Nejdelší svezení v Rokytnici

Nejdelší svezení v Rokytnici
Rokytnice nad Jizerou, Přibližovák.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Čtyřsedačková lanovka nás vyváží nad hranici lesa. Obvykle tady fouká a Lysá hora jen stěží propichuje mraky, ale je to vstupenka na červenou FIS - nejdelší sjezdovku v Česku.

Nejdelší svezení v Rokytnici
Rokytnice nad Jizerou, Přibližovák.
Autor snímku Kuba Turek

Lysá hora drží ještě jeden primát. Sjezdaři se na ní dostanou nejvýše v Čechách do výšky 1312 metrů nad moře. Jen na moravském Pradědu se jezdí ještě o pár metrů výše.

Ranní manšestr

Vyrážíme hned první ranní lanovkou o půl deváté spolu s běžkaři, kteří se chystají na své celodenní túry. Máme tedy trať sami pro sebe.

První odpíchnutí a první svah nás přivádí do euforie. Sněhový manšestr po večerním rolbování šustí pod lyžemi. Nenechme se ovšem blamovat, přichází série dlouhých a rychlých zatáček v lese. Tady je záhodno oblouky trochu uzavřít, vyjet je do stran a zpomalit.

Ne že by nás čekalo něco opravdu nebezpečného, ale několikrát se změní strmost svahu. Více starostí dělá paradoxně přechod na rovinatější úseky, protože ve vyšší rychlosti tlačí lyžaře k zemi. Při nižší sněhové pokrývce se právě tady na terénních zlomech tvoří hnědé hlinité fleky, nebo ledové plotny. Nedosáhnou sem totiž sněhová děla.

Šusuj!

Následuje široká rovinka, na které to každý lyžař od začátečníka po profesionála rozbalí. Přesněji řečeno, sbalí se do vajíčka a šusuje, co to dá. Po hodně široké trati zatáčíme mírně doprava a padáme po závěrečném bubnu k dolní stanici lanovky.

Rychlost nabíráme opravdu velkou, ale sjezdovka tady bývá hladká a není záludná.

Máme za sebou 2600 ujetých metrů. Tady končí červená (středně těžká) obtížnost, ale jízdu si můžeme protáhnout půlkilometrovým mírným sjezdem úvozovou cestou až k Přibližováku, kde jsme začínali.

Booking.com

Stejně dlouhá je vedlejší modrá Turistická sjezdovka. Je lehčí, než FIS, ale ne o mnoho. Má však několik odpočinkových míst a navíc v polovině sjezdu čeká klasická krkonošská hospoda zvaná Lovčenka. Pivo, panáka a vepřo-knedlo-zelo tu dostanete v solidním čase a ucházející kvalitě.

Rituálem na lanovce zvláště pro mladší ročníky lyžařů je plivat do komína chalupy, nad kterou sedačky projíždí. Komín jim to ovšem vrací v podobě kouře, kterým se je snaží zahalit.

Kde to je

Horní Domky úplně na konci Rokytnice jsou sportovním areálem se vším všudy. I s tím, že se před lyžováním rozcvičíte, ať chcete či nechcete. Od parkoviště totiž potáhnete lyže do kopce pár stovek metrů. Teprve tam koupíte permanentku, vyjedete kotvovým vlekem Přibližovák k chatě Lovčenka a sjedete k lanovce. Pokud Přibližovák nejezdí, půjdete s lyžemi na zádech do kopce skoro kilometr. Párkrát za zimu se stává.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Lysá Hora
Staci jezdit vejcotrhem, tam fronta nebyva.Teda pokud jezdi. Jinak mel autor asi opravdu stesti ze nebyli lidi na lanovce.(pres vikend)
Reaguj
Lysá Hora
Na Lysé to tento pátek bylo dost hrozné. Sjezdovky byly sice upravené a pěkné, ale všechno málo platné, fronty na 20min až půl hodiny. Většina dne se tedy stráví nikoli lyžováním, ale čekáním na lanovku. Za ty peníze fakt nic moc.
  • Autor Dáša
  • Datum a čas 6.3.2006 11:34
Reaguj
Re: Nejdelší?
kdyby jel kuba do spindlu tak je nejdelsi sjezdovka tam, kdyby do janek tak kde by to asi bylo.... Nadpis laka ctenare....
  • Autor T@m
  • Datum a čas 4.3.2006 11:55
Reaguj
Nejdelší?
Jak už to někdy bývá, o označením "nejdelší" by se dalo diskutovat.Oproti 2600 m v Rokytnici má Turistická ve Špindlu 2700 metrů, oproti 3200 m rokytnické Modré má Turistická z Medvědína 3400 metrů, pokud započteme vše od horní k dolní stanici LD a nebudeme to brát jako samostanou Machytku (Mísečky) a Vodovod. Jánky neznám, a tak nevím, jak lze hodnotit a kolik by měřila nejdelší propojená varianta odshora dolů. I tam je to dost.
  • Autor ivan
  • Datum a čas 4.3.2006 02:32
Reaguj
Parádní Rokytnice
Když čtu tento článek, tak snad jsme tam museli být ve stejný den... Po dost dlouhý době jsem letos opět lyžoval v Rokytnici, a musím říct, že to bylo něco! Zažívali jsme stejný pocity jako Kuba snad jen na tý rovince jsme nešusovali. Ale jink - úprava sjezdovek,hospůdka přímo nad posledním krpálem , minimální doba ve frontě na lanovku(polovina ledna) prostě paráda!!! Nahoře se lidi rozjeli na dvě strany a tak se člověk nemusel zabývat tím, jetli někoho "nepřejede", nebo ho nnaopak někdo "nesejme" a mohl to opravdu pustit... Možná to bylo tím, že ještě nebyla ta pravá sezona, ale byl to pravý opak toho, co jsem zažil v Sv. Petru. Takže to shrnu- už se zase těším...
  • Autor pik
  • Datum a čas 3.3.2006 19:17
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Batohy: kolik jich potřebujete?

Batohy: kolik jich potřebujete?

Každý z nás potřebuje několik batohů. Nejméně jeden městský batůžek, druhý sportovní batoh podle svého zaměření a třetí velký batoh na cestování.... celý článek

Jak využít čas, když se zaseknete v zácpě?

Lyžařská dovolená v létě

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

CLIMBING GUIDE Řež na Vltavě pod Prahou platí za baštu tradičního horolezectví ve středních Čechách. V posledních letech přibývají sektory pro sportovní lezení. Vylezli jsme skalní pilířek nad železniční stanicí, kterým
Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí
Pražské vinice

Pražské vinice

Praha bývala obkroužena pásem vinic. Víno bylo zdravější než voda a omezilo nákazy ze zkažených pramenů. Vinice se rozšiřovaly vždy s teplým klimatem (za prvních Přemyslovců a za Karla IV.) a mizely v malých dobách
3 důkazy, že self storage může usnadnit každodenní život

3 důkazy, že self storage může usnadnit každodenní život

Self storage je oblíbený anglický termín. Takto se popisují samoobslužné skladovací prostory, v nichž si zákazníci mohou pronajmout ideální prostor pro skladování a využívat jej podle svých představ. Proč je ale tato

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Přejezd republiky Novohradské hory 15.-17.7. 15.7.
Salzkammergut - cyklomaraton Rakousko, Bad Goisern Horská kola 16.7.

Diskuse

ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků
wilderoben Riso, 13.6.2022 12:35, 56 příspěvků
Jo jo Honza, 11.6.2022 10:11, 1 příspěvek
smraďoši a chrápalové na ... Petr, 10.6.2022 20:00, 52 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48