Stát českým skiareálům příliš nepomáhá
Majitelé skiareálů v České republice loni investovali do lyžování zhruba půl miliardy korun. Peníze proudily téměř výhradně ze soukromých zdrojů. Stát pouze vybírá daně a zároveň sráží úroveň zimních středisek.
"V Česku stát ze skiareálů saje peníze formou daní, ale do rozvoje neinvestuje," míní Vít Moudrý, který byl donedávna manažerem Svazu provozovatelů lanovek a vleků.
Vlekaři si musejí půjčovat na své projekty bankovní úvěry a potom je normálním způsobem splácet. Jejich francouzská konkurence byla postavena místními sdruženími, které jsou v rukou regionů, a zaplatil je stát. Masivní státní investice zvedly na nohy také italské lyžování v Dolomitech, kde majitelé získali téměř stoprocentní dotace na koupi technologií. V Rakousku dlouhá léta funguje systém daní, které jsou určeny pouze k podpoře cestovního ruchu. Vybírají se na místní i celostátní úrovni.
Špatná infrastruktura
Skiareály tak víceméně fungují a pomalu se rozvíjejí, ale následné služby nejsou vždy v pořádku. Stát málo investuje do infrastruktury, obce se nestarají o dobré stravovací a ubytovací služby a mnohdy jen vybírají peníze za parkování na obecním pozemku, tvrdí vlekaři. Záporným příkladem je silnice z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna. Provoz na ní je v zimní sezoně několikanásobně větší než kdekoliv v okolí, ale protože není na krajském úřadě zařazena do správné kolonky, odklízet sníh z ní jezdí silničáři až poté, co udělají svoji práci jinde.
Další příklad představuje doprava do Krkonoš. Z velkých měst se lze autobusem k vlekům dostat o víkendu až okolo desáté či jedenácté hodiny. Návrat lyžařů je také problematický, protože nikdy nemají jistotu, že je řidič vezme a neprohlásí: "Obsazeno, další cestující neberu!"
Drahé technologie
Kolik to všechno stojí? Kompletní informace nejsou k dispozici, ale pro hrubou orientaci může posloužit několik čísel. "Souhrnné investice v minulém roce dosáhly částky kolem 420 milionů korun," odhaduje jednatel Sdružení provozovatelů lanovek a vleků Zdeněk Veselý.
Umístění stabilních sněhových děl na spodních dvou třetinách modré sjezdovky na Lysou horu v krkonošské Rokytnici přišlo na dvacet milionů korun, instalace jedné kamery pro ranní televizní přenosy sněhového zpravodajství stojí milion korun, údržba běžeckých tratí v Krkonoších a Jizerských horách spolkne dva miliony ročně a terénní úpravy ve špindlerovském Svatém Petru stály desítky milionů korun. Výstavba nového velkého areálu Boletice v podhůří Šumavy by přišla na dvě miliardy korun.
V Česku je přibližně čtyři sta areálů a areálků, kde jsou v provozu lanovky a vleky.
Diskuse
Diskuze k článku
Pchá
- Autor JH
- Datum a čas 10.2.2004 15:30
Nejsem fanouškem českých vlekařů
- Autor Ivan N.
- Datum a čas 9.2.2004 21:35
Ad.Stát českým skiareálům příliš nepomáhá
- Autor Petr Kolčárek
- Datum a čas 9.2.2004 16:35
Den otevřených dveří Povodí Odry se koná 21. března
Generální ředitel Povodí Odry Petr Birklen končí
Nejčtenější články
Kultovní feráta Pisciadu
Chyby na Grossglockneru = zabití z hrubé nedbalosti = 5 měsíců v podmínce
Česká kvalita freestyle koloběžek SKITT za férovou cenu
Jak technologie mění plánování outdoorových výprav
Tipy, jak přežít zimu bez rýmy a kašle: Nastavte rodině zdravou rutinu
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Cape Epic - etapový cyklomaraton | Jihoafrická republika | 15.-22.3. | 15.3. | |
| Jeskyně Trucovna a Medvědí - diashow | Vrchlabí, Krtek | Přednáší Radko Tásler | 19.3. | 18:00 |
| Bokami Západných Tatier | Bobrovecká Vápenica | 19.-21.3. Skialpinismus | 19.3. | |
| Dovolená - veletrh | Ostrava, Černá louka | 20.-21.2. | 20.3. | |
| For Boat - veletrh | Praha, Letňany | 20.-22.3. Vodní sporty | 20.3. | |
| Den vody - exkurze | Brno, Žlutý kopec | 21.-22.3. | 21.3. | |
| Memoriál Bedřicha Šupčíka | Příbram, sokolovna | Olympijský šplh | 21.3. | 11:30 |
| Den vody - exkurze | Slezská Harta, Kružberk, Šance, Morávka, Žermanice | 21.3. | ||
| Vynášení Morany | Mělník | 22.3. | 15:00 | |
| Norsko - diashow | Přerov, Hvězda | Přednáší Martin Loew | 23.3. | 18:00 |
Diskuse
| Inu máš to špatně | PK, 19.3.2026 11:20, 2 příspěvky |
| Pohrobci Klausovi | Honza, 19.3.2026 9:45, 2 příspěvky |
| Inu | Honza, 19.3.2026 9:39, 2 příspěvky |
| nefungující reklamace u A... | Tomáš, 18.3.2026 10:26, 3 příspěvky |
| špička ujela | René a já, 18.3.2026 9:44, 1 příspěvek |
| Inu omyl | Horydoly, 16.3.2026 19:23, 4 příspěvky |
| Inu | Honza, 16.3.2026 18:56, 4 příspěvky |
| Peníze na důchody? | KK, 16.3.2026 18:42, 4 příspěvky |
| Peníze na důchody? | KK, 16.3.2026 18:40, 4 příspěvky |
| Měl bych dotaz. Kdy svaz ... | Honza, 12.3.2026 13:26, 8 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Leoš Šimánek zemřel | Horydoly , 11.3.2026 0:40 |
| Pražský veletržní areál v... | Horydoly , 28.2.2026 17:46 |
| Znovínský košt v Louckém ... | Horydoly , 28.2.2026 17:44 |
| Re: Textilky Slezan ve Fr... | Horydoly , 17.2.2026 11:37 |
| Re: Textilky Slezan ve Fr... | Kuba Turek, 16.2.2026 22:26 |
| Textilky Slezan ve Frýdku... | Horydoly , 16.2.2026 22:25 |
| Vloni prošlo českými leti... | Horydoly , 16.2.2026 12:05 |
| Re: Mirabaud - požadavky ... | uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH