
Rozpaky z lyžování v Rokytnici

Kolegyně Magda Krajmerová nebyla moc spokojená s fotografií, na které se připravuje ke sjezdu z Lysé hory do Rokytnice.
Příroda nedělila, Rokytničtí nevyužili
Rokytnice nad Jizerou je skiareál, který by mohl být daleko lepší než slovutný Špindl nebo vedlejší Harrachov. O konkurenci moravských lyžařských středisek ani nemluvě.
Rokytnice má přírodní parametry srovnatelné s dobrými zimními středisky v Rakousku či Německu mimo Alpy. Dalo by se tedy srovnávat tak často citované lyžování pod hranicí lesa, ke kterému se upínají tuzemští vlekaři, když jim ubývá klientela.
Jenže příroda Rokytnickým sice nadělila vysokou Lysou horu (1344 m n.m.), hluboké studené údolí s dostatkem sněhu a krásné mírné i prudké svahy, ale lyžařský orgasmus se jaksi nedostavuje. Něco k tomu vždycky chybí. Už desítky let.
Dražba Rokytnici pomohla
Rokytnice, léta posměšně nazývaná Zadluženovice, si na přelomu socialismu a kapitalismu nabrala úvěry, které nebyla schopna splácet. Dlužila za megalomanský projekt nového Horního náměstí, ubytovacích a komerčních kapacit, nedořešené lanovky a mnoho drobných investičních akcí. Ve vedení obce se střídali především komunisté, kteří problém neuměli vyřešit, až došlo na nevídanou dražbu obecního majetku.
Ředitel rokytnického skiareálu Spartak Petr Ceé, který do funkce přišel až po této masivní dražbě, ji vidí realisticky: "Nakonec to bylo ku prospěchu věci. Spartak splácí lanovku bance místo obci, nevyužívané nemovitosti ožily novým podnikáním a byty mají nové odpovědné majitele."
AUDIO: ROZHOVOR
Poslechněte PETR CEÉ O ROKYTNICI (24 MB, MP3, 26:24 min)
Redaktor Kuba Turek hovořil s ředitelem skiareálu v Rokytnici.
Díky dražbě obecního majetku se v Rokytnici zlepšily i restaurační služby, takže už není problém jako před pár lety, najít slušný bufet nebo hospodu, kde se lze během lyžování nebo po něm najíst.
Spartak spolu s obcí vyřešil také parkování. Nejvyšší parkoviště na Horních Domkách je sice placené, ale všechny umístěné o něco níže, jsou zdarma a pendluje okolo nich skibus. Další skibus vozí lyžaře z centra Rokytnice k lanovce.
Spojená permanentka nespojuje úplně všechno
Rokytnice spojila téměř všechny sjezdovky, vleky a lanovky do jedné permanentky. Systém Skiregion navíc do jednoho jízdného spojuje také Harrachov, Paseky, Rejdice a Příchovice. V Rokytnici se do něj nezapojily pouze menší vleky Sachrovka a Liščí farma, které jsou ovšem oblíbené pro děti, začátečníky a Sachrovka i na večerní dolyžování.
Dvě zajímavá díla se v posledních letech povedla ve spodní části Horních Domků. Dříve nepříjemný kotvový vlek Přibližovák, který byl jedinou reálnou možností dopravy do skiareálu, byl nahrazen sedačkovou lanovkou. Ta lyžaře vyváží k chatě Lovčenka, odkud lze sjet na lyžích k dalším vlekům a lanovce na Lysou horu.
Především snowboardistům slouží snowpark u dolní stanice lanovky na Lysou horu. O dráhách, vlnách a klopených zatáčkách pro zábavu si ovšem můžete nechat jen zdát. Snopark je určený skokanům na větších i menších airech a railech.
Lyžujte na jednom místě!
Tím chvála končí. Rokytnice totiž na skvělé možnosti lyžování rezignuje a zůstává nepříliš zajímavým skicentrem regionálního významu.
Stále se jedná o jednotlivé sjezdovky poházené po svazích celého údolí. Největší areál Horní Domky pod Lysou horou není nijak propojený se Studenovem vhodným na pohodlné rekreační sjezdování ani s několika vleky Modrá hvězda na plochých a širokých svazích nad Horním náměstím. O lyžařském spojení Rokytnice s Harrachovem se mluví už nejméně dvacet let.
Přejet mezi jednotlivými částmi rokytnického skiareálu je možné pouze skibusem a dost dlouhý kus dojít pěšky, nebo autem s tím, že velmi pravděpodobně budete muset nasazovat sněhové řetězy.
Pokud na sjezdových lyžích přejedete z Harrachova po turistické značce do Rokytnice, nevrátíte se jinak, než jedním z řídkých spojů meziměstské autobusové dopravy.
My vás tu vlastně ani nechceme
Nakonec budí Rokytnice dojem, že vlastně lyžaře a snowboardisty vůbec nechce. Že to nejsou vítaní hosté a vážení zákazníci. Na každém kroku připomíná, že je tu zákaz lyžování, že se tu pokutuje, že tady sjíždění po sněhu není svobodná zábava, ale přísně regulovaná aktivita.
Stále přemýšlím, proč sem vlastně jezdit, když lepší a hlavně příjemnější lyžování je z Česka na dosah ruky v Rakousku a Německu. Pokud bych uvažoval o lyžování na půl dne, zajel bych spíše do některého malého soukromého skiareálku, které v posledních pár letech vyrostly jako houby po dešti.
Zobrazit místo Česko - skiareály na větší mapě
Diskuse
Diskuze k článku
Re: Re: Re: Re: Re: Re: pohled z druhé strany
- Autor P.J.
- Datum a čas 9.2.2010 10:31
Re: Re: Re: Re: Re: pohled z druhé strany
- Autor Lukas B.
- Datum a čas 9.2.2010 09:48
Re: Re: Re: Re: pohled z druhé strany
- Autor P.J.
- Datum a čas 9.2.2010 09:13
Re: Re: Re: pohled z druhé strany
- Autor Lukas B.
- Datum a čas 9.2.2010 08:36
Re: Re: Re: Re: Re: Re: freeride - poštovna
- Autor Petr Šimek
- Datum a čas 9.2.2010 08:03
Re: Re: Re: Re: Re: freeride
- Autor Petr Šimek
- Datum a čas 9.2.2010 07:49
Re: Re: Re: Re: Re: Re: freeride
- Autor pozorovatel
- Datum a čas 8.2.2010 19:03
Re: freeride
- Autor Honza
- Datum a čas 8.2.2010 17:31
Re: Re: Re: Re: Re: freeride
- Autor Geo
- Datum a čas 8.2.2010 17:22

Bokami Západných Tatier: zrušili poslední etapu kvůli lavinám
České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023
Může se hodit
Nejčtenější články

Škaredý žlab: freeride v Tatranské Lomnici

Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Běžkaři poškozují sazenice v Krušných horách
Klínovec, rozsáhlé lyžování v Krušných horách

5 nejdelších sjezdovek v Evropě
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
IBTM - veletrh | Singapur | 4.-5.4. | 4.4. | |
Regiony České republiky - veletrh | Lysá nad Labem | 13.-16.4. | 13.4. | |
Turistpropag | Lysá nad Labem, Výstaviště | Udělení cen za nejlepší turistické materiály | 13.4. | 18:00 |
Gamsleiten Kriterium | Rakousko, Obertauern | 13.-16.4. | 13.4. | |
Liptov Ride | Liptovský Mikuláš | Kajak, běh, skialp, freeride, MTB | 15.4. | |
Interalpin - veletrh | Rakousko, Innsbruck | 19.-21.4. Horské technologie | 19.4. | |
Flora - veletrh | Olomouc | 20.-23.4. | 20.4. | |
Trofeo Mezzalama - skialp | Itálie, Gressoney | 22.4. | ||
Spezi - veletrh | Německo, Lauchringen | 29.-30.4. Alternativní cyklistika | 29.4. | |
Lodě na Labi | Nymburk | 4.-8.5. | 4.5. |
Diskuse
INU | Honza, 30.3.2023 5:49, 1 příspěvek |
Vždycky jsem si myslel, ž... | Honza, 30.3.2023 5:27, 6 příspěvků |
Když nemáte limetku dáte ... | Pišišvor, 29.3.2023 15:27, 1 příspěvek |
Skalni Demon | Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků |
Hančovic | Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků |
Hančovic | Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků |
Hančovic | Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků |
Hančovic | Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků |
Hančovic | Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků |
glosy drobného šťourala | Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Modrá Petřínská rozhledna | Horydoly , 1.4.2023 20:09 |
Pražský půlmaraton si v c... | Horydoly , 31.3.2023 11:01 |
Do Německa za jarními udá... | Horydoly Open, 11.3.2023 23:50 |
Re: ferraty ve Slovinsku? | Kuba Turek, 8.3.2023 1:24 |
ferraty ve Slovinsku? | Horydoly , 8.3.2023 1:08 |
Proč udeřil blesk do soch... | milan šupa, 3.3.2023 20:02 |
Sníh a sjezdovky v provozu | Horydoly Open, 23.2.2023 15:22 |
Češi loni po Česku cestov... | Horydoly Open, 23.2.2023 14:59 |