Veľká Rača: Lyžování v konkurzu

Veľká Rača: Lyžování v konkurzu
Lanový park Veľká Rača.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Včera se poprvé lyžovalo na Veľké Rači. Umělý sníh je nafoukaný na sjezdovce Košiariská I nad Dedovkou. Ostatní tratě jsou zatím bez dostatečné sněhové pokrývky. Na Veľké Rači by se mělo stále lyžovat, přestože je středisko již od ledna v konkurzu.

Jak na to

Hotel Marlene

V Oščadnici pod Veľkou Račou jsou v provozu přibližně čtyři stovky ubytovacích zařízení od hotelů přes penziony a ubytovny až po priváty. K tomu tři chaty a jeden apartmánový dům přímo na sjezdovkách.

Jak se v tomto oboru podniká, odhaluje spolumajitel zcela nového hotelu Marlene. Zvenku je zdánlivě roubený, uvnitř je kámen a další přírodní materiály. Na první pohled se nejedná o laciný panelák.

Majitelé již dlouho podnikají ve stejnojmenné firmě, která se specializuje na šití kabátů. "Byli jsme prvním podnikem, který na Slovensku jako první požádal o peníze z Evropské unie a také je dostal." Tyto zkušenosti firma Marlene využila při stavbě hotelu.

"Původně jsme chtěli postavit podnikovou chatu pro naše lidi, přátele a klienty," uvádí majitel. "Pak jsme zjistili, že můžeme dostat z Unie dost peněz a postavili jsme hotel." Stavba hotelu Marlene stála padesát milionů slovenských korun. Polovinu zaplatila Evropská unie, neboli daňoví poplatníci z celé Evropy včetně Česka a Slovenska.

To se to podniká, když půlku investic zaplatí někdo jiný a hotel zůstane v rukou původního majitele...

Téměř všechny slovenské skiareály zasněžují své tratě umělým sněhem. Přírodní sníh zatím chybí, ale aspoň přišel mráz, který umožňuje práci sněhových děl. Přinášíme novinky, které pro lyžaře a snowboardisty připravili provozovatelé zimních středisek. Právě projíždíme zajímavé destinace a mluvíme s jejich zástupci. Právě projíždíme zajímavé destinace a mluvíme s jejich zástupci.

Vydělat aspoň na provoz

"Od 1. novembra tohto roku je podnik v prenájme, nájomca zabezpečuje ďalšiu prípravu zimnej prevádzky, reklamu a všetko potrebné tak, aby návštevníci strediska nepociťovali skutočnosť, že podnik je v súčasnosti v konkurze," řekla pro slovenský deník Sme správkyně konkurzní podstaty Janka Grolmusová.

Kdo je současným nájemcem skiareálu Veľká Rača se přesně neví. Není ani jasná hodnota majetku. Účelem konkurzu je zpeněžit veškerý majetek a výnos rozdělit mezi věřitele.

Dluh vznikl před třemi lety, kdy si tehdejší majitelé skiareálu nabrali úvěry u dvou bank, které dnes dosahují výšky okolo patnácti milionů eur. Pak přišla jedna nepovedená sezona, druhá normální a třetí katastrofální. Ani v jednom roce nebyla lanovkářská společnost schopná vydělat peníze aspoň na provoz.

Výhodné spojení

"Vloni nepřijeli Poláci. Zůstali doma díky dobré marketingové kampani polského státu," komentuje třetinový propad návštěvnosti ve všech slovenských lyžařscích střediscích manažerka Slovenské agentury pro cestovní ruch Klára Badinková.

 

Nájemcem Veľké Rači (Kysucké Beskydy) je zřejmě Boris Kollár, kterému mimo jiné patří Donovaly (Nízké Tatry) a Štrbské Pleso (Vysoké Tatry). Všechna tři velká střediska jsou sdružená v řetězci Park Snow.

Pro lyžaře má Park Snow výhodu v tom, že ve všech skiareálech platí jednotná permanentka. Navíc ceny oproti loňsku poklesly až o pětinu.

K čemu tolik kolotočů?

Čím chce Veľká Rača přilákat české turisty, kteří mají nahradit uprchlé Poláky? "Jsme středisko vhodné pro děti a rodiny, máme pro ně pojízdný koberec," vypočítává marketingová ředitelka Jarka Hlavatá. Na námitku, že několik dětských koberců a lyžařských kolotočů má třeba i české Lipno a o rakouských střediscích ani nemluvě, reaguje protiotázkami: "Proč potřebujete tolik koberců a kolotočů? Proč potřebujete tolik sjezdovek?"

Podle manažerky Kláry Badinkové je pro české děti výhoda, že na Rači se domluví. Podle našich zkušeností však můžeme říci, že zdánlivá výhoda slovenštiny pro české děti je již pryč. Dnešní malí Češi vůbec Slovákům nerozumí. Středoškoláci se proto mnohdy domlouvají se svými vrstevníky anglicky.

"Češi a Poláci kromě lyžování u nás chodí do muzeí, na hrady a zámky, kterých je v okolí dost," vypozorovala Jarka Hlavatá. "My Slováci to neděláme, jsme prostě jiní."

VIDEO: VEĽKÁ RAČA - BOBOVÁ DRÁHA

Čtyřicítkou svištíme ve vozíku

Velké lákadlo pro malé i velké je bobová dráha. Je nejdelší svého druhu na Slovensku. Měří třináct set metrů. Jezdí se po ní rychlostí až 40 km/h. "Nejrychlejší jsme, když jsou kolejnice mokré," říkají s lišáckým úsměvem technici z obsluhy vozíků. "Přestáváme jezdit, když je na kolejnicích metr sněhu. To už nemá cenu odhazovat."

Doporučujeme před jízdou natáhnout kulicha a navléknout rukavice. My jsme to neudělali. Jízda se zkřehlýma rukama a mrznoucíma ušima nebyla vůbec příjemná a na cíl jsme čekali jako na smilování.

Oblíbený lanový park na vrcholu Dedovka je teď v zimě mimo provoz. Totéž se týká i nedaleké umělé lezecké stěny.

Na Slovensku se bude lyžovat

Skalka pri Kremnici je v dobrých rukou

Oranžová lanovka na Chopku

Štrbské pleso je první pro lyžaře

Donovaly stříkají sníh na louky

Vrátna má málo umělého sněhu

Turiec se sjednocuje na lyžích

Slovensko AKTUÁLNĚ 2009

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

příčina
Chodit za těchto podmínek do závětrného svahu je naprostý nesmysl a celá gruppa byla jen složená z dobře vyzbrojených diletantů.
 • Autor milan
 • Datum a čas 23.12.2009 07:58
Reaguj
Re: Re: Re: Co to teda bylo?
To že bohužel zemřel vím ale není dostupná žádná další informace. Jestli ho někdo našel kdy a jestli vůbec a podobné. No a co se týče té laviny v soldenu v tuto chvíli nemám nic. Vím že jsem to četl ale bohužel ten článek nemůžu najít. V tuto chvíli je to pouze o důvěře.
 • Autor Robert Stránský
 • Datum a čas 23.12.2009 01:49
Reaguj
Re: Re: Co to teda bylo?
Dobrý večer!

1) Novinář se k informacím dostává snáze, než běžný čtenář, protože je to jeho profese, ne proto že na ně má větší právo než někdo jiný. Prostě má víc času a znalostí, než obyčejný čtenář, ale zase daleko méně než odborník. Novinářská práce je v podstatě pouze přenášení informací od odborníků k laikům.

2) Vyjádření policie + horské služby bylo jasné. Případ je uzavřen, nikdo za nic není zodpovědný více či méně, všichni poškození jsou zároveň mrtví. Jestli Vy a Petr víte více, sem s tím.

3) Samozřejmě se takové případy rozebírají z metodické stránky. Kde se staly chyby, co byl spouštěč řetězce náhod, které způsobily katastrofu, dalo se tomu zabránit, atd.? To je věcí řečí v hospodách (nic ve zlém - tam se asi takové případy rozeberou nejlépe), jednání metodické a bezpečnostní komise ČHS a pod. V této rovině se určitě nějaké drobnosti dají najít.

3) V této fázi diskuse se podle mého názoru pohybujeme v rovině dohadů a názorů, co by oni nešťastníci měli udělat lépe. Netroufám si to soudit, ačkoliv jsem instruktor horolezectví se zaměřením na vysoké hory (mezinárodní stupeň HAL v Českém horolezeckém svazu). Debata se točí okolo těchto záležitostí: Měli jít v květnu? (květen je ve vysokých Alpách měsíc skialpinistů, navíc bylo přes den -5 stupňů Celsia) Měli jít po poledni? (dopoledne vyšli na chatu a poté pokračovali dál, navíc na poměrně nízký kopec blízko chaty, to je normální průběh túry) Měli jít za takového počasí? (zdá se, že počasí bylo střídavé, v době opuštění chaty asi dobré) Zvolili správnou trasu? (byla to běžně chozená trasa, o něco těžší než nomálka, ale za to rychlejší) Šli za lavinového nebezpečí? (obecně v tu dobu vládl stupeň 2 s tendencí k večeru zvyšování na 3, to jsou běžné podmínky, za kterých se na túry chodí, svah není označován v průvodcích za zvlášť nebezpečný) Nezvládli taktiku sjezdu a odřízli lavinu? (prudká změny počasí je přinutila k návratu, měli na výběr, zda pojedou společně a mohou uříznout lavinu, nebo každý zvlášť a mohou se ztratit - důsledek rozhodnutí se dozvěděli v okamžiku pádu laviny).

4) Nejde o senzace, ale rychlé informace. Spousty lidí čekají na sdělení, zda to nebyl jejich známý nebo příbuzný. Víc většinu lidí nezajímá. Zpětně se tedy příčinami neštěstí zabývají jen odborné časopisy a weby jako třeba právě Horydoly. Ty čtou lidé, kteří se do podobné situace sami mohou dostat.

5) Martin Minařík bohužel zemřel, když ho nějakou dobu jeho partnerka táhla dolů, ale pak jim oběma došly síly. Poslal ji dolů samotnou a ona se zachránila. Psaly o tom časopisy, noviny i weby. Viz na Horydoly: Martin Minařík je mrtev

Reaguj
Re: Co to teda bylo?
Pane Turek to mě překvapujete. Já žil v domění že když je někdo novinář tak se k informacím dostane daleko snáz než normální člověk. Třeba u policie bych to bral ale třeba nějaké vyjádření od horské služby by jste jako šéfredaktor mohl dostat. Ale zřejmě už máte svojí zkušenost že to nejde. Co se týče toho článku ohledně laviny tak jsem prohrabal všechno co mám doma a zatím jsem to nenašel ale bylo to nějaké prázdninové číslo. Ještě jsem o tom vedl řeč s kamarádem. Určitě to bylo uzavřeno jako nehoda a na nikoho neukazoval prstem ale byl tam celkem pečlivě popsán průběh nehody. Je pravdou že podle tohoto článku to byla výprava plná chyb ale také na tom měla velký podíl smůla. Vy sám se pohybujete v prostředí zpráv a informací z hor a musíte vědět že je to divné. Když se někde na horách něco špatného stane tak první dva dny jsou toho plné noviny internet a televize. Bohužel senzace má jepičí život a vysvětlení proč se to stalo už nikoho nezajímá. Proto se o tom proč to skončilo tak smutně už nikde nepíše a nemluví. To je právě škoda. Bohužel jediný článek /vysvětlující/ toto neštěstí jsem zaznamenal stejně jako Petr o prázdninách a teď ho nemůžu najít. Samozřejmě že se o to nedá bez konkrétního odkazu opřít a je to pouze na důvěře pisatelů že nelžou. Mě by třeba zajímalo jak to dopadlo s Minaříkem ale situace je úplně stejná. Dva tři dni po nehodě toho bylo všude plno ale po týdnu už nic. Škoda. V žádném případě neházím viny na vás protože celkem chápu že když nikdo ze stran policie nebo horské služby nezveřejní konečné informace nemáte odkud čerpat.
 • Autor Robert Stránský
 • Datum a čas 22.12.2009 22:49
Reaguj
Co to teda bylo?
Mýlíš se. Novinář (z jakéhokoliv média) je na tom před zákonem úplně stejně jako kterýkoliv jiný člověk. Pokud tedy požádáš policii a ona dokument vydá/nevydá, tak s Tebou bude jednat jako s kýmkoliv jiným. Právě proto jsem vyzvídal po Petrovi, co že to vlastně četl a jaký tam byl odkaz. Opravdu by mě to zajímalo, protože poslední známé resumé bylo policejní prohlášení, že to byla smůla a nikdo neudělal žádnou zásadní chybu. Jestli se vyšetřování otevřelo na žádost pojišťovny a dospělo se k jiným výsledkům, tak by to bylo poučné. Lidé a hory jsem zpětně prohlédl a nic nenašel.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: marná diskuse co nemá cenu
Pánové proč se tak dohadujete ? Myslím si že oba dva se opíráte o články z novin. Třeba Idnes. Tak tomuto médiu bych moc nevěřil protože když si zadám do vyhledávání na jejich stránce třeba lavina v soldenu tak mě vyskočí právě ten odkaz kterým argumentuje nobody ale hned další článek tvrdí přesně opak. Je tam napsáno že se starosta soldenu velice podivuje nad lehkovážností českých alpinistů. O hazardu v tomto článku píše i místní chatař. Je pravdou že záporný článek je tam v menšině ale to moc neznamená. Je velká škoda že třeba někdo z redaktorů HD nevyhledá závěrečnou zprávu o této nehodě. Musím se totiž malinko zastat Petra protože o letních prázdninách jsem v nějakém outdorovém časopisu četl přesně to co tvrdí. Podle mého to ale nebylo v lidé a hory. Každopádně není nutné na sebe tady štěkat. Myslím si že pro redaktora Kubu Turka přece nemůže být tak velký problém tento dokument sehnat. Já nebo třeba nobody dost těžko budem s úspěchem na policii v Soldenu žádat o kopii této zprávy ale redaktor horolezeckého servru to určitě bude mít snažší. Uveřejnění této zprávy by bylo velice užitečné a podrobný rozbor této smutné události také. Celé odpoledne jsem prohledával internet a jsou tam pouze zprávy z prvního a maximálně druhého dne. To jsou pouhé spekulace a doměnky. Takže pánové klídek a třeba se tady brzo dočtem o celém neštěstí více. Opravdu by bylo dobré o těchto nepříjemných a smutných věcech psát co nejvíc protože jen díky přesným informacím se můžeme poučit.
 • Autor Robert Stránský
 • Datum a čas 22.12.2009 18:50
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: marná diskuse co nemá cenu
Těch zdrojů tam vidím docela dost - policajt co zahraňoval, Walach v diskusi, TT - nikdo z nich neřiká,že naši udělali zásadní chyby
 • Autor Nobody
 • Datum a čas 22.12.2009 14:46
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: marná diskuse co nemá cenu
A ještě dodám ty chytráku, že tvůj komentář mě nezajímá a diskuse nemá cenu, jsou dvě naprosto rozdílné výrazy. To je asi jako porovnávat auto s rybníkem.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 21.12.2009 23:40
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: marná diskuse co nemá cenu
Diskuse která nemá cenu - tím bylo myšleno diskuse s panem Turkem. Možná by bylo dobré prvně si pořádně přečíst celé vlákno a ne pouze nadpis. A ty si do .... vydíš jak ? Až si přečtu od tebe nějakou ověřenou a seriozní zprávu o této nehodě a nikoli pouze jedna paní na HD povídala, můžu s tebou diskutovat. Já jsem na rozdíl od tebe přesně uvedl, kde je zdroj mých informací. Tvoje zaručené informace od novinářů (schází např. jméno, název novin či časopisu, pořad, tisková zpráva atd.) jsem se doposud nedověděl. Co nebo kdo ti celé odpoledne brání uvést konkrétní zdroj, který tvrdí že daná parta skialpinistů postupovala podle základních pravidel bezpečného pohybu po horách ? To tě doma drží na řetězu a někdo píše místo tebe nebo proč jsem se doposud nedozvěděl tvůj jediný správný zdroj ? Mám silný pocit, že Nobody a Kuba Turek = JEDNA OSOBA.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 21.12.2009 23:35
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: marná diskuse co nemá cenu
Nevidíš si do huby nebo jenom provokuješ? Koukni čím jsi začal tohle vlákno - že diskuse nemá cenu. Diskuse má cenu, když jsou argumenty a argument není jedna paní povidala a někde jsem něco četl - až si přečtu čim argumentuješ tak o tom začnu uvažovat - jinak to nemá cenu.
 • Autor Nobody
 • Datum a čas 21.12.2009 20:43
Reaguj
Celkem 41 příspěvků v diskuzi


Hostivařská přehrada 2021

Hostivařská přehrada 2021

Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není omezena.... celý článek

Lehký severozápadní hřeben na Kalbling

Praha vyřazuje tramvaje T6A5, naposledy pojedou v sobotu

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Radiožurnál Sport začíná vysílat právě dnes

Radiožurnál Sport začíná vysílat právě dnes

Nová stanice Radiožurnál Sport začne vysílat na Českém rozhlasu dnes 21. května v 11 hodin. Naladíte ji na digitálních rádiích, v televizu a také na internetu. Reportéři a moderátoři připravují sportovní rozhovory, reportáže a přímé
Katastrofální propad hotelů v Praze

Katastrofální propad hotelů v Praze

Pouhých 7 % hostů přijelo do hotelů v Praze oproti loňskému roku. Propad počtu osob i počtu přenocování byl přesně 92,9 %. To je ekonomická katastrofa v cestovním ruchu.
A pure-electric motorhome concept and a caravan that drives itself

A pure-electric motorhome concept and a caravan that drives itself

German company is developing solutions for the mobile holiday of the future – Focus on electromobility and sustainability – From visions and concepts to prototypes or even production-ready vehicles, the
Air France-KLM letí na biopalivo

Air France-KLM letí na biopalivo

Aerolinky Air France-KLM, čerpadlářská firma Total, provozovatel pařížských letišť Groupe ADP a výrobce letadel Airbus spojily síly, aby dálkové lety poháněly biopalivem. Letoun Airbus A350 byl naplněn udržitelným palivem a odstartoval 18.
Messner se potřetí ožení

Messner se potřetí ožení

Zazvoní kostelní zvony. Na veřejné vývěsce obce Kastelbell - Tschars visí svatební oznámení se jmény Reinhold Messner a Diane Schumacher.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Po stopách Rudolfa II. Lhota 17.-20.6. Dogtrekking 17.6.
Staré odrůdy třešní - výstava Praha, Dům ochránců přírody 17.-19.6. 17.6.
Budějovice - Praha České Budějovice 18.-20.6. Vodácký maraton 18.6.
Lezecký kemp pro ženy Tisá 18.-20.6. Vedou Edita Vopatová a Lucie Hrozová 18.6.
Jihlava - splutí Mohelno 19.6.
Krakonošův cyklomaraton Lomnice nad Popelkou Horská kola 19.6.
Stelvio Marathon Itálie, Passo Stelvio Běh 19.6.
Slavnost královny Johanky Rožmitál pod Třemšínem 19.-20.6. 19.6.

Diskuse

Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek
Dotazy Climber Prague, 18.6.2021 11:38, 3 příspěvky
Dálkové pochody Horydoly , 16.6.2021 16:10, 2 příspěvky
Dálkové pochody Petr, 16.6.2021 13:33, 2 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Horydoly , 15.6.2021 23:17, 3 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Michael Beranek, 14.6.2021 13:16, 3 příspěvky
Lobuche? Lukas B., 14.6.2021 12:01, 2 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:41, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31