Nejprudší černá v Harrachově

Nejprudší černá v Harrachově
Harrachov. Lyžař na Čerťáku.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Býval to postrach lyžařů a stále zůstává jednou z nejprudších a nejtěžších tratí v Česku. Řeč je o černé sjezdovce z Čertovy hory nad Harrachovem.

Jak na to

SERIÁL Výjimečné sjezdovky

I. Rokytnice - nejdelší
II. Ještěd - nejnebezpečnější
III. Jedlová - nejkrásnější
IV. Severák - nejlepší pro děti
V. Harrachov - nejprudší

Sedačkovou lanovkou se necháme vynést z Rýžoviště na Čerťák do tisícimetrové nadmořské výšky.

O víkendech často vystojíme více než půlhodinovou frontu, ale ani ve všední dny nemůžeme čekat, že pojedeme hned. Harrachov je zkrátka populární zimní středisko.

Stále dolů

Nahoře je trochu zmatek v několika směrech, na kterou sjezdovku se vydat. My zamíříme doprava na černou. Prvních pár desítek metrů nenaznačuje, co za okamžik přijde.

Najednou se svah ostře sklopí, my ani nemáme čas zvednout od sněhu oči a podívat se na krásné výhledy do údolí. Už jsme v tom až po uši. Pod námi se otevře kilometr padáku bez jediné zatáčky.

Asi nás v tu chvíli nebude zajímat, že tento rovný úsek sjezdovky má převýšení 250 metrů z celkových tří set, kterými celá sjezdovka disponuje. Jestli chceme udržet aspoň trochu fazónu a nohy u sebe v dobrém lyžařském postoji, budeme se muset setsakra snažit!

Sjezdovka je tak prudká, že dříve se neupravovala téměř vůbec, dnes ji sice rolby projíždějí, ale během pár hodin se na ní stejně udělají boule. V čerstvém měkkém sněhu nebo mokrém firnu se kolem poledne mohou vytvořit až metrové hrby, mezi kterými je nutné kličkovat.

Kde zůstal styl?

Kde zůstala naše skvělá technika, elegantní styl jízdy a dandyovská ležérnost na lyžích či snowboardu? V tak prudkém terénu jsme je odhodili na vrcholu a bojujeme s gravitací, která nás chce strhnout k zemi.

(Stejné pocity zažívají rekreační lyžaři na všech vyhlášených padácích, jako je například Hahnenkamm v Kitzbühlu, Face ve Val d´Isére nebo rychlostní sjezdovka v Les Arcs.)

Lyžařskou čest sebereme v první a zároveň poslední zatáčce černé trati, kde se strmost sníží. Závěrečný buben nám už připadá jako cvičná sjezdovka pro děti.

Většina lyžařů si tenhle zážitek dá jen jednou. I ti nejotrlejší, kteří se na černou vracejí častěji, ji však prokládají vedlejší červenou a modrou, aby dali odpočinout roztřeseným nohám a pocuchaným nervům.

INFO: Skiareál Harrachov 


Zobrazit místo Skiareály - Skiarea - Lyžařská střediska na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Trochu prehnane

Harrachov nechce nebo neumí upravovat sjezdovky.

  • Autor Skiák
  • Datum a čas 24.3.2022 11:13
Reaguj
hehe
prave by som povedal ze naopak kto si to raz skusi tak nprestane s prudkymy svahmi uz tu nejde o to ci m,as spolu nohy ale o to zerby sisa udrzal na nohach hehe ja jazdim strme zlaby cv tatrach {tak50st. sklon} a musim povedat ze na ziadnu upravenu zjazdovku sa nikdy nevratim uz
  • Autor piskot
  • Datum a čas 25.7.2006 18:55
Reaguj
Re: Řeka
Sjezdovka v Řece je 1300 metrů dlouhá a má převýšení 390 metrů.Je fakt,že dneska se už upravuje,ale kdysi to bylo maso.Vždycky se říkalo,že kdo sjede Řeku,tak už sjede všechno.
  • Autor Riki
  • Datum a čas 25.4.2006 10:10
Reaguj
Jojo, je to sešup
Je to makačka tam jezdit celej den. Jezdím celkem slušně, ale tam mám v hlubokym sněhu bobky.Je skvělá.Díky za ní.
  • Autor Blanka
  • Datum a čas 12.4.2006 12:20
Reaguj
sjezdovka
nejde jenom o klesani, ale i delku, pocet terennich zlomu,... az zelena mafie prestane delat vlny, tak konecne budeme mit jednu dost solidny v Peci a to bude docela slusny narez - sice "jenom" zenske parametry FIS, ale drtive vetsine to stejne bude stacit.
  • Autor Doktor
  • Datum a čas 11.4.2006 21:11
Reaguj
uroven clanku
jezis to je zase strasnej clanek
  • Autor Jon
  • Datum a čas 10.4.2006 17:44
Reaguj
jen nazor...
...ted co postavili na certak tu maxi lanovku s mini odstupem sedacek, tak prazdna, mozna boulata cerna, mi prijde 100x bezpecnejsi nez mraveniste na cerveny...kde stejne polovinu kopce stravite traverzem k spodni stanici lanovky, ale jinak to je psany jak na opratce, skoro sem si uhryzal spodni ret vzrusenim:)
  • Autor amater
  • Datum a čas 7.4.2006 14:02
Reaguj
Trochu prehnane
Do Harrachova poslednich par let kazdou zimu jezdim a nemyslim si,ze by mistni cerna byla tak narocna.Pokud je upravena,tak ji prumerny lyzar muze jezdit v klidku cely den.Pokud jsou na ni boule,tak je to samozrejme narocnejsi.
  • Autor ondra
  • Datum a čas 5.4.2006 16:54
Reaguj
Cerna
Hehe taky slysim po 1. ze by nekde v cechach mela byt cerna sjezdovka... hmm to sou mi veci..
  • Autor libor
  • Datum a čas 5.4.2006 15:14
Reaguj
hmmm
jsem netusil, ze v cechach je cerna sjezdovka.Snad jen v plancich, ve skutecnosti to ma do cernych daleko.
Reaguj
Celkem 15 příspěvků v diskuzi


Východní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

Východní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

CLIMBING GUIDE Východní Žeruchová veža je populárním horolezeckým vrcholem nad chatou Pri Zelenom plese. V zimě se na ni leze hřebenovkou a v létě jižní stěnou.... celý článek

Den otevřených dveří Povodí Odry se koná 21. března

Generální ředitel Povodí Odry Petr Birklen končí

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Kultovní feráta Pisciadu

Kultovní feráta Pisciadu

VIA FERRATA GUIDE Feráta Pisciadu neboli Brigata Tridentina je kultovní trasou. Zvláště němečtí ferátisté ji považují málem za domovské vertikální hřiště. Je poměrně náročná, vede přehlednou skalní stěnou, zároveň poskytuje
Chyby na Grossglockneru = zabití z hrubé nedbalosti = 5 měsíců v podmínce

Chyby na Grossglockneru = zabití z hrubé nedbalosti = 5 měsíců v podmínce

Horolezec Thomas Plamberger nechal zemřít přítelkyni Kerstin Gurtner na hřebeni Stüdlgrat na Grossglockner (3798 m) 18. - 19. ledna 2025. Soud v Innsbrucku ho odsoudil za zabití z hrubé nedbalosti. Rozsudek zní na 5 měsíců odnětí svobody s podmínkou.
Česká kvalita freestyle koloběžek SKITT za férovou cenu

Česká kvalita freestyle koloběžek SKITT za férovou cenu

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Když si prohlížíte freestyle koloběžku SKITT Venom s plnými hliníkovými koly, možná vás napadne otázka: Jak je možné, že koloběžka s prémiovými komponenty a českým zázemím stojí méně než srovnatelné modely
Jak technologie mění plánování outdoorových výprav

Jak technologie mění plánování outdoorových výprav

Plánování outdoorových výprav prošlo v posledních letech výraznou proměnou. Zatímco dříve se turisté spoléhali především na papírové mapy, tištěné průvodce a osobní zkušenosti, dnes využívají širokou škálu digitálních nástrojů.
Tipy, jak přežít zimu bez rýmy a kašle: Nastavte rodině zdravou rutinu

Tipy, jak přežít zimu bez rýmy a kašle: Nastavte rodině zdravou rutinu

Sychravé počasí, brzká tma a všudypřítomné bacily ve školkách, školách i kancelářích. Zima dokáže dát imunitnímu systému celé rodiny pořádně zabrat. Nekonečný kolotoč rýmy a kašle se ale nemusí stát vaším každoročním údělem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Cape Epic - etapový cyklomaraton Jihoafrická republika 15.-22.3. 15.3.
Jeskyně Trucovna a Medvědí - diashow Vrchlabí, Krtek Přednáší Radko Tásler 19.3. 18:00
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 19.-21.3. Skialpinismus 19.3.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 20.-21.2. 20.3.
For Boat - veletrh Praha, Letňany 20.-22.3. Vodní sporty 20.3.
Den vody - exkurze Brno, Žlutý kopec 21.-22.3. 21.3.
Memoriál Bedřicha Šupčíka Příbram, sokolovna Olympijský šplh 21.3. 11:30
Den vody - exkurze Slezská Harta, Kružberk, Šance, Morávka, Žermanice 21.3.
Vynášení Morany Mělník 22.3. 15:00
Norsko - diashow Přerov, Hvězda Přednáší Martin Loew 23.3. 18:00

Diskuse

Juke-joint into the consi... KennethPoile, 19.3.2026 11:44, 1 příspěvek
Сайт "Кошкин дом" - ресур... ErvinPer, 19.3.2026 11:25, 1 příspěvek
Inu máš to špatně PK, 19.3.2026 11:20, 2 příspěvky
Pohrobci Klausovi Honza, 19.3.2026 9:45, 2 příspěvky
Inu Honza, 19.3.2026 9:39, 2 příspěvky
nefungující reklamace u A... Tomáš, 18.3.2026 10:26, 3 příspěvky
špička ujela René a já, 18.3.2026 9:44, 1 příspěvek
Inu omyl Horydoly, 16.3.2026 19:23, 4 příspěvky
Inu Honza, 16.3.2026 18:56, 4 příspěvky
Peníze na důchody? KK, 16.3.2026 18:42, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Leoš Šimánek zemřel Horydoly , 11.3.2026 0:40
Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42