Na koberci z map se projdete po Vltavě, jak vypadala před napuštěním vodních děl

Na koberci z map se projdete po Vltavě, jak vypadala před napuštěním vodních děl
Víte, že Lipenská nádrž zasahuje až na území Rakouska, jak je vidět na modelu Lipna?
Autor snímku Petr Skála
SDÍLEJ:

Pluli jste na kanoi po Vltavě z Lenory do Českých Budějovic nebo jste v létě plavali na Lipně či v zimě bruslili po zamrzlé hladině Orlíku? Rybařili jste nebo sledovali ze břehu jachtařské závody? Procházeli jste se po březích Vltavy nebo projeli jste se po vltavských březích na kole? Řeknete-li ano, tak vás může zaujmout výstava nazvaná Vltava – proměny historické krajiny, která probíhá od 8. února do 7. dubna v atriu Fakulty stavební ČVUT v Praze.

Na koberci z map se projdete po Vltavě, jak vypadala před napuštěním vodních děl
Přípitek profesorů hlavního řešitele programu o Vltavě Jiřího Cajthamla a děkana Stavební fakulty ČVUT Jiřího Mácy po slavnostním otevření výstavy.
Autor snímku Petr Skála

Projektu Vltava – proměny historické krajiny v důsledku povodní, stavby přehrad a změn ve využití území s vazbami na kulturní a společenské aktivity v okolí řeky obsahuje prezentaci 50 panelů, 3 modelů terénu přehradních nádrží a mapový koberec v měřítku 1:10 000 zobrazující Vltavu od pramene Vltavy až po Zbraslav.

Dokumentace hodná odborníků přes geografii, kartografii, hydrotechniku tomu odpovídá. Vltavu uvidíte na starých mapách a plánech, na videu, 3D modely tří největších přehradních nádrží, dále tu je webová mapová aplikace umožňující vidět historická údolí Vltavy ve virtuální realitě, k vidění jsou i staré pohlednice a fotografie porovnávající historický stav se současností, dohromady více než padesát výstavních panelů a mnoho dalšího.

Na výstavě měli podíl odborníci z Katedry geomatiky a Katedry hydrotechniky Fakulty stavební ČVUT a geografové z Přírodovědecké fakulty UK.

Instalace se věnuje úseku od pramene Vltavy až po soutok s Berounkou a představuje unikátní pohled na vltavské údolí a jeho přetváření především v období devatenáctého a první poloviny dvacátého století. Zájemci tu naleznou i mnohem starší dokumenty, například rukopisné mapy, informace o historických povodních sahajících do středověku, ale také se seznámí s hydrotechnickými stavbami z dvacátého století nebo se zaniklými obcemi.

VIDEO 2015 Vltava na Orlíku se zjevila po 50 letech

Unikátní jsou 3D modely oblastí přehradních nádrží Lipno, Orlík a Slapy zobrazující reliéf krajiny tak, jak vypadal před zatopením vodou. Modely však nebyly vytištěny na 3D tiskárně, ale byly vyrobeny klasicky, jako když železniční modeláři vyrábí kolejiště pro své vláčky.

Projekt byl zaměřen na podobu Vltavy zejména před postavením Vltavské kaskády. Jeho součástí je právě probíhající výstava, ale to není všechno. Do konce roku se počítá i s vydáním exkluzivní monografie, dále s vytvořením webového portálu, který zpřístupní širokou řadu archivních materiálů a bude zajímavou pomůckou pro turisty, milovníky historie i badatele.

Horydoly.cz1854: Plavba z Týna do Prahy

 

U modelů přehradních nádrží se rozpovídal jeden z hlavních řešitelů projektu.

Jak říkám...

"Současná hladina je na nich představena průhlednou fólií a pod ní lze sledovat, jaké území bylo zatopeno vodou. Vše je doplněno diodami, které je možné rozsvěcet na základě požadavku návštěvníků na ovládacím panelu a zjistit tak, kde která zajímavá místa jsou," popisuje Jiří Cajthaml.

Kromě modelů vytvořených na Fakultě stavební ČVUT expozici doplňuje 3D model původní nerealizované přehradní hráze Slapské přehrady, který byl na výstavu zapůjčen z Národního technického muzea. Milovníci starých map a jiných několik staletí starých zobrazení terénu najdou na výstavě výřezy různých mapových děl od nejstaršího Altmanova panoramatu z roku 1640, dále rukopisné mapy 18. století až po mapová díla vydaná ve 20. století. Unikátem je na podlaze nalepený pás tištěných topografických vojenských map souvisle zobrazující Vltavu z období těsně před výstavbou velkých přehrad.

Původní použitá topografická mapa byla v měřítku 1:25 000, ale pro mapový koberec byla úmyslně zvětšena do měřítka 1:10 000, aby návštěvník výstavy mohl mapu prohlížet ve stoje a nemusel při tom klečet.

Vltava – proměny historické krajiny.

Pro ty, kteří neprošli na základní nebo na střední škole výukou kartografů či geografů, a proto si pletou měřítka map nebo se jim vůbec nic nevybaví, když budou kráčet po mapovém koberci v měřítku mapy 1:10 000, tak si pamatujte, že jeden metr na mapě je 10 kilometrů ve skutečnosti.

Nemusíme dodávat, že příprava podkladů k výstavě znamenala pro vědce ze dvou nejslavnějších pražských vysokých škol velmi náročnou několikaletou práci. Jednalo se o sběr informací různého druhu vyhledávané v archivech, muzeích nebo u konkrétních odborníků, kteří ty informace uměli zpracovat. Za zveřejněním na webové mapové aplikaci je skryta nejméně tisícihodinová práce při zpracování dat v geografických informačních systémech.

VIDEO 2019 Hladina Orlíku znovu klesla

Jak říkám...

"Naše práce spočívala v dokumentaci okolí Vltavy před výstavbou vodních děl a po jejich zprovoznění z pohledu využití Vltavy pro účely rekreace, druhého bydlení, sportování až po zemědělství a vodní hospodářství. Na Lipně například některé obce před napuštěním přehrady vůbec neležely u řeky a to pak, když lidé z těch obcí pracovali na druhém břehu řeky, to pro ně po napuštění přehrady nastaly potíže," doplňuje další tvář programu o Vltavě Dana Fialová z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Výstava Vltava – proměny historické krajiny je přístupná zdarma každý den od 9 do 18 hodin od 8. února do 7. dubna v atriu Fakulty stavební ČVUT, Thákurova 7, Praha 6 Dejvice. Součástí výstavy jsou komentované prohlídky. Vstup do atria je bezbariérový.

Horydoly.czVLTAVA: Vodácký průvodce a kilometráž


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Cyklistické kalendáře od Říhy patří do tuzemské špičky

Cyklistické kalendáře od Říhy patří do tuzemské špičky

V soutěži Kalendář roku 2023 se vysoko umístilo vydavatelství Jiřího Říhy, které se specializuje na cyklistiku a cestování po železnici. Za pozornost stojí fotografický kalendář Cyklonostalgie a soubor historických plakátů Zvířátka na kole.... celý článek

Tiskové konference

Rozšláplá žába a České lezení nebude. Český horolezecký svaz si ponechá logo i jméno

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Rozšláplá žába a České lezení nebude. Český horolezecký svaz si ponechá logo i jméno

Rozšláplá žába a České lezení nebude. Český horolezecký svaz si ponechá logo i jméno

Horolezci jsou spokojeni se současným názvem Český horolezecký svaz a jeho logem. Předseda Jan Bloudek sice novou identitu nechal vytvořit, ale kvůli všeobecnému posměchu se ji neodvážil předložit Valné hromadě ke
Střední Čechy představují své krásy na veletrhu Holiday World

Střední Čechy představují své krásy na veletrhu Holiday World

Středočeská centrála cestovního ruchu představuje v rámci 31. ročníku mezinárodních veletrhů cestovního ruchu a regionální turistiky Holiday World hlavní motivy, které mají přilákat turisty do regionu. V areálu výstaviště otevře expozici, kde se
Kábele je ředitelem České tiskové kanceláře

Kábele je ředitelem České tiskové kanceláře

Generálním ředitelem ČTK byl dnes zvolen Jaroslav Kábele. Dosud působil uvnitř České tiskové kanceláře.
Skryté příběhy s geniem loci. Poutní místa středních Čech zachycuje nová brožura

Skryté příběhy s geniem loci. Poutní místa středních Čech zachycuje nová brožura

TIP HORYDOLY Poutní místa po staletí lákají poutníky z celého světa. Jsou opředena tajuplnými legendami, přitahují pozornost a nutí k zamyšlení. Přesně taková místa najdete i ve středních Čechách. Nová brožura Středočeské centrály cestovního
Turistpropag 2023: porota hlasovala

Turistpropag 2023: porota hlasovala

Soutěž materiálů na podporu cestovního ruchu Turistpropag má za sebou hlasování poroty. Výsledky budou vyhlášeny na veletrhu Regiony v Lysé nad Labem. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 27.3.-9.4. 27.3.
Ples HOSOHOPO Praha, Hlubočepy Horolezecký oddíl Horní Počernice 31.3. 18:30
Ukliď Brdy Raková Brigáda 1.4.
Velikonoce na zámku Benešov nad Ploučnicí 1.-10.4. 1.4.
IBTM - veletrh Singapur 4.-5.4. 4.4.
Balkán - diashow Semily, Golf Přednáší David Hainall 5.4. 18:00
Motýli - výstava Praha, Botanická zahrada 7.4.-21.5. 7.4.
Velikonoční veselice Mníšek pod Brdy, zámek   8.4.
Velikonoční prohlídka hradu Horní hrad 8.4. 19:00
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 13.-16.4. 13.4.

Diskuse

INU Honza, 30.3.2023 5:49, 1 příspěvek
Vždycky jsem si myslel, ž... Honza, 30.3.2023 5:27, 6 příspěvků
Když nemáte limetku dáte ... Pišišvor, 29.3.2023 15:27, 1 příspěvek
Skalni Demon Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků
glosy drobného šťourala Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražský půlmaraton si v c... Horydoly , 31.3.2023 11:01
Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50