Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater
Útulňa Andrejcová ve východní části Nízkých Tater.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Andrejcová je oblíbená chata na hřebenové túře přes Nízké Tatry. Přespí v ní pod střechou nebo venku ve vlastním stanu téměř každý, kdo chce zdolat nejkrásnější slovenskou hřebenovku. Nečekejte komfort - spíte na palandách ve spacáku, naberete si vodu ze studánky a uděláte ohníček z nasbíraného klestí.     

Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater
Nízké Tatry, útulňa Andrejcová, spaní na povale.
Autor snímku Mates
Jak na to

Útulňa Andrejcová

Nadmořská výška: 1420 m
GPS: 48°54,088´N, 20°01,39´E
Kapacita: 30 osob uvnitř, 12 stanů venku
Cena: 5 E/osoba 
Pitná voda: studánka u chaty

Andrejcová stojí v sedle pod stejnojmenným vrcholem ve východní části Nízkých Tater za Kráľovou holí. Obvykle se využívá jako druhé místo k přespání, pokud jdeme hřebenovku od východu na západ.

Rezervace je nutná

Kapacita chaty je 30 osob - v poschodí spí 10 lidí na matracích na zemi, v přízemí 11 lidí na velké palandě a 9 lidí na matracích na zemi. Po zaplnění chatky se pronajímá 12 stanů. Nocleh je nutné povinně rezervovat na tel. +421 904 596 443. Stačí poslat SMS zprávu a počkat na potvrzení.

"Spí sa vo vlastnom spacáku, karimatku nie je treba ani v stane," uvádí chatař Marek Šurina. "V útulni je výkonná pec na drevo, ktoré je vždy pripravené."

Personál je na Andrejcové každý den od 15. května do 31. října. Od podzimu do jara je personál na chatě minimálně o víkendech a ve státních svátcích. Mimo tyto dny je útulna otevřená a zavřená je pouze kuchyně. Personál nabízí večeře, snídaně a čepované pivo. Večer je možné rozdělat oheň před chatou.

"Vyžadujeme striktné dodržiavanie poriadku a v prípade ostatných hrebeňovkárov aj toleranciu resp. nočný kľud po 22:00," upřesňuje turistický režim Marek Šurina. "Útulňa v žiadnom prípade neslúži na jednorázové akcie či zábavy, s výnimkou Silvestra, ktorý je nutný vopred rezervovať."

Studánka pitné vody je nedaleko chaty. Na druhé straně je venkovní suchá toaleta..

Horydoly.czČtěte také: Medvěd na Andrejcové

Nízke Tatry v zime.

Pokud je útulna Andrejcová zcela plná, dá se přespat v nejbližší salaši Pod Úplazíkom. Najdete ji u modré turistické značky směrem do Pohorelé necelou půlhodinu chůze od Andrejcové. V případě největší nouze se dá využít i salaš v Ždiarskom sedle, kam lze dojít za hodinu z Andrejcové, a která se nachází asi sto metrů pod sedlem směrem na jih, ale je nutno upozornit, že je v dezolátním stavu. Obě salaše nejsou určeny k legálnímu přenocování.

Horydoly.czČASOSBĚRNÉ VIDEO: Andrejcová ve dne v noci

Jak se tam dostat

Útulna na hlavním hřebeni Nízkých Tater je určená především pro turisty, lyžaře a lidi na sněžnicích, kteří si vyšlápnou do Nízkých Tater na vícedenní výlet. Přenocování povoluje návštěvní řád Národného parku Nízke Tatry.

Na Andrejcovou se dostaneme po červené turistické značce hřebenem od Telgártu přes Královu holu, nebo z druhé strany od sedla Priehyba. V zimě je hřeben průchodný jen na lyžích nebo sněžnicích. Na jaře pozor na hladové medvědy!

Můžeme též přijít z údolí po modré značce z Liptovské Tepličky (od severu) nebo Pohorelé (z jihu), případně po žluté značce ze Šuňavy (ze severu). Žlutá značka vede po bočním hřebenu, kdežto modrá značka prochází údolími podél potoků.

INFO: Útulňa Andrejcová

 

Horydoly.czPŘENOCOVÁNÍ NA HŘEBENÍ: 8 tábořišť zadarmo

V LÉTĚ PĚŠKY: Nízké Tatry - východ (Kráľova hoľa)  

V ZIMĚ NA LYŽÍCH: Nizké Tatry - východ (Kráľova hoľa)

V ZIMĚ NA LYŽÍCH: Skialpový přechod Nízkých Tater


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: ????
Ta "chata" uz tam stoji leta (mozno rict desitky let). Nyni je pouze zrekonstruovana.
  • Autor petr
  • Datum a čas 12.2.2006 23:48
Reaguj
Re: ????
Na Slovensku je takych utulni viacej, Niekolko je ich napr. vo Fatre ;-)
  • Autor BranoZ
  • Datum a čas 10.2.2006 18:19
Reaguj
potěší
Moc pěkné.Do Nízkých se vracím rád vždy když to jde.Potěší,že se objeví něco nové a užitečné.Dík všem za tu práci a námahu.Doufejme že bude dlouho stát a sloužit.Didi
  • Autor didi
  • Datum a čas 9.2.2006 09:43
Reaguj
kamna
Doufam, ze zrekonstruovali i kamna co tam jsou.Ty stare zvykly coudit primo do chaty.
Reaguj
Re: ????
ked sa tam ozerie taky ...j dreveny ako si Ty
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 7.2.2006 20:48
Reaguj
Tez i v Chorvatsku
Tez i v Chorvatsku, proslulem jinak neskutecnou drahotou, je takovychto objektu v horach spousta. Nektere jsou pritom takovych 8-10 km vzdusnou carou od more!
  • Autor martin
  • Datum a čas 7.2.2006 16:31
Reaguj
Re: ????
Na Zelandu stoji stovky takovychto chat a funguje to :)
  • Autor Honza
  • Datum a čas 7.2.2006 09:58
Reaguj
????
Postavit chatu a nechat ji otevřenou? Kdo to platí? Kdy shoří?
  • Autor Honzin
  • Datum a čas 6.2.2006 16:41
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Sotva jsme ukončili vodáckou sezonu před Vánoci na Lužické Nise, už ji zase otevíráme o Velikonocích na Jizeře. V neděli vstal Ježíš z hrobu a my se spustili do studené řeky v Malé Skále.... celý článek

Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Glamping: luxus v přírodě

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Ochutnáme něco doma kvašeného. Pickles?

Ochutnáme něco doma kvašeného. Pickles?

RECEPT Kvašené zelí nebo okurky čas od času ochutná každý. Kvasit neboli fermentovat lze ovšem téměř jakoukoliv zeleninu, houby a dokonce i mnohé druhy ovoce. Mistři kuchaři fermentují také maso, klobásy, salámy
Jarní veletržní víkend v Letňanech

Jarní veletržní víkend v Letňanech

Nenechte si ujít konglomerát outdorových veletrhů v Praze Letňanech. V Pražském veletržním areálu se koná Holiday World (cestovní ruch), Kolem světa (cestovatelský festival), For Bikes (cyklistika) a Sport Expo (sport).
Fakta v kostce - vybavení pro domácí posilování

Fakta v kostce - vybavení pro domácí posilování

Domácí silový trénink je stále populárnější. Mnoho lidí chce posilovat pravidelně bez návštěvy fitness centra. Proto roste zájem o kvalitní fitness vybavení.
Hlúpy vrch a Kopské sedlo: skialpová túra do lyžařské minulosti

Hlúpy vrch a Kopské sedlo: skialpová túra do lyžařské minulosti

Letos je to sněhem v Tatrách bída. Napadlo ho málo, jezdí laviny a tvoří se krusta. Tyto podmínky ovšem prospěly Belianským Tatrám, kde se dají lyžovat svahy, kam bychom se jindy neodvážili.
Východní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

Východní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

CLIMBING GUIDE Východní Žeruchová veža je populárním horolezeckým vrcholem nad chatou Pri Zelenom plese. V zimě se na ni leze hřebenovkou a v létě jižní stěnou.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
PAF - festival potápěčské fotografie Tachov, Mže 10.-12.4. 10.4.
Valná hromada ČHS Praha 11.4.
Sázava - odemykání Týnec 11.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   11.4.
Horský půlmaraton Sušice 11.4.
Vltava - odemykání řeky Český Krumlov 11.4.
Kamenice - úklid řeky
Haratice 11.4. 09:00
Půlmaraton Pardubice Běh, koloběžky, vozíčkáři 11.4.
Chrudimka - odemykání Chrudim, Pumberky 11.4. 10:15
Silva Regina - veletrh Brno, Výstaviště 12.-16.4. Myslivost a lesnictví 12.4.

Diskuse

Купить цветы Kypit cveti_qfpr, 9.4.2026 3:54, 121 příspěvků
Купить цветы Kypit cveti_aqpr, 9.4.2026 3:20, 121 příspěvků
Ask from newbie nop, 9.4.2026 3:02, 1 příspěvek
iphone 16 pro купить тюмень HarveyPem, 9.4.2026 2:44, 14 příspěvků
купить новый айфон в тюмени CharlesFrake, 9.4.2026 2:44, 14 příspěvků
Inu Honza, 8.4.2026 7:28, 1 příspěvek
za mně zajímavé Kladivo, 7.4.2026 9:42, 6 příspěvků
Inu Honza, 4.4.2026 9:21, 1 příspěvek
Lidl ne Pišišvor, 2.4.2026 12:32, 1 příspěvek
článek Lukas B., 31.3.2026 9:48, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dvořák vede JOB AIR Technic Horydoly , 8.4.2026 23:08
Re: Ponožky na zimu kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:43
5 tipů, jak se vyhnout pr... kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:42
Monínec uschoval sníh pro... uxeuen@mailto.plus, 8.4.2026 15:48
Velikonoce v Lošticích Horydoly , 3.4.2026 22:52
Velikonoce v Jizerkách Horydoly , 3.4.2026 22:48
Na Budějovicku začíná 11 ... Horydoly , 3.4.2026 22:42
Velikonoce ve středních Č... Horydoly , 3.4.2026 22:39