Padesát pět Tibeťanů se doposud upálilo na protest proti čínské okupaci. Na to reaguje putovní kampaň s názvem Plamen pravdy. Byla zahájená v červenci v indické Dharamsale minulý víkend do razila do Prahy. Do Česka ji dovezl Thubtän Wangčhen, mnich a ředitel Tibetského domu v Barceloně.
Thubtän Wangčhen, kterému ve čtyřech letech Číňané zabili matku, ještě s dalšími mnichy před časem zažaloval bývalého čínského prezidenta a další vrcholné čínské představitele za genocidu.
V pražské Městské knihovně vysvětloval důvody kampaně Plamen pravdy.
Poté se promítal film The Burning Question, o důvodech sebeupalování (autodafé) Tibeťanů.
Tibetský zpěvák a básník Loten Namling zazpíval tradiční nomádskou píseň.
Potom se všichni vydali na Václavské náměstí k památníku Jana Palacha. Namling tam vyjádřil zklamání nad postojem některých buddhistů na Západě. Podle něj se mnoho z nich odmítá zabývat situací v Tibetu a říkají, že Tibet - to je politika.
"Meditují doma mezi čtyřmi stěnami a užívají si plody buddhistického učení, ale zapomínají na zdroje, ze kterých buddhismus vyšel. Měli by vyjít ze své izolace a pomoci Tibetu v jeho těžké situaci," řekl k tomu Namling.
Milan Opavský z organizace United Nations for Free Tibet se zmínil, že jediný politik, který ohledně této situace promluvil na půdě OSN o Tibetu, byl Karel Schwarzenberg.
V neděli dorazil do Prahy Lozang Sengge (Lobsang Sangay), premiér tibetského exilu, který se účastnil konference na podporu Tibetu. Setkali se zde zástupci Tibeťanů žijících ve střední Evropě a představitelé protibetských neziskových organizací. Setkání se konalo ve spolupráci občanských sdružení Potala a Lungta, Spojených národů pro svobodný Tibet a kanceláře poslance Pavla Béma.
Máte na to už jen pár dní, protože kampaň končí 10. prosince. Pomůžete tím dobré věci. Cílem kampaně je přitáhnout pozornost světové veřejnosti ke kritické situaci uvnitř Tibetu, vyjádřit solidaritu s odvahou živých pochodní a získat podpisy na podporu tří požadavků:
1. OSN se musí zabývat otázkou Tibetu na základě rezolucí, které přijalo v letech 1959, 1961 a 1965, a soustavně usilovat o naplnění podstaty těchto rezolucí.
2. Neprodleně je třeba vyslat nezávislou mezinárodní vyšetřovací komisi, aby prošetřila současnou krizi v Tibetu.
3. OSN se musí zasadit o to, aby základní lidská práva Tibeťanů uvnitř Tibetu byla respektována.
Podpisové petiční archy z celého světa budou 10. prosince na Mezinárodní den lidských práv předány do hlavního sídla OSN v New Yorku, Radě OSN pro lidská práva v Ženevě a informačnímu středisku OSN v Novém Dillí.
Každé babí léto si užijeme pár dní tuzemské cykloturistiky. Kombinujeme horské trasy, cyklostezky v podhůří a traily. Letos jsme vyrazili na Klínovec v Krušných horách.... celý článek
Když v Českém ráji prší, horolezci se horempádem stěhují z měkkého pískovce na tvrdý kámen. Kozinec nad Železným Brodem jim nabízí fylitové věže a hřebeny s křemennými žílami.
Máte před sebou maraton, na který se už dlouho připravujete? Je opravdu velmi důležité, abyste si před závodem dostatečně odpočali a načerpali nezbytnou energii. Také je velice důležité, kde odpočíváte.
CLIMBING GUIDE Stará cesta na Archimeda v Bielatalu patří mezi přívětivé normálky. Na pískovcovou věž vede jistitelný komín široký akorát, abychom se nemuseli bát.
V rychle se vyvíjejícím prostředí smartphonů je konektivita králem. Jak se naše životy stále více prolínají s technologiemi, důležitost zůstat ve spojení, ať jsme kdekoli, nebyla nikdy větší. Honor chápe tuto základní