Poznámky k zimní i letní sezóně

Poznámky k zimní i letní sezóně
Skiareál Špindlerův Mlýn.
Autor snímku Prime Communications
SDÍLEJ:

Největší tuzemské horské středisko Špindelrův Mlýn pořádalo tiskovou konferenci na závěr zimní a začátek letní sezony. Přinášíme nejdůležitější výčet faktů, které zde zazněly.

Ve spolupráci s Policií ČR byl vybrán dodavatel monitorovacího systému. První kamery budou zaznamenávat jak přijíždějící, tak odjíždějící vozidla což mimo jiné pomůže usnadnit důkazní řízení při odcizení automobilu.

Radnice nechce apartmány

Místostarosta J. Hroneš kritizoval zavádějící informace sdělovacích prostředků o obsazenosti Špindlerova Mlýna v průběhu jediného týdne pražských jarních prázdnin, které ve svém důsledku znamenaly mnoho prázdných lůžek a značný ekonomický propad.

 

Hovořil i o tlaku mnohých investorů na výstavbu objektů s apartmánovými byty. Zdůraznil, že stavby tohoto typu nejsou pro město výhodné ani vyhovující. Ve stejném stylu však pokračuje prodej bytů v osobním vlastnictví na sídlišti Bedřichov, které bydlící v privatizaci koupili za desetinu současné ceny. Je to stále otázka nabídky a poptávky. Dochází však ke střetu zájmů, jedni zde hledají klid a odpočinek, druzí si přijedou užívat, nedodržují domovní ani noční klid. Dle odhadu starosty došlo u někdejšího městského bytového fondu sto padesáti bytů ke změně zhruba třetiny majitelů. Kapacity parkoviště jsou zaplněny automobily návštěvníků ubytovaných v komerčně pronajímaných bytech.

V dohledné době také dál naroste celkový počet objektů a tím dojde i k navýšení ubytovací kapacity o dalších asi tisíc lůžek u objektů, které byly doposud "spícími s jejichž rekonstrukcí je počítáno" nebo budou realizovány již dříve schválené projekty jako je hotel Grand, aquapark a Tosca a dal. V těchto souvislostech je nadále nezbytností vážně jednat o únosnosti zvyšování zastavěnosti území města.

Skiareál si polepšil, hotely prodělaly

Podle slov ředitele Skiareálu J. Berana zaznamenala velký ohlas rekonstruovaná Hromovka a především večerní lyžování. Jen tržby z něj činily 3,300 tisíc korun. Přesto, že skončená lyžařská sezóna byla kratší, byla ekonomicky úspěšnější než minulá. Dopravní zařízení Skiareálu v uplynulé zimní sezóně přepravila 6,2 milionu osob.

Jestliže byla uplynulá zimní sezóna ekonomicky příznivější pro společnosti zabývající se sportem a lyžováním, tuto skutečnost nepotvrdil ředitel hotelů Central a Horal R. Hamrle. Společnost OREA Hotels, včetně hotelu Arnika ve Špindlerově Mlýn obhospodařuje tisíc lůžek. Tržby byly v porovnání s minulou sezónou o pět procent horší a jeden z důvodů byl, kromě pozdního nástupu zimy, sloučený týden pražských jarních prázdnin a zavádějící informace médií o tom, jak je na horách obsazeno.

Město z daní mnoho nemá

Diskutabilní je fakt, že i když ve městě úspěšně působí mnoho podnikatelských subjektů s mnohamilionovými prostředky, rozpočet Špindlerova Mlýna je vzhledem k současnému systému přerozdělování velmi napjatý. Například akciová společnost Skiareál Špindlerův Mlýn měla v roce 2002 měla obrat 240 milionů korun, hospodářský výsledek po zdanění činil 50 milionů korun a odvod daní ze zisku 22 milionů korun. Hotely Orea odevzdaly na daních dva miliony korun. Z toho městu Špindlerův Mlýn, vzhledem ke koeficientu přerozdělení 0,58 a také počtu trvale žijících obyvatel, připadlo ze státního rozpočtu 5 milionů korun. Stejnou částku získala Horní Branná, Lánov a další podstatně méně frekventované obce. Neplatí tedy rovnice, čím více se ve Špindlerově Mlýně vydělá, tím více peněz zbude v městské pokladně.

Lyžaři se zraňují na modrých sjezdovkách

Člen Horské služby Krkonoše Petr Jirsa potvrdil, že i když uplynulá zimní sezóna byla kratší, byla počtem úrazů náročnější. Členové Horské služby v Krkonoších během zimy ošetřili celkem 2.160 úrazů, denní průměr byl dvanáct případů. Přesto, že Horská služba působí v deseti krkonošských střediscích, na samotný Špindlerův Mlýn připadá 741 zásahů, což je třetina ze všech úrazů. Patrný je i nárůst zranění. Sjezdaři na carvingových lyžích dosahují podstatně vyšších rychlostí než dříve. To však často nezvládnou a střetnutí s dalším lyžařem má těžké následky. Zvláště na modrých sjezdovkách je množství úrazů velké.

V Krkonoších bylo evidováno třicet asistencí u zraněných s nutností jejich dopravy za pomoci vrtulníku, z toho deset případů z oblasti Špindlerova Mlýna. Vyhlášeny byly tři pátrací akce ukončené nalezením mrtvých lyžařů.

Lavin padalo málo

Klimatické podmínky letošní zimy a málo sněhových přeháněk znamenalo nižší lavinovou aktivitu. Upozornění na lavinové nebezpečí nejvyššího stupně bylo vyhlášeno pouze dvakrát, HS zaznamenala deset lavin. Loni jich na svazích Krkonoš spadlo několikanásobně více.

Co se chystá

Špindlerův Mlýn chystá na rok 2003 několik velkých akcí. Zde je jejich výběr na léto: Špindlerovská pouť, Jazzové dny v hotelu Windsor, etapový závod štafet Adrenalin cup, finále českého poháru v crossu a finále Českého poháru ve sjezdu na horských kolech a tříetapový závod v jízdě na horských kolech. Na zimu se připravuje Světový pohár ve sjezdovém lyžování žen, akrobatů, masters a ve ski crossu.

Ochranáři chtějí bránit terénním čtyřkolkám

Vedoucí terénní služby Krkonošského národního parku J. Gebas seznámil novináře s novým nešvarem, který má rozšiřující se tendenci, s nabídkou nového adrenalinového zážitku. Je to jízda na čtyřkolkách a motorkách v chráněném území a ochranném pásmu Parku. Enduristé mají svá shromaždiště a s klienty vyjíždí do horského terénu. "Povinností pracovníků Krnap je zajistit ochranu přírody, klid a bezpečí návštěvníků, proto těmto aktivitám uděláme co nejdříve stop", řekl Gebas.

Cyklotrasy značí KRNAP

Pro milovníky jízdy na horských kolech je připraveno čtyři sta kilometrů cyklotras. Letos, stejně jako každý rok ve spolupráci se školami, obcemi připravují jarní úklid. Krnap ročně na úpravu cest vydává 25 až 30 milionů korun. Od letošního roku jeho strážci od Klubu českých turistů převzali obnovu značení cest, které budou zatím hradit z rozpočtu Parku. Při porovnávání množství cest, které jsou v dobrém stavu a které je třeba opravit je v současné době už více těch, které opraveny jsou.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Ještěd integral: Ještědský hřeben komplet

Ještěd integral: Ještědský hřeben komplet

SKI GUIDE Přímo po Ještědském hřebeni. Nikam neuhnout. Od začátku do konce! To bylo předsevzetí na víkendovou lyžařskou túru. Skoro jsme ho dodrželi. ... celý článek

21 poznámek k výbavě na lyže

Cukrák: z konce Brd k Berounce na lyžích

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Běžkování pod modrou oblohou na Králickém Sněžníku

Běžkování pod modrou oblohou na Králickém Sněžníku

FOTOREPORT Nedělní slunečná jízda na běžkách v okolí Dolní Moravy přes Králický Sněžník. Nedaleko vesničky položené mezi Orlickými horami a Jeseníky je mnoho krásných tras na běžecké lyžování.
Velká Británie AKTUÁLNĚ 2021

Velká Británie AKTUÁLNĚ 2021

SKYE Outdoorové novinky z Anglie, Skotska, Irska a Walesu. 
Pomezní hřeben v Krkonoších na lyžích

Pomezní hřeben v Krkonoších na lyžích

SKI GUIDE Hezký lyžařský výlet na dlouhé odpoledne nabízí krkonošská hřebenovka přes Pomezní hřeben a Rýchory. Většinou se jede s kopce. Doporučujeme backcountry lyže - buď široké turistické běžky nebo skialpinistické lyže.
Čenkovice a Výprachtice spustily vleky

Čenkovice a Výprachtice spustily vleky

Vlekaři v Čenkovicích a Výprachticích se vzbouřili proti Andreji Babišovi. Spustili vleky přes nařízení vlády, že od 27. prosince musejí být uzavřeny všechny skiareály kvůli pandemii koronaviru.
Jak vybrat sportovní podprsenku na lyžování?

Jak vybrat sportovní podprsenku na lyžování?

Lyžování je náročný sport, při kterém se musíte cítit pohodlně. Je důležité, abyste zůstali v suchu a teple. Základem je kvalitní funkční oblečení a také spodní prádlo.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Šumavský Skimaraton Modrava 27.-28.2. Běžky 27.2.
Ples sportovců Teplice, Krušnohorské divadlo 27.2.
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
COTTM - veletrh Čína, Peking 12.-14.4. Cestovní ruch 12.4.
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 19.-20.5. 19.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.

Diskuse

lithium od Babiše Kuba Turek, 26.2.2021 0:01, 9 příspěvků
to snad ne Kuba Turek, 25.2.2021 23:56, 9 příspěvků
kosmetika Ola Piclová, 25.2.2021 23:55, 2 příspěvky
to snad ne Petr, 25.2.2021 22:39, 9 příspěvků
to snad ne Kuba Turek, 25.2.2021 22:17, 9 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Pišišvor, 25.2.2021 21:21, 2 příspěvky
to snad ne Petr, 25.2.2021 20:15, 9 příspěvků
Elektrokoloběžka Karel, 25.2.2021 14:37, 13 příspěvků
Pozor Michal, 25.2.2021 13:13, 8 příspěvků
Mýty a pověry staré doby JN, 25.2.2021 13:07, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

BMW Motorrad Days 2021 zr... Horydoly , 25.2.2021 9:37
Ubytování a život v Livignu Horydoly , 24.2.2021 10:10
Německá turistická centrá... Horydoly , 23.2.2021 23:13
Resort Valachy se připrav... Horydoly , 12.2.2021 20:49
Dolní Morava spustila lan... Horydoly , 12.2.2021 11:56
Letci Lumiwingsu vsadili ... Horydoly , 11.2.2021 22:41
Práce v reklamě a marketingu Horydoly Open, 10.2.2021 1:12
Vakcína! Moje osobní legi... milan šupa, 5.2.2021 19:50