Lyžování na ledovci Diablerets

Lyžování na ledovci Diablerets
Les Diablerets. Dominik Sádlo závodí ve skialpinismu.
Autor snímku ARCHIV Český horolezecký svaz
SDÍLEJ:

Minulý rok jsem prožil v Ženevě. Zima tam byla báječná. Objížděl jsem místní skiareály a shledal, že jsou daleko lepší než v Česku. Přečtěte si něco mých dojmů z alpského lyžování na švýcarsko-francouzských hranicích.

Populární Les Diablerets je švýcarská horská vesnice žijící z turistického ruchu. Kromě lyžování láká návštěvníky na spoustu dalších atrakcí a turistická sezóna zde trvá celý rok. Pokud člověk nezavítá přímo do města, má pocit, že je v horách skoro sám.

Les Diablerets

Samotné lyžařské středisko se nachází pořádný kus za vesnicí, je tedy nutné použít skibus, či vlastní auto. První gondola stoupá vzhůru a my s ní.

Za čtvrt hodiny se dostáváme do výšky 2300 metrů a přestupujeme na druhou gondolu. Ta nás donese za další čtvrt hodinu do výšky tří tisíc metrů. Pokud má někdo zájem, vyhlídková terasa nabízí pohledy na velkou část švýcarských a francouzských Alp.

Nás sem však přivádí touhá po lyžování. Stoupáme na lyže a po ledovci přejíždíme k dalším lanovkám. Zde se dá ve výškách nad dva a půl kilometru vyžít dle libosti. Kromě upravených tratí jsou k dispozici snowpark a volné plochy na freeride.

Pokud by to někoho omrzelo, tak se během půlhodinového sjezdu dostane o kilometr níž a pomocí lanovek se dostane zpátky k mezistanice gondol. Okruh stihne objet za hodinu.

Monts Jura

Hned za Ženevou je lyžařské středisko Monts Jura ve stejnojmenném pohoří. Sdružuje čtyři stanice, vždy jsou dvě společně propojené.

Obě střediska Col de la Faucille-Mijoux a Lelex-Crozetnejsou nikterak rozsáhlá, co se týče velikosti, dala by se přirovnat k Špindlerově mlýnu či Peci pod Sněžkou. Kvalitou připravených tratí, množstvím sněhu a hlavně obsluhou jsou zcela jinde. To vše za cenu 17,5 Eur na jeden den.

Čeho si všimnout? Možná toho, že více než polovina lyžařů používá helmy a freeride je minimálně tolerován, pokud není téměř povinnost. Tolik volného terénu, úžasného prašanu a tolerance jinde asi hned tak nezažijete.

Současně je třeba poznamenat, že se lyžaři chovají ohleduplně k přírodě a poškození jsem nikde nezaznamenal. Zakázané svahy jsou respektovány.

Avoriaz

Francouzské středisko Avoriaz je součástí skiregionu Portes du Soleil. Jezdí se sem skibusem nebo vlastním auterm. Od spodního parkovište se dostaneme lanovkou snadno do vlastního střediska. To se nachází mezi skalami a hotely jsou v podstatě na sjezdovce.

Místo silnic jsou zde sjezdovky. Dopravu nahoru obstarávají lanovky. Modré sjezdovky jsou dokonale urolbované a dostatečně široké, nebudete se muset neustále vyhýbat ostatním lyžařům. Jinou filozofii poskytují červené sjezdovky. Ty jsou ponechávány bez rolbování. Na tratích se tedy tvoří pořádné boule.

Chce se to nahoře zhluboka nadechnout, skočit do toho a chytit správný rytmus. V momentě kdy z něj vypadnete, tak hrozí, že vás čeká let vzduchem. Boule jsou to pořádné, výškou jsou v půli stehen i více. O to více pak nadává lyžař na začátečníky, co nejedou pravidelně a boule díky jim nejsou pěkně symetrické, ale místy vytvářejí ostré zatáčky.

Černé sjezdovky jsou ponechávány bez jakékoliv péče. Díky tomu sem mnoho lyžařů nezamíří. Ti co se odváží, si za to pořádně užijí. Nutno však být hodně dobrým lyžařem, zvyklým na jízdu v hlubokém sněhu, v příkrých svazích a schopným přizpůsobit styl a rychlost jízdy podmínkám a sem tam skočit.

Pokud vyjedete do kopce, uvidíte cedulku na Švýcarsko. Nejedná se o žert, ale opravdu můžete jet lyžovat do Švýcarska. Pokud ovšem máte permanentku na celé Portes du Soleil. Pokud jí nemáte, tak se dočkáte na švýcarské straně nemilého překvapení. Turniket vás nepustí a podlézat zábradlí se nevyplatí, neboť je za ním kontrolor jízdenek. Pokud by se taková nepříjemnost stala, můžete zkusit slušně poprosit vlekaře, ať vás nechá vyjet zpátky nahoru, nebo si budete muset koupit lístek na lanovku nahoru.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Reakce
Původně jsem myslel, že jde o pochvalný článek. Jenže jsem se dozvěděl, že v Avoriaz (nebo dokonce v celých Portes) se upravují jen modré tratě a většinově zajímavější „zbytek“ je ponecháván bez úpravy. No děkuju pěkně!Pak také, že dvě pidistřediska u Ženevy jsou srovnatelná s Pecí (nebo Špindlem? akorát že Pec a mnohem větší Špindl moc srovnávat nejdou) a tím zajímavá opravdu jen pro toho, kdo u nich žije.Není mi také jasné, že jsou „zcela jinde“ „kvalitou připravených tratí“: čím tedy? Jejich profily? Co se vlastně myslí „kvalitou tratí“? A obsluha? Od nás znám samoobslužné vleky a lanovky, na něž nasedám také sám. Co tedy dělá tamější „obsluha“? Možná pečlivěji ometá sedačky a kotvy od sněhu?Jo a o tom lyžování na ledovci tam nějak informace nejsou. Ale jinak zajímavé, i když asi nijak objevné počtení (tedy kromě té neúpravy, to je pro člověka sjezdovkového opravdu odstrašující!).
  • Autor abc
  • Datum a čas 20.12.2006 14:58
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Velikonoční Mikulov přinese folklor a víno

Velikonoční Mikulov přinese folklor a víno

Tradiční oslava jara a zmrtvýchvstání Ježíše Krista v Mikulově je v plném proudu. Mikulovská pětidenní akce s jarmarkem, hudebními i divadelními vystoupeními a různými workshopy letos připadá na 18. až 22. dubna. ... celý článek

Horolezci Lama, Auer a Roskelley zemřeli pod lavinou

Velikonoce se slaví v Plzni

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Pallavicini patří do horolezecké maturity

Pallavicini patří do horolezecké maturity

CLIMBING GUIDE Hrabě Pallavicini byl frajer! V roce 1876 se třemi společníky vystoupal největší sněhovou roklí přímo na vrchol nejvyšší rakouské hory Velkého Zvoníka. Několik desítek let nebyl schopen výkon "nejsilnějšího
Hurá na písek!

Hurá na písek!

AKTUALIZACE Skalní města jsou plná postaviček stoupajících kolmými stěnami jako mouchy na vrcholy impozantních věží. Pískovec je ovšem velmi porézní a měkká hornina. Stačí krátká dešťová přeháňka a z pevné skály se
Z Pradědu na Červenohorské sedlo

Z Pradědu na Červenohorské sedlo

AKTUALIZACE V neděli v sedm hodin ráno vyrážíme autem z Hlučína směr Jeseníky. V původním plánu byla některá z beskydských hřebenovek, ale se sněhem je to tam na levačku. Praděd je v této situaci jistota. Po
Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Dendrologická zahrada v Praze - Průhonicích právě kvete do žluta, bíla a růžova. Návštěvníci obdivují desítky druhů narcisů, tulipánů a magnolií. Mezi nimi sem tam vykukuje modřenec, petrklíč, pomněnka či dymnivka. Pomalu začínají kvést

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce - výstava Mělník, Regionální muzeum 9.-28.4. 9.4.
Velikonoce v hornickém domku Příbram, Hornické muzeum 13.-14.4. a 18.-21.4. 13.4.
Velikonoce na statku Piletice, Šrámkův statek 18.-22.4. 18.4.
Velikonoce ve skanzenu Vysoký Chlumec, skanzen 18.-21.4. 18.4.
Světové setkání karavanistů Heřmanův Městec, Konopáč 18.-22.4. 18.4.
Velikonoce Veselý Kopec, skanzen 19.-22.4. 19.4.
Bitva u Liberce Liberec 19.-20.4. Rekonstrukce bitvy 19.4.
Velikonoce v ZOO Brno, ZOO 19.-22.4. 19.4.
Velikonoce na zámku LEmberk 19.-22.4. 19.4.
Zimní plavání Hodonín   20.4.

Diskuse

Sportovní výkonnost Vojtech, 19.4.2019 14:19, 2 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 19.4.2019 11:26, 5 příspěvků
Porod císařem Katka, 19.4.2019 11:09, 5 příspěvků
Pojmy a dojmy? Účetní, 19.4.2019 1:27, 18 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 18.4.2019 19:21, 2 příspěvky
mierne popletene Podrobnosti, 18.4.2019 14:45, 4 příspěvky
Chybi Alisy Bike Babi leto Horydoly , 16.4.2019 17:12, 15 příspěvků
Opalovaci krem Jana Bokšová, 16.4.2019 17:04, 3 příspěvky
Opalovaci krem Petr, 16.4.2019 14:18, 3 příspěvky
most inteligence a nekvalita Lukas B., 16.4.2019 14:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54