Rozpaky z lyžování v Rokytnici

Rozpaky z lyžování v Rokytnici
SDÍLEJ:
Dost dobrý!!! Ve voteplovačkách, s přilbou a brejlema, za plotem a foceno z dvaceti metrů mi to fakt moc sluší!!! Jsi úplný profesionál. Tohle je moje druhá nejlepší fotka v životě. Ta první je teda z mateřský školky. Díky!!!

Kolegyně Magda Krajmerová nebyla moc spokojená s fotografií, na které se připravuje ke sjezdu z Lysé hory do Rokytnice.

Příroda nedělila, Rokytničtí nevyužili

Rokytnice nad Jizerou je skiareál, který by mohl být daleko lepší než slovutný Špindl nebo vedlejší Harrachov. O konkurenci moravských lyžařských středisek ani nemluvě.

Rokytnice má přírodní parametry srovnatelné s dobrými zimními středisky v Rakousku či Německu mimo Alpy. Dalo by se tedy srovnávat tak často citované lyžování pod hranicí lesa, ke kterému se upínají tuzemští vlekaři, když jim ubývá klientela.

Jenže příroda Rokytnickým sice nadělila vysokou Lysou horu (1344 m n.m.), hluboké studené údolí s dostatkem sněhu a krásné mírné i prudké svahy, ale lyžařský orgasmus se jaksi nedostavuje. Něco k tomu vždycky chybí. Už desítky let.

Dražba Rokytnici pomohla

Rokytnice, léta posměšně nazývaná Zadluženovice, si na přelomu socialismu a kapitalismu nabrala úvěry, které nebyla schopna splácet. Dlužila za megalomanský projekt nového Horního náměstí, ubytovacích a komerčních kapacit, nedořešené lanovky a mnoho drobných investičních akcí. Ve vedení obce se střídali především komunisté, kteří problém neuměli vyřešit, až došlo na nevídanou dražbu obecního majetku.

Ředitel rokytnického skiareálu Spartak Petr Ceé, který do funkce přišel až po této masivní dražbě, ji vidí realisticky: "Nakonec to bylo ku prospěchu věci. Spartak splácí lanovku bance místo obci, nevyužívané nemovitosti ožily novým podnikáním a byty mají nové odpovědné majitele."

AUDIO: ROZHOVOR
Poslechněte PETR CEÉ O ROKYTNICI (24 MB, MP3, 26:24 min)
Redaktor Kuba Turek hovořil s ředitelem skiareálu v Rokytnici.

Díky dražbě obecního majetku se v Rokytnici zlepšily i restaurační služby, takže už není problém jako před pár lety, najít slušný bufet nebo hospodu, kde se lze během lyžování nebo po něm najíst.

Spartak spolu s obcí vyřešil také parkování. Nejvyšší parkoviště na Horních Domkách je sice placené, ale všechny umístěné o něco níže, jsou zdarma a pendluje okolo nich skibus. Další skibus vozí lyžaře z centra Rokytnice k lanovce.

Spojená permanentka nespojuje úplně všechno

Rokytnice spojila téměř všechny sjezdovky, vleky a lanovky do jedné permanentky. Systém Skiregion navíc do jednoho jízdného spojuje také Harrachov, Paseky, Rejdice a Příchovice. V Rokytnici se do něj nezapojily pouze menší vleky Sachrovka a Liščí farma, které jsou ovšem oblíbené pro děti, začátečníky a Sachrovka i na večerní dolyžování.

Dvě zajímavá díla se v posledních letech povedla ve spodní části Horních Domků. Dříve nepříjemný kotvový vlek Přibližovák, který byl jedinou reálnou možností dopravy do skiareálu, byl nahrazen sedačkovou lanovkou. Ta lyžaře vyváží k chatě Lovčenka, odkud lze sjet na lyžích k dalším vlekům a lanovce na Lysou horu.

Především snowboardistům slouží snowpark u dolní stanice lanovky na Lysou horu. O dráhách, vlnách a klopených zatáčkách pro zábavu si ovšem můžete nechat jen zdát. Snopark je určený skokanům na větších i menších airech a railech.

Lyžujte na jednom místě!

Tím chvála končí. Rokytnice totiž na skvělé možnosti lyžování rezignuje a zůstává nepříliš zajímavým skicentrem regionálního významu.

Stále se jedná o jednotlivé sjezdovky poházené po svazích celého údolí. Největší areál Horní Domky pod Lysou horou není nijak propojený se Studenovem vhodným na pohodlné rekreační sjezdování ani s několika vleky Modrá hvězda na plochých a širokých svazích nad Horním náměstím. O lyžařském spojení Rokytnice s Harrachovem se mluví už nejméně dvacet let.

Přejet mezi jednotlivými částmi rokytnického skiareálu je možné pouze skibusem a dost dlouhý kus dojít pěšky, nebo autem s tím, že velmi pravděpodobně budete muset nasazovat sněhové řetězy.

Pokud na sjezdových lyžích přejedete z Harrachova po turistické značce do Rokytnice, nevrátíte se jinak, než jedním z řídkých spojů meziměstské autobusové dopravy.

My vás tu vlastně ani nechceme

Nakonec budí Rokytnice dojem, že vlastně lyžaře a snowboardisty vůbec nechce. Že to nejsou vítaní hosté a vážení zákazníci. Na každém kroku připomíná, že je tu zákaz lyžování, že se tu pokutuje, že tady sjíždění po sněhu není svobodná zábava, ale přísně regulovaná aktivita.

Stále přemýšlím, proč sem vlastně jezdit, když lepší a hlavně příjemnější lyžování je z Česka na dosah ruky v Rakousku a Německu. Pokud bych uvažoval o lyžování na půl dne, zajel bych spíše do některého malého soukromého skiareálku, které v posledních pár letech vyrostly jako houby po dešti.


Zobrazit místo Česko - skiareály na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: pohled z druhé strany
Pane Vy jste "magor"
 • Autor pája
 • Datum a čas 19.2.2010 09:03
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: pohled z druhé strany
Tak to nemáte pravdu. Ptáčnice je původní dřevina ze které byli vyšlechtěné všechny třešně a višně. Nikdo přesně neví, kde rostla původně, protože roste v celé evropě, včetně skandinávie. Mám v lese pár starších stromů a jednu, která má průměr kmene ve výšce pasu 53cm. Na Vysočině jsou jich v lesích tisíce. Další tisíce na mezích a kolem polních cest. Les byl vždy rozmanitý, ale po rozhodnutí Marie Terezie se z lesů stalo to pole na prkna, jak jste napsal. Já na pole na prkna kašlu. Já chci mít les. Navíc mě nevadí ježdění lidí ve vzrostlém lese, ale vadí mě to ježdění v mladém. Já nikoho z lesa nevyháním a nevadí mě běžkař, kolař, koňař, turista ani lyžař či prkýnkář. Jen by neměl nikdo z nich les ničit. Mám kolem spoustu sousedů, kterým vadí jezdci na koních a z lesů je vyhánějí. Já ne. Jen ať jezdí, ale ne v mlází. Nic víc, nic míň. Rozumíte ?
 • Autor P.J.
 • Datum a čas 9.2.2010 10:31
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: pohled z druhé strany
když rozmanitost, tak rozmanitost. když ptáčnice (coby zparchantělý ovocný strom zavlečený bůhvíodkud), tak proč ne několik miloučkých bariérek ze zplanělého angreštu či rovnou šípkové keře - to by mohlo zludračelé jednoprkýnkaře spolehlivě odpudit. nebo, umožňuje-li vám to klimatická situace, hloží. ale chraň vás ruka páně před sviní akátem a vejmutovkou!
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 9.2.2010 09:48
Reaguj
Re: Re: Re: Re: pohled z druhé strany
To že někdo hranou ulomí vršek mladého stromku a je jedno jakého, tak na 90% je po něm. Nejhorší je to u listnáčů, tam je to na 100%. Smrk něco vydrží, ale borovice nebo jedle je na odpis. To že vlastníkům lesa někdo nařizuje co má sázet je jedna věc a druhá je co si dotyčný nechá líbit. Já na to mám jednu poučku. Když mě lesák něco nakazuje, tak ať mě to zaplatí. Pokud si to mám platit sám, tak si sázím co chci já a ne co chce lesák. Do svého lesa jsem vysázel od každého něco, včetně třešní ptáčnic. A jak to pěkně vypadá. Dnes se ke mě chodí lesáci kochat, protože mám lesík krásně barevný a ne ty jejich jednotvárně zelený hrůzy. V mém případě se opravdu nedá mluvit o plantáži na prkna.
 • Autor P.J.
 • Datum a čas 9.2.2010 09:13
Reaguj
Re: Re: Re: pohled z druhé strany
ale zase se nečertěte. samozřejmě že máte plantáž na prkna, páč vás zajímá špička smrčku. ale to je čistě vaše věc, co uděláte se svým majetkem (mimochodem, prozraďte mi, je to pravda, že obecně závazné předpisy vlastníky lesů víceméně tlačí do vysazování stejnověkých monokultur? tuhle jsem slyšel nějaké litanie v tom smyslu...).v lese někdy jezdím, ale mlází se vyhýbám, preferuji vzrostlý les, nejlépe bukový, páč jsou mezi staletými buky dostatečný rozestupy a suchý bukový listí je nejlepším podkladem. a prkýnka mám dvě, jedno prkýnko mi přijde takové do kopce neohrabané. do mlází na prkýnkách nelezu když nemusím, bo se jednak bojim hajnýho a druhak prkýnko zaseklý pod větví ani šlehnutí smrčkem do mezinoží nepatří k mým oblíbeným požitkům.
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 9.2.2010 08:36
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: freeride - poštovna
Nevím proč, ale můj přípisek se nezobrazil ??? Jinak souhlasím s pozorovatelem. Povolením stavby té ošklivé a nefunkční krabice se Krnap znemožnil. Stačí se podívat na ostatní hory jako Praděd, Ještěd, Černou Horu a další. Na všech těchto kopcích stojí stavby, které je ještě zvýrazňují. Na Sněžce stojí něco, co tam prostě opticky nepatří. Opět se potvrdilo, že architekti stavění nerozumí. To vám potvrdí každý od velkého stavaře až po posledního 100 letého zedníka. Pevně věřím, že příroda sama časem zařídí odstranění toho nepovedeného hausbotu. To že do Poštovny od samého počátku prší, jen dokládá, že je to špatně.
 • Autor Petr Šimek
 • Datum a čas 9.2.2010 08:03
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: freeride
 • Autor Petr Šimek
 • Datum a čas 9.2.2010 07:49
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: freeride
Šel jsem. Letos v září a přesně u této boudy několik lidí opravovalo kamenný taras. Jedním z nich byl pán, tak kolem 65 roků a vyučoval slušnému chování kolemjdoucí. Kdo šel po cestě kolem a nepozdravil, pěkně to schytal, ale ve vší slušnosti. Klasický horský samorost. Zřejmě to byl majitel boudy a jestli ho někdo ze soudruhů ve stejnokroji KRNAPu naštval, tak jim to zřejmě vrátil i s úroky. Na Klínovkách je nádherná ta bouda na levé straně směrem z Plání úplně nahoře. Je natřená tmavohnědou barvou. Takovou chaloupku vlastnit je můj sen. Taky tam pěkně opravují chatu Tesla. Podle mého názoru si spousta lidí pracujících pro KRNAP myslí, že jsou stále členy KSČ v letech před rokem 1989. Tu dobu si velice dobře pamatuju a arogantní chování ,,nepostradatelných,, soudruhů je hodně podobné chování pracovníků KRNAPu. Nejlepší je, když se jeden takovej chytrák hlasitě vozí před lidima po provozním na chatě Máma v Peci a poučuje ho, že do popelnice nepatří PETlahev a vyhrožuje pokutou. To že nikdo není schopen neustále kontrolovat tisíce lidí, kteří kolem této chaty denně projdou a vyhazují své odpadky do jejich kontejnerů, mistra světa ekologa nezajímá. Hlasitě provozního péruje a je na vrcholu blaha. Druhý den jsme tohoto rádobyekologa potkali na silnici na Luční boudu. Jel srdícím Trabantem z kterého navíc kapal olej. Kolo tam nesmí, ale soudruh v zeleném jedoucí v takovém smradlavém vraku ano. Když jel kolem nás, tak jsem měl tep 300. Na Luční to ode mě pěkně schytal. Hned tak mě něco nevytočí, ale taková arogance moci, navíc dlouho po roce 1989 mě slušně řečeno s..e ! Řval jsem na něj jak snad na nikoho. Krnapák tam stál jak školáček a nakonec raději rychle odjel, protože ostatní se přidali a bylo tam na něj moc horko. Když jsem si po návratu emailem postěžoval na vedení KRNAPu, tak mě přišla odpověď, že nikdo z jejich zaměstnanců Trabošem nejezdí. Co se taky dalo čekat. Krnap je stát ve státě.
 • Autor pozorovatel
 • Datum a čas 8.2.2010 19:03
Reaguj
Re: freeride
S tema nesmyslnyma zakazama souhlasim. Podle me je to produkt toho, ze u nas je momentalne zvykem obycejnou slusnost (k sobe navzajem, nebo k zivotnimu prostredi) vynucovat ruznejma zakazama a narizenima.
 • Autor Honza
 • Datum a čas 8.2.2010 17:31
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: freeride
No a pokud nekdy pujdete pres Klinove boudy, vsimnete si, ze jedna chalupa ma zlutou strechu. Proc zrovna zlutou. protoze jeden cas trval krnap na tom, ze strechy na vsech chalupach musi byt zelene, pry z huistorickych duvodu. Zrejme jim nejak nedoslo, ze okolo roku 1900 fakt ty strechy plechove nebyly. Tak se proste majitel nastval, koupil barvu na ropne plosiny a strechu natrel na zluto. Ukazalo se, ze s tim krnap stejne nic nenadela.
 • Autor Geo
 • Datum a čas 8.2.2010 17:22
Reaguj
Celkem 22 příspěvků v diskuzi


Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

ŠTRBSKÉ PLESO Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.... celý článek

Praha AKTUÁLNĚ 2024

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

ŠPINDLERŮV MLÝN Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Praha AKTUÁLNĚ 2024

Praha AKTUÁLNĚ 2024

ZASTÁVKY NA ZNAMENÍ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Alpy AKTUÁLNĚ 2024

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

NOCKBERGE Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

ŠTRBSKÉ PLESO Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 13.-18.9. 13.9.
Člověk v přírodě - veletrh Louny 20.-22.9. 20.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 20.-22.9. 20.9.
Podzimní rovnodennost Česko 22.9.
Tourism Expo - veletrh Japonsko, Tokio 26.-29.9. 26.9.
Tour Salon - veletrh Polsko, Poznaň 4.-6.10. Cestování 4.10.

Diskuse

Klasiky dobře Kladivo, 24.7.2024 11:24, 1 příspěvek
INU Honza, 24.7.2024 8:44, 1 příspěvek
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků
INU Honza, 15.7.2024 20:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38