Lyžování na loukách v sedle Balme

Lyžování na loukách v sedle Balme
SDÍLEJ:
Lyžování v Chamonix nejsou jen strmé svahy a skalnaté srázy mezi nepřístupnými štíty. Je to také příjemné rodinné lyžování na lučinatých stráních. I zavilým horským vlkům se bude líbit sjezdovkové lyžování v oblasti Balme. Zvláště v dubnu a květnu, když zasvítí slunce, dny budou dlouhé a nebude kam spěchat.
Jak na to

Grands Montets

Na sjezdovky v areálu Grands Montets se jezdí z centra Chamonix skibusem číslo 1, 3 nebo 4 do Le Tour, který jezdí zdarma na lyžařskou permanentku. Lze přijet též vlakem do Vallorcine zdarma na ubytovací kartu, nebo za cenu běžné jízdenky. Doporučujeme druhou možnost. Vlak je pohodlnější a nahoru vás rychle vyveze kabinková lanovka. Nezapomeňte v "carte home" vyplnit jméno a datum pobytu!

Na všechny lanovky platí permanentka Chamonix Le Pass. Výjmkou je nejvyšší kabina, na kterou je potřeba skipas Mont Blanc Unlimited a jízda se objednává napřed po internetu nebo přímo na pokladně. My jsme se objednali na pokladně mimo hlavní sezonu v dubnu a dostali jsme místo až po dvou hodinách.

Lyžařská permanentka Cham Ski zahrnuje střediska Grands Montets, Vallorcine-Balme, Brévent-Flégére a malé městské sjezdovky. Skipas Mont Blanc Unlimited nabízí navíc Aiguille du Midi, Les Houches a italský Courmayeur.

Francouzské sjezdovky

Lučinaté sedlo Balme (2191 m n.m.) uzavírá na severu horskou skupinu Mont Blanc. Od něho hory strmě klesají do Švýcarska.

Na sedlo Balme vedou sjezdovky z francouzské strany od jihu a západu, neboli z údolí Chamonix. První lanovka vede z obce Vallorcine (1264) na švýcarsko-francouzských hranicích a druhá lanovka ze zapadlé vesnice Le Tour (1462).

Na sjezdovkách se lyžuje až do nadmořské výšky 2230 metrů.

Švýcarský prašan nebo firn

Na sever do Švýcarska pod další sedlo Forclaz (1526) se dají podnikat dlouhé terénní sjezdy. Jde o skialpinistické túry, na kterých je nutno počítat s jízdou po rovině a také s chůzí bez lyží k autobusu v údolí.

Návrat do Chamonix ze Švýcarska je možný občasným linkovým autobusem, nebo taxíkem. Lze je zkombinovat s vlakem. Počítejte však s vysokým jízdným v řádech stovek korun, protože poslední stanice zdarma na lyžařskou permanentku v Chamonix je Vallorcine.

Vysokohorské túry do Itálie

Z Le Tour se vychází na klasické ledovcové skialpinistické túry přes sedla Fourche, Chardonnet a Tour na okolní vrcholy, nebo na lyžařské přechody do Itálie či Švýcarska.

Jsou to všechno podniky vysoké náročnosti. Používá se při nich horolezecké vybavení, cepíny, mačky, lana, stoupací pásy a mnohé další potřebnosti.

Tisíc metrů převýšení po modré

Naprostá většina lyžařů si ovšem na Balme jezdí užít sjezdovek.

Hned na začátek si dáme nejlepší směr, který nám doporučili instruktoři zdejší lyžařské školy L'école du ski francais.

Necháme se vytáhnout vlekem nebo lanovkou až na nejvyšší vrchol skiareálu Tete de Balme (2270). Odtud je překrásný panoramatický výhled na nejvyšší evropskou horu Mont Blanc (4806).

Modrou sjedovkou Bechat podél zalomeného vleku Plan des Reines sjedeme na traverzovou sjezdovku Liaison. Ta se změní na modrou sjezdovku Esserts. Jenže jestli tohle je modrá, tak já jsem papež!

Divoce se točíme širokou prudkou tratí v hlubokém lese. Zdá se, že sjezd s kilometrovým převýšením je nekonečný. Sníh stále měkne. Jedeme raději po stranách populární sjezdovky, kde jsou nahrnuté závěje. Je to tak příjemnější.

K jaru je lepší si sjet z vršku až dolů do údolí raději dopoledne. Odpoledne leží dole spíš sněhová břečka než sníh.

Vyhlídková červená sjezdovka

Nejkrásnější sjezd na druhou stranu do Le Tour vede po červené sjezdovce Chatelet. Málo frekventovaná trať nás zavede daleko do svahů nad ledovcem du Tour. Pokud se zastavíme, můžeme si hluboko pod námi prohlédnout velkou část údolí Chamonix včetně vesničky Le Tour.

Na závěr se trať zužuje do úzkého údolíčka a přes vyježděné boule padá k horní stanici lanovky Charamillon. Objedeme ji a pokračujeme další červenou sjezdovkou Caisets. Je to zdejší rarita, neboť je jako jediná uměle zasněžovaná. Všechny ostatní svahy mají přírodní sníh.

Umělý sníh na trat Caisets je nutný, protože tudy sjíždějí odpoledne všichni lyžaři a snowboardisté vracející se do Chamonix. Po pár dnech by shrnuli všechen sníh dom stran a jezdilo by se na blátě.

Freeride v lese i na louce

Ačkoliv je Balme Area vhodný především pro děti, rodiny a školní výcviky, dají se tu najít i možnosti pro jízdu v terénu. V okolí sedla jsou to nenáročné prašanové terény podél vleků. Nehrozí tu laviny, ale za mlhy nebo v mracích se tu dá jednoduše ztratit. Ve spodní části areálu potom číhají na ztracené lyžaře muldy, rokle a skalky, ze kterých není jednoduché se vymotat.

Dobré terény pro lyžaře i snowboardisty jsou z obou stran lanovky na Tete de Balme, neboli podél sjezdovek Belle Place (červená) a Emosson (černá neupravovaná). Z tohoto vršku se dá jet ještě více na sever do obrovského údolí a vrátit se dlouhým traverzem na Emosson. Tento výlet do říše prašanu ovšem vyžaduje kvůli odlehlosti a rizíku lavinovou výbavu.

Lesy a skály mezi Argentiére a Vallorcine, přibližně v místech, kde se železnice prodírá skrz tunel, jsou chráněné jako oblast přezimující zveře a vjezd na lyžích je sem zakázán.


Zvětšit mapu
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Livigno, Bormio a Valtellina 2019

Livigno, Bormio a Valtellina 2019

ZIMNÍ OLYMPIÁDA Aktuální zprávy z oblíbených lyžařských středisek na severu Itálie.... celý článek

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2019

Rakouský Mölltal koupila slovenská firma TMR

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Outdoorové půjčovny

Outdoorové půjčovny

AKTUALIZACE Vyrazíte v zimě za lezením do Vysokých Tater? Chcete přejít ledovec? Zkoušíte skialpinismus? Potřebujete sněžnice? A co feráty v létě?
Livigno, Bormio a Valtellina 2019

Livigno, Bormio a Valtellina 2019

ZIMNÍ OLYMPIÁDA Aktuální zprávy z oblíbených lyžařských středisek na severu Itálie.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2019

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2019

PARAGLIDING Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont Blanc.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kytlický minitriatlon Kytlice   10.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 22.-25.8. 22.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Biatlon na kolečkových lyžích
Letohrad 23.-25.8. Mistrovství České republiky 23.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.
LifeInLine Most In-line brusle 1.9.
Americana - veletrh Německo, Augsburg 4.-8.9. Westernový styl 4.9.
Eurobike - veletrh Německo, Friedrichshafen 4.-7.9. Cyklistika 4.9.
Nože - prodejní výstava Příbram, Kulturní dům 7.-8.9. 7.9.
Water Rescue
Pastviny Mistrovství záchranných týmů 7.9.

Diskuse

Bolesti kloubů Michala, 17.7.2019 12:52, 11 příspěvků
V údolí Roklice postavil ... libor, 16.7.2019 21:24, 1 příspěvek
Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek
Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 11 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky
Footbikes X e-bikes Pišišvor, 11.7.2019 23:52, 1 příspěvek
Kontrola na hranicích Menhart, 10.7.2019 19:46, 1 příspěvek
Pozor.... JN, 10.7.2019 13:10, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48