Čtyři běžkařské mapy zadarmo
Běžkařské trasy stále přibývají, každým rokem se upravuje více tratí a některé oblasti se nově dostávají do povědomí běžkařů. Letos vydaly čtyři skiareály velmi solidní papírové mapy pro běžkaře. Jsou aktuální, přehledné, při tom dostatečně podrobné a navíc zdarma!
Verdikt Horydoly
* zhola zbytečná publikace
** je dobře, že něco takového vůbec vyšlo
*** za ty peníze to stojí
**** výborná a poučná publikace
***** to musíte mít
Dvě mapy pro běžecké lyžování vydaly polské Jakuszyce a Szklarska Poreba v Krkonoších, jednu spojené lyžařské oblasti Klíny (Česko) - Seiffen (Německo) v Krušných horách a další Buková hora v Orlických horách.
Všechny lze dostat zdarma v české verzi v místních turistických informačních střediscích.
Jakuszyce - mapa běžkařských tras
Verdikt HORYDOLY *****
Mapa v měřítku 1:25 000 zobrazuje běžkařský skiareál na polské straně Jizerských hor. Jsou na ní zakreslené upravované stopy od střediska zimních sportů Szklarska Poreba přes východisko na horské túry Jakuszyce na polské straně Novosvětského sedla až k Orle.
Okrajově je uvedeno lyžařské napojení na české trasy v okolí Harrachova a Jizerky. Protože upravované trasy vedou nevýrazným rovinatým terénem, je každé rozcestí označeno v terénu i na mapě číslem od jedné do třiačtyřiceti. Usnadňuje to orientaci a také případnou komunikace se záchranáři.
Na rubové straně mapy jsou stručné popisy tří nejpopulárnějších tras. Poznámka na závěr: Polské stopy jsou fantastické! Dobře upraveované, široké a je tam málo běžkařů. Kdo na nich nelyžoval, velmi prohloupil.
Szklarska Poreba - skiarena Szrenica
Verdikt HORYDOLY ***
Informativní skládačka obsahuje především plán velkého rekreačního střediska Skzklarska Poreba na polském úpatí Krkonoš. K tomu je přidaná malůvka sjezdového skiareálu Szrenice. Vše je sice pečlivě zakreslené, ale poněkud nepřehledně.
Pro běžkaře jsou důležité cesty značené turistickými značkami v okolí Szklarske Poreby. V zimě jsou využívané běžkaři - turisty a jejich části také naprostými začátečníky v okolí ubytovacích kapacit. Turistické lyžování a zimní pěší turistika je Polsku oblíbené.
Buková hory / Suchý vrch - lyžařská běžecká oblast
Verdikt HORYDOLY ***
Jednoduchý mapový podklad posloužil k zakreslení upravovaných běžkařských stop v okolí skiareálů Čenkovice a Buková hora v Orlických horách. Měřítko mapy je 1:35 000.
Stopy se táhnou od Českých Petrovic přes Suchý vrch k Jablonnému nad Orlicí až do Štítů. Na rubové straně mapy jsou nakreslené výškové profily nejčastěji ježděných úseků a mapka všech běžeckých tras v Orlických horách a Králickém Sněžníku - bohužel je nečitelná a tím pádem zcela zbytečná.
K plusům mapy lze připočíst dobrou čitelnost tras i za špatného počasí, kilometráž jednotlivých úseků a zákres nástupových mist do stop. Mínusem je, že terén je namalovaný jen rámcově a nečitelně.
Klíny / Seiffen - lyžařské stopy
Verdikt HORYDOLY *****
Malá mapička běžkařských stop mezi Litvínovem a Kurort Seiffen splňuje vše, co lyžař potřebuje. Strčí ji do kapsy a může frčet po hřebenech Krušných hor bez ohledu, zda se právě nachází na německé nebo české straně státních hranic.
Klasická mapa v měřítku 1:50 000 nese jednoduše ale přesně zakreslené mapy upravovaných běžkařských stop. Okolí Klínů je detailně zakresleno na mapce 1:25 000.
Diskuse
Diskuze k článku
Chlapec se zabil na sjezdovce ve Feuerkogel
Masakr v Kľakovské dolině: Ostrý Grúň a Kľak
Nejčtenější články
Za svařákem na kraj světa nebo do Botanické zahrady
Survivor Nova: Nejdrsnější soutěž České a Slovenské reality show se vrací
Jak výběr brčka ovlivňuje vnímání nápoje a hodnocení podniku?
Velkolepá výstava Vltava slavná & splavná
Vzpomínka na barevný Botič
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Vídeňský ledový sen - bruslení | Rakousko, Vídeň | 22.1.-8.3. | 22.1. | |
| Winter Survival | Jeseníky | 25.-30.1. Armádní závod | 25.1. | |
| Cyklojízda | Praha, Rudolfinum | Manifestace za práva cyklistů | 28.1. | 19:00 |
| FESPO - veletrh | Švýcarsko, Curych | 29.1.-1.2. | 29.1. | |
| Slovakiatour - veletrh | Bratislava, Incheba | 29.-31.1. | 29.1. | |
| Adventur - veletrh | Litva, Vilnius | 29.-31.1. | 29.1. | |
| Reisemesse - veletrh | Německo, Drážďany | 30.1.-1.2. | 30.1. | |
| Moonlight - běžky | Itálie, Seiser Alm | 30.1. | ||
|
Vtáčnik - konec lezení
|
Povolení lezení 1.7.-31.1. | 31.1. | ||
| Benátský karneval | Benátky, Itálie | 31.1.-17.2. | 31.1. |
Diskuse
| Lavinovy airbag | Michael Beranek, 28.1.2026 17:47, 53 příspěvků |
| Sjezdovka Gruber-Familie | Šlojíř, 28.1.2026 8:36, 1 příspěvek |
| ??? | Honza, 26.1.2026 19:25, 1 příspěvek |
| svatá prostoto | Kladivo, 26.1.2026 11:22, 1 příspěvek |
| Lavinovy batoh a svata tr... | Tom, 23.1.2026 15:24, 53 příspěvků |
| Lavinovy batoh a svata tr... | Kuba Turek, 23.1.2026 13:59, 53 příspěvků |
| Lavinovy batoh a svata tr... | Tom, 23.1.2026 13:08, 53 příspěvků |
| Lavinovy batoh a svata tr... | Kuba Turek, 23.1.2026 12:17, 53 příspěvků |
| Lavinovy batoh a svata tr... | Tom, 23.1.2026 10:58, 53 příspěvků |
| Lavinovy batoh a svata tr... | Kuba Turek, 23.1.2026 9:39, 53 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Re: Nordic Scating brusle | Michał Kamiński, 28.1.2026 13:42 |
| FITUR Madrid | Horydoly , 27.1.2026 23:33 |
| Re: Po dlouhém pracovním ... | freide freide, 23.1.2026 15:57 |
| Po dlouhém pracovním dni ... | jonas williams, 23.1.2026 15:56 |
| Slušný ředitel Lesů ČR Ša... | Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30 |
| Re: Nordic Scating brusle | kiheto6821 kiheto6821, 13.1.2026 20:26 |
| Re: Důvěra ve odborníka | jonas williams, 12.1.2026 21:57 |
| Důvěra ve odborníka | freide freide, 12.1.2026 21:55 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH