Rozpaky z lyžování v Rokytnici

Rozpaky z lyžování v Rokytnici
SDÍLEJ:
Dost dobrý!!! Ve voteplovačkách, s přilbou a brejlema, za plotem a foceno z dvaceti metrů mi to fakt moc sluší!!! Jsi úplný profesionál. Tohle je moje druhá nejlepší fotka v životě. Ta první je teda z mateřský školky. Díky!!!

Kolegyně Magda Krajmerová nebyla moc spokojená s fotografií, na které se připravuje ke sjezdu z Lysé hory do Rokytnice.

Příroda nedělila, Rokytničtí nevyužili

Rokytnice nad Jizerou je skiareál, který by mohl být daleko lepší než slovutný Špindl nebo vedlejší Harrachov. O konkurenci moravských lyžařských středisek ani nemluvě.

Rokytnice má přírodní parametry srovnatelné s dobrými zimními středisky v Rakousku či Německu mimo Alpy. Dalo by se tedy srovnávat tak často citované lyžování pod hranicí lesa, ke kterému se upínají tuzemští vlekaři, když jim ubývá klientela.

Jenže příroda Rokytnickým sice nadělila vysokou Lysou horu (1344 m n.m.), hluboké studené údolí s dostatkem sněhu a krásné mírné i prudké svahy, ale lyžařský orgasmus se jaksi nedostavuje. Něco k tomu vždycky chybí. Už desítky let.

Dražba Rokytnici pomohla

Rokytnice, léta posměšně nazývaná Zadluženovice, si na přelomu socialismu a kapitalismu nabrala úvěry, které nebyla schopna splácet. Dlužila za megalomanský projekt nového Horního náměstí, ubytovacích a komerčních kapacit, nedořešené lanovky a mnoho drobných investičních akcí. Ve vedení obce se střídali především komunisté, kteří problém neuměli vyřešit, až došlo na nevídanou dražbu obecního majetku.

Ředitel rokytnického skiareálu Spartak Petr Ceé, který do funkce přišel až po této masivní dražbě, ji vidí realisticky: "Nakonec to bylo ku prospěchu věci. Spartak splácí lanovku bance místo obci, nevyužívané nemovitosti ožily novým podnikáním a byty mají nové odpovědné majitele."

AUDIO: ROZHOVOR
Poslechněte PETR CEÉ O ROKYTNICI (24 MB, MP3, 26:24 min)
Redaktor Kuba Turek hovořil s ředitelem skiareálu v Rokytnici.

Díky dražbě obecního majetku se v Rokytnici zlepšily i restaurační služby, takže už není problém jako před pár lety, najít slušný bufet nebo hospodu, kde se lze během lyžování nebo po něm najíst.

Spartak spolu s obcí vyřešil také parkování. Nejvyšší parkoviště na Horních Domkách je sice placené, ale všechny umístěné o něco níže, jsou zdarma a pendluje okolo nich skibus. Další skibus vozí lyžaře z centra Rokytnice k lanovce.

Spojená permanentka nespojuje úplně všechno

Rokytnice spojila téměř všechny sjezdovky, vleky a lanovky do jedné permanentky. Systém Skiregion navíc do jednoho jízdného spojuje také Harrachov, Paseky, Rejdice a Příchovice. V Rokytnici se do něj nezapojily pouze menší vleky Sachrovka a Liščí farma, které jsou ovšem oblíbené pro děti, začátečníky a Sachrovka i na večerní dolyžování.

Dvě zajímavá díla se v posledních letech povedla ve spodní části Horních Domků. Dříve nepříjemný kotvový vlek Přibližovák, který byl jedinou reálnou možností dopravy do skiareálu, byl nahrazen sedačkovou lanovkou. Ta lyžaře vyváží k chatě Lovčenka, odkud lze sjet na lyžích k dalším vlekům a lanovce na Lysou horu.

Především snowboardistům slouží snowpark u dolní stanice lanovky na Lysou horu. O dráhách, vlnách a klopených zatáčkách pro zábavu si ovšem můžete nechat jen zdát. Snopark je určený skokanům na větších i menších airech a railech.

Lyžujte na jednom místě!

Tím chvála končí. Rokytnice totiž na skvělé možnosti lyžování rezignuje a zůstává nepříliš zajímavým skicentrem regionálního významu.

Stále se jedná o jednotlivé sjezdovky poházené po svazích celého údolí. Největší areál Horní Domky pod Lysou horou není nijak propojený se Studenovem vhodným na pohodlné rekreační sjezdování ani s několika vleky Modrá hvězda na plochých a širokých svazích nad Horním náměstím. O lyžařském spojení Rokytnice s Harrachovem se mluví už nejméně dvacet let.

Přejet mezi jednotlivými částmi rokytnického skiareálu je možné pouze skibusem a dost dlouhý kus dojít pěšky, nebo autem s tím, že velmi pravděpodobně budete muset nasazovat sněhové řetězy.

Pokud na sjezdových lyžích přejedete z Harrachova po turistické značce do Rokytnice, nevrátíte se jinak, než jedním z řídkých spojů meziměstské autobusové dopravy.

My vás tu vlastně ani nechceme

Nakonec budí Rokytnice dojem, že vlastně lyžaře a snowboardisty vůbec nechce. Že to nejsou vítaní hosté a vážení zákazníci. Na každém kroku připomíná, že je tu zákaz lyžování, že se tu pokutuje, že tady sjíždění po sněhu není svobodná zábava, ale přísně regulovaná aktivita.

Stále přemýšlím, proč sem vlastně jezdit, když lepší a hlavně příjemnější lyžování je z Česka na dosah ruky v Rakousku a Německu. Pokud bych uvažoval o lyžování na půl dne, zajel bych spíše do některého malého soukromého skiareálku, které v posledních pár letech vyrostly jako houby po dešti.


Zobrazit místo Česko - skiareály na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: pohled z druhé strany
Pane Vy jste "magor"
 • Autor pája
 • Datum a čas 19.2.2010 09:03
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: pohled z druhé strany
Tak to nemáte pravdu. Ptáčnice je původní dřevina ze které byli vyšlechtěné všechny třešně a višně. Nikdo přesně neví, kde rostla původně, protože roste v celé evropě, včetně skandinávie. Mám v lese pár starších stromů a jednu, která má průměr kmene ve výšce pasu 53cm. Na Vysočině jsou jich v lesích tisíce. Další tisíce na mezích a kolem polních cest. Les byl vždy rozmanitý, ale po rozhodnutí Marie Terezie se z lesů stalo to pole na prkna, jak jste napsal. Já na pole na prkna kašlu. Já chci mít les. Navíc mě nevadí ježdění lidí ve vzrostlém lese, ale vadí mě to ježdění v mladém. Já nikoho z lesa nevyháním a nevadí mě běžkař, kolař, koňař, turista ani lyžař či prkýnkář. Jen by neměl nikdo z nich les ničit. Mám kolem spoustu sousedů, kterým vadí jezdci na koních a z lesů je vyhánějí. Já ne. Jen ať jezdí, ale ne v mlází. Nic víc, nic míň. Rozumíte ?
 • Autor P.J.
 • Datum a čas 9.2.2010 10:31
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: pohled z druhé strany
když rozmanitost, tak rozmanitost. když ptáčnice (coby zparchantělý ovocný strom zavlečený bůhvíodkud), tak proč ne několik miloučkých bariérek ze zplanělého angreštu či rovnou šípkové keře - to by mohlo zludračelé jednoprkýnkaře spolehlivě odpudit. nebo, umožňuje-li vám to klimatická situace, hloží. ale chraň vás ruka páně před sviní akátem a vejmutovkou!
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 9.2.2010 09:48
Reaguj
Re: Re: Re: Re: pohled z druhé strany
To že někdo hranou ulomí vršek mladého stromku a je jedno jakého, tak na 90% je po něm. Nejhorší je to u listnáčů, tam je to na 100%. Smrk něco vydrží, ale borovice nebo jedle je na odpis. To že vlastníkům lesa někdo nařizuje co má sázet je jedna věc a druhá je co si dotyčný nechá líbit. Já na to mám jednu poučku. Když mě lesák něco nakazuje, tak ať mě to zaplatí. Pokud si to mám platit sám, tak si sázím co chci já a ne co chce lesák. Do svého lesa jsem vysázel od každého něco, včetně třešní ptáčnic. A jak to pěkně vypadá. Dnes se ke mě chodí lesáci kochat, protože mám lesík krásně barevný a ne ty jejich jednotvárně zelený hrůzy. V mém případě se opravdu nedá mluvit o plantáži na prkna.
 • Autor P.J.
 • Datum a čas 9.2.2010 09:13
Reaguj
Re: Re: Re: pohled z druhé strany
ale zase se nečertěte. samozřejmě že máte plantáž na prkna, páč vás zajímá špička smrčku. ale to je čistě vaše věc, co uděláte se svým majetkem (mimochodem, prozraďte mi, je to pravda, že obecně závazné předpisy vlastníky lesů víceméně tlačí do vysazování stejnověkých monokultur? tuhle jsem slyšel nějaké litanie v tom smyslu...).v lese někdy jezdím, ale mlází se vyhýbám, preferuji vzrostlý les, nejlépe bukový, páč jsou mezi staletými buky dostatečný rozestupy a suchý bukový listí je nejlepším podkladem. a prkýnka mám dvě, jedno prkýnko mi přijde takové do kopce neohrabané. do mlází na prkýnkách nelezu když nemusím, bo se jednak bojim hajnýho a druhak prkýnko zaseklý pod větví ani šlehnutí smrčkem do mezinoží nepatří k mým oblíbeným požitkům.
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 9.2.2010 08:36
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: freeride - poštovna
Nevím proč, ale můj přípisek se nezobrazil ??? Jinak souhlasím s pozorovatelem. Povolením stavby té ošklivé a nefunkční krabice se Krnap znemožnil. Stačí se podívat na ostatní hory jako Praděd, Ještěd, Černou Horu a další. Na všech těchto kopcích stojí stavby, které je ještě zvýrazňují. Na Sněžce stojí něco, co tam prostě opticky nepatří. Opět se potvrdilo, že architekti stavění nerozumí. To vám potvrdí každý od velkého stavaře až po posledního 100 letého zedníka. Pevně věřím, že příroda sama časem zařídí odstranění toho nepovedeného hausbotu. To že do Poštovny od samého počátku prší, jen dokládá, že je to špatně.
 • Autor Petr Šimek
 • Datum a čas 9.2.2010 08:03
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: freeride
 • Autor Petr Šimek
 • Datum a čas 9.2.2010 07:49
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: freeride
Šel jsem. Letos v září a přesně u této boudy několik lidí opravovalo kamenný taras. Jedním z nich byl pán, tak kolem 65 roků a vyučoval slušnému chování kolemjdoucí. Kdo šel po cestě kolem a nepozdravil, pěkně to schytal, ale ve vší slušnosti. Klasický horský samorost. Zřejmě to byl majitel boudy a jestli ho někdo ze soudruhů ve stejnokroji KRNAPu naštval, tak jim to zřejmě vrátil i s úroky. Na Klínovkách je nádherná ta bouda na levé straně směrem z Plání úplně nahoře. Je natřená tmavohnědou barvou. Takovou chaloupku vlastnit je můj sen. Taky tam pěkně opravují chatu Tesla. Podle mého názoru si spousta lidí pracujících pro KRNAP myslí, že jsou stále členy KSČ v letech před rokem 1989. Tu dobu si velice dobře pamatuju a arogantní chování ,,nepostradatelných,, soudruhů je hodně podobné chování pracovníků KRNAPu. Nejlepší je, když se jeden takovej chytrák hlasitě vozí před lidima po provozním na chatě Máma v Peci a poučuje ho, že do popelnice nepatří PETlahev a vyhrožuje pokutou. To že nikdo není schopen neustále kontrolovat tisíce lidí, kteří kolem této chaty denně projdou a vyhazují své odpadky do jejich kontejnerů, mistra světa ekologa nezajímá. Hlasitě provozního péruje a je na vrcholu blaha. Druhý den jsme tohoto rádobyekologa potkali na silnici na Luční boudu. Jel srdícím Trabantem z kterého navíc kapal olej. Kolo tam nesmí, ale soudruh v zeleném jedoucí v takovém smradlavém vraku ano. Když jel kolem nás, tak jsem měl tep 300. Na Luční to ode mě pěkně schytal. Hned tak mě něco nevytočí, ale taková arogance moci, navíc dlouho po roce 1989 mě slušně řečeno s..e ! Řval jsem na něj jak snad na nikoho. Krnapák tam stál jak školáček a nakonec raději rychle odjel, protože ostatní se přidali a bylo tam na něj moc horko. Když jsem si po návratu emailem postěžoval na vedení KRNAPu, tak mě přišla odpověď, že nikdo z jejich zaměstnanců Trabošem nejezdí. Co se taky dalo čekat. Krnap je stát ve státě.
 • Autor pozorovatel
 • Datum a čas 8.2.2010 19:03
Reaguj
Re: freeride
S tema nesmyslnyma zakazama souhlasim. Podle me je to produkt toho, ze u nas je momentalne zvykem obycejnou slusnost (k sobe navzajem, nebo k zivotnimu prostredi) vynucovat ruznejma zakazama a narizenima.
 • Autor Honza
 • Datum a čas 8.2.2010 17:31
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: freeride
No a pokud nekdy pujdete pres Klinove boudy, vsimnete si, ze jedna chalupa ma zlutou strechu. Proc zrovna zlutou. protoze jeden cas trval krnap na tom, ze strechy na vsech chalupach musi byt zelene, pry z huistorickych duvodu. Zrejme jim nejak nedoslo, ze okolo roku 1900 fakt ty strechy plechove nebyly. Tak se proste majitel nastval, koupil barvu na ropne plosiny a strechu natrel na zluto. Ukazalo se, ze s tim krnap stejne nic nenadela.
 • Autor Geo
 • Datum a čas 8.2.2010 17:22
Reaguj
Celkem 22 příspěvků v diskuzi


Outdoorové půjčovny

Outdoorové půjčovny

AKTUALIZACE Vyrazíte v zimě za lezením do Vysokých Tater? Chcete přejít ledovec? Zkoušíte skialpinismus? Potřebujete sněžnice? A co feráty v létě?... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

Na skialpech přes Sněžné jámy na Petrovku

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Tatranská Kupola na lyžích

Tatranská Kupola na lyžích

SKI GUIDE Kupola sedí jako čepice nad Zbojnickou chatou ve Vysokých Tatrách. Štít je to impozantní, vysoký, ale zároveň málokdy navštěvovaný. Turisté o něj nemají zájem a horolezcům připadají její stěny nehezké. Zbývají
Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

AKTUALIZACE Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na
7 tipů na úžasné sjezdy u Zbojnické chaty

7 tipů na úžasné sjezdy u Zbojnické chaty

Zbojnícka chata (1960 m) je nejoblíbenější skialpinistická chata ve Vysokých Tatrách. Nabízí velký výběr sjezdů ze sedel i štítů, převážně střední obtížnosti. Velkou Studenou dolinou pod skálami se mohou po libosti
Sportovní sázení: tipněte, jak skončí biatlon v Novém Městě na Moravě?

Sportovní sázení: tipněte, jak skončí biatlon v Novém Městě na Moravě?

Všem milovníkům běžeckého lyžování a biatlonu se blíží obrovský svátek. Nové Město na Moravě v srdci Vysočiny bude po 11 letech opět hostit IBU BMW Mistrovství světa v biatlonu. Bude to velká událost,
Winter Survival: program armádního víceboje v Jeseníkách

Winter Survival: program armádního víceboje v Jeseníkách

Ve dnech 28. ledna až 2. února se po dlouhé covidové pauze v Jeseníkách uskuteční 27. ročník mezinárodního mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival. Je to vytrvalostní víceboj

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 22.-25.2. Rybářství a myslivost 22.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
Šumavský Skimaraton Kvilda ZRUŠENO 24.-25.2. Běžky 24.2.
Jelyman - běžky Staré Město pod Sněžníkem, Paprsek 24.-25.2. Běžky 24.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Bieg Piastow Polsko, Jakuszyce ZRUŠENO 1.-3.3. Běžky 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.

Diskuse

Pojištění na hory Oldřich, 25.2.2024 17:07, 1 příspěvek
INU Honza, 25.2.2024 15:52, 3 příspěvky
dilema jako Brno jezdič a lokál, 25.2.2024 15:04, 3 příspěvky
dilema jako Brno Novinář, 24.2.2024 22:16, 3 příspěvky
keramika Huze, 23.2.2024 14:53, 2 příspěvky
Podmínka? Huze, 23.2.2024 14:45, 2 příspěvky
Podmínka? Prkoš, 23.2.2024 10:51, 2 příspěvky
ZAHRÁDKY 1000 Skiák, 21.2.2024 14:07, 4 příspěvky
Kde je Happy Bus Libu, 20.2.2024 20:27, 35 příspěvků
Správci skal Lukas B., 19.2.2024 15:14, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tradiční akce v Kaiserwinklu Horydoly , 25.2.2024 14:00
Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57
Užijte si jarní prázdniny... Horydoly Open, 15.2.2024 8:53
Cestovní ruch v Česku nab... Horydoly Open, 15.2.2024 8:50