Heliskiing v Evropě a na světě

Heliskiing v Evropě a na světě
Livigno heliski.
Autor snímku ARCHIV Nedori
SDÍLEJ:

Vrtulník vás vysadí na samém vrcholu hor. Před očima se otevře neposkvrněná bílá náruč a do krve se začne uvolňovat adrenalin. Sjíždíte liduprázdné svahy a společnost vám dělá pouze vítr. Tak přesně to je heliskiing. Zrod tohoto jedinečného sportu se udává v roce 1958, kdy Bengt Binks Sandahl začal jako první provádět lyžaře nedotčenými vrcholy Aljašky.

Snad nejznámější světovou destinací pro heliskiing a freeride je Kanada, v Evropě se často mluví o Rumunsku a ve střední Asii o Uzbekistánu nebo Kyrgyzstánu. Ale jak cesta do Kanady, tak do střední Asie, zájezd prodraží. Máme pro vás pár tipů, kde můžete tento adrenalinový zážitek vyzkoušet během lyžařské dovolené v dostupnějších evropských střediscích.

Rakousko

Jediným místem v zemi, kde je možné vyzkoušet heliskiing, je Lech Zürs. Jedno z nejluxusnějších rakouských středisek nabízí dvě možnosti sjezdu. Prvním z nich je Mehlsack, který je vhodný pro zkušené a fyzicky zdatné lyžaře fandící opravdu hlubokému sněhu. Druhou možností je vrchol Orgelscharte a sjezd vedoucí do údolí Schneetal. Zejména v jarním období mohou tuto variantu vyzkoušet i středně pokročilí lyžaři. Cena za osobu včetně služeb zkušeného průvodce, který vás navede a bude odpovídat za bezpečnost, se pohybuje kolem 350 – 400 euro.

Francie

Ve Francii je tento sport zakázaný od roku 1985. Důvodem je ochrana životního prostředí. Výjimkou je strategicky položené středisko La Rosiere, které se nachází na území Francie, avšak pouze pár metrů od italských hranic. Vrtulník, který zde operuje, patří italské záchranné službě a tak je možné obejít francouzský zákon. Někdy je středisko uváděné jako italské.
Z Chamonixu se velmi často podnikají heliski výlety na Mont Blanc, ale pouze na švýcarskou nebo italskou stranu hory. Průvodci vyzvednou klienty na hotelu, autem odvezou k nejbližšímu heliportu na švýcarské nebo italské hranici, a pak už vzhůru k vrcholu.

Itálie

Vůbec poprvé za celou historii se otevřelo heliskiingu oblíbené středisko Livigno. Na přelomu února a března 2013 po dobu dvou týdnů bylo možné sjet vrcholy Val del Monte a Val delle Mine. Cena jednoho letu se pohybovala v rozmezí 250 – 300 euro v závislosti na počtu lyžařů. V zimní sezóně 2013/2014 bude možné vyzkoušet heliskiing v Livignu od ledna do dubna, doba se tedy značně protáhla. Stejně jako v minulém roce budou v ceně 255 euro/osoba dva lety a sjezdy. Nově jsou v plánu 2 až 3denní balíčky. Cena ale ještě není přesně stanovená. Společnost také nabídne méně odvážným lyžařům vyhlídkové lety nebo helitaxi.

Některé luxusní hotely v oblasti Val Gardena-Alpi di Siusi nabízí svým hostům heli-skiing na ledovci Marmolada. Tato služba je ale zatím vázaná na ubytovaní v daném zařízení a její cena je tak podstatně nižší – již od 150 euro. Nicméně některé společnosti vysadí lyžaře jen pár metrů od sjezdovky, je tedy otázkou, zda se jedná o skutečně adrenalinový zážitek.
Italským centrem heliskiingu je Valgrisenche nacházející se v údolí Aosta. Zde je možné vyzkoušet 12 různých sjezdů od snazší až po velmi náročnou úroveň. Například z vršku Ruitoru se vám naskytne úžasný výhled 360° a spatříte Monte Bianco, Monte Rosa, úchvatný Matterhorn nebo Gran Paradiso. Ceny jsou opět závislé na počtu osob.

Švýcarsko

Zde je heliskiing povolený na několika místech, let ale musí vždy provozovat švýcarský operátor. Jednou z možností je Zermatt, údajně nejluxusnější alpské středisko. Odtud se přistává třeba na vrcholovém platu Aeschihorn, kde jste si téměř rovni s alpskými čtyřtisícovkami – Lysskamm, Zwillinge, Breithorn nebo Pollux. Sjet 14 km do údolí Zermatt můžete i z Monte Rosy. Nabízí se také sjezdy Alphubeljoch nebo Testa Grigia. Cena se pohybuje kolem 320 euro za sjezd při minimálním počtu 4 osob.
Dalšími středisky, odkud se lítá na vrcholky hor a sjíždí se freeridovým terénem, jsou St. Moritz nebo Verbier.

Většina společností nabízející heliskiing zapůjčuje (nebo již má přímo v ceně) povinné vybavení. Lyže pro jízdu v hlubokém sněhu jsou kratší a širší. Nutností je i výbava pro případ laviny – lavinový vyhledávač, lopata, sonda a speciální batoh zajišťující ideálně polohu na povrchu laviny po jejím zastavení. Ani v jedné zemi není možné podniknout adrenalinový zážitek bez certifikovaného průvodce, který vám vysvětlí zásady sjezdu, seznámí vás s terénem a celou cestu dolů vás povede. I když některé sjezdy uvádí lehkou obtížnost, měli byste být alespoň středně pokročilí lyžaři a s dobrou fyzickou kondicí.

INFO: Zimni-alpy.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

No

Máš pravdu, ale trochu porovnáváš neporovnatelné. Zde jde čistě o sjezd a pokud možno, dát co nejvíc jízd. Je to jako bys řekl, že sjet si trať v bikeparku na sjezdovém kole je sice super, ale vyjet si to nahoru namísto lanovky má taky něco do sebe. V podstatě je to tak, ale zde jde také primárně o jízdu dolu.
A ještě k tomu příměru, ze zkušenosti bych neřekl, že lidi, kteří se primárně soustředí jen na jízdu dolu nemají fyzičku.

  • Autor hmm
  • Datum a čas 12.4.2016 14:52
Reaguj
No

Vpodstatě nic proti tomu. Občas to může bejt třeba i pro záchranáře východisko z nouze. Ovšem tak trochu mi to připomíná paďourskou nabubřelost - já na to mám a ostatní mě nezajímá. A pak - onen pocit z výstupu korunovaný sjezdem je taky asi o něčem jiném. Připomíná mi to bejvalý výstup na Rysy, který leckterý vypasený generál jako povinnost absolvoval. Ovšem do Sedla váhy ho vyvezli vrtulníkem a ten zbytek ho vytlačili, resp. vytáhli průvodci Je to jako když se místo běžkařské tůry po značce vydám lanovkou na kopec a krátkej zbytek pohodlně dojdu či dojedu sám.....

  • Autor Honza
  • Datum a čas 11.4.2016 12:40
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Výhody aminokyselin pro regeneraci po intenzivním tréninku

Výhody aminokyselin pro regeneraci po intenzivním tréninku

Aminokyseliny hrají klíčovou roli v obnově cvičení po náročném cvičení. Zjistěte, jak můžete přispět k rychlejší regeneraci, minimalizaci bolesti svalů a růstu svalové hmoty.... celý článek

Rudý a hnědý nok Foldyna dostal od Babiše trafiku na dráze

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Vyprošťovací bodce Hansa Dubben na záchranu bruslařů

Vyprošťovací bodce Hansa Dubben na záchranu bruslařů

TEST Propadnout se pod led není nic příjemného. Při troše smůly se utopíte a zároveň zmrznete. Jako záchranné pomůcky se proto používají vyprošťovací bodce. Už dva roky bruslíme s bodci Hansa Dubben
Lehký výlet na běžkách v Jizerských horách: Promenádní a Knížecí cesta

Lehký výlet na běžkách v Jizerských horách: Promenádní a Knížecí cesta

Klasika i skate - to jsou pravidelně upravované trasy na Jizerské magistrále. Jestli nejste zdatní běžkaři, nebo máte s sebou školní děti, doporučujeme hezkou, jednoduchou, bezpečnou trasu po Promenádní a Knížecí cestě.
Vyhlídka na přehradu Láz v srdci Brd

Vyhlídka na přehradu Láz v srdci Brd

V srdci Brd, obklopena hlubokými lesy a klidem nedotčené přírody, byla vloni otevřena vyhlídka na vodárenskou nádrž Láz. Nachází se ve výšce 643 metrů nad mořem. Je přístupná po zelené turistické značce z obce
Reproduktory Dali Sonik nebo Bluetooth?

Reproduktory Dali Sonik nebo Bluetooth?

RADY DO OBCHODU Reproduktory Dali Sonik nahradily od letošního roku modelovou řadu Oberon. Pro mnoho příznivců kvalitní hudby nastává okamžik rozhodnutí: koupím raději stacionárním hi-fi zážitek Sonik nebo mobilní komfort v podobně
Nejtemnější, nejpodivnější a nejvíc gotická místa v Česku

Nejtemnější, nejpodivnější a nejvíc gotická místa v Česku

Gotika v Česku není okázalá ani teatrální. Je tichá, těžká a často nedořečená. Temnota nevychází jen z legend, ale hlavně z reálného využití těchto míst - jako pevností, pohřebišť, věznic nebo nástrojů moci.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Freeride World Tour Gruzie, Tetnuldi 22.-28.2. 22.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 25.2.-1.3. 25.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 25.2.-1.3. 25.2.
IWA - veletrh Německo, Norimberk 26.2.-1.3. Lovecké potřeby 26.2.
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 27.2.-15.3. 27.2.
Caravan, bike, travel Nitra 27.2.-1.3. Veletrh 27.2.
Ďumbier - konec lezení  Nízke Tatry Lezení povoleno 10.12.-28.2. 28.2.
Blinduro zima Slapy Horská kola 28.2.
Na kole do Moskvy - diashow Zvičina, Raisova chata Přednáší Ivo Janečka 28.2. 18:00
Byla to jatky - výstava Praha, Národní zemědělské muzeum 29.7.-1.3. 1.3.

Diskuse

IsmaelEvirm Gichardpow, 27.2.2026 13:02, 120 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 27.2.2026 12:57, 6 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 27.2.2026 12:24, 6 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 27.2.2026 9:47, 6 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 27.2.2026 5:29, 6 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 26.2.2026 16:36, 6 příspěvků
??? Honza, 26.2.2026 16:17, 6 příspěvků
Inu kdo válčí, nesportuje Horydoly, 26.2.2026 10:16, 5 příspěvků
Jesenické stezky 2026 Honza, 26.2.2026 9:56, 19 příspěvků
Inu Honza, 26.2.2026 8:50, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41
Jaké víno otevřít na Vale... Horydoly , 12.2.2026 12:03
Kam se ve středních Čechá... Horydoly , 12.2.2026 12:00