Lyžování na loukách v sedle Balme

Lyžování na loukách v sedle Balme
SDÍLEJ:
Lyžování v Chamonix nejsou jen strmé svahy a skalnaté srázy mezi nepřístupnými štíty. Je to také příjemné rodinné lyžování na lučinatých stráních. I zavilým horským vlkům se bude líbit sjezdovkové lyžování v oblasti Balme. Zvláště v dubnu a květnu, když zasvítí slunce, dny budou dlouhé a nebude kam spěchat.
Jak na to

Grands Montets

Na sjezdovky v areálu Grands Montets se jezdí z centra Chamonix skibusem číslo 1, 3 nebo 4 do Le Tour, který jezdí zdarma na lyžařskou permanentku. Lze přijet též vlakem do Vallorcine zdarma na ubytovací kartu, nebo za cenu běžné jízdenky. Doporučujeme druhou možnost. Vlak je pohodlnější a nahoru vás rychle vyveze kabinková lanovka. Nezapomeňte v "carte home" vyplnit jméno a datum pobytu!

Na všechny lanovky platí permanentka Chamonix Le Pass. Výjmkou je nejvyšší kabina, na kterou je potřeba skipas Mont Blanc Unlimited a jízda se objednává napřed po internetu nebo přímo na pokladně. My jsme se objednali na pokladně mimo hlavní sezonu v dubnu a dostali jsme místo až po dvou hodinách.

Lyžařská permanentka Cham Ski zahrnuje střediska Grands Montets, Vallorcine-Balme, Brévent-Flégére a malé městské sjezdovky. Skipas Mont Blanc Unlimited nabízí navíc Aiguille du Midi, Les Houches a italský Courmayeur.

Francouzské sjezdovky

Lučinaté sedlo Balme (2191 m n.m.) uzavírá na severu horskou skupinu Mont Blanc. Od něho hory strmě klesají do Švýcarska.

Na sedlo Balme vedou sjezdovky z francouzské strany od jihu a západu, neboli z údolí Chamonix. První lanovka vede z obce Vallorcine (1264) na švýcarsko-francouzských hranicích a druhá lanovka ze zapadlé vesnice Le Tour (1462).

Na sjezdovkách se lyžuje až do nadmořské výšky 2230 metrů.

Švýcarský prašan nebo firn

Na sever do Švýcarska pod další sedlo Forclaz (1526) se dají podnikat dlouhé terénní sjezdy. Jde o skialpinistické túry, na kterých je nutno počítat s jízdou po rovině a také s chůzí bez lyží k autobusu v údolí.

Návrat do Chamonix ze Švýcarska je možný občasným linkovým autobusem, nebo taxíkem. Lze je zkombinovat s vlakem. Počítejte však s vysokým jízdným v řádech stovek korun, protože poslední stanice zdarma na lyžařskou permanentku v Chamonix je Vallorcine.

Vysokohorské túry do Itálie

Z Le Tour se vychází na klasické ledovcové skialpinistické túry přes sedla Fourche, Chardonnet a Tour na okolní vrcholy, nebo na lyžařské přechody do Itálie či Švýcarska.

Jsou to všechno podniky vysoké náročnosti. Používá se při nich horolezecké vybavení, cepíny, mačky, lana, stoupací pásy a mnohé další potřebnosti.

Tisíc metrů převýšení po modré

Naprostá většina lyžařů si ovšem na Balme jezdí užít sjezdovek.

Hned na začátek si dáme nejlepší směr, který nám doporučili instruktoři zdejší lyžařské školy L'école du ski francais.

Necháme se vytáhnout vlekem nebo lanovkou až na nejvyšší vrchol skiareálu Tete de Balme (2270). Odtud je překrásný panoramatický výhled na nejvyšší evropskou horu Mont Blanc (4806).

Modrou sjedovkou Bechat podél zalomeného vleku Plan des Reines sjedeme na traverzovou sjezdovku Liaison. Ta se změní na modrou sjezdovku Esserts. Jenže jestli tohle je modrá, tak já jsem papež!

Divoce se točíme širokou prudkou tratí v hlubokém lese. Zdá se, že sjezd s kilometrovým převýšením je nekonečný. Sníh stále měkne. Jedeme raději po stranách populární sjezdovky, kde jsou nahrnuté závěje. Je to tak příjemnější.

K jaru je lepší si sjet z vršku až dolů do údolí raději dopoledne. Odpoledne leží dole spíš sněhová břečka než sníh.

Vyhlídková červená sjezdovka

Nejkrásnější sjezd na druhou stranu do Le Tour vede po červené sjezdovce Chatelet. Málo frekventovaná trať nás zavede daleko do svahů nad ledovcem du Tour. Pokud se zastavíme, můžeme si hluboko pod námi prohlédnout velkou část údolí Chamonix včetně vesničky Le Tour.

Na závěr se trať zužuje do úzkého údolíčka a přes vyježděné boule padá k horní stanici lanovky Charamillon. Objedeme ji a pokračujeme další červenou sjezdovkou Caisets. Je to zdejší rarita, neboť je jako jediná uměle zasněžovaná. Všechny ostatní svahy mají přírodní sníh.

Umělý sníh na trat Caisets je nutný, protože tudy sjíždějí odpoledne všichni lyžaři a snowboardisté vracející se do Chamonix. Po pár dnech by shrnuli všechen sníh dom stran a jezdilo by se na blátě.

Freeride v lese i na louce

Ačkoliv je Balme Area vhodný především pro děti, rodiny a školní výcviky, dají se tu najít i možnosti pro jízdu v terénu. V okolí sedla jsou to nenáročné prašanové terény podél vleků. Nehrozí tu laviny, ale za mlhy nebo v mracích se tu dá jednoduše ztratit. Ve spodní části areálu potom číhají na ztracené lyžaře muldy, rokle a skalky, ze kterých není jednoduché se vymotat.

Dobré terény pro lyžaře i snowboardisty jsou z obou stran lanovky na Tete de Balme, neboli podél sjezdovek Belle Place (červená) a Emosson (černá neupravovaná). Z tohoto vršku se dá jet ještě více na sever do obrovského údolí a vrátit se dlouhým traverzem na Emosson. Tento výlet do říše prašanu ovšem vyžaduje kvůli odlehlosti a rizíku lavinovou výbavu.

Lesy a skály mezi Argentiére a Vallorcine, přibližně v místech, kde se železnice prodírá skrz tunel, jsou chráněné jako oblast přezimující zveře a vjezd na lyžích je sem zakázán.


Zvětšit mapu
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Svatý Bernard střeží horolezce a lyžaře

Svatý Bernard střeží horolezce a lyžaře

15. června slaví katolická církev svátek ochránce horolezců, lyžařů a obyvatel Alp. Svatý Bernard de Menthone, též zvaný Svatý Bernard z Aosty či Svatý Bernard z Mont-Joux se angažoval v christianizaci zapadlých alpských údolí. Jeho... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Svatý Bernard střeží horolezce a lyžaře

Svatý Bernard střeží horolezce a lyžaře

15. června slaví katolická církev svátek ochránce horolezců, lyžařů a obyvatel Alp. Svatý Bernard de Menthone, též zvaný Svatý Bernard z Aosty či Svatý Bernard z Mont-Joux se angažoval v christianizaci zapadlých alpských údolí. Jeho
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

KRKONOŠSKÁ KAUZA Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Lyžařská dovolená v létě

Lyžařská dovolená v létě

Rádi lyžujete? Svého oblíbeného sportu se nemusíte vzdávat ani v létě. Na některých ledovcích se totiž dá lyžovat po celý rok. A nemusíte ani jezdit mimo Evropu. Letní lyžování totiž nabízí hned

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Lyžařský přejezd Krkonoš Vítkovice v Krkonoších 26.-29.12. Běžky 26.12.
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 19.-21.4. Horské technologie 19.4.

Diskuse

ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků
wilderoben Riso, 13.6.2022 12:35, 56 příspěvků
Jo jo Honza, 11.6.2022 10:11, 1 příspěvek
smraďoši a chrápalové na ... Petr, 10.6.2022 20:00, 52 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48