Poznámky k zimní i letní sezóně

Poznámky k zimní i letní sezóně
Skiareál Špindlerův Mlýn.
Autor snímku Prime Communications
SDÍLEJ:

Největší tuzemské horské středisko Špindelrův Mlýn pořádalo tiskovou konferenci na závěr zimní a začátek letní sezony. Přinášíme nejdůležitější výčet faktů, které zde zazněly.

Ve spolupráci s Policií ČR byl vybrán dodavatel monitorovacího systému. První kamery budou zaznamenávat jak přijíždějící, tak odjíždějící vozidla což mimo jiné pomůže usnadnit důkazní řízení při odcizení automobilu.

Radnice nechce apartmány

Místostarosta J. Hroneš kritizoval zavádějící informace sdělovacích prostředků o obsazenosti Špindlerova Mlýna v průběhu jediného týdne pražských jarních prázdnin, které ve svém důsledku znamenaly mnoho prázdných lůžek a značný ekonomický propad.

 

Hovořil i o tlaku mnohých investorů na výstavbu objektů s apartmánovými byty. Zdůraznil, že stavby tohoto typu nejsou pro město výhodné ani vyhovující. Ve stejném stylu však pokračuje prodej bytů v osobním vlastnictví na sídlišti Bedřichov, které bydlící v privatizaci koupili za desetinu současné ceny. Je to stále otázka nabídky a poptávky. Dochází však ke střetu zájmů, jedni zde hledají klid a odpočinek, druzí si přijedou užívat, nedodržují domovní ani noční klid. Dle odhadu starosty došlo u někdejšího městského bytového fondu sto padesáti bytů ke změně zhruba třetiny majitelů. Kapacity parkoviště jsou zaplněny automobily návštěvníků ubytovaných v komerčně pronajímaných bytech.

V dohledné době také dál naroste celkový počet objektů a tím dojde i k navýšení ubytovací kapacity o dalších asi tisíc lůžek u objektů, které byly doposud "spícími s jejichž rekonstrukcí je počítáno" nebo budou realizovány již dříve schválené projekty jako je hotel Grand, aquapark a Tosca a dal. V těchto souvislostech je nadále nezbytností vážně jednat o únosnosti zvyšování zastavěnosti území města.

Skiareál si polepšil, hotely prodělaly

Podle slov ředitele Skiareálu J. Berana zaznamenala velký ohlas rekonstruovaná Hromovka a především večerní lyžování. Jen tržby z něj činily 3,300 tisíc korun. Přesto, že skončená lyžařská sezóna byla kratší, byla ekonomicky úspěšnější než minulá. Dopravní zařízení Skiareálu v uplynulé zimní sezóně přepravila 6,2 milionu osob.

Jestliže byla uplynulá zimní sezóna ekonomicky příznivější pro společnosti zabývající se sportem a lyžováním, tuto skutečnost nepotvrdil ředitel hotelů Central a Horal R. Hamrle. Společnost OREA Hotels, včetně hotelu Arnika ve Špindlerově Mlýn obhospodařuje tisíc lůžek. Tržby byly v porovnání s minulou sezónou o pět procent horší a jeden z důvodů byl, kromě pozdního nástupu zimy, sloučený týden pražských jarních prázdnin a zavádějící informace médií o tom, jak je na horách obsazeno.

Město z daní mnoho nemá

Diskutabilní je fakt, že i když ve městě úspěšně působí mnoho podnikatelských subjektů s mnohamilionovými prostředky, rozpočet Špindlerova Mlýna je vzhledem k současnému systému přerozdělování velmi napjatý. Například akciová společnost Skiareál Špindlerův Mlýn měla v roce 2002 měla obrat 240 milionů korun, hospodářský výsledek po zdanění činil 50 milionů korun a odvod daní ze zisku 22 milionů korun. Hotely Orea odevzdaly na daních dva miliony korun. Z toho městu Špindlerův Mlýn, vzhledem ke koeficientu přerozdělení 0,58 a také počtu trvale žijících obyvatel, připadlo ze státního rozpočtu 5 milionů korun. Stejnou částku získala Horní Branná, Lánov a další podstatně méně frekventované obce. Neplatí tedy rovnice, čím více se ve Špindlerově Mlýně vydělá, tím více peněz zbude v městské pokladně.

Lyžaři se zraňují na modrých sjezdovkách

Člen Horské služby Krkonoše Petr Jirsa potvrdil, že i když uplynulá zimní sezóna byla kratší, byla počtem úrazů náročnější. Členové Horské služby v Krkonoších během zimy ošetřili celkem 2.160 úrazů, denní průměr byl dvanáct případů. Přesto, že Horská služba působí v deseti krkonošských střediscích, na samotný Špindlerův Mlýn připadá 741 zásahů, což je třetina ze všech úrazů. Patrný je i nárůst zranění. Sjezdaři na carvingových lyžích dosahují podstatně vyšších rychlostí než dříve. To však často nezvládnou a střetnutí s dalším lyžařem má těžké následky. Zvláště na modrých sjezdovkách je množství úrazů velké.

V Krkonoších bylo evidováno třicet asistencí u zraněných s nutností jejich dopravy za pomoci vrtulníku, z toho deset případů z oblasti Špindlerova Mlýna. Vyhlášeny byly tři pátrací akce ukončené nalezením mrtvých lyžařů.

Lavin padalo málo

Klimatické podmínky letošní zimy a málo sněhových přeháněk znamenalo nižší lavinovou aktivitu. Upozornění na lavinové nebezpečí nejvyššího stupně bylo vyhlášeno pouze dvakrát, HS zaznamenala deset lavin. Loni jich na svazích Krkonoš spadlo několikanásobně více.

Co se chystá

Špindlerův Mlýn chystá na rok 2003 několik velkých akcí. Zde je jejich výběr na léto: Špindlerovská pouť, Jazzové dny v hotelu Windsor, etapový závod štafet Adrenalin cup, finále českého poháru v crossu a finále Českého poháru ve sjezdu na horských kolech a tříetapový závod v jízdě na horských kolech. Na zimu se připravuje Světový pohár ve sjezdovém lyžování žen, akrobatů, masters a ve ski crossu.

Ochranáři chtějí bránit terénním čtyřkolkám

Vedoucí terénní služby Krkonošského národního parku J. Gebas seznámil novináře s novým nešvarem, který má rozšiřující se tendenci, s nabídkou nového adrenalinového zážitku. Je to jízda na čtyřkolkách a motorkách v chráněném území a ochranném pásmu Parku. Enduristé mají svá shromaždiště a s klienty vyjíždí do horského terénu. "Povinností pracovníků Krnap je zajistit ochranu přírody, klid a bezpečí návštěvníků, proto těmto aktivitám uděláme co nejdříve stop", řekl Gebas.

Cyklotrasy značí KRNAP

Pro milovníky jízdy na horských kolech je připraveno čtyři sta kilometrů cyklotras. Letos, stejně jako každý rok ve spolupráci se školami, obcemi připravují jarní úklid. Krnap ročně na úpravu cest vydává 25 až 30 milionů korun. Od letošního roku jeho strážci od Klubu českých turistů převzali obnovu značení cest, které budou zatím hradit z rozpočtu Parku. Při porovnávání množství cest, které jsou v dobrém stavu a které je třeba opravit je v současné době už více těch, které opraveny jsou.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Ikona amerického outdooru: The North Face

Ikona amerického outdooru: The North Face

Pokud milujete outdoor a pobyt v přírodě, jistě znáte největší značky oblečení a obuvi v tomto segmentu. Jedním z nejvýznamnějších a určitě nejzkušenějších je americký výrobce The North Face. Ikonická společnost, která již desítky let vytváří... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

PRVNÍ SNÍH Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Alpy AKTUÁLNĚ 2022

Alpy AKTUÁLNĚ 2022

LEDOVCE Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Ikona amerického outdooru: The North Face

Ikona amerického outdooru: The North Face

Pokud milujete outdoor a pobyt v přírodě, jistě znáte největší značky oblečení a obuvi v tomto segmentu. Jedním z nejvýznamnějších a určitě nejzkušenějších je americký výrobce The North Face. Ikonická společnost, která již desítky let vytváří
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

GERLACH Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
GLOSA Nejhorší sezona pro letní lyžování

GLOSA Nejhorší sezona pro letní lyžování

Letošní léto bylo pro ledovcové lyžování v Evropě katastrofální. Pouze rakouský Hintertux dokázal zůstat otevřený po celý rok. Ale i zde šlo spíše o gesto "lyžování 365 dní v roce", než o seriozní lyžování. Ledovec

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-9.10. Cyklo a moto 4.10.
Designblok Praha 5.-9.10. 5.10.
Transexpo - veletrh Polsko, Kielce 12.-14.10. Veřejná doprava 12.10.
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 14.-15.10. 14.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Tour Salon - veletrh Polsko, Poznaň 21.-23.10. Cestování 21.10.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 25.-26.10. 25.10.
WTM - veletrh Velká Británie, Londýn 7.-9.11. Cestování 7.11.
EICMA - veletrh Itálie, Miláno 10.-13.11. Cyklistika 10.11.
Alpinmesse - veletrh Rakousko, Innsbruck 12.-13.11. 12.11.

Diskuse

rychlá půjčka do 24 hodin jan, 6.10.2022 16:43, 1 příspěvek
Boombon Boombon, 4.10.2022 8:02, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Seeker, 3.10.2022 16:37, 6 příspěvků
Cena? Horydoly, 3.10.2022 13:52, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Lukas B., 3.10.2022 12:15, 6 příspěvků
JEN DOBŘE Honza, 3.10.2022 11:53, 1 příspěvek
Cena? Honza, 3.10.2022 11:43, 6 příspěvků
Cena? Lesní zákon, 3.10.2022 10:15, 6 příspěvků
Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bobr Cup Horydoly , 2.10.2022 0:49
Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07