyžích se vrátit domů. Mezi tím krátce bivakovali na sněhu.

Po Ginzelově stopě projelo v prvním ročníku pět desítek závodníků, většinou horolezců a jejich přátel. Třetí ročník roku 1970 byl fyzickým testem pro čtrnáct horolezců, převážně z Liberce a Jablonce nad Nisou, kteří o pár měsíců později zahynuli pod peruánskou horou Huascarán. Patnáctým členem expedice měl být Gustav Ginzel, ale protože se netajil svým odporem ke komunistům, režim ho za hranice nepustil. Paradoxně mu tím zachránil život.

Horolezecká expedice Peru 1970.

Od následujícího roku nesl závod přídomek Memoriál expedice Peru 1970. Na start se postavily vdovy po horolezcích Eva Novotná a Míla Raslová. Později jely padesátku ještě mnohokrát, Eva Novotná ji dokonce dvakrát vyhrála. Gustav Ginzel byl velitelem trati a později vedl občerstvovací stanici na Jizerce.

Obrovské kamenné a ledové laviny z šestitisícového Huascaránu spustilo nečekaně silné zemětřesení. V údolích zabilo sedmdesát tisíc Peruánců ve vesnicích i městech. Jedná se o nejničivější přírodní katastrofu v Jižní Americe. Laviny pohřbily také základní horolezecký tábor na úpatí hory, kde zahynulo čtrnáct Čechů a jeden Chilan. Jeden se zabil nešťastnou náhodou na turistické cestě o pár dní dříve.

Kromě vzpomínkového masového běžkařského závodu se každoročně koná horolezecká mše v pískovcovém skalním městě na Hruboskalsku. A horolezci vděčně vzpomínají během svých výstupů na prvovýstupce, po nichž své cesty přelézají. V Peru totiž zahynula tehdejší česká špička Ivan Bortel, spisovatel Arnošt Černík, Milan Černý, fotograf Vilém Heckel, Jiří Jech, sochař Valerián Karoušek, Jaroslav Krecbach, Miloš Matras, Ladislav Mejsnar, Milan Náhlovský, Bohumil Nejedlo, Zdeněk Novotný, Jiří Rasl, Svatopluk Ulvr a Václav Urban.

Jizerská 50 (běžky) 13. února
Jizerská 50 Run (běh) 27. srpna

Horydoly.czJIZERSKÁ 50: Jizerská historie na běžkách

Článek vyšel v tištěném časopisu Premium Ski  o zimních sportech.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

AKTUALIZACE Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner měří sice pouhých 54 km, ale vede přes kopce a po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Kromě zimní lyžařské varianty má také letní běžeckou a cyklistickou... celý článek

Jarní Bahno se pojede a poběží v Karlových Varech

Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

AKTUALIZACE Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner měří sice pouhých 54 km, ale vede přes kopce a po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Kromě zimní lyžařské varianty má také letní běžeckou a cyklistickou
Jarní Bahno se pojede a poběží v Karlových Varech

Jarní Bahno se pojede a poběží v Karlových Varech

Oblíbený seriál sobotních cyklistických závodů Jarní Bahno 2023 na úvod sezony je rozšížený také na běžce a vyznavače canicrossu (běhu se psem). Na čtyřech místech v okolí Karlových Var se čtyři soboty
Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

AKTUALIZACE Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na
Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

Po Kyffhäuser Bergmarathonu, který se běžel kolem druhého největšího památníku Německa, jsem oběhl památník největší – lipský Völkerschlachtdenkmal, Památník bitvy národů, tedy vlastně památník vítězství nad Napoleonem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 24.-26.3. 24.3.
Sella Ronda - skialp Itálie, Arabba   31.3.
Ukliď Brdy Raková Brigáda 1.4.
Bahno Karlovy Vary, letní kino Horská kola, běh, canisross 1.4.
IBTM - veletrh Singapur 4.-5.4. 4.4.
Od nevidim do nevidim Česká Skalice Běh 8.4.
Bahno Karlovy Vary, Čankov Horská kola, běh, canicross 8.4.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 13.-16.4. 13.4.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 13.4. 18:00
Liptov Ride Liptovský Mikuláš Kajak, běh, skialp, freeride, MTB 15.4.

Diskuse

sem asi ne Klekí Petra, 26.3.2023 13:22, 2 příspěvky
Odkud vezmeme energii na ... Michael Beranek, 25.3.2023 20:09, 18 příspěvků
sem asi ne Pišišvor, 23.3.2023 22:00, 2 příspěvky
Nova zprava - ani ne Pavka, 20.3.2023 17:17, 2 příspěvky
velkoplošné chráněné území Lukas B., 20.3.2023 16:58, 1 příspěvek
Nova zprava Honza, 20.3.2023 14:55, 2 příspěvky
Oprava Horydoly, 19.3.2023 11:42, 4 příspěvky
Oprava Lukas, 18.3.2023 18:59, 4 příspěvky
Koloběžka Mascoot 20-20 Myškovi, 17.3.2023 12:14, 11 příspěvků
Koloběžka Mascoot 20-20 Kemo, 16.3.2023 10:28, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44