Běžkování na Pustevnách

Běžkování na Pustevnách
Beskydy, Pustevny, stoupání směrem na Radhošť.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

Nenáročná běžkařská trasa s krásnými výhledy a zážitkem z tradiční lidové architektury. To je túra z beskydských Pusteven k hotelu Martiňák a zpět. Autem přijíždíme do Trojanovic a necháváme ho na parkovišti u hotelu Ráztoka. Odtud vede lanovka na Pustevny.

Běžkování na Pustevnách
Beskydy, údolí Bečvy.
Autor snímku Pavel Fojtík

My ale lanovkou pohrdáme a vydáváme se na běžkách nahoru po úzké silničce. Prokousává se na beskydské hřebeny serpentinami a traverzy.

Stoupáme po sjezdovce

Silnička slouží v zimě jako sjezdovka pro méně odvážné, a tak občas uhýbáme sjezdařům. V klidu si přesto vychutnáváme pohledy na ojíněné stromy.

Les ustupuje a my přijíždíme na Pustevny. O zdejší architektuře už Horydoly psaly, a tak se jen spokojím s konstatováním, že pohled na námrazou pokryté chalupy je jako z pohádky.

Cesta na Pustevny na běžkách.

Mírné klesání a stoupání

Trochu tu fučí. Moc se tedy nezdržujeme a vyrážíme jihovýchodním směrem na rozcestí Bařiny. Je to jedna z nejoblíbenějších běžkařských tras v Beskydech.

Tam a zpět měří 16 kilometrů a až na krátký sešup na začátku jde o pohodovou záležitost. Cesta traverzuje masiv Kněhyně a Magury a jen pozvolna klesá.

Napravo se otvírají široké výhledy do údolí Bečvy a na Vsetínské vrchy. Za lepší viditelnosti by byly jasně vidět i Javorníky.

Otočka u Martiňáku

Přijíždíme na rozcestí Bařiny. Hotel Martiňák stojí hned vedle. Zdatní běžkaři zde mají na výběr z několika směrů. My jsme si vybrali ovocné knedlíky v hotelovém bufetu a vyrážíme na zpáteční cestu.

Stoupání je hodně mírné, ale zahřeje. Aspoň je důvod zastavit a vychutnat znovu pohled na Bečvu. Vyšlapeme krátké prudké stoupání a jsme na Pustevnách.

Odtud se dá také vyjet na Radhošť, ale představa zpátečního sjezdu po prudkém svahu nás neláká. Vracíme se po stejné silničce dolů do Trojanovic.

Horydoly.czČtěte více o Pustevnách: 

Pustevny pro dobré lyžaře i děti a "Lidová" architektura na Pustevnách


Zobrazit místo Skiareály - Skiarea - Lyžařská střediska na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Další mrtvý na Orla Perč

Další mrtvý na Orla Perč

ČERNÁ VDOVA Mladý Polák sjel ze sedla na Orla Perč s lavinou. Mrtvolu našli až druhý den.... celý článek

Středomoří AKTUÁLNĚ 2026

Licencované bonbóny Milán Cortina 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Reproduktory Dali Sonik nebo Bluetooth?

Reproduktory Dali Sonik nebo Bluetooth?

RADY DO OBCHODU Reproduktory Dali Sonik nahradily od letošního roku modelovou řadu Oberon. Pro mnoho příznivců kvalitní hudby nastává okamžik rozhodnutí: koupím raději stacionárním hi-fi zážitek Sonik nebo mobilní komfort v podobně
Turistika, nebo městská zábava? Kdy si hlava odpočine víc

Turistika, nebo městská zábava? Kdy si hlava odpočine víc

Po dni u počítače bývá unavené tělo i hlava, jen každý jinak. Někdo má přetížené oči a záda, jiný je plný hluku a cizích požadavků. Proto někdy pomůže les a jindy stačí město, jen s lepším
Jak přirozeně urychlit hojení svalů a návrat do formy?

Jak přirozeně urychlit hojení svalů a návrat do formy?

Bolavé svaly po sportu nebo náročném dni nejsou žádná výjimka, a zná to každý člověk, který si někdy dal pořádný trénink. A stejně tak víme, že se tato bolest často ozve až
Do Alp na ledovec i do Tater na túru. Zažij dobrodružství se ZAJO

Do Alp na ledovec i do Tater na túru. Zažij dobrodružství se ZAJO

Je jedno, jestli sis dal, nebo nedal novoroční předsevzetí, že se budeš víc hýbat. Vyrazit v zimě do hor je vždy dobrý nápad. Ať už tě to táhne do Alp na
Eduard Blásy otvoril éru zimného horolezectva vo Vysokých Tatrách

Eduard Blásy otvoril éru zimného horolezectva vo Vysokých Tatrách

Pred 153 rokmi, presne 15. januára, vystúpili Eduard Blásy z Veľkej s horskými vodcami Jakubom Luxom a Jakubom Gellhofom na Slavkovský štít. Bol to vôbec prvý známy a zadokumentovaný zimný výstup vo Vysokých Tatrách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 22.1.-8.3. 22.1.
Úžasné ostrovy - diashow Teplice, Květen Přednáší Martin Loew 17.2. 18:00
Benátský karneval Benátky, Itálie 31.1.-17.2. 17.2.
Free - veletrh Německo, Mnichov 18.-22.2. 18.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 18.-22.2. 18.2.
India, USA, Jemen - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Tomáš Klus, Dominik Hašek, Šimon Caban 18.2. 19:00
American Birkebeiner - běžky USA, Hayward 18.-22.2. 50 km klasicky 18.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 19.-22.2. Rybářství a myslivost 19.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 19.-22.2. Lov a rybářství 19.2.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 19.-22.2. 19.2.

Diskuse

Málo vina Vláda 23, 15.2.2026 22:18, 13 příspěvků
Lavinové nebezpečenstvo Míra z Karpat, 15.2.2026 10:35, 19 příspěvků
Hezké nalákali jste mě vodák Marek, 14.2.2026 2:20, 3 příspěvky
Jizerská 50 - trasa zde Horydoly, 11.2.2026 9:00, 2 příspěvky
??? Honza, 11.2.2026 8:10, 2 příspěvky
??? Honza, 11.2.2026 8:05, 2 příspěvky
Inu Horydoly, 10.2.2026 11:19, 3 příspěvky
Inu Honza, 10.2.2026 11:16, 77 příspěvků
Inu Honza, 10.2.2026 11:07, 3 příspěvky
"fashion" plovačky Střelec, 9.2.2026 9:12, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41
Jaké víno otevřít na Vale... Horydoly , 12.2.2026 12:03
Kam se ve středních Čechá... Horydoly , 12.2.2026 12:00
Jak si užít Valentýn, i k... Horydoly , 12.2.2026 11:52