Na koberci z map se projdete po Vltavě, jak vypadala před napuštěním vodních děl

Na koberci z map se projdete po Vltavě, jak vypadala před napuštěním vodních děl
Víte, že Lipenská nádrž zasahuje až na území Rakouska, jak je vidět na modelu Lipna?
Autor snímku Petr Skála
SDÍLEJ:

Pluli jste na kanoi po Vltavě z Lenory do Českých Budějovic nebo jste v létě plavali na Lipně či v zimě bruslili po zamrzlé hladině Orlíku? Rybařili jste nebo sledovali ze břehu jachtařské závody? Procházeli jste se po březích Vltavy nebo projeli jste se po vltavských březích na kole? Řeknete-li ano, tak vás může zaujmout výstava nazvaná Vltava – proměny historické krajiny, která probíhá od 8. února do 7. dubna v atriu Fakulty stavební ČVUT v Praze.

Na koberci z map se projdete po Vltavě, jak vypadala před napuštěním vodních děl
Přípitek profesorů hlavního řešitele programu o Vltavě Jiřího Cajthamla a děkana Stavební fakulty ČVUT Jiřího Mácy po slavnostním otevření výstavy.
Autor snímku Petr Skála

Projektu Vltava – proměny historické krajiny v důsledku povodní, stavby přehrad a změn ve využití území s vazbami na kulturní a společenské aktivity v okolí řeky obsahuje prezentaci 50 panelů, 3 modelů terénu přehradních nádrží a mapový koberec v měřítku 1:10 000 zobrazující Vltavu od pramene Vltavy až po Zbraslav.

Dokumentace hodná odborníků přes geografii, kartografii, hydrotechniku tomu odpovídá. Vltavu uvidíte na starých mapách a plánech, na videu, 3D modely tří největších přehradních nádrží, dále tu je webová mapová aplikace umožňující vidět historická údolí Vltavy ve virtuální realitě, k vidění jsou i staré pohlednice a fotografie porovnávající historický stav se současností, dohromady více než padesát výstavních panelů a mnoho dalšího.

Na výstavě měli podíl odborníci z Katedry geomatiky a Katedry hydrotechniky Fakulty stavební ČVUT a geografové z Přírodovědecké fakulty UK.

Instalace se věnuje úseku od pramene Vltavy až po soutok s Berounkou a představuje unikátní pohled na vltavské údolí a jeho přetváření především v období devatenáctého a první poloviny dvacátého století. Zájemci tu naleznou i mnohem starší dokumenty, například rukopisné mapy, informace o historických povodních sahajících do středověku, ale také se seznámí s hydrotechnickými stavbami z dvacátého století nebo se zaniklými obcemi.

VIDEO 2015 Vltava na Orlíku se zjevila po 50 letech

Unikátní jsou 3D modely oblastí přehradních nádrží Lipno, Orlík a Slapy zobrazující reliéf krajiny tak, jak vypadal před zatopením vodou. Modely však nebyly vytištěny na 3D tiskárně, ale byly vyrobeny klasicky, jako když železniční modeláři vyrábí kolejiště pro své vláčky.

Projekt byl zaměřen na podobu Vltavy zejména před postavením Vltavské kaskády. Jeho součástí je právě probíhající výstava, ale to není všechno. Do konce roku se počítá i s vydáním exkluzivní monografie, dále s vytvořením webového portálu, který zpřístupní širokou řadu archivních materiálů a bude zajímavou pomůckou pro turisty, milovníky historie i badatele.

Horydoly.cz1854: Plavba z Týna do Prahy

 

U modelů přehradních nádrží se rozpovídal jeden z hlavních řešitelů projektu.

Jak říkám...

"Současná hladina je na nich představena průhlednou fólií a pod ní lze sledovat, jaké území bylo zatopeno vodou. Vše je doplněno diodami, které je možné rozsvěcet na základě požadavku návštěvníků na ovládacím panelu a zjistit tak, kde která zajímavá místa jsou," popisuje Jiří Cajthaml.

Kromě modelů vytvořených na Fakultě stavební ČVUT expozici doplňuje 3D model původní nerealizované přehradní hráze Slapské přehrady, který byl na výstavu zapůjčen z Národního technického muzea. Milovníci starých map a jiných několik staletí starých zobrazení terénu najdou na výstavě výřezy různých mapových děl od nejstaršího Altmanova panoramatu z roku 1640, dále rukopisné mapy 18. století až po mapová díla vydaná ve 20. století. Unikátem je na podlaze nalepený pás tištěných topografických vojenských map souvisle zobrazující Vltavu z období těsně před výstavbou velkých přehrad.

Původní použitá topografická mapa byla v měřítku 1:25 000, ale pro mapový koberec byla úmyslně zvětšena do měřítka 1:10 000, aby návštěvník výstavy mohl mapu prohlížet ve stoje a nemusel při tom klečet.

Vltava – proměny historické krajiny.

Pro ty, kteří neprošli na základní nebo na střední škole výukou kartografů či geografů, a proto si pletou měřítka map nebo se jim vůbec nic nevybaví, když budou kráčet po mapovém koberci v měřítku mapy 1:10 000, tak si pamatujte, že jeden metr na mapě je 10 kilometrů ve skutečnosti.

Nemusíme dodávat, že příprava podkladů k výstavě znamenala pro vědce ze dvou nejslavnějších pražských vysokých škol velmi náročnou několikaletou práci. Jednalo se o sběr informací různého druhu vyhledávané v archivech, muzeích nebo u konkrétních odborníků, kteří ty informace uměli zpracovat. Za zveřejněním na webové mapové aplikaci je skryta nejméně tisícihodinová práce při zpracování dat v geografických informačních systémech.

VIDEO 2019 Hladina Orlíku znovu klesla

Jak říkám...

"Naše práce spočívala v dokumentaci okolí Vltavy před výstavbou vodních děl a po jejich zprovoznění z pohledu využití Vltavy pro účely rekreace, druhého bydlení, sportování až po zemědělství a vodní hospodářství. Na Lipně například některé obce před napuštěním přehrady vůbec neležely u řeky a to pak, když lidé z těch obcí pracovali na druhém břehu řeky, to pro ně po napuštění přehrady nastaly potíže," doplňuje další tvář programu o Vltavě Dana Fialová z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Výstava Vltava – proměny historické krajiny je přístupná zdarma každý den od 9 do 18 hodin od 8. února do 7. dubna v atriu Fakulty stavební ČVUT, Thákurova 7, Praha 6 Dejvice. Součástí výstavy jsou komentované prohlídky. Vstup do atria je bezbariérový.

Horydoly.czVLTAVA: Vodácký průvodce a kilometráž


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

Naplánujte si cestování během léta efektivně a pohodlně. Představujeme vám užitečné aplikace, které se stanou vašimi parťáky při objevování nových míst. Vše mezi sebou snadno nasdílíte, ať má každý člen výpravy... celý článek

Proč si poslechnout operu Tannhäuser

Tiskové konference

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

TRAFIKA: Časopisy, průvodce a mapy

TRAFIKA: Časopisy, průvodce a mapy

HOCH TIROL TRAIL V rubrice TRAFIKA naleznete tištěné publikace v elektronické verzi. Věříme, že vám budou k užitku, využijete je pro inspiraci a snad vás některé i pobaví.
Proč si poslechnout operu Tannhäuser

Proč si poslechnout operu Tannhäuser

Proč by měla kovaného českého outdoormana zajímat německá opera Tannhäuser od Richarda Wagnera? V evropském základním hudebním díle si totiž pošušná aketický tramp, stejně jako znalec českých dějin a také milovník historických
Camping 2022 - velký přehled českých kempů

Camping 2022 - velký přehled českých kempů

RECENZE 64 důležitých kempů v Česku s jednoduchým popisem, doplněných o adresy dalších 17 kempingů, najdete v 75stránkové brožuře Camping 2022. Brožuru vydává každoročně Asociace kempů České republiky.
180 stupňů: když se vám život obrátí naruby

180 stupňů: když se vám život obrátí naruby

RECENZE Tohle přece není možný, to fakt není možný. Proč se všechno takhle sere… Prohlašuje jedna z hlavních postav generační výpovědi dnešních padesátníků.
Tiskové konference

Tiskové konference

AKTUALIZACE. Kalendář akcí určených pro žurnalisty v oboru cestovního ruchu, outdoorových aktivit a s tím spojeného byznysu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Lobkovický palác - den otevřených dveří Praha, Německé velvyslanectví 27.11.-23.12. 28.6. 14:00
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Historický festival Mrač 30.7.
Dveře jízdárny dokořán Tachov, Světce 5.6.-4.9. Hudba 4.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Dožínky Přerov nad Labem, skanzen 10.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
Kvaš, podzimní rovnodennost Březno u Loun, archeoskanzen 17.9.

Diskuse

Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48