Do batohu s ním!

Do batohu s ním!
Krkonoše, Kotel, vrchol je na dohled.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Zdálo by se, že s narozením miminka si rodiče několik let nezajezdí na běžkách ani na sjezdovkách. Jestli se od něho občas utrhnou, tak se jen vystřídají na pár sklouznutí. Ale není tomu tak! Už od doby, kdy dítě umí sedět, je možné s ním vyrazit na sníh. Chce to ale důkladnou přípravu.

Jak na to

Drobné nezbytnosti

Nikdy nezapomeňte na termosku s horkým čajem, nějakou sušenku do zásoby, dva páry rukavic, nejméně jedny tlusté ponožky a jedny punčochy na výměnu, kotníčkové botičky, krém na opalování, dvě až tři pleny a peníze na dopravu. Nikdy nevíte, jestli nebudete muset zkrátit lyžařský výlet a bez peněz se k autu nebo do hotelu těžko vrací. Samozřejmostí je příruční lékárnička a tmavé brýle pro potomka.

Na rovinu je nutné říci, že výlety nebo sjezdování s tvorečky, kteří sami na lyžích nic nezvládnou, si mohou dovolit jen velmi zkušení lyžaři. Základem bezpečného lyžování je totiž v tomto případě starost o děti a ne o to, zda vůbec sjedu kopec.

Spacák do nosítka

Úplně nejmenší děti od jednoho do dvou let je možné vzít do běžného městského nosítka na záda. Důležité je, aby dítě sedělo ve směru jízdy a buď se dívalo přes rameno rodiče, nebo aby se za něj mohlo v případě špatného počasí schovat. Ruce a nohy jsou v nosítku nekryté, a tak je dobré dítě posadit do malého spacího pytle a potom teprve do nosítka.

Krkonoše. První lyžařský výlet z Lysé hory na Kotel.

Jednoduché nosítko přijde na několik set korun a prodává se obvykle v prodejnách s kojeneckým zbožím. Na tříleté až čtyřleté děti, které už váží hodně přes deset kilogramů, je nutné koupit speciální turistické nosítko, které má stejnou konstrukci jako moderní batoh. Oproti jednoduchým městským nosítkám nabízí ochranu hlavy před poraněním a velké kapsy například na náhradní oblečení. Stojí od dvou do pěti tisíc korun a prodává se ve specializovaných turistických obchodech.

Dítě v batohu, dospělý ve střehu

Na kratší výlety lze turistická nosítka nahradit i batohem. Musí mít ovšem pevnou konstrukci a robustní bederní pás, aby všechna váha nespočívala jen na ramenou. Pro dítě má batoh výhodu v tom, že kryje ruce a nohy před větrem. Dvojsečná je druhá výhoda: dítě v batohu může měnit polohu, a tak déle odolávat únavě. Pro dospělého lyžaře to však znamená být neustále ve střehu, aby kvůli tomu neupadl.

Krkonoše skialp.

S nosítkem lze vyrazit na turistickou túru a dají se s ním sjíždět i sjezdovky. Pozor ovšem na vlekaře, protože ti vůči rodičům v posledních letech přitvrdili a mnohde jim zakazují jezdit s nosítkem na vleku. Bez problémů je to obvykle na lanovkách, kde si jeden rodič vezme nosítko do ruky a druhý dítě na klín.

Na běžky s potahem

Pětileté děti už nikdo dlouho neunese, ale zároveň ještě nemá dost vytrvalosti, aby na lyžích ušlo víc než několik set metrů po rovině. Rodiče mu mohou pomoci a vžít se do role koňského potahu. Nejpraktičtějším způsobem, jak to udělat, je pomocí dvou horolezeckých úvazků, čtyřmetrového kusu lana a dvou karabin.

Pokud má úvazek rodič i dítě a ke spojení s lanem použije karabiny, může malého lyžaře nechat z mírného svahu jet samotného, do kopce ho rychle zapojit za sebe a z prudkého kopce před sebe, aby ho přibrzďoval. Jeden úvazek tuzemské výroby stojí necelých tisíc korun, dětský přijde na polovinu.

Sjezd do Labského dolu začíná v mírném svahu mezi Martinovkou a Labskou boudou.

Tímto způsobem mohou jet rodiče na turistických lyžích a dítě má obyčejné sjezdovky a přeskáče. Dobře se mu v nich stojí, je mu v nich na rozdíl od lehoučkých běžkových botiček teplo a navíc je velmi stabilní.

Na kratší túry nahrazují někteří rodiče speciální úvazky různými jinými popruhy. Nejsou však příliš pohodlné a při delší jízdě z nich bolívají děti záda.

Bez přilby ani krok

Na jakoukoliv lyžařskou túru nebo sjezdování by se děti neměly vydávat bez helmy. Speciální lyžařská se dá koupit v hypermarketech za pět set korun, závodní sjezdařská přijde na dva tisíce korun, v nouzi je lze ji nahradit cyklistickým modelem za tři sta korun. Bazary prodávají lyžařské helmy od sto padesáti korun.

Krkonoše, Kotel na lyžích.

Stabilní lyže pro rodiče

Rodiče by měli volit raději široké a stabilní lyže. S dětmi nikdy nepůjde o lámání rekordů, ale pouze o to, v klidu a bezpečí dojet.

Dokud se dítě vozí na rodičovských zádech, jsou nejlepší skialpinistické lyže. Jsou to odlehčené sjezdové lyže s bezpečnostním vázáním, které umožňuje sjezd i chůzi. Používají se na nich normální sjezdařské boty nebo skialpinistické boty s vibramovou podrážkou pro pohodlnější chůzi. Jízda na skialpinistických lyžích (v Evropě je označují případněji jako Tour nebo Randonnée) je stejně jistá jako na sjezdových lyžích, a tak nehrozí velké nebezpečí pádu. Navíc se rodiče mohou svézt bez obav i na sjezdovce.

Před stoupáním se lepí na skluznice tak zvané tulení pásy, které umožňují vyjet takové svahy, o kterých se běžkařům ani nesní.

Pro túry se zavěšeným dítětem na laně jsou jako stvořené telemarské lyže. Boty na ně připomínají pohorky, vázaní je podobné jako na běžkách a samotné lyže jsou užší než sjezdové. Na stoupání se dají dokoupit samolepicí pásy.

Na rovinaté túry nebo na ježdění s dětmi, které už jezdí skoro samy, je možné uvažovat o turistických běžkách. Spíše do terénu a mimo stopu se obvykle označují backcountry (nebo BC). Mají hrany a širokou špičku, aby se s nimi dobře zatáčelo. Vyplatí se kupovat skluznice s tak zvanou no-wax úpravou, které není potřeba mazat. S dětmi na to obvykle nezbývá čas.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Ani náhodou

5 měsíců? Co tam to dítě dělalo v sedačce? Vždyť ještě neumí sedět - to by si přelomilo páteř, než by se vůbec rozjeli z kopce. Ale jinak se mi to zdá jako hoax. Nemáte k tomu nějaké podrobnosti? (nejde mi o jména, ale spíš kde a jak se to mohlo stát.)

 • Autor Pikí
 • Datum a čas 18.4.2013 15:41
Reaguj
Na lyže...brrr... od toho mám manžela

Já bych se se synem docela bála jezdit, naštěstí manžel není tkaový posera jako já :-) 

Měli jsme to tak nějakou dobu a úplně OK. Poslední roky jsme na to ale opravdu neměli čas, takže já jsem docela ráda, že jsem ráda, teďka stíhám sotva staršího a jeho školní trampoty. 

Nakoupit vybavení taky není košér, hrozné peníze. Lyže, ruksak a všechno ostatní, no hrůza. Naeštěstí nemusíme platit ubytko, jezdíme k tchýni. Zimní výbavu a batohy máme topgal, a zatím spokojenost. 

 • Autor Kamila
 • Datum a čas 18.4.2013 14:05
Reaguj
Re: Re: Proč ne.
Moje děti (je jim už 18 a 21) si nepamatují kde jsem je vozil v ruksaku (Mísečky), ale pamatují si na ten pocit a doteď na to vzpomínají jako na zábavu
 • Autor Pikí
 • Datum a čas 1.4.2011 19:34
Reaguj
Ani náhodou
Jedni známí se taky nemohli dočkat, a šli si zalyžovat s 5-ti měsíčním špuntem v sedačce na zádech. Dojeli dolů a mimčo bylo mrtvé!!! Mělo zlomený vaz od toho, jak se při jízdě nenadále měnil směr.
 • Autor Lira
 • Datum a čas 16.10.2008 14:28
Reaguj
Re: Proč ne.
Můj názor.Jsem velká lyžařka s dvěma dětmi po roce. Viděla jsem dva ošklivé pády s dětmi za zády, jednu na kole ,podruhé na sjezdovce. Na sportování jsem si tři roky počkala a bylo pak už společné s dětmi. Oni na svých kolech a na svých lyžích. Totální pohoda a štěstí. Šlo my o ně a jejich pocit. Nikoliv o to, abych náhodou jednu lyžařskou či cyklistickou sezonu nevynechala. Považuji to za bezohlednost vůči potomkovi, vláčet ho po sjezdovce či na sedačce na kole, podívejte se těm drobečkům do očí, je tam bezmocnost a oddanost zároveň. S vlekaři plně souhlasím ,lyžař s dítětem na zádech na pomu nepatří.Dcery lyžují od dvou a tří, začaly na kopečku v Bedřichově, jedna ve školičce, druhá se mnou a tak na střídačku.Ten první rok jsem dělala dětem jen servis vč. utírání nosu a vůbec jsem nelitovala. Druhý rok jsem se párkrát sklouzla a třetí rok už společně kotva a pak poma.Doporučuji, ale není to o vašem pohlodlí ale o pohodlí vašich dětí.
 • Autor Helča
 • Datum a čas 18.1.2006 12:47
Reaguj
Bavi je to?
Mam dve deti a s obema jsem jezdil na sjezdovkach i skialpech, nemuzu rici ze se jim to nelibilo, ba naopak. Jde o to je zabavit a porad byt s detmi v kontaktu (verbalnim) a pak to je desna pohoda.
 • Autor sasa
 • Datum a čas 27.7.2004 16:57
Reaguj
Proč ne.
Nevím, jak jste to myslel, ale pokud ironicky, mýlíte se. Praktikoval jsem to v Rokytnici na Lysé s dvaapůlletým mrnětem a divte se, bylo nadšeno.
 • Autor treker
 • Datum a čas 27.12.2003 18:00
Reaguj
Jak to je?
A myslíte, že to vaše děti baví tak jako vás?
 • Autor Vokoun
 • Datum a čas 21.12.2003 11:33
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Krkonošské cyklobusy 2024

Krkonošské cyklobusy 2024

Krkonošské cyklobusy přepravují cykloturisty, kola i pěší turisty. Jejich pravidelné linky projíždějí Krkonoše tam a zpět. Navazují na další vlaky, autobusy a lanovky. Provoz začíná 25. května a končí 29. září. ... celý článek

V Teplicích za sportem na kole

Lanové parky a centra

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

V Teplicích za sportem na kole

V Teplicích za sportem na kole

"Krušné hory jsou cyklistickým rájem, díky mírnému profilu jsou ideální pro rodinné výlety," doporučuje Pavla Lehnerová, ředitelka turistické organizece VisitTeplice. Z vrcholů Bouřňák nebo Komáří vížka mohou cyklisté obdivovat výhled na
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.
Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy
Krkonošské cyklobusy 2024

Krkonošské cyklobusy 2024

Krkonošské cyklobusy přepravují cykloturisty, kola i pěší turisty. Jejich pravidelné linky projíždějí Krkonoše tam a zpět. Navazují na další vlaky, autobusy a lanovky. Provoz začíná 25. května a končí 29. září. 
Skot, ovce a kozy se vrací do vzácné přírody v Praze

Skot, ovce a kozy se vrací do vzácné přírody v Praze

Vypásat vybrané pražské lokality začínají první stáda dobytka koncem dubna. Letos se chystá řízená pastva pomocí dvou stád skotu a čtyř smíšených stád ovcí a koz. Pást se bude v Podbabě, Prokopském údolí,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Setkání časopisu Cykloturistika Jinolice 24.-26.5. 24.5.
Bike Maraton Vysočina Kněžice Cyklomaraton MTB a gravel 25.5.
Keramický den Kostelec nad Černými lesy 25.5.
Cliff Diving Řecko, Atény 26.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Pohádkový les na loděnici Hradec Králové, loděnice na Orlici 31.5.
Historické hornické vybavení - výstava Tuklaty, obecní úřad 31.5.-2.6. 31.5.
Motýli - výstava Praha, Botanická zahrada 19.4.-2.6. 2.6.
Hradecký cyklomaraton Hradec Králové Horská kola 2.6.

Diskuse

The a- hemp products THC Products, 25.5.2024 10:34, 117 příspěvků
Everest Katka H, 25.5.2024 9:49, 1 příspěvek
Outdoorový obchod OUTDPRO, s. r. o., 22.5.2024 20:49, 59 příspěvků
OMYL !!! Vlastimil, 22.5.2024 16:23, 2 příspěvky
Online hazardní hry danielsherry, 22.5.2024 14:57, 4 příspěvky
Pro každého je vrcholový ... Lukas B., 21.5.2024 18:39, 6 příspěvků
Pro každého je vrcholový ... Michael Beranek, 21.5.2024 9:07, 6 příspěvků
kříž Horydoly, 20.5.2024 11:20, 6 příspěvků
kříž strašný news, 20.5.2024 10:39, 6 příspěvků
INU Horydoly, 19.5.2024 23:43, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37