Na leden a únor připravujeme sérii článků o lyžařských přechodech slovenských hor.
Mezi Vánoci a Silvestrem se proto budou na tuzemských nádražích scházet skupinky turistů s podivným vybavením. Některým se na velkých batozích budou klimbat sněžnice, další ponesou na ramenou lyže s vázáním na chůzi i sjezd a jiní ke svým běžkám přihodí aspoň lopatu.
Slovensko totiž nabízí nepřeberně hřebenových túr, které lze překonat jen na lyžích a se stanem. Tady jsou nejpopulárnější:
Nízké Tatry
Královská hřebenovka Slovenska trvá nejméně týden. Vychází se od Královy hoľe a potom se jde sedm dní stále na západ až do Donoval. Po cestě potkáte dva volně přístupné sruby k přenocování, dvě lyžařská střediska a tři horské chaty.
Východní část hřebenu je úplně pustá, les se tu střídá s holými vršky. Západní část je vyšší a hřeben vede po hraně lavinových svahů. Spát je nutno aspoň občas ve stanech. Doporučujeme turistické lyže telemarského nebo skialpinistického typu.
Malá Fatra
Krátké pohoří podobného rázu jako Nízké Tatry. Dá se přejít za dobrého počasí a pevného sněhu za dva až tři dny. Je vhodné i pro turisty na sněžnicích.
Bukovské vrchy
Padesátikilometrový hřeben vede od Dukly na slovensko-polských hranicích na nejvýchodnější bod bývalého Československa Kremenec. Na celý přejezd počítejte s týdenním putováním. Stale se jede lesem ve vysekaném hraničním průseku. K romantice přispívá odloučenost od civilizace, a tak je nutné spát každou noc pouze ve stanu.
Pokud každý večer uděláte táborák, můžete si představovat, jak to vypadá na Aljašce. Doporučujeme širší turistické běžky s kotníkovými nepromokavými botami.
Velká Fatra
Příjemné pohoří, které se dá projet za čtyři dny na turistických běžkách, ale ani skialpinistické lyže se tu neztratí. Stany jsou tu nutné, protože chaty jsou daleko, přímo na hřebeni je jen jedna malá, a ta je vždy přes Silvestra obsazená.
Slovenské Rudohoří
Nižší zaoblené hory porostlé lesem a loukami jsou jako stvořené pro běžkaře. Stopu si sice prošlapávají sami, ale až na výjimky nenarazí na žádné prudké svahy nebo dokonce lavinová pole. Rozdělat oheň lze téměř kdekoliv, přespat bez problémů v lese.
Vysoké Tatry a Roháče
Teď na začátku zimy jsou oboje nejvyšší slovenské hory nebezpečné. Sníh ještě není dostatečně pevný a proto často padají laviny. Jejich návštěvu si raději nechejte na únor nebo březen.