Snowkiteři, další oběti ochránců přírody

Snowkiteři, další oběti ochránců přírody
Snowkiting v Krkonoších u Luční boudy. V pozadí Sněžka.
Autor snímku Kitesport.cz
SDÍLEJ:

Ochránci přírody Krkonošského národního parku našli po skialpinistech a horolezcích na ledopádech další oběti. Minulý víkend udělili pokuty šesti vyznavačům snowkitingu, kteří se prohánějí především v okolí Luční boudy. Vítr je odfouknul mimo značené stopy.

Ochránci přírody a tedy lidé vzdělaní v ekologii, ochraně přírody a příbuzných oborech honí ty, kteří přírodě škodí nejméně.

Měli by tedy být jejich přirozenými spojenci. Bohužel si z nich dělají nepřátele.

Ekologický pohyb škodí přírodě?

Snowkiting je velmi ekologická odnož snowboardingu a lyžování, protože jeho vyznavači využívají k pohybu pouze stoprocentně ekologickou energii větru.

Navíc v okolí Luční boudy se vždycky proháněla letadla, větroně a padáky. Dokonce tu jeden čas fungovalo i polní letiště.

Skialpinisté se pohybují jen vlastní silou. Nepotřebují ke svým výletům do zimní přírody lanovky, sjezdovky ani hospody. Stoupají a sjíždějí tam, kam napadne sníh.

Pouze příroda tedy určuje, kde a kdy si mohou zalyžovat.

Horolezci na ledopádech využívají zmrzlou vodu, která je stoprocentně recyklovatelná. V zimě zmrzne a na jaře roztaje a odteče do údolí.

Žádné stopy po horolezcích nezůstanou. Všechny stupy, záseky i vysekané plošinky v ledu prostě s prvním oteplením nenávratně zmizí.

Hluk, světelný smog, umělý sníh

Co však přírodě v Krkonoších opravdu škodí, je neregulovaná zástavba, intenzivní doprava, ale také sjezdové a běžecké lyžování ve skiareálech.

Ne snad, že by vadilo vyrubání pár hektarů smrkové plantáže na sjezdovku, když les stejně není původní a na jeho místě bývaly buď holiny nebo prales, podle toho v jaké době a na jakém místě.

Daleko větším problémem je hluk, odpady, světelný smog a obrovské množství umělého sněhu ve sjezdových střediscích a udusané široké cesty denně upravované těžkou technikou na běžeckých stopách. Ty konzumují přírodní bohatství v obrovské míře.

Jaktože nikdo dosud nezakázal reprodukovanou hudbu ve skiareálech, která je slyšet až v nejpřísněji chráněné zóně národního parku? Jak je možné, že v národním parku svítí dlouho do noci reflektory z večerního lyžování? Proč ochránci nezastaví skútry, které se volně prohánějí po krkonošských hřebenech?

Snowkiteři jsou jen dalšími obětními beránky

Pokud pokládáme divočinu za hodnotu samu o sobě, ale také ve vztahu k lidem, musíme dospět k názoru, že snowkiteři jsou zatím posledními obětními beránky zelených úředníků Krkonošského národního parku.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Ale ale...
Kuba, když byl ještě novinář, tak chtěl od zpovídaných lidí důkazy jejich tvrzení. Teď je sám nepředkládá. Jak mu tedy může poučenější část veřejnosti věřit? Jeho podřízený pan Drahný tady v Horydoly nedávno dával fotografické důkazy o škodách od skialpinistů, ale čtenáři odhalili, že šlo o běžkaře a ještě k tomu o zanedbatelné drobnosti na kosodřevině. O půl roku později dokonce KRNAP ohlásil, že kosodřevinu na hřebenech likviduje. To jsou paradoxy!

Reaguj
Re: Re: Ale ale...
Padesát let fakt ne, ale těch 5 klidně přiznám :). To, co jste vyjmenoval, je jen zlomek toho, čím vším se musí ochránci zabývat, ale souhlasím s tím, že každý problém má různou prioritu (ostatně, čím a na jaké úrovni se KRNAP zabývá, se můžete dočíst zde: http://www.krnap.cz/data/File/legislativa/plan_pece_2010_2020/pp-krnap_cast-a_text-final.pdf). Co se týká snowkitingu na Luční, náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar v rozhovoru pro ČT řekl: "Hlavní problém i ve chvíli, kdy je tam sněhu hodně, je rušení klidové oblasti pro některé zvláště chráněné druhy živočichů"(také v tom Plánu péče na str. 163). Můj názor je ten, že by se všechny tyto činnosti neboli vlivy turistů - ať už pěších nebo cyklistů, lyžařů, kiterů atd. - měly monitorovat a následně vyhodnocovat. Což se samozřejmě dělá (byla jsem součástí některých monitoringů pěších a cyklistů). Bavíme-li se o snowkitingu, je problém také v tom, že jde v měřítku jeho sledování o nový sport (vždyť teprve před dvěma nebo třemi roky vzal KRNAP na vědomí čtyřkolky!), takže jeho přímý vliv na chráněná území se (podle mě) bude moci bezprostředně dokázat až s několikaletým zpožděním.
 • Autor ekolog
 • Datum a čas 22.3.2011 00:16
Reaguj
Re: Ale ale...
Milá Boženko asi jste milá žena, ale zamrzla jste v ekologii asi před padesáti lety. Nejde ani tolik o nějaký stromeček, ale o "konzumaci" životního prostředí. Ochránci se dohadují, jestli vůbec někdy nějaký freerider uříznul vršek nějakého stromku nebo ho utrhla 100% přírodní lavina, ale zatím jim unikají takové věci jako se tady píše - světelný a hlukový smog, skútry a rolby, černá nebo šedá výstavba, já bych ještě dodal "výchovu" lesních porostů.
 • Autor Nobody
 • Datum a čas 15.3.2011 21:36
Reaguj
Ale ale...
Tady přece nejde o vodu ani o využívání energie. Jde především o ničení po(d)rostu hranami lyží a snowboardů (což platí především pro free-ride v lese, ale v závislosti na podmínkách může platit i na takové pláni jako je u Luční boudy). V případě horolezců je zase problém spíše s odpadky a jinými odpady, které si ne každý horolezec odnese po celodenní (a leckdy vícedenní) "šichtě" zpět do "tábora".
 • Autor Ekolog
 • Datum a čas 15.3.2011 20:35
Reaguj
Re: Re: Re: Banditi z KRNAPu a Libye
Fakticky ne, Jirko. První je normální rozhovor, kterých každé médium vydává velké množství, a druhá je obyčejná zpráva, že bylo něco povoleno. Žádnou válku proti KRNAPu v tom neshledávám. Prostě informujeme naše čtenáře, co se děje v Krkonoších, a jaké to má souvislosti.
Reaguj
Re: Re: Banditi z KRNAPu a Libye
Fakticky ne???

http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=12808

http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=13079
.
.
.
(;-)
 • Autor JiB
 • Datum a čas 15.3.2011 11:36
Reaguj
Re: Banditi z KRNAPu a Libye
Faktická připomínka: Horydoly nikdy proti KRNAPu nebojovaly.
Reaguj
Banditi z KRNAPu a Libye
"Horolezci na ledopádech využívají zmrzlou vodu, která je stoprocentně recyklovatelná. V zimě zmrzne a na jaře roztaje a odteče do údolí.Žádné stopy po horolezcích nezůstanou. Všechny stupy, záseky i vysekané plošinky v ledu prostě s prvním oteplením nenávratně zmizí."Po těch letech bojů proti KRNAPu bych čekal méně laciné a méně komické argumenty. Takto to vypadá, že se autor článku už definitivně mentálně vysílil. Navíc v úspěšné sezóně (ledy byly opravdu pěkně nateklé), kdy to bez problémů šlo legálně bych zrovna tuhle kapitolu totálního boje KRNAPu proti Al Kajdě, Muamarovi Kadafímu, ekonomické krizi - a vůbec, za co všechno ochrana přírody a KRNAP zvláště nese vinu, tedy i za ledolezce (pravděpodobně i ten smrťák na Fatře), jemně obešel a neztrapňoval se. No jo, já vím, je to problém, takový roky boje proti KRNAPu za lidský práva a za práva krtků krtkovat, a oni ty svině to lezení povolí, taky bych se z toho asi picnul. A za tu pokutou ve Špindlu za 70tku v obci taky může KRNAP, i když ji vysolila Policie ČR.Ale abych byl taky trochu pozitivní, díky za informaci, že voda v zimě zmrzne a na jaře roztaje. Rád se poučím a tohle pro mě byla totální novinka. Nikdy bych to takhle přesně neformuloval. Jsem z toho úplně našrot. Nebyla by ještě nějaká podobná informace, abychom se my Šmoulové nenovinářský dozvěděli nějaká moudra?
 • Autor SRMUZ
 • Datum a čas 14.3.2011 19:52
Reaguj
by fair means
to s tímhle vehementem jde docela obtížně. respektive to asi jde, ale kdo by se plahočil s tou potvorou v batohu jak kráva nebo na saních. ale tím se jich nezastávám! proti lezení či skialpu (s dupáním do kopce, nemluvím o ježdění na vleku se sjezdem krz lesík) je to takové frikulínsky ujuchané a prostorově náročné (a vadí tomu nadzemní vedení elektřiny)
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 14.3.2011 15:17
Reaguj
... ale na Luční se nechají vyvézt skútrem /rolbou/... :o)) http://www.facebook.com/album.php?id=361467200304&aid=591994
 • Autor Kapybara
 • Datum a čas 14.3.2011 12:21
Reaguj
Celkem 17 příspěvků v diskuzi


Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2023

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2023

LOMNICKÉ SEDLO Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.... celý článek

Moravská Dyje a rakouská Thaya

Pozor lavina! Situace v Alpách se přiostřila

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00
13 let na kolech, 2 dcery narozené cestou - diashow Praha, Bio Oko Přednáší Céline a Xavier Pasche 7.2. 20:30
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.
Zimní táboření Plosko, Stolowe Hora 10.-12.2. 10.2.
Zimní táboření na Kozákově Kozákov 10.-12.2. Info: vl.sluka@seznam.cz 10.2.
Masopust Roztoky u Prahy 11.2.

Diskuse

Impregnace Honza, 7.2.2023 16:06, 4 příspěvky
Dobře odvedená práce Adela, 7.2.2023 15:12, 8 příspěvků
Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 4 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19